تعمیرات هود

نکات نگهداری و استفاده صحیح از هود آشپزخانه

نکات نگهداری و استفاده صحیح از هود آشپزخانه | اهمیت تمیز کردن هود آشپزخانه

در صورتی که به هود آشپزخانه درست رسیدگی نشود و نکات نگهداری از آن را ندانید، در حین استفاده از هود آشپزخانه با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد. از جمله راهکار ها برای افزایش راندمان هود آشپزخانه و بهتر کار کردن آن اطلاع داشتن و رعایت نمودن اصول نگهداری هود آشپزخانه می باشد. برای اینکه طول عمر دستگاه شما افزایش پیدا کند باید به این اصول توجه داشته و رعایت نمایید. در غیر این صورت هود آشپزخانه در مدت زمان بسیار کوتاهی از کار خواهد افتاد.

هود آشپزخانه

در طراحی های مدرن امروزی در آشپزخانه ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و موجب می شود، که بوی غذا در خانه پخش نشده و هوای مطبوعی در آشپزخانه وجود داشته باشد. استفاده از این وسیله موجب می‌شود، که دودی که در حین پخت و پز از انواع غذا پخش می شود، به محیط خانه نرسد. بنابراین برای اینکه هود آشپزخانه شما بهترین کارایی را داشته باشد و کارایی آن حفظ شود، باید اقدامات لازم را انجام دهید.

نکات مهم نگهداری هود آشپزخانه

در صورتی که تجربه تعمیر کردن هود آشپزخانه را داشته باشید و یا قطعات هود را خریداری نمایید و همچنین اگر محیط آشپزخانه را بدون هود تصور نمایید، به اهمیت نگهداری درست و اصولی از هود آشپزخانه پی خواهید برد. در برخی مواقع تعمیر کردن هود آشپزخانه هزینه های بسیار زیادی را برای شما خواهد داشت.

برای اینکه از این هزینه ها جلوگیری کنید، حتماً باید با نحوه نگهداری و نحوه استفاده اصولی از هود آشپزخانه آشنا باشید. برای اینکه بتوانید از هود آشپزخانه به صورت مناسب نگهداری نمایید، این موارد را باید در نظر داشته باشید:

  • هود آشپزخانه را در زمان مناسب و درست روشن کنید.
  • قدرت مکش هود آشپزخانه را به صورت صحیح تنظیم نمایید.
  • لامپ هود را خاموش کنید.
  • در زمان نصب، ارتفاع استاندارد را رعایت کنید.
  • فیلتر هود را به موقع عوض نمایید.
  • هود آشپزخانه را تمیز کنید.
  • مجرای خروجی هود آشپزخانه باید پاک باشد.
  • تیغه های فن را تمیز نمایید.
  • سرویس و عیب یابی هود آشپزخانه را به موقع انجام دهید.

هود آشپزخانه

هود آشپزخانه را به موقع روشن نمایید

هود های آشپزخانه کنترل پنل های گوناگونی دارند، که در صورتی که از آن به صورت درست استفاده نشود، به هود آشپزخانه آسیب‌های زیادی خواهد رسید.

چنانچه هود آشپزخانه شما دیرتر روشن گردد در کل فضای خانه بوی غذا می‌پیچد.

اگر هود آشپزخانه را زودتر از حد روشن نمایید، به موتور دستگاه شما فشار زیادی وارد شده و در مدت زمان کمی خراب خواهد شد. یکی از دلایل بسیار مهم و اصلی به وجود آمدن خرابی هود آشپزخانه استفاده بیش از اندازه از آن می باشد. در این حالت دستگاه و موتور آن گرم شده و آسیب های جدی می بیند. بنابراین باید هود آشپزخانه را به موقع و چند لحظه پیش از آن که بوی غذا در فضای منزل شما بپیچد، روشن نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای نصب هود آشپزخانه| نصب صحیح هود آشپزخانه

مکش هود آشپزخانه را به درستی تنظیم نمایید

در صورتی که مهمان در منزل دارید و تمام شعله های اجاق گاز شما روشن است، باید مکش هود آشپزخانه را به صورت صحیح تنظیم نمایید، تا بوی غذا در منزل شما نپیچد. از جمله نکات مهم برای نگهداری و استفاده صحیح از هود آشپزخانه همین تنظیم درست مکش هود می‌باشد.

در هود های مدرن شما به راحتی می‌توانید میزان مکش آن و دور موتور هود را تنظیم نمایید. بهتر است در آغاز مکش هود آشپزخانه را در حالت بسیار پایین قرار دهید.

برای اینکه بتوانید این تنظیمات را به صورت بهینه و صحیح انجام دهید، باید به تعداد شعله های اجاق گازی که روشن است، توجه نمایید.

لامپ هود آشپزخانه را خاموش کنید

لامپ هود آشپزخانه با برق کار می‌کند و برای اینکه بتواند روشن شود، احتیاج به برق دارد. وقتی که لامپ هود آشپزخانه شما روشن است، انرژی بیشتری مصرف شده و هزینه های برق بیشتر خواهد بود. در این حالت عمر مفید هود آشپزخانه کاهش خواهد یافت. بنابراین باید بدانید در مواقعی که نیازی به لامپ هود ندارید، بهتر است آن را حتماً خاموش نگه دارید.

هود آشپزخانه را در ارتفاع مناسب نصب نمایید

در صورتی که هود آشپزخانه خود را در ارتفاع مناسب نصب نمایید، قدرت بیشتری خواهد داشت و شما می توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. چنانچه هود در مکان مناسبی قرار گرفته باشد، شما می‌توانید مصرف انرژی آن را کنترل نمایید. وقتی که هود آشپزخانه در ارتفاع مناسبی باشد، کاربران می توانند قدرت مکش هود را تنظیم کرده و موجب شوند، که دستگاه آنها حداقل مصرف انرژی را داشته باشد.

در صورتی که ارتفاع هود آشپزخانه بسیار کم باشد، دستگاه شما در مدت زمان بسیار کمتری گرم خواهد شد.

چنانچه ارتفاع بیش از اندازه زیاد باشد، مکش دستگاه کافی نبوده و قدرت آن کاهش خواهد یافت. به صورت کلی می‌توان گفت، که فاصله مناسب هود آشپزخانه از اجاق گاز بین شصت و پنج الی هشتاد سانتی متر است.

فیلتر هود آشپزخانه را به موقع عوض کنید

یکی از کارهایی که در استفاده صحیح و نگهداری مناسب از آشپزخانه دارای اهمیت زیادی می باشد، به موقع عوض کردن فیلتر هود آشپزخانه می باشد. فیلتر هود همیشه در معرض آلودگی است و در زمان بسیار کمی کثیف خواهد شد. باید برای تمیز کردن و یا تعویض فیلتر هود آشپزخانه زمان‌بندی دقیقی داشته باشید. با توجه به راهنمای استفاده از هود آشپزخانه فیلتر آن را باید در زمان های معینی عوض نمایید. چنانچه به تمیز کردن و نگهداری فیلتر هود آشپزخانه توجه نداشته باشید، به موتور دستگاه شما آسیب های زیادی وارد خواهد شد.

فیلترهای هود آشپزخانه ای که از جنس فلز هستند دوام بیشتری داشته و طول عمر آنها بسیار بیشتر خواهد بود. فیلترهای کربن قابلیت بوزدایی داشته و پس از چند ماه این خاصیت آنها از بین می رود. بنابراین باید فیلترها را به صورت مرتب و هر چند ماه عوض نمایید.

اهمیت تمیز کردن هود آشپزخانه

برای اینکه هود آشپزخانه را تمیز کنید باید از مواد شوینده مخصوص و ملایم استفاده نمایید. دقت داشته باشید، که برای این کار از مواد شوینده و آب اضافه استفاده نکنید. همچنین سطوح درونی هود آشپزخانه باید با استفاده از اسفنج و موادی که غیر ساینده هستند، تمیز شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات تخصصی انواع هود آشپزخانه در محل | نمایندگی تعمیرات هود در تهران

در هنگام تمیز کردن هود آشپزخانه دقت داشته باشید، که فشار زیادی به آن وارد نکنید. قبل از اینکه فیلتر را در هود دوباره قرار دهید، دقت داشته باشید، که فیلتر و دیوارها به صورت کامل خشک شده باشند. سطوح هود آشپزخانه را در طول سال در زمان‌های مشخص تمیز نمایید. برخی از سطوح هود آشپزخانه به تمیز کردن حرفه‌ای نیاز خواهند داشت.

علاوه بر اینکه باید هود و فیلتر را تمیز کنید، باید به خوبی مجرای خروجی دود را نیز تمیز کنید. برای اینکه هود آشپزخانه شما عملکرد بهتری داشته باشد باید چربی ها و دیگر موادی که ممکن است در این مجرا جمع شده باشند را حداقل شش ماه یکبار تمیز نمایید. اگر این کار برای شما سخت است، می توانید از افرادی که در این زمینه تخصص کافی دارند کمک بگیرید.

هود آشپزخانه

تیغه‌های فن هود آشپزخانه را تمیز کنید

چربی، زباله و کثیفی هایی که بر روی تیغه هود آشپزخانه جمع شوند، در نحوه کارکرد هود اجاق گاز تأثیر زیادی خواهد داشت و موتور دستگاه شما فشار زیادی را تحمل نخواهد کرد. در صورتی که فن هود آشپزخانه به خوبی تمیز شود، از آسیب دیدن موتور دستگاه جلوگیری خواهد شد. برای اینکه تیغه های فن هود آشپزخانه را تمیز کنید، به این طریق عمل نمایید:

هود آشپزخانه را خاموش نموده و پس از خنک شدن تیغه های فن را با استفاده از پارچه ای که غیر ساینده باشد و آب صابون تمیز نمایید.

باید دقت نمایید، که قطعه های الکتریکی درون هود آشپزخانه با آب تماس پیدا نکنند. برای تمیز کردن فن هود آشپزخانه می توانید از محلول آب و آمونیاک نیز استفاده کنید. قبل از اینکه از هود آشپزخانه دوباره استفاده نمایید، باید از خشک بودن آن مطمئن شوید.

سرویس و عیب‌یابی هود آشپزخانه

برای اینکه به صورت صحیح از هود آشپزخانه نگهداری کنید، باید به موقع هود را عیب یابی و سرویس نمایید. سرویس کردن به موقع هود آشپزخانه موجب می گردد، که این دستگاه در بهترین حالت کار کند و کمتر دچار ایراد و خرابی شود. برای اینکه از عملکرد هود خود مطمئن شوید، می‌توانید یک تکه کاغذ یا روزنامه مربع نازک را برش بزنید و در پایین هود آشپزخانه نگه دارید. چنانچه هود روزنامه را جذب کرد، هود آشپزخانه شما عملکرد مناسبی دارد. در غیر این صورت هود آشپزخانه مشکلی پیدا کرده است و نیاز به عیب‌یابی خواهد داشت.

نتیجه گیری

توجه کردن و رعایت نمودن مواردی در زمینه نگهداری و استفاده درست و اصولی از هود آشپزخانه بیان شد، موجب خواهد شد، دستگاه عمر بیشتری داشته باشد و عملکرد آن بهینه تر باشد. در صورتی که هود آشپزخانه به صورت درست نگهداری و استفاده نشود، عملکرد مناسبی نداشته و بوی مواد غذایی در حین آشپزی در فضای خانه پخش خواهد شد. در مواقعی که ایراد و مشکلی برای هود آشپزخانه شما به وجود می‌آید، پیشنهاد می شود، که از خدمات تعمیر نمایندگی های مجاز و یا مراکز تعمیر معتبر استفاده نمایید، تا هود شما به صورت اصولی مورد بررسی قرار گرفته و مشکلات به وجود آمده در آن برطرف شود. در این صورت کارایی هود کاهش پیدا نخواهد کرد.

نکات نگهداری و استفاده صحیح از هود آشپزخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نکات نگهداری از هود آشپزخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا