مجله ساختمان

شیشه سندبلاست چیست و انواع آن کدام است؟ | کاربرد شیشه سندبلاست

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از موارد تأثیرگذار در زیبایی ظاهری ساختمان‌های تجاری و مسکونی، شیشه‌های به کار رفته در بخش‌های داخلی و خارجی آنها می‌باشد. بنابراین دقت بالایی برای انتخاب آنها نیاز خواهد بود. شیشه سندبلاست یکی از شیشه‌هایی است که در بازار وجود دارد و تنوع رنگ و طرح آن زیاد است.

اکثر افراد این شیشه را به اسم شیشه مات می‌شناسند. در صورتی که می‌خواهید شیشه سندبلاست خریداری نمایید، پیشنهاد می‌شود که اطلاعاتی در مورد این نوع شیشه‌ها داشته باشید تا بتوانید انتخاب درستی انجام دهید.

شیشه سندبلاست چیست؟

شیشه سندبلاست یکی از شیشه‌های کاربردی و دکوراتیو می‌باشد. برای تهیه این نوع از شیشه‌ها طی فرایندی شیشه‌های معمولی مات می‌شوند و روی آنها طرح‌های مختلفی اجرا می‌گردد. در این شیوه روی شیشه مورد نظر ساینده‌های معدنی با پایه خاک را پرتاب می‌کنند و به این ترتیب آن را مات می‌کنند.

از کمپرسور هوای مخصوص برای انجام این تکنیک استفاده می‌شود. هر چقدر که این فرایند بیشتر طول بکشد، شیشه سندبلاست مات‌تر می‌شود.

ویژگی‌های شیشه سندبلاست

شیشه سندبلاست مانند شیشه‌های دیگر دارای معایب و مزایایی است که در ادامه مهم‌ترین آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا در هنگام انتخاب و خرید اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید:

 • شیشه‌های سندبلاست دکوراتیو هستند. بنابراین اکثر فروشگاه‌ها از آنها برای زیباتر کردن دکوراسیون استفاده می‌کنند. برای نمونه شیشه سندبلاست طلایی ظاهر بسیار باشکوه و تجملی به محل زندگی یا کار افراد می‌بخشد.
 • از شیشه سندبلاست می‌توانید برای پارتیشن بندی قسمت‌های گوناگون ادارات، فروشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و… استفاده نمایید.
 • با توجه به اینکه شیشه‌های سند بلاست مات هستند این امکان را به افراد می‌دهد که حریم خصوصی خود را به خوبی حفظ کنند.
 • در شیشه‌های دوجداره نیز می‌توان از این نوع شیشه‌ها استفاده نمود.
 • شیشه سندبلاست برای نصب در آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی منازل مسکونی نیز بسیار مناسب هستند.
 • قیمت این نوع از شیشه‌ها نسبت به شیشه‌های معمولی در بازار بالاتر است.
 • وقتی که از شیشه سندبلاست استفاده می‌شود، مانع از ورود نور خورشید به محیط کار یا منزل می‌شود.
 • شیشه سندبلاست علاوه بر اینکه دارای زیبایی زیادی است و موجب زیباتر به نظر آمدن محیط اطراف می‌شود، از مقاومت بسیار خوبی نیز برخوردار است.
 • بودجه و سلیقه افراد دو عامل مهم برای انتخاب طرح این شیشه می‌باشند.
حتما بخوانید:   نمای سیمانی ساختمان | مزایای نمای سیمانی

شیشه سندبلاست

انواع مدل شیشه سندبلاست

همان‌طور که گفته شد، تنوع در طرح و رنگ شیشه سندبلاست بسیار زیاد است و با توجه به طرح‌هایی که روی آن وجود دارد، شیشه‌های سندبلاست به چندین دسته تقسیم بندی می‌شوند. انواع مدل‌های شیشه سندبلاست عبارت هستند از:

شیشه لوگودار

برای این نوع از شیشه‌ها در ابتدا نرم‌افزارهایی در کامپیوتر مانند کورل لوگو طراحی می‌شوند و پس از اینکه مشتری آن را تأیید کرد، با استفاده از چسب مخصوص بر روی شیشه چسبانده می‌شود و به این ترتیب فرایند سندبلاست انجام می‌شود. افرادی که مایل هستند به فضای اطراف خود دید داشته باشند، زمینه شیشه را روشن انتخاب نموده و تنها لوگو را سندبلاست می‌کنند. شیشه سندبلاست لوگو دار در طراحی تنوع زیادی دارد و افراد می‌توانند با توجه به سلیقه خود طرح مورد نظر را انتخاب نموده و سفارش دهند.

شیشه تمام مات

شیشه تمام مات ساده‌ترین مدل شیشه سندبلاست است. چون فرایند سندبلاست روی آن به صورت یک دست انجام می‌شود و به دقت بالایی نیاز نخواهد داشت. شیشه سندبلاست تمام مات برای مکان‌هایی مثل حمام که در آن حفظ حریم شخصی بسیار حائز اهمیت است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت این شیشه در مقایسه با مدل‌های دیگر سند بلاست، مقرون به صرفه‌تر است.

شیشه راه مات

طی فرایند سندبلاست در شیشه راه مات خطوطی به حالت عمودی، افقی یا شطرنجی طراحی می‌گردد. هر چقدر که فاصله این خطوط کمتر باشد، دید افراد محدودتر خواهد بود. استفاده از شیشه‌های راه مات بیشتر برای مکان‌های عمومی مانند استخرها، ادارات و… مناسب است.

تفاوت شیشه سندبلاست و ساتینا

شیشه ساتینا نوعی شیشه مات می‌باشد که برای تولید وسایل تزیینی و پارتیشن بندی بخش‌های مختلف استفاده می‌شود. شیشه سند بلاست در ساتینا از نظر ظاهری شباهت زیادی به هم دارند. به همین علت مخاطبان در آن تفاوت زیادی را نمی‌بینند. اما این دو با یکدیگر متفاوت هستند. تفاوت‌های شیشه سند بلاست و ساتینا عبارت هستند از:

 • انجام حکاکی روی شیشه ساتینا امکان‌پذیر نیست، اما روی شیشه سندبلاست می‌توان انواع حکاکی را انجام داد.
 • شستن شیشه سندبلاست در مقایسه با شیشه ساتینا سخت‌تر و دشوارتر می‌باشد. پاک کردن و تمیز کردن لکه‌های چربی از روی شیشه‌های سند پلاست راحت نخواهد بود. بنابراین از زیبایی شیشه کم می‌شود.
 • مقاومت شیشه ساتینا در مقابل ضربات نسبت به شیشه سندبلاست کمتر است.
 • هر دو شیشه سند پلاست و ساتینا از جمله شیشه‌های تزیینی و در عین حال کاربردی می‌باشند.
حتما بخوانید:   اجرای کانال کشی ساختمان

دستگاه ایربلاست

دستگاه پرکاربردی که برای اجرای سندبلاست استفاده می‌شود، ایربلاست می‌باشد. در این شیوه از مواد ساینده با استفاده از فشار هوا برای تمیز کردن استفاده می‌گردد. بهتر است بدانید که موادی که در دستگاه ایربلاست مورد استفاده قرار می‌گیرند غیر فلزی هستند و در آنها خیلی کم از مواد فلزی استفاده می‌شود.

در صنعت برای تمیزکاری، آماده سازی و مقابله با خوردگی سطوح سهم ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. با استفاده از دستگاه ایربلاست مواد ساینده با شیوه‌هایی مثل فشاری و مکشی پرتاب می‌گردند.

روش مکشی در مقایسه با روش فشاری رایج‌تر و اقتصادی‌تر می‌باشد و برای حفظ محیط زیست نیز بهتر است، اما با این وجود شیوه فشاری دارای قدرت زیادتری است. در نتیجه قطعه‌ها با سرعت زیادی تمیز می‌شوند.

استفاده از شیشه سندبلاست در فضاهای رسمی و اداری

اکثر شرکت‌ها برای پارتیشن بندی داخلی از این شیشه با طرح لوگوی شرکت بر روی آن استفاده می‌کنند. به این ترتیب هم لوگوی شرکت در همه فضاها خودنمایی خواهد کرد و هم فضاهای مورد نظر به صورت مناسب بخش‌بندی می‌گردند.

در لابی‌ها، ورودی ساختمان‌ها، پذیرش هتل‌ها و ادارات، استخرهای عمومی، طراحی باغ‌ها و فضاهای سبز، کتابخانه‌ها، زمین بازی، انبارها، اتاقک‌های نگهبان، کتاب فروشی‌ها، سالن‌های تئاتر، سینما و به طور خلاصه هر محلی که نیاز به نظم دهی و زیبایی احساس شود، شیشه سندبلاست انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

شیشه سندبلاست

استفاده از شیشه سندبلاست در فضاهای شخصی و داخلی

با توجه به اینکه امروزه افراد در اکثر منازل با کمبود فضا مواجه هستند، به جای حمام از اتاق‌های شیشه‌ای استفاده می‌کنند. دقیقاً در این مکان‌ها استفاده از شیشه سندبلاست بسیار مناسب خواهد بود. در حقیقت وقتی که دور تا دور حمام با این نوع از شیشه‌ها پوشانده می‌شود، حریم شخصی محیط حفظ خواهد شد. از شیشه سندبلاست برای قسمت‌بندی حمام‌ها با فضای بزرگتر، قفسه‌بندی دستشویی و حمام، جدا کردن سرویس‌های بهداشتی و یا در بالکن‌های شیشه‌ای استفاده می‌شود. در حقیقت از شیشه سندبلاست به عنوان بخشی از درب داخلی و یا به عنوان پارتیشن بین فضاهای مختلف می‌توان استفاده کرد.

ویژگی شیشه‌ها برای سندبلاست شدن

برای این کار به شیشه‌های خاصی نیاز نخواهد بود و روی هر کدام از انواع مختلف شیشه‌ها می‌توانید عمل سندبلاست را انجام دهید. شیشه‌های سندبلاست انعطاف پذیری بالایی دارند، به گونه‌ای که هر نقش و طرحی را می‌توانید روی آنها پیاده سازی نمایید.

حتما بخوانید:   راهنمای کامل نصب کاغذ دیواری | مراحل نصب کاغذ دیواری

استفاده از روش سندبلاست روی شیشه‌ها موجب می‌شود که دید محدودتر شود، اما همچنان می‌توان از سطح شیشه نور را عبور داد. شما می‌توانید با استفاده از الگوها و طرح‌های خاصی که ایجاد می‌نمایید، روی شیشه این فرایند را انجام دهید تا طرح‌های بسیار زیبا و منحصر به فرد را به تصویر بکشید.

قیمت سندبلاست شیشه

قیمت دقیق شیشه سندبلاست با توجه به شیشه مورد استفاده، متر مربع و همچنین طرحی که روی آن پیاده می‌شود، بسته به پیچیده بودن یا ساده بودن طرح محاسبه خواهد شد. همانطور که گفته شد شیشه سندبلاست انواع گوناگونی دارد که قیمت هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت است.

با توجه به اینکه سندبلاست کردن همه سطح شیشه در مقایسه با سندبلاست کردن بخشی از آن راحت‌تر است، قیمت آن نیز کمتر خواهد بود. این در حالی است که ایجاد طرح روی شیشه و سندبلاست لوگو، نیاز به صرف هزینه بیشتری خواهد داشت.

نوع تکنولوژی و فرایند تولیدی که در ساخت شیشه سندبلاست مورد استفاده قرار می‌گیرد از دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت آن می‌باشد. هرچه روش تولید دشوارتر باشد و استفاده از شیوه تولید نیاز به زحمت و امکانات بیشتری داشته باشد و یا از فناوری‌های پیچیده‌تری استفاده شده باشد، قیمت نهایی شیشه سندبلاست افزایش پیدا خواهد کرد. برای نمونه شیشه‌های هوشمند سندبلاست از جمله شیشه‌های گران‌تر محسوب می‌شوند.

امروزه تولید کنندگان زیادی در زمینه تولید قطعات شیشه‌ای و در و پنجره فعال می‌باشند که برای فروش و معرفی محصولات خود فروشگاه و سایت آنلاین دارند. با مراجعه به این سایت‌ها می‌توانید انواع شیشه سندبلاست را با توجه به بودجه و نیاز خود شناسایی نمایید و برای تهیه آن اقدام نمایید.

سخن تکمیلی

به شیشه‌ای که سطح آن با فرایند سندبلاست کردن کدر و مات شده است، شیشه سندبلاست می‌گویند. شیشه‌های مختلف با پرتاب ذرات ساینده از جنس‌های گوناگون با استفاده از فشار قوی هوا، تحت تأثیر قرار می‌گیرند و شکلشان تغییر می‌کند. این عمل با توجه به شیوه اجرا و نیاز موجب صیقلی و صاف شدن، مات و زبر شدن و همچنین پاک شدن سطوح از رنگ‌ها و پوشش‌های قبلی، زنگ، لکه‌های روغنی و هر نوع آلودگی می‌شود.

به صورت کلی انواع شیشه سندبلاست را از نظر ظاهر می‌توان در دو دسته طرح‌دار و ساده تقسیم بندی کرد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

شیشه سندبلاست چیست و انواع آن کدام است؟|کاربرد شیشه سندبلاست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

کاربرد شیشه سندبلاست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x