تعمیرات هود

راهنمای تعویض فیلتر هود آشپزخانه | روش نظافت فیلتر هود

روزانه ذرات معلق بسیاری به وسیله گردش هوا، درز بین پنجره‌ ها و درب‌ ها، کانال کولر و … به منزل وارد می‌ شود و می‌ تواند به سلامتی افراد خانواده آسیب بزند. به همین خاطر است که با مواد ضدعفونی کننده و دستمال به گردگیری کردن وسایل خانه می‌ پردازیم اما یکی از وسایلی که جهت جذب ذرات هوا بسیار قدرتمند عمل می‌ کند هود آشپزخانه می‌ باشد. هود آشپزخانه همه ذراتی که در محیط معلق است، دود، گرمای حاصل از آشپزی، رطوبت و … را به وسیله لوله خروجی به خارج از محیط انتقال می‌ دهد. فیلتر هود آشپزخانه یکی از مهم‌ ترین قطعات هود می‌ باشد که در واقع کار اصلی جذب ذرات هوا بر عهده آن است.

فیلتر هود آشپزخانه چیست؟

داخل هود یک فیلتر قرار داده شده که در واقع بیشتر ذراتی که به صورت معلق در هوا وجود دارد و این ذرات در اثر آشپزی ایجاد می‌ شود را جذب می‌ نماید. به همین خاطر فیلتر خیلی زود آلوده می‌ شود و نیاز به تعویض و نظافت دارد. چنانچه این کار انجام نشود و فیلتر تعویض نگردد نمی‌ تواند بو، دود، ذرات معلق و … را خارج کرده و کارکرد درستی نخواهد داشت. بنابراین نیاز به تعمیر پیدا خواهد کرد.

چه زمانی باید فیلتر هود تعویض شود؟

مکانیزم کار هود آشپزخانه طوری است که فیلترهای آن بعد از مدتی کثیف می‌ شوند و نیاز به نظافت و یا تعویض پیدا خواهند کرد. چنانچه فیلتر هود آشپزخانه به موقع تعویض نگردد باعث کاهش توان مکش هود، آلوده شدن محیط و ایجاد فشار بیشتر بر روی موتور هود خواهد شد و در نتیجه طول عمر هود آشپزخانه کاهش پیدا می‌ کند. راهنمای تعویض فیلتر هود آشپزخانه | روش نظافت فیلتر هودبنابراین فیلتر هود باید در فواصل زمانی استاندارد تمیز شده و یا تعویض گردد. برای آنکه نوع فیلتر و کارکرد آن را تشخیص دهید باید درب زیرین دستگاه را باز کرده و به فیلتر دسترسی پیدا کنید.

کدام مدل از فیلترها قابل تعویض می‌ باشند؟

فیلترهای نوع الیافی و زغالی به صورت کلی قابل تعویض می‌ باشند بنابراین چنانچه فیلتر هود آشپزخانه شما از نوع الیافی‌ بود باید آن را جدا کرده و فیلتر جدید را جایگزین آن نمایید. فیلترهای الیافی قابلیت شست و شو ندارند و باید هر سه ماه آنها را تعویض کرد. علاوه بر آن چنانچه فیلتر هود شما از نوع زغالی بود می‌ توانید آن را هم به صورت دوره‌ ای با مدل جدیدتری عوض کنید. برای انجام این کار کافیست که مراحل زیر انجام شود.

 • فیلتر گریس را جدا نمایید تا مسیر دسترسی شما به داخل دمنده آسان شود.
 • یک درب پلاستیکی بر روی دمنده قرار دارد آن را بردارید.
 • در این مرحله فیلتر کربن را از جای خود بردارید.
 • به کمک مواد شوینده درپوش دمنده را به خوبی شسته و خشک نمایید.
 • فیلتر زغالی جدید را داخل هود قرار دهید.
 • حالا درپوش را ببندید و پس از آن فیلترهای گریس را در جای خود قرار دهید.
 • در مرحله آخر باید درب اصلی هود بسته شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نصب هود مخفی در کابینت | بررسی مزایا و معایب هود مخفی

فیلتر آلومینیومی چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی مدل از فیلترهایی که داخل هود قرار داده می‌ شود نوع آلومینیومی می‌ باشد. محل نصب این فیلتر در قسمت ورودی قرار دارد و همه چربی‌ ها و آلودگی‌ ها بر روی آن انباشته می‌ شود. جنس این فیلترها همانطور که از نامش پیداست آلومینیوم می‌ باشد و بعد از مدتی یک لایه از آلودگی و چربی روی آن جمع می‌ شود. به همین خاطر باید این فیلتر با آب جوش و مواد شوینده به صورت دوره‌ ای کاملاً تمیز و شسته شود. فیلتر آلومینیومی دارای مدل‌ ها و اندازه‌ های مختلفی است و باید بر اساس مدل هود یکی از فیلترها را انتخاب نمود.

فیلتر زغالی چیست و کاربرد آن چگونه است؟

یک نوع دیگر از فیلترها فیلتر زغالی می‌ باشد. این فیلتر کمتر بر روی هودها دیده می‌ شود و بیشتر به صورت سفارشی ساخته و بر روی هود نصب می‌ گردد. مهمترین کاربردی که فیلتر زغالی در هود آشپزخانه دارد این است که برای آشپزخانه‌ هایی که دریچه تهویه هوا و یا پنجره ندارند بسیار مناسب می‌ باشد. راهنمای تعویض فیلتر هود آشپزخانه | روش نظافت فیلتر هوداین فیلتر می‌ تواند هوای محیط را جذب کند و پس از آن که آلودگی‌ ها و ذرات معلق را به خود جذب نمود هوای تازه به محیط برگرداند. فیلتر زغالی را نمی‌ توان شست و بعد از مدتی که خراب و یا کثیف شد باید آن را به صورت کامل تعویض نمود. معمولاً فیلتر زغالی عمر یک یا دو ساله دارد.

فیلتر الیافی چیست و کاربرد آن چگونه است؟

بیشتر هودهایی که مدل زیر کابینتی هستند داخل آنها فیلتر الیافی استفاده شده است. این فیلترها دارای وزن‌ های مختلفی می‌ باشند و هر چقدر که سنگین‌ تر باشند کیفیت آنها نیز بیشتر است. علاوه بر آن به هنگام خرید باید به سفت بودن یا شل بودن آن هم توجه کنید. تفاوتی که فیلترهای الیافی با آلومینیومی دارند این است که قابلیت شست و شو ندارند و بعد از مدتی استفاده کردن از آنها باید آن را به صورت کامل تعویض نمود.

فیلتر استیل و گالوانیزه چیست و کاربرد آن چگونه است؟

یک نوع دیگر از فیلترها نوع استیل و گالوانیزه می‌ باشد. فیلتر آلومینیومی از مدل‌ های دیگر درخشان‌ تر و زیباتر است ولی مقاومت کمتری نسبت به جنس‌ های دیگر دارد. به همین خاطر بسیاری افراد به جای آنها ترجیح می‌ دهند که از مدل استیل یا گالوانیزه استفاده کنند. گالوانیزه بسیار با دوام و محکم است و در برابر فشار و ضربه مقاومت بالایی دارد ولی از نظر زیبایی ظاهر خیلی خوبی ندارد و به همین خاطر است که بعضی از افراد از این مدل کمتر استفاده می‌ کنند. فیلتر استیل دارای جنس محکم و مقاوم می‌ باشد و نکته مثبتی که دارد این است که براق بوده و ظاهر زیبایی دارد و علاوه بر آن مقاومت بالایی هم دارد به همین خاطر نسبت به فیلترهای دیگر دارای قیمت بیشتری می‌ باشد. فلز استیل ضد زنگ است و این ویژگی موجب می‌ شود که وقتی رطوبت را جذب می‌ کند در نحوه کارکرد آن و ساختار آن مشکلی ایجاد نشود.

روش تمیز کردن و نظافت فیلتر هود آشپزخانه چگونه است؟

در سالیان اخیر بیشتر برندهایی که تولید کننده هود آشپزخانه هستند روی محصولات خود بیشتر فیلترهای آلومینیومی استفاده می‌ کنند. فیلترهای آلومینیومی با مواد شوینده و آب داغ خیلی خوب تمیز می‌ شوند و بسیار مقرون به صرفه نیز می‌ باشند. بنابراین در میان مردم نیز طرفداران زیادی دارند. در ادامه مطلب روش تمیز کردن فیلتر آلومینیومی را آموزش می‌ دهیم.

 • نخست ظرف بزرگی را انتخاب کنید که فیلتر به صورت کامل داخل آن جا شود و آن را داخل حیاط و یا حمام قرار دهید.
 • فیلتر هود آشپزخانه را باز کنید.
 • فیلتر را داخل ظرف قرار دهید و آب داغ روی آن بریزید.
 • مقداری ماده شوینده که رقیق شده است را روی فیلتر بریزید.
 • حالا باید ۲۰ دقیقه منتظر بمانید.
 • در این مرحله با اسکاچ و یا فرچه سطح فیلتر را کاملاً تمیز کنید.
 • ذرات و چربی‌ هایی که روی فیلتر قرار دارند را با ماده شوینده کاملاً شسته و تمیز نمایید.
 • پس از آنکه چربی‌ ها کلاً از بین رفت فیلتر را آبکشی نمایید.
 • حالا باید فیلتر را زیر نور خورشید بگذارید تا خشک شود.
 • در مرحله آخر فیلتر را نصب کنید و درب هود را ببندید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر هود آلتون | خدمات عیب‌یابی و تعمیر هود آلتون

اخیراً مواد شوینده‌ ای به نام شوینده نانو به بازار عرضه شده که جهت چربی زدایی بسیار خوب عمل می‌ کند و کار را راحت کرده است. بنابراین چنانچه چربی‌ ها و آلودگی‌ ها به راحتی از روی فیلتر پاک نشد می‌ توانید از این مواد شوینده استفاده کرده و چربی زدایی را خیلی راحت انجام دهید. سعی کنید در فواصل زمانی کوتاه مدت این کار را انجام دهید تا کار شما راحت‌ تر باشد.

طول عمر فیلترها چقدر است؟

همانطور که گفتیم فیلترها به مدل های مختلف الیافی، زغالی، آلومینیومی و استیل تقسیم بندی می شوند. در ادامه طول عمر هر کدام را بیان می کنیم.

هودهایی که در بازار وجود دارند دارای سه مدل فیلتر الیافی، زغالی و آلومینیومی می‌ باشند که هر کدام از آنها طول عمر و ویژگی‌ های متفاوتی با یکدیگر دارند.

فیلتر الیافی: این فیلتر قابلیت شست و شو ندارد و هر سه ماه یک بار باید تعویض شود.راهنمای تعویض فیلتر هود آشپزخانه | روش نظافت فیلتر هود

فیلتر زغالی: این فیلتر قابلیت شست و شو دارد و می‌ توان آن را شست. بهتر است که هر دو سال یک بار آن را تعویض نمایید.

فیلتر آلومینیومی: این فیلتر قابلیت شست و شو دارد و می‌ توان هر دو ماه آن را با مواد شوینده و آب داغ کاملاً تمیز کرد.

چنانچه فیلتر هود آشپزخانه به موقع تمیز نشده و یا تعویض نگردد می‌ تواند به محل مناسبی برای تجمع باکتری ها و قارچ ها تبدیل شود.

کلام پایانی

در این مقاله از ایبک امداد روش تمیز کردن و چربی زدایی از فیلتر هود آشپزخانه را با زبانی ساده به شما عزیزان آموزش دادیم. همچنین انواع مختلف فیلترها و کاربرد آنها توضیح داده شد. فیلترهای آشپزخانه هر کدام ویژگی‌ های مخصوص به خود را دارند و از نظر کارایی و مقاومت با یکدیگر متفاوت می‌ باشند. بهتر است که نظافت فیلترها را فراموش نکنید و در فواصل زمانی کوتاه مدت این کار را انجام دهید تا کار شما آسان‌ تر شده و فیلتر هم بتواند کارایی خوبی داشته باشد.

راهنمای تعویض فیلتر هود آشپزخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای تعویض فیلتر هود آشپزخانه، روش نظافت فیلتر هود

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا