تعمیرات یخچالتعمیرات

راهنمای تنظیم دمای مناسب برای یخچال فریزر

یکی از مهم ترین کارها جهت افزایش طول عمر یخچال انتخاب مناسب ترین دما برای آن می باشد. تنظیم دمای مناسب برای یخچال در فصول مختلف سال مقداری تفاوت دارد. از جمله مهم ترین و ضروری ترین لوازم منزل، یخچال فریزر می باشد که در انواع مختلف تولید و عرضه می‌شود. استفاده نادرست از این وسیله بدون توجه به نکات ایمنی می تواند منجر به آسیب رساندن به موتور آن و در نهایت مشکلات و خرابی های دستگاه شده و یا ممکن است که شما را به دردسر بیندازد.

برای رفع این مشکل، یکی از موارد بسیار مهم تنظیم درجه ترموستات یخچال یا همان تنظیم دمای یخچال می باشد. دمای مناسب و معمول برای هر یخچال بین ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد است. اما توجه داشته باشید که این دما در تمام قسمتهای یخچال یکسان نیست و بستگی به طبقه مواد غذایی دارد. کشو های پایینی معمولاً دمای ۱۰ درجه سانتیگراد را دارا هستند که مخصوص نگهداری سبزیجات و میوه ها می باشد. گوشت و ماهی را باید در طبقه بالا جای گذاری کرد که دمای آن دو درجه سانتیگراد است. موادی مانند محصولات لبنی، تخم مرغ، غذاها و شیرینی جات معمولاً باید در طبقه میانی که دمای آن چهار و نیم درجه سانتی گراد می باشد، واقع گردد.

راهنمای انتخاب دمای مناسب یخچال

یخچال پرکاربردترین وسیله موجود در آشپزخانه به حساب می آید. به همین خاطر همیشه باید مراقب دمای آن باشید تا اطمینان حاصل کنید که مواد غذایی که در آن قرارداد کاملا تازه و سالم باقی بمانند. تنظیم مناسب دمای یخچال موضوع بسیار پر اهمیتی است و اگر در این باره اطلاعی نداشته باشید ممکن است یخچال کارایی لازم را نداشته باشد. تنظیم دمای مناسب برای یخچال در برندها و مدل های مختلف کمی تفاوت دارد. ایبک امداد در این مقاله شما را با نحوه درست تنظیم دمای یخچال آشنا می کند.

به نظر شما بهترین دما برای یخچال چیست؟

مناسب ترین دمای ایده آل یخچال معمولاً بین ۳ تا ۵ درجه سانتی گراد می باشد. دمای مناسب برای فریزر ۱۸_ درجه سانتیگراد است. برای آن که یخچال بتواند خودش را با تغییرات وفق دهد تقریباً ۲۴ ساعت طول می کشد.تنظیم دمای مناسب برای یخچال

درجه دمای مناسب یخچال در فصل گرم تابستان

یخچال هایی که تنظیم دما در آن ها به صورت دیجیتال انجام می شود ضروری است دمای یخچال به صفر و زیر صفر برسد. در یخچال های دیجیتالی معمولا دمای یخچال بر روی ۳ و دمای فریزر بر روی ۲۰_ قرار می گیرد. در یخچال هایی که تنظیم دمای چرخان دارند و معمولی هستند باید دما بیشتر شود. مناسب ترین دما  در فصل های گرم، جهت یخچال های عمومی یا چرخان ۴+ می باشد.

نکته مهم 

قرار دادن یخچال بر روی دمای مناسب به محتویات درون یخچال نیز بستگی دارد. با کم کردن دمای یخچال فشار بیشتری به موتور یا کمپرسور وارد می شود و موجب بیشتر کار کردن آن و تولید سرما خواهد شد.

درجه دمای مناسب یخچال در فصل زمستان

باید در نظر داشته باشید در فصل زمستان که هوا سرد است تنظیمات دمای یخچال را طوری انجام دهید که یخچال با همان قدرتی که در فصل گرم کار می کند در زمستان و در فصل سرد کار نکند. معمولا دمای مناسب یخچال های ترموستاتی در فصل زمستان ۲+ و یا ۳+ است. یخچال های ساید بای ساید و یخچال هایی که دارای تنظیمات دمای دیجیتال می باشند معمولا دمای مناسب شان۳+ یا ۴+ می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش کامل ریست کردن یخچال سامسونگ

چگونه دمای یخچال را اندازه بگیریم؟

برای بررسی میزان خنک بودن یخچال آسان ترین راه استفاده از دماسنج یا ترمومتر می باشد.

فریزر

برای اندازه گیری دمای فریزر دماسنج را مابین کیسه سبزیجات منجمد قرار دهید و بگذارید تا به مدت ۸ ساعت در فریزر باقی بماند و سپس دما را بخوانید.

یخچال

یک عدد دماسنج را در شیشه آب قرار داده سپس دماسنج را شب تا صبح درون یخچال بگذارید بعد از باز کردن در یخچال دما را می توانید بررسی کنید.

چگونگی تنظیم دما در یخچال های دارای نمایشگر و یا ساید بای ساید

در این یخچال ها با تغییر دما معمولاً ۴ ساعت یخچال باید کار کند تا سرمای مورد نظر را تولید کند و به محض تغییر دادن دمای یخچال به سرمای مطلوب دست نخواهید یافت. در این موارد اگر بعد از تنظیم دما، دمای درون یخچال دوباره به حالت قبل برگشت نگران نباشید. به این علت که یخچال دمای فعلی دستگاه را به شما نشان می‌دهد و دمایی که تنظیم کرده اید در حافظه باقی مانده و یخچال تا زمان دستیابی به دمای مورد نظر کار خواهد کرد.

 تنظیم دمای یخچال برای برندها و مدل های مختلف

دمای مناسب یخچال ساید ال جی

در مدل هایی که درجه دما در بازه دمایی ۰ تا ۷ می باشند دمای صفر تا یک بیشترین سرما و دمای ۶ تا ۷ کمترین سرما را تولید می کند. دمای مناسب برای ساید ال جی ۳ تا ۴ درجه سانتی گراد است.

دمای مناسب یخچال فریزر سامسونگ

طبق اطلاعاتی که سایت رسمی سامسونگ انتشار داده است بهترین و مناسب ترین دما برای یخچال سامسونگ ۳ درجه سانتیگراد و برای فریزر ۱۹_ درجه سانتیگراد می باشد.تنظیم دمای مناسب برای یخچال

دمای مناسب یخچال دوو

تنظیم دمای یخچال و ساید بای ساید دوو بسته به شرایط آب و هوایی متفاوت است. اما دمای استاندارد برای یخچال ۴+ و برای فریزر  ۱۸ _ می باشد.

علت بوی بد یخچال و روش هایی جهت از بین بردن

ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد که وقتی در یخچال را باز می کنیم با بوی زننده‌ای از یخچال مواجه می شویم. گاهی این بوی بد می تواند به علت خراب شدن مواد غذایی داخل یخچال باشد. اما ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد.

به طور کلی دلیل اصلی بوی بد یخچال میکروب ها هستند. میکروب ها در جاهایی رشد می کنند که رطوبت وجود داشته باشد. این رطوبت از طریق مواد غذایی و تعریق یخچال ایجاد می شود. اما راه حل رفع بوی بد چیست؟

روش هایی برای از بین بردن بوی بد یخچال

  1.  تمیز کردن کامل یخچال جهت تمیز کردن یخچال باید تمام مواد غذایی و قفسه ها را از یخچال خارج کنید و فضای درونی یخچال را با یک پاک کننده مناسب تمیز کرده و سپس با یک دستمال خشک کنید.تمام قفسه ها را با آب گرم و صابون شستشو دهید و همه مواد غذایی را بررسی کنید و از بسته بندی درست آنها و سالم بودنش آن مطمئن شوید.
  2. از جوش شیرین استفاده کنید.یکی از خواص جوش شیرین این است که بوی بد را به خود جذب می کند پس می توانید یک کاسه جوش شیرین داخل یخچال قرار دهید و اجازه دهید که به مدت چند ساعت درون یخچال باقی بماند. اگر بوی بد زیاد بود و با این روش از بین نرفت روی قفسه ها را نیز جوش شیرین بپاشید و به مدت ۲ ساعت اجازه بدهید که باقی بماند. بعد از آن با یک دستمال مرطوب جوش شیرین ها را پاک کنید.
  3. استفاده از ظروف مناسب بیشتر اوقات، مواد غذایی بعد از سرد شدن بوی بدی ایجاد می کند. پس بهتر است همیشه مواد غذایی را در ظرفهای در بسته داخل یخچال نگهداری کنید.
  4. استفاده از لیمو ترش برای تازه و تمیز نگه داشتن هوای درون اسیدی که در مرکبات وجود دارد، باعث طراوت بخشیدن به فضای درونی یخچال می شود. چند گلوله پنبه را به آبلیمو آغشته کنید و با استفاده از آن فضای درون یخچال را تمیز کنید. این کار باعث می شود تا بوی بد به لیمو جذب شود و همینطور بوی خوش لیمو در فضای یخچال پخش شود.
  5. استفاده از بوگیر های مخصوص اگر می خواهید از یخچال شما همیشه بوی خوبی به مشام برسد می توانید از بوگیر های مخصوص یخچال استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر | جلوگیری از خرابی یخچال

بررسی فنی یخچال

اگر همه روش های بالا را امتحان کردید و به نتیجه مناسب نرسیدید، ممکن است مشکل از فیلتر آب یخچال و یا سیستم تخلیه یخچال باشد. در این موارد می توانید به کمک یک تکنسین ماهر مشکل را برطرف کنید.

چگونه متوجه شویم که یخچال نیاز به تغییر دما دارد؟

یکی از معمول ترین روش ها این است که دمای آب یا میوه و سبزیجات درون یخچال را بسنجید. اگر آن ها یخ می زنند باید دما را افزایش دهید. اگر به اندازه کافی خنک نمی شوند دما را کمی کاهش دهید.
بهتر است با تغییر فصل دمای یخچال را نیز تغییر دهید. در فصل تابستان که هوا گرم است باید دمای یخچال در درجه پایین تر تنظیم شود و در فصل زمستان که هوا سرد است دما را کمی افزایش دهید. به طور معمول این اختلاف دما بین تابستان و زمستان یک درجه است یعنی دما در تابستان یک درجه پایین تر از زمستان می باشد.
اگر مواد غذایی خیلی زیادی درون یخچال قرار داده‌اید دما را پایین بیاورید تا محیط یخچال خنک تر شود.تنظیم دمای مناسب برای یخچال

سخن آخر

 

در بعضی از یخچال ها که دارای درجه مینیمم و ماکسیمم هستند، بهتر است درجه یخچال را روی مینیمم بگذارید. اگر درجه یخچال خود را به درستی تنظیم نموده اید ولی دستگاه شما دمای مطلوبی ندارد، مشکل از ترموستات، سنسور یا گاز می باشد. همچنین در یخچال فریزرها می تواند مشکل از دمپر باشد. برای رفع این مشکل چک نمایید تا مواد غذایی جلوی محفظه دمپر را اشغال نکرده باشد. در آخر بدانید که اگر فن به درستی کار نکند، درجه سرمای یخچال را به حد نصاب نمی رساند. اگر درجه دمای یخچال فریزر خود را به درستی تنظیم نکنید، با مشکل شبنم زدن یخچال و عرق کردن یخچال مواجه خواهید شد. تنظیم دمای یخچال و فریزر در میزان نگهداری مواد غذایی و ماندگاری و تازگی آن ها بسیار اهمیت دارد. به همین خاطر کنترل و تنظیم دمای مناسب یخچال را بخصوص در فصل های تابستان و زمستان که تفاوت دمایی فاحشی ایجاد می شود در نظر داشته باشید تا از بابت مواد غذایی با مشکلی مواجه نشوید.

به یاد داشته باشید می‌توانید تنظیم دمای یخچال را خودتان به راحتی در منزل انجام دهید. برای این کار با چک کردن مانیتورینگ دمای یخچال و فریزر و تغییر دمای دستگاه به افزایش میزان تازگی مواد غذایی کمک خواهید کرد و مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

ایبک امداد در این مقاله به بررسی تنظیم دمای مناسب برای یخچال پرداخته و دمای مناسب برای هر فصل را یادآور شده است. به خاطر داشته باشید جهت جلوگیری از پیشرفت مشکل لوازم برقی خود حتما نکات ایمنی مربوط به آن را رعایت کنید تا هم باعث افزایش طول عمر یخچال خود شوید و هم در هزینه و وقت خود صرفه جویی کنید.

 

تنظیم دمای مناسب برای یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش کامل راهنمای تنظیم دمای مناسب برای یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا