تعمیراتتعمیرات پکیج و آب گرمکن

تعویض المنت آبگرمکن برقی چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تعویض المنت آبگرمکن برقی یکی از مشکلات صاحبان این آبگرمکن به شمار می‌رود. آبگرمکن برقی که پس از یک مرحله افت، پر قدرت به میدان بازگشته است، خود را به عنوان یک راه حل کارآمد و رقابتی برای آب گرمکن خانگی دوباره مطرح می‌کند. با توجه به عیب اصلی آن، یعنی مصرف انرژی زیاد برای افزایش دمای آب به نظر می‌رسید در مقابل رقابت مستقیم سیستم‌های گرمایش گازی تسلیم شود. به لطف پیشرفت فناوری این بخش که امکان کاهش ضایعات و پراکندگی‌ها را فراهم کرده است، هزینه‌های عرضه را کاهش داده و آن را بر اساس مصرف ساعتی متمایز کرده است.

آبگرمکن برقی یکی از رایج‌ترین لوازم خانگی موجود در منازل است، راه حلی کاربردی و قابل اعتماد برای داشتن آب گرم برای مصرف خانواده، حتی بدون داشتن مخزن. انواع مختلفی از آبگرمکن برقی در بازار وجود دارد. با این حال، علاوه بر ویژگی‌ها، عملکردها و جنبه‌های متعددی که این دستگاه را متمایز می‌کند، عواملی وجود دارد که باید در نظر گرفت. واضح است هرچه کیفیت بهتر باشد، عملکرد و صرفه جویی در انرژی بیشتر است. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با تعویض المنت آبگرمکن برقی و جزئیات آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

تعویض المنت آبگرمکن برقی

مراحل تعویض المنت آبگرمکن برقی

المنت‌های گرمایشی به مرور زمان از کار می‌افتند و مانند هر قطعه دیگری خراب می‌شوند. برخی از راه حل‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا به درستی تشخیص دهید که عناصر گرمایشی در آبگرمکن از کار می‌افتند، مانند عدم تولید آب گرم یا تولید آب گرمی که به سرعت خنک می‌شود. برای اینکه دوباره از آب گرم لذت ببرید، باید عناصر گرمایش آب را تعویض نمایید.

المنت قطعه‌ای است که باعث می‌شود آبگرمکن شما آب گرم تولید کند. عناصر گرمایشی فقط در المنت‌های برقی وجود دارند. آبگرمکن‌های گازی از این سیستم گرمایشی پشتیبانی نمی‌کنند زیرا برای گرم کردن آب از مشعل استفاده می‌کنند. در بالا و پایین مخزن قرار بگیرید. برای تعویض المنت آبگرمکن برقی شما به ابزاری نیاز دارید مانند دستکش تا از دستان خود محافظت کنید

منبع تغذیه را قطع کنید

در مرحله اول برای تعویض المنت آبگرمکن برقی خاموش کردن منبع تغذیه بسیار مهم است. دقت داشته باشید در صورت روشن بودن برق المنت را تعویض نکنید، زیرا ممکن است باعث برق گرفتگی شود که می‌تواند باعث آسیب فیزیکی یا بدتر از آن منجر به مرگ شود. حتماً مطمئن شوید که منبع تغذیه خاموش است. اگر آبگرمکن برقی شما یک کلید جداگانه دارد، آن را خاموش کنید. اگر کلید جداگانه نصب نکرده‌اید، کلید اصلی برق را خاموش کنید.

آب را تخلیه کنید

مرحله دوم در تعویض المنت آبگرمکن برقی تخلیه آب است. پس از خاموش کردن آبگرمکن، منبع آب را ببندید تا آب سرد وارد مخزن نشود، باید آب را تخلیه کنید یک شیلنگ بردارید و آن را به شیر تخلیه وصل کنید. شیلنگ را در خارج از خانه قرار دهید. اگر آبگرمکن شما دریچه تهویه دارد ، آن را باز کنید تا فشار هوای داخل مخزن آزاد شود. اگر از شیر کمکی ندارد، می‌توانید شیر آبگرم را باز کنید.  و سپس دریچه تخلیه را باز کنید و اجازه دهید آب خارج و خالی شود.

المنت گرمایشی را بردارید و تعویض کنید

حال می‌رسیم به بخش اصلی تعویض المنت آبگرمکن برقی. پیچ‌های درپوش دسترسی را باز کنید. پد عایق را می‌بینید که ترموستات و عناصر گرمایش را می‌پوشاند. عایق را وارونه کنید و زبانه را برگردانید. رزوه‌های ثابت را باز کرده و بردارید. از یک سوکت المنت گرمایشی استفاده کنید و به آرامی المنت گرمایش را بیرون بکشید. پس از برداشتن المنت گرمایشی، المنت جدید را نصب و آن را محکم روی پریز قرار دهید. سیم‌ها را محکم وصل کرده و پیچ کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  وظیفه پرشر سوئیچ هوای پکیج چیست | اهمیت کاربرد پرشر هوای پکیج

پاک کردن

هنگامی که تعویض المنت آبگرمکن برقی شما به پایان رسید اکنون می‌توانید زبانه پلاستیکی محافظ را برگردانید و پد عایق را به جای خود نصب کنید. درپوش دسترسی را بردارید و با سفت کردن پیچ‌ها آن را محکم کنید. شیر تخلیه را ببندید و شیلنگ‌ های متصل را بردارید. شیر کاهش فشار یا شیر آب گرمی را که قبلاً باز کردید ببندید و منبع آب را روشن کنید. برای بررسی عملکرد المنت گرمایشی تازه نصب شده، آن را روشن کرده و آب را آزمایش کنید. سپس تمام شیر آب گرم را ببندید و آبگرمکن را روشن کنید و دما را به دلخواه تنظیم کنید. مدتی طول می‌کشد تا آب گرم شود. همان‌طور که مشاهده کردید تعویض المنت آبگرمکن برقی به همین سادگی انجام می‌شود.

تعویض المنت آبگرمکن برقی

آبگرمکن برقی چگونه کار می‌کند؟

آبگرمکن یک وسیله خانگی است که وظیفه اصلی آن گرم کردن آب یک سیستم لوله کشی محلی برای مصارف بهداشتی یا استفاده در آشپزخانه است. آبگرمکن برقی وسیله‌ای کارآمد و ایمن است که به راحتی با تعمیر و نگهداری ساده، قابل نصب و تعویض است. اگر قصد انتخاب آبگرمکنی را دارید  که نیازهای شما را برآورده کند، درک نحوه عملکرد آن ضروری خواهد بود.
یک آبگرمکن از یک مخزن تشکیل شده است که دمای آب را ثابت نگه می‌دارد و همیشه آماده استفاده است.

آبگرمکن باید توسط یک شیلنگ‌ به یک شیر آب سرد متصل شود که متعاقباً با استفاده از مقاومت مسی الکتریکی که گرما را در آب آزاد می‌کند گرم می‌شود. از اینجا آب گرم به لوله‌های سیستم آب خانگی وارد می‌شود. آبگرمکن مجهز به ترموستات است که با رسیدن به دمای ایده آل آب خاموش می‌شود و به محض اینکه به کمتر از حداقل دما رسید دوباره روشن می‌شود. برای بهبود راندمان آبگرمکن و نظارت بر مصرف، توصیه می‌شود حداکثر دما را روی ۶۰ درجه تنظیم کنید. یکی دیگر از عناصر تشکیل دهنده آبگرمکن، شیر اطمینان است که آماده فعال شدن در صورت افزایش بیش از حد فشار آب است.

عمر آبگرمکن

یک آبگرمکن برقی دارای دوره‌های زمانی متفاوتی است. هنگام خرید آبگرمکن باید برچسب آن را بخوانید و اطلاعات فنی دقیق تری را از تکنسین مورد اعتماد خود بخواهید. در قسمت پایینی آبگرمکن معمولا عناصر مختلفی وجود دارد که قسمت فعال دستگاه را تشکیل می‌دهند.

این عناصر عبارتند از:

الف – فلنج
ب – مقاومت الکتریکی
ج – ترموستات
چ – شیر اطمینان
ه- شیلنگ‌ های اتصال

فلنج

برای قفل نگه داشتن کل سیستم مقاومت، ترموستات و غیره در کنار هم استفاده می‌شود. همچنین برای بسته نگه داشتن سوراخ روی آبگرمکن از جایی که آب خارج می‌شود از فلنج استفاده می‌شود. این فلنج توسط یک پیچ و یک بست فلزی محکم نگه داشته می‌شود که در تضاد بین قسمت ثابت و قسمت متحرک عمل می‌کند.

مقاومت

قسمت مسی به شکل مارپیچ است که برای گرم کردن آب استفاده می‌شود. اصل کارکرد مقاومت این است که انرژی الکتریکی ورودی از داخل قسمت مسی را گرم می‌کند که در تماس با آب گرمای خود را آزاد می‌کند. حالا خیلی‌ها این سوال را دارند که چرا برق در تماس با آب باعث اتصال کوتاه نمی‌شود؟ مقاومت یک عایق سرامیکی در داخل بین رشته‌ای که جریان عبور می‌کند و قسمت مسی دارد که امکان انتقال گرمای این انرژی را فراهم می‌کند. با این حال، دیگران تعجب خواهند کرد که چرا انرژی الکتریکی که از یک رشته الکتریکی عبور می‌کند گرما را تولید می‌کند.
مقاومت دارای دو ترمینال (به نام قطب) است که دو کابل برق آبگرمکن به آن‌ها متصل است. برق آبگرمکن توسط این دو کابل تامین می‌شود که جریانی به نام تک فاز ۲۲۰ ولت دارند.

تعویض المنت آبگرمکن برقی

ترموستات

ترموستات عنصر هوشمندی است که اجازه می‌دهد تا زمانی که آب به دمای مطلوب و تنظیم شده رسید، برق به طور خودکار قطع شود. یعنی وقتی آب به زیر آستانه دمای حداقل می‌رسد، ترموستات کنتاکت فلزی را می‌بندد و اجازه می‌دهد انرژی الکتریکی دوباره عبور کند و مقاومت را تغذیه کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش‌های کاربردی برای ازبین بردن رسوبات کولرهای آبی

این ترموستات از کجا می داند که آب به ۶۰ درجه رسیده است؟

داخل ترموستات یک صفحه فلزی دو جزئی وجود دارد که به انبساط به شکل دیگری واکنش نشان می‌دهد. بنابراین دو فلز با دمای یکسان، اما با انبساط متفاوت گرم می‌شوند. این فلزات که به هم چسبیده و به درجات مختلف منبسط می‌شوند، شروع به خم شدن کرده و حرکتی ایجاد می‌کنند که دو تیغه را دور یا نزدیک‌تر می‌کند. با این عمل مدار باز یا بسته می‌شود. بدیهی است که فلزات به طور خاص طراحی شده‌اند تا در دمای معینی به روش خاصی واکنش نشان دهند.

شیر

عنصری است که در صورت افزایش غیرقابل کنترل دمای آب، در فشار معینی به طور خودکار باز می‌شود تا آب خارج شود و فشار کاهش یابد و از تبدیل شدن آبگرمکن به بمب انفجاری جلوگیری شود. در واقع، این عمل کمی شبیه به اصل قطارهای بخار و نیروگاه‌های هسته ای است. انسان توانسته است از بسیاری از منابع سیاره زمین برای تولید انرژی استفاده کند.

شیلنگ

لوله‌های انعطاف پذیری هستند که برای اتصال لوله‌های لوله کشی روی دیوار به آبگرمکن استفاده می‌شوند. شیلنگ‌ها دوتا هستند یکی برای آب سردی است که از سیستم اداکشن می‌رسد و دیگری آب سردی است که به سیستم لوله کشی خانه می‌رود و سپس آب را از طریق انشعابات مختلف به کل آپارتمان توزیع می‌کند.

مزایای آبگرمکن برقی

این امر باعث شده است تا مزایایی را که نصب این دستگاه برای نیازهای روزانه شما به همراه دارد، بیش از پیش برجسته کنید. به طور خلاصه:

  • هزینه تجاری به طور کلی کمتر از یک سیستم گاز
  • راحتی و ایمنی بالا، زیرا باعث احتراق با تخلیه نسبی گاز دودکش نمی‌شود و وجود اتوماسیون‌های استاندارد عملکرد صحیح آن را تنظیم می‌کند.
  • پاسخ به کاهش فضاهای نصب، به لطف تطبیق پذیری مدل‌های موجود در بازار
  • تحویل جریان آب گرم ثابت و پایدار
  • تعمیر و نگهداری مقرون به صرفه و در دسترس

مشکلات رایج آبگرمکن

نقص‌هایی که بیشتر برای یک آبگرمکن رخ می‌دهد شامل موارد زیر است.

آب گرم نمی‌شود

تامین نشدن آب گرم یکی از بارزترین خرابی‌های یک آبگرمکن است و دلایل آن می‌تواند بسیار زیاد باشد. اگر شما از  آبگرمکن گازی استفاده می کنید اگر چراغ اخطار روشن باشد، احتمالاً با خطای جدی تری مواجه می‌شوید. در مواردی مانند این عامل، خرابی ترموکوپل یا شیر کنترل پایلوت معمول است. از طرف دیگر، اگر این مشکل در آبگرمکن برقی ایجاد شود، المنت گرمایشی باید تعویض شود.

آب گرم کافی نیست

برخلاف تصور، این واقعیت که آب گرم ارائه شده کافی نیست لزوماً نشان دهنده خرابی نمی‌باشد. اگر این اتفاق اغلب رخ می‌دهد، بهتر است یک مخزن بزرگتر یا حتی یک مدل مدرن بدون مخزن را انتخاب کنید که برای صرفه جویی در فضا نیز کاربردی است.

آب آزاد شده کثیف است

اگر آبی که از دوش می‌آید کثیف است یا رنگ  زنگ زدگی دارد، تمیز کردن کامل مخزن توصیه می‌شود. با این حال، اگر آب کثیف باشد، ممکن است خرابی‌های جدی تری نیز وجود داشته باشد، که ممکن است لازم باشد میله آند یا حتی آبگرمکن به طور کامل تعویض شود.

دستگاه صدا تولید می‌کند

انتشار صدا از آبگرمکن مطمئناً می‌تواند نشانه‌ای از برخی مشکلات فنی باشد. به عنوان یک قاعده، انتشار صداها ممکن است به دلیل وجود رسوبات در داخل مخزن باشد، صدا، عامل سوزاندن رسوب توسط دستگاه است. بنابراین، در این موارد مهم است که با یک لوله کش تماس بگیرید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

تعویض المنت آبگرمکن برقی

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله تحت عنوان تعویض المنت آبگرمکن برقی استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعویض المنت آبگرمکن برقی چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزشی تعویض المنت آبگرمکن برقی چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا