تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

تعویض حسگر دما در فر برقی توکار

چگونه می‌توانیم حسگر دما را در فر برقی تعویض کنیم؟

حسگر دما در فرهای برقی نقش به سزایی در مشخص نمودن دمای محیط داخلی فر بر عهده دارند. این قطعه با عملکرد خود موجب می گردد تا درجه حرارت فضای درونی فر به برد الکتریکی منتقل شده و در نهایت ، برد بتواند دما را در میزان استاندارد کنترل نماید. از آنجایی که فرهای برقی از قطعات متعدد و پیچیده ای تشکیل شده اند در نتیجه خرابی در آن ها نیز می تواند علل گوناگونی داشته باشد، در این مقاله از ایبک امداد به آموزش تعویض حسگر دما در فر برقی خواهیم پرداخت.

یکی از شایع ترین انواع خرابی های مربوط به این دستگاه وجود اختلال در حسگرها و سنسور دما بوده که در صورت بروز آن باید هرچه سریع تر نسبت به تعویض حسگر دما فر برقی اقدام شود. توجه داشته باشید که عدم توجه به این اختلال می تواند خسارت های متعدد دیگری به بار آورد. در صورت بروز این ایراد ، فرایند ارسال پیام های مربوط به اندازه گیری دمای محیط داخلی فر به برد الکتریکی دچار مشکل شده و در نتیجه دمای فر به میزان زیادی افزایش یافته و اختلالات متعددی همچون عدم خاموش شدن فر و …. نیز ایجاد می گردد.

تعویض حسگر دما در فر برقی

کاربرد حسگر دمای فر برقی

حسگر مذکور نقشی همانند ترموستات را در فرهای برقی بازی می کند. این سنسور با اندازه گیری میزان گرمای درون فر و ارسال پیام مربوط به دما به برد الکتریکی ، شدت برق وارد شده به دستگاه را کنترل نموده و ضمن بررسی درجه حرارت فر ، از آسیب رسیدن به المنت ها و ایجاد خسارت های احتمالی پیشگیری می کند.

محل جا نمایی حسگر دما فر برقی

این حسگر به دلیل وظایفی که  داشته ، در روشن و خاموش شدن المنت ها نیز نقش مهمی دارد. سنسور مذکور براثر گرمای بسیار زیاد و یا عدم وجود گرما دچار آسیب می گردد. حسگر دما معمولاً در نزدیکی المنت بالایی جا داده شده است. بهترین روش برای بررسی وضعیت این قطعه استفاده از یک مولتی متر برای اندازه گیری سیگنال های صادره از آن می باشد.

لوازم مورد نیاز برای تعویض حسگر دما فر برقی

مهم ترین ابزار مورد نیاز برای تعویض این قطعه عبارت است از:

 1.  پیچ گوشتی دو سو و چهارسو
 2. انبر دست و دم باریک
 3. حسگر جدید و سالم
 4. آچار تخت و آلن

اقدامات لازم برای تعویض حسگر دمای فر برقی

1. قطع نمودن جریان برق ورودی دستگاه: این عملیات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و بایستی پیش از انجام هر کاری به آن توجه جدی شود. شیوه انجام این اقدام به شرح زیر می باشد:

 • به منظور بالا بردن سطح ایمنی کار از قطع بودن جریان برق ورودی مطمئن شوید. برای انجام این کار صرفاً کشیدن دو شاخه دستگاه از پریز برق کافی می باشد.
 • در مرحله بعد فیوز برقی دستگاه (که اغلب در دو جعبه قرار دارند) را قطع نموده و با این کار سطح ایمنی را مجدد افزایش دهید. توجه داشته باشید که در برخی از فرهای برقی قطعه ای میان جعبه های فیوز وجود داشته که در این صورت قطع کردن یکی از فیوز ها کافی می باشد.
حتما بخوانید:   روش تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک

2. باز کردن پیچ ها به منظور جدا نمودن میله حسگر دما فر برقی : این اقدام نیز شامل چند مرحله بوده که مهم ترین آن ها عبارت است از :

 • پس از قطع نمودن جریان برق ورودی ، نیاز بوده تا اجزای درونی فر از آن خارج گردد.
 • در قسمت سمت چپ محفظه درونی فر میله ای بنام میله سنسور دما جانمایی شده است.
 • در این مرحله با استفاده از ابزار مناسب (آچار) بایستی پیچ های میله مذکور باز شود.
 •  نکته قابل تأمل در باز نمودن این پیچ ها این است که دقت داشته باشید سنگینی بدن شما روی درب فر نیافتد زیرا این موضوع ممکن است باعث شکسته شدن این درب گردد.

3. باز نمودن سیم های مربوط به میله حسگر دما:

 •  برای جدا کردن سیم های مربوط به میله حسگر دما نیاز بوده تا با استفاده از دم باریک سیم ها را گرفته و در ادامه سوکت این حسگر را جدا نمایید.
 • در جریان انجام این کار دقت کنید که سیم ها به درون فر نیافتاده و گم نشوند در این راستا پیشنهاد می شود که سیم ها را با چسب به قسمتی از فضای درونی فر بچسبانید.
 • دقت کنید که که اگر سیم های مذکور در داخل فر بیافتد برای بیرون کشیدن آن ها ، لاجرم باید محفظه پشتی فر به صورت کلی باز شود.

4. نصب حسگر دمای جدید:

 •  سیم های مربوط به حسگر قبلی را برداشته و سپس میله حسگر دما فر برقی جدید را به سوکت قبلی متصل کنید.
 •  پس از تعویض این حسگر کلیه مراحلی را که تا کنون برای باز کردن آن انجام داده بودید را به صورت برعکس انجام داده و تمام لوازم را در جای خود بگذارید.

5. متصل نمودن فیوز برای حسگر فر: پس از تعویض نمودن حسگر دما فر برقی ، باید فیوزهایی را که در ابتدا جدا کرده بودیم را مجدد وصل نماییم. سپس جریان برق ورودی را متصل کرده و سپس اقدام به روشن کردن فر کنید. در پایان شما می توانید با بررسی دمای محفظه داخلی فر از سلامت سنسور جدید مطمئن گردید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی ال جی LG

6. نکات مهم در خصوص تعویض حسگر دما فر برقی:

 • در جریان تعویض این قطعه از قطعی جریان برق مطمئن باشید.
 • در هنگام خرید حسگر جدید به مدل و اندازه قطعه قبلی دقت کنید.
 • توجه داشته باشید که سیم های حسگر به درون فر نیافتد.
 • در صورتی که سیم یا سوکت جدید با فر سازگار نباشد بایستی روکش سیم ها را جدا نموده و در ادامه سوکت را نیز قطع کرده و سیم ها را به صورت دستی به یکدیگر متصل کنید.

تعویض حسگر دما در فر برقی

روش های صحیح نگهداری از فر برقی:

 • نگهداری صحیح و اصولی از لوازم خانگی از جمله فر برقی می تواند تا حدود بسیار زیادی احتمال خرابی این اقلام را کاهش داده و از بروز خسارت های گوناگون پیشگیری کند. فرها به دلیل کاربردی که در حوزه گرم نمودن و پختن دارند اغلب در معرض کثیفی به واسطه سوختن بقایای باقی مانده مواد غذایی و … می باشند. این کثیفی ها ممکن است که به درون اجزاء فر از جمله فن ، حسگر دما فر برقی یا موتور نفوذ کرده و یا حتی به دیواره ها و المنت ها چسبیده و موجبات خرابی و خسارت های سنگین را فراهم آورند. شما می توانید با استفاده از روش های صحیح نگهداری از فر برقی این مواد اضافی را زدوده و ضریب سلامت فر خود را تا میزان قابل توجهی افزایش دهید. در ادامه تعدادی از مهم ترین روش های نگهداری از این دستگاه توضیح داد شده است.
 • نظافت اصولی و کامل فر: یک روش بسیار آسان و مفید برای افزایش طول عمر فر برقی نظافت فضای درونی و بیرونی آن به صورت ماهیانه می باشد. توجه داشته باشید که برای نظافت فضای داخلی فر و از بین بردن چربی و سوختگی ها می توانید در زمانی که دستگاه کاملاً خنک است از محلول جوش شیرین و آب و سرکه سفید استفاده نموده و فضای داخلی آن را تمیز نمایید. برای انجام این کار تمامی اجزاء داخلی فر اعم از سینی و … را خارج کرده و سپس محلول مذکور را به کلیه نقاط داخلی بپاشید. پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از یک پارچه نمناک کلیه مناطق آغشته به محلول را پاک کنید. شایان ذکر است که شما می توانید برای انجام این کار از نوشابه نیز استفاده نمایید. از دیگر روش های نظافت فضای داخلی فر قرار دادن یک استکان سرکه سفید در درون فر و روشن نمودن آن است. این اتفاق سبب می شود که سرکه در فضای درونی فر بخار شده و به تمامی منافذ ورود کرده و نهایتاً تمامی چربی ها و مواد زائد را پاک کند.
 • توجه به باز نبودن درب فر: باز بودن درب فر سبب خروج گرما و افزایش مصرف برق و همچنین افزایش فشار به المنت ها شده و در نتیجه عمر تمامی اجزاء فر برقی و همچنین حسگر دما فر برقی را کاهش می دهد. با این توضیح در زمان استفاده از این دستگاه از بسته بودن درب آن اطمینان داشته باشید.
 •  استفاده از دستگاه محافظ برق: فرهای برقی به دلیل برخورداری از المنت ، مصرف برق بالایی داشته و در همین راستا نوسان برق می تواند تاثیر بسیار مخربی روی این دستگاه ها داشته باشد. وجود دستگاه محافظ برق برای این لوازم بسیار ضروری بوده و می تواند از خرابی آن ها تا حدود بسیار زیادی جلوگیری کند.
 •  توجه به تمیزی و سلامت لوله های المنت: این لوله ها بسیار حساس بوده و در زمان گرم بودن خیلی آسیب پذیر هستند. در زمان استفاده از فر و قرار دادن یا خارج کردن غذا دقت کنید که ظروف به این لوله ها برخورد نکند زیرا هر برخوردی می تواند باعث شکستگی و قطع اتصال این المنت ها گردد. ذکر این نکته لازم است که تمیز نمودن غیر اصولی و استفاده از ابزار نوک تیز برای پاک کردن المنت هم می تواند باعث شکستگی در آن ها شود. در صورتی که لوله های المنت فر شما کثیف شد به هیچ عنوان از سیم ظرف شویی یا چاقو برای تمیز نمودن آن استفاده نکنید.
حتما بخوانید:   دفترچه راهنمای فارسی استفاده از ظرفشویی های برند فریجیدر Frigidaire

نتیجه گیری

حسگر دما در فرهای برقی وظیفه بسیار مهمی را بر عهده  دارند. این قطعه با اندازه گیری دمای فضای درونی فر و انتقال اطلاعات مربوط به این دما به برد الکترونیکی ، موجب می گردد که دما در درجه تنظیم شده ثابت شود. خرابی در این قطعه باعث ایجاد تغییرات دمایی در فر و همچنین بروز اختلال در سایر قطعات شده و بایستی در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد. این حسگرها به دلیل ساختاری که دارند اغلب غیر قابل تعمیر بوده و بهترین راهکار برای رفع اختلال این سنسورها تعویض آن ها می باشد. تعویض حسگر دما فر برقی نیازمند دانش ، تجربه و مهارت لازم و همچنین وجود ابزار مناسب است. در پایان پیشنهاد می شود که برای حل مشکل خرابی این قطعه و همچنین تعویض آن پیش از انجام هرگونه اقدامی با تعمیرکاران ماهر و متخصص تماس حاصل نموده و از آن ها کمک بخواهید.

تعویض حسگر دما در فر برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش کامل و قدم به قدم تعویض حسگر دما در فر برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا