تعمیرات پکیج و آب گرمکنتعمیرات

تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

قبل از هر توضیحی درباره مراحل تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری لازم می باشد تا کمی در مورد کارکرد این قطعه اطلاعات بیشتری داشته باشیم. موقع وارد شدن آب گرم به سیستم آبگرمکن، فشار درون و داخلی آن بیشتر می شود. با بیشتر شدن مقدار فشار، دیافراگم در مخزن انبساط، به پایین منتقل می‌شود. این عمل هوای موجود در مخزن را فشرده و باعث ایجاد فضای بیشتری جهت وارد شدن آب اضافی خواهد شد.
معمولا کاهش اندازه شعله آبگرمکن و گرم نشدن آب، نشانه های اخطار دهنده‌ای می باشند که ضرورت عوض کردن دیافراگم آبگرمکن دیواری را افزایش می دهد. در این حالت قبل از تعویض بهتر می باشد که پیچ تنظیم دیافراگم را مورد بررسی قرار دهید. ممکن است با تنظیم کردن آن بشود مشکل را حل نمود. به جز مواردی که گفتیم، خراب شدن دیافراگم امکان دارد از علت های اساسی خاموش شدن آبگرمکن باشد. بر این اساس شناختن این قطعه می‌تواند در مواقع زیادی در برطرف شدن مشکلات آبگرمکن به ما کمک زیادی کند. با ما در ایبک امداد همراه باشید تا در مورد عملکرد و روش تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری مطالبی را برای شما بیان کنیم.

آشنایی با عملکرد دیافراگم آبگرمکن دیواری

1wbp 1

دیافراگم در آبگرمکن به عنوان یکی از مهم ترین قطعات در روشن و خاموش شدن دستگاه است و با آمدن پکیج و نسل جدید فلوسوئیچ و فلومتر دیگر دیافراگم ها در حال فراموش شدن است و احتمالا تا ۱۰ سال دیگر مصرف آن به مقدار زیادی پایین بیاید و بعضی از پکیچ های قدیمی از این مجموعه جهت گرمایش مصرفی دیافراگم داشته ولی فعلا در هیچ کدام از پکیج های جدید  دیافراگم به کار گرفته نمی شود. ولی با توجه به تعداد آبگرمکن در حال استفاده هم اکنون درخواست برای این قطعه زیاد است.

نقش دیافراگم جدا کردن دو حسگر فشار و سطح آبگرمکن می باشد. بلد بودن روش تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد زیرا صحیح و سالم بودن این قطعه بسیار مهم و حساس کارایی مهمی در کنترل فشار آب دارد. فشار آب درون آبگرمکن به دیافراگم برخورد می کند و این قطعه نقش مهم خود یعنی باز شدن راه گاز و روشن شدن شمعک را انجام خواهد داد. در نتیجه خواهیم دید که دیافراگم از مهم‌ترین قطعات تمام آبگرمکن های دیواری به حساب می‌ آید.

دیافراگم قسمتی از سیستم رگلاتور آب آبگرمکن می باشد که از راه میله سوپاپ فشار، آب را به سوپاپ گاز منتقل می کند. نوع و ظاهر دیافراگم هر کدام از آبگرمکن ها به شکل رگلاتور آب آن ها ارتباط دارند. به علت فشار زیادی که این قطعه متحمل می شود جنس آن را از لاستیک اتیلن پروپیلن تولید می کنند. بعد از آشنا شدن با دیافراگم و کار کرد آن، وقت آن رسیده که نحوه چگونگی تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری را آموزش بگیریم.

نکات مهم درباره تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

دیافراگم مسئولیت قطع کردن منبع سوخت را در موقع قطع شدن آب، بر دوش دارد. چنانچه دیافراگم دچار خرابی بشود قابلیت این را که منزل شما را از گاز های انفجاری پر کند دارد، که عواقبش کشنده می باشد. بنابراین بهتر است علم کافی در مورد موارد فنی مربوط به تعمیر و تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری را داشته باشید.
عوض کردن همه قطعات آبگرمکن باید طبق اصول و دقت زیاد صورت بگیرد تا بهترین ثمره به دست بی آید. دانستن مناسب در مورد راه و روش‌های تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری و رعایت کردن موارد اصلی در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد که در ادامه این مقاله در ایبک امداد به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  باقی ماندن کف در ماشین لباسشویی

نکات مهم درباره تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

62095612

 

وظیفه دیافراگم قطع کردن منابع سوختی در هنگام قطع بودن آب می باشد. چنانچه دیافراگم به مشکل بخورد و خراب شود قابلیت این که منزلتان را پر از گازهای انفجاری کند را دارد که نتیجه خطرناک و مرگباری را در پیش خواهد داشت. در نتیجه بهتر می باشد که اطلاعات کافی در مورد روش های تعمیر و تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری را به خاطر داشته باشیم.
عوض کردن تمام قطعه های آبگرمکن می بایست با توجه زیاد و بصورت اصولی انجام بشود تا نتیجه مطلوبی به دست بی آید . اطلاعات دقیق در مورد راه های تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری و توجه کردن به نکات قابل اهمیت در این مورد از اهمیت به خصوصی برخوردار می باشد که آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 1. موقع جایگزین کردن و تعویض دیافراگم حتما به رگلاتور آب توجه زیادی داشته باشید .در اولین مرحله واجب می باشد که آب ورودی به رگلاتور را قطع کنید.
  در این صورت شما می‌توانید به دیافراگم آبگرمکن دسترسی داشته باشید. فراموش نکنید که شیر گاز را هم ببندید.
 2. رگلاتور ۶ پیچ دارد. تمام این ۶ پیچ را باز کنید و دیافراگم را در بیاورید.
 3. بعد از عوض کردن قطعات دیافراگم، نشتی گاز را با محلول کف آب و صابون به سرعت تست کنید.
 4. تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری یک عمل به شدت تخصصی می باشد.
  چنانچه فکر می‌کنید اطلاعات زیادی برای انجام این کار ندارید، می‌توانید از تکنسین های مجرب کمک بگیرید.
 5. حواستان باشد در هنگام تعویض دیافراگم، بخش منگوله آن را جدا نکنید.
 6. توجه داشته باشید که دیافراگم را به صورت درست و صحیح سر جایش بگذارید.
  اگر آن را برعکس قرار بدهید آبگرمکن منزل شما روشن نمی شود و در نتیجه کار نمی‌کند.
 7. اگر قصد دارید دیافراگم آبگرمکن نوع سینجر را بر روی مدل بوتان نصب و راه اندازی بکنید پیشنهاد می‌شود که قسمت منگوله دیافراگم را جدا کنید.
 8. عوض کردن دیافراگم آبگرمکن دیواری بهترین زمان ممکن برای سرویس کردن رگلاتور آب آبگرمکن می باشد.
 9. هم‌زمان با عوض کردن، شما می‌توانید رگلاتور آب را هم پاک و تمیز بکنید و در همان موقع هم اورینگ های مربوط به رگلاتور را تعویض کنید.
 10. پیشنهاد می شود تا دیافراگم جدید را بر اساس با برند آبگرمکن دیواری خود تعیین کنید. از انداختن و نصب دیافراگم برند های دیگر آبگرمکن خود داری کنید.

کلیات تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

در مرحله اول، لوله تأمین آب و لوله‌ هایی که به آبگرمکن می‌روند را از آن جدا کنید. در قسمت بالای سیستم کنترل آب که شامل دیافراگم می باشد دو پیچ افقی می بینید که از طریق باز کردن آن‌ها سیستم رها و آزاد می‌شود. مونتاژ را به آرامی و دقت زیاد، پایین بی آورید. با این کار چهار پیچ سیستم کنترل آب جدا شده و می‌توانید دیافراگم را عوض و جایگزین بکنید. سیستم کنترل آب را عوض کنید و آسوده خاطر بشوید که پیچ‌های افقی را خیلی زیاد حد محکم نبندید.

مراحل تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

هنگامی که واشر پلاستیکی دیافراگم آبگرمکن دیواری فرسوده می شود وجود این اشکال باعث روشن نشدن شمعک آبگرمکن می شود. با از بین بردن این اشکال می‌توان تاثیر خیلی مهمی در تأمین کردن آب گرم و در نهایت فراهم شدن آرامش اعضای خانواده داشته باشید.

مراحل تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری به ترتیب زیر می باشد:

199 1

 1. در ابتدا می بایست واشر دیافراگم را تعویض کنید. بهتر می باشد که این کار بدون دست‌کاری پیچ تنظیم دیافراگم، تعویض واشر انجام بشود.
 2. اگر اطمینان ندارید که مشکل و عیب از قسمت واشر است، می‌توانید به وسیله پیچ گوشتی نازک به میله‌ ای که در بین دو کاربراتور وجود دارد فشاری وارد کنید. این عمل اصولاً باید باعث شود تا مشعل آبگرمکن روشن شود.
 3. اگر دیافراگم خراب باشد باعث جلوگیری از ایجاد فشار بر روی میله می شود و شعله آبگرمکن روشن خواهد شد.
 4. پاک کردن رسوب های ورودی آب به کاربراتور از مهم‌ترین اقدامات در موقع تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری می باشد.
 5. چنانچه شناخت زیادی از پیچ‌های اتصالی ندارید پیشنهاد می‌کنیم به آن‌ دست نزنید. تنها لازم می باشد که شیر آب و گاز را قطع کرده و پس از باز کردن کاربراتور، واشر دیافراگم را تعویض کنید.
 6. نکته قابل اهمیت در موقع عوض کردن دیافراگم آبگرمکن دیواری این می باشد که واشر جدید حتماً می بایست از لحاظ نوع و مدل با آبگرمکن شما یکی باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش عیب یابی آبگرمکن بوتان مدل های b3215i و b3315if

تعویض واشر دیافراگم آبگرمکن دیواری

مرحله های تعویض واشر دیافراگم آبگرمکن دیواری به صورت زیر می باشد:

 1. در ابتدای کار اصلی ترین مرحله بستن شیر ورودی گاز و شیر آب سرد می باشد. آن‌ را حتما ببندید.
 2. همه ی اتصالاتی که به آبگرمکن وصل هستند مثل شیلنگ گاز را جدا کنید و حواستان باشد که لوله‌ ای آسیب نبیند.
 3. آبگرمکن دیواری را با دقت بالا از دیوار جدا کرده و روی سطح صاف بگذارید.
 4. با استفاده از پیچ گوشتی چهارسو، پیچ کاربراتور را باز بکنید. پیچ گوشتی مناسب به نسبت پیچ را انتخاب کنید. اکنون می‌توانید واشر قدیمی را باز کنید و به جای آن واشر جدید را نصب کنید.
 5. آبگرمکن را مجدداً بر روی دیوار نصب و اتصالات را درست مانند دفعه قبلی متصل کنید. در این قسمت این اختیار را دارید تا آبگرمکن را روشن کنید و به وسیله شیر سفیدی که در در قسمت زیر کاربراتور وجود دارد، درجه حرارت شعله را بر روی زیاد و یا کم تنظیم بنمایید.

تعمیر پیچ تنظیم دیافراگم چگونه صورت می گیرد؟

جهت تعمیر کردن پیچ تنظیم کننده دیافراگم به ابزارهای مختلفی احتیاج دارید. این وسیله ها شامل ، روغن گریس کاری، آچار، یک ظرف آب گرم، واشر لاستیکی، یک برس سیمی، سوپاپ گاز و اورینگ لاستیکی می باشد. چنانچه اطلاعات صحیح و لازم در مورد تعمیر کردن پیچ تنظیم کننده دیافراگم آبگرمکن های دیواری داشته باشید به وسیله این ابزار هایی که نام بردیم خیلی ساده و راحت می‌توانید این پیچ را تعمیر کنید.

پیچ تنظیم دیافراگم در قسمت زیر آبگرمکن قرار دارد. موقعی که بدنه آبگرمکن را جدا می‌کنید این پیچ‌ها قابل مشاهده هستند. در این قسمت شما می توانید به راحتی آن‌ها را باز و جدا کنید.

جمع‌ بندی و نتیجه گیری

عوض کردن دیافراگم آبگرمکن دیواری کاری کاملاً تخصصی و حرفه‌ای می باشد به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات آبگرمکن، بهتر است این کار با دانش و آگاهی مناسب صورت گیرد. چنانچه این عمل را به فرد متخصص با تجربه و قابل اطمینانی بسپارید از مزایای سرویس سایر قطعات علاوه بر تعویض دیافراگم آبگرمکن نیز بهره‌ خواهید برد.

دیافراگم در آبگرمکن دیواری آنقدر اهمیت دارد که خراب یا معیوب شدن آن موجب روشن نشدن شمعک و گرم نشدن آب خواهد شد. اگر تشخیص بدهید که اشکال روشن نشدن آبگرمکن  شما ارتباطی با خرابی دیافراگم دارد، می‌توانید با رعایت کردن نکات ایمنی و انجام دادن روش‌های تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری این مشکلات را برطرف کنید.
در صورتی که بعد از خواندن این مقاله باز هم حس می‌کنید که خودتان تنهایی نمی‌توانید دیافراگم آبگرمکن را عوض کنید جهت جلوگیری  کردن از آسیب‌ و خرابی های جدی‌تر به سیستم آبگرمکن، می‌توانید از متخصص و تکنسین ماهر درخواست کمک کنید.

تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیر پیچ تنظیم دیافراگم چگونه صورت می گیرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا