تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

دلایل روشن نشدن جارو برقی چیست؟

چه مواردی باعث روشن نشدن جاروبرقی می‌شوند؟

دلایل روشن نشدن جاروبرقی چیست ؟

دلایل روشن نشدن جاروبرقی چیست ؟ چگونه این مشکل را حل کنیم ؟  احتمالا برای شما هم این اتفاق افتاده که قصد جارو کردن منزل را داشتید ولی متوجه شدید که جاروبرقی روشن نمی شود . در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل روشن نشدن جارو برقی را توضیح داده و روش های برطرف کردن این مشکل را هم بیان می کنیم . لطفا با ما همراه باشید.

روشن نشدن جارو برقی

خراب بودن پریز برق دلیل روشن نشدن جاروبرقی

یکی از ساده‌ترین مشکلاتی که ممکن است باعث روشن نشدن جاروبرقی شود خرابی پریز برق است . احتمالا برق به دستگاه نمی رسد . در صورت روشن نشدن جاروبرقی ، در مرحله ی اول پریز برق را بررسی کنید برای این کار از دو روش می توان استفاده کرد :

  1. با استفاده از یک وسیله ی برقی دیگر می توان سالم بودن پریز را بررسی کرد . یک وسیله ی برقی را به همان پریز وصل کنید اگر آن وسیله هم روشن نشد ، دلیل بر بروز مشکل در پریز می باشد .
  2. برای اینکار می توانید از ولت متر استفاده کنید . در صورت سلامت پریز برق ، باید ولت متر عدد ۲۲۰ ولت را روی نشانگر ، نشان دهد . و اگر ۲۲۰ ولت نبود دلیل ایراد در پریز برق است و باید به وسیله ی برقکار تعمیر یا تعویض شود. . البته اگر خودتان در مورد برق اطلاعات و مهارت دارید و می خواهید خودتان پریز را بررسی کنید ، اول فیوز برق ساختمان را کلا قطع کنید و بعد از آن فیوز را باز کرده و به وسیله ی ولت متر آن را چک کنید .

دلایل روشن نشدن جاروبرقی

بطور کلی دلایل روشن نشدن جاروبرقی می تواند موارد زیر باشد :

  • خرابی پریز برق
  • خرابی دوشاخه جاروبرقی
  • خراب شدن اتصالات داخلی دستگاه
  • خراب شدن کلید
  • اشکال در اتصالات بدنه جاروبرقی
  • ایراد محافظ الکتریکی موتور
  • خرابی برد دیمر جاروبرقی
  • سوختن موتور جاروبرقی

مشکل دوشاخه جاروبرقی

احتمال دارد روشن نشدن جاروبرقی به دلیل خرابی دوشاخه باشد . اگر بعد از بررسی پریز برق متوجه شدید که پریز سالم است حالا باید سلامت دوشاخه و سیم رابط جاروبرقی را بررسی کنید . برای این منظور ابتدا بدنه ی جاروبرقی را باز کرده و ورودی برق را چک کنید . بعد از اینکه دوشاخه را به برق زدید با استفاده از ولت متر ، ولتاژ ترمینال اصلی دستگاه را اندازه‌گیری کنید ، تا ببینید که دستگاه چه ولتاژی را دریافت می کند .

حتما بخوانید:   یخچال چی بخریم ؟ آموزش خرید یخچال فریزر و ساید بای ساید خوب

با اینکار متوجه خواهید شد که آیا دوشاخه و کابل ایراد دارند یا نه؟ اگر متوجه شدید پریز ولتاژ درست داشت اما ترمینال ورودی ، ولتاژ درست نداشت ، دو شاخه را چک کنید ، اگر دو شاخه ایراد نداشت احتمالا مشکل از کابل می باشد و باید عیب آن را برطرف کنید .

برای بررسی سلامت سیم جاروبرقی و دوشاخه ، تعمیرکاران از این روش استفاده می کنند : به این طریق که مولتی متر را روی R قرار داده و پروب های آن را هم به دوشاخه وصل می کنند . در صورتی که دوشاخه دستگاه شما سالم باشد عقربه منحرف خواهد شد و عدد مقاومت کوچکی را هم نشان می دهد. اگر با این روش متوجه ی خرابی دوشاخه شدید باید دوشاخه را عوض کنید و در صورت سلامت دوشاخه ، باید کابل را چک کنید .

خراب شدن اتصالات داخلی جاروبرقی

امکان دارد روشن نشدن جاروبرقی به دلیل مشکلات جدی مانند قطع اتصالات داخلی ، باشد در این صورت برای رفع مشکل جاروبرقی باید اتصال قطع شده را ، پیدا کرده و درست کنید . برای این منظور ابتدا دستگاه را از برق بکشید و سپس  بدنه ی جاروبرقی را باز کرده و با دقت اتصالات را نگاه کنید ، احتمال دارد سیمی قطع شده باشد . با درست کردن سیم قطع شده ، می توانید مشکل را حل کنید .

خراب شدن کلید ، دلیل روشن نشدن جاروبرقی

جاروبرقی به کمک ولتاژی که به وسیله ی کلید به موتور می رسد ، روشن می شود . اگر کلید ایراد داشته باشد باعث می شود که ولتاژ به موتور نرسیده و در نتیجه جاروبرقی هم روشن نشود . البته تمام قسمت های داخلی جاروبرقی ، با فرمان کلید ، شروع به کار خواهند کرد به همین دلیل یکی از مهمترین قطعاتی که باید بررسی کنید تا دلیل روشن نشدن جاروبرقی معلوم شود ، کلید می باشد .

معمولا تعمیرکاران برای اینکار ، از اهم متر استفاده می کنند . ابتدا یکی از سیم هایی را که به کلید متصل است از مدار جدا کرده و با اهم متر آن را چک کنید. اگر اهم متر مقاومت بسیار کم و یا صفر را نشان داد ، کلید وصل است . اگر روی اهم متر مقاومت بی نهایت نشان داده شد یعنی کلید قطع می باشد . اگر متوجه شدید کلید مشکل دارد باید آنرا تعویض کنید .

حتما بخوانید:   پیدا کردن سوراخ رادیات و محل نشت گاز اسپیلت

ایراد در اتصالات بدنه جاروبرقی

گاهی روشن نشدن جاروبرقی به دلیل اتصالات بدنه می باشد . در بعضی از جاروبرقی ها در قسمت های مختلف بدنه ی دستگاه ، میکروسوئیچ قرار گرفته است که اگر اتصال درست نباشد میکروسوئیچ در حالت باز قرار خواهد گرفت و مدار الکتریکی جاروبرقی قطع خواهد شد البته این مورد به نقشه ی جاروبرقی بستگی دارد و باید تخصصی بررسی شود . بطور مثال احتمال دارد که کلید جاروبرقی در روی لوله ی مکش باشد اگر شیلنگ درست به جاروبرقی متصل نشود ارتباط کلید با موتور برقرار نشده و دستگاه هم روشن نخواهد شد .

 

مشکل در محافظ الکتریکی موتور

محافظ الکتریکی موتور ، همانطور که از نامش پیداست ، وظیفه ی آن ، حفاظت موتور در برابر سوختن می باشد . مشکلاتی مانند : پر شدن کیسه جاروبرقی ، مسدود شدن لوله ، اتصالات داخلی و اتصال در آرمیچر باعث زیاد شدن جریان موتور خواهد شد و در صورت زیاد شدن جریان موتور ، ممکن است که موتور بسوزد . به همین دلیل در جاروبرقی از این قطعه استفاده شده است.

بسته به نوع جاروبرقی امکان دارد این سیستم ساده باشد و یا پیچیده باشد . مثلا در بعضی از مدل های جاروبرقی در قسمت پشت کیسه جاروبرقی ، کلید فشاری قرار گرفته است و اگر کیسه پر شده و حجم کیسه زیاد شود ، کلید قطع شده و فاز و نول اصلی موتور هم قطع خواهد شد و اگر کیسه را خالی نکنید دستگاه روشن نمی شود . ضمنا در جاروبرقی فیوزی قرار داده شده است که اگر جریان موتور زیاد شود ، فیوز قطع شده و جاروبرقی هم خاموش می شود .

 

خراب شدن برد دیمر جاروبرقی یکی از دلایل روشن نشدن جاروبرقی

بیشتر جاروبرقی ها این امکان را به شما می دهند که سرعت دلخواه خود را تنظیم و از آن استفاده کنید ، برای این منظور از دیمر و یا گاهی از خروجی های مختلف موتور استفاده می کنند . وظیفه ی دیمر تعیین ولتاژ جاروبرقی می باشد برخی از دیمرها را طوری تنظیم کردند که از صفر تا حدود ۲۲۰ ولت محدوده ی تغییر دارد و در صورتی که روی ولتاژ صفر قرار بگیرد موتور روشن نمی شود . پس یکی از دلایل روشن نشدن جاروبرقی ، می تواند خراب شدن دیمر و یا تنظیم اشتباه آن باشد . که در هنگام بروز این مشکل ، باید این قطعه را درست تنظیم کنید و در صورت خرابی دیمر باید توسط تعمیرکار تعمیر و یا عوض شود .

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر مایکروفر دوو Daewoo | دلیل خاموش شدن

انواع کیسه جاروبرقی

سوختن موتور جاروبرقی ، دلیل روشن نشدن دستگاه

اگر موتور جاروبرقی شما سوخته باشد متاسفانه به این معنی است که جدی ترین و پرهزینه ترین مشکل برای دستگاه شما اتفاق افتاده است . در صورت سوختن موتور ، اتصال برق برقرار نخواهد شد و در نتیجه میدان مغناطیسی هم ایجاد نمی شود و دستگاه کار نمی کند . برای اینکه بفهمیم که موتور دستگاه ما سوخته یا نه ، به آرمیچرها و پیچک های موتور با دقت توجه کنید اگر موتور سوخته باشد ، آنها کاملا سیاه خواهند شد .

یکی دیگر از علائم سوختن موتور ، بوی سوختگی می باشد . البته بوی سوختگی همیشه هم نمی تواند دلیل سوختن موتور باشد ، گاهی امکان دارد بوی سوختگی به دلیل داغ شدن موتور باشد ، که به این وسیله هشدار می دهد که احتمال سوختن موتور وجود دارد . اگر جاروبرقی را خوب تمیز نکنید و گردو غبار روی هم انباشته شود می تواند جلوی تبادل حرارتی دستگاه را گرفته و جاروبرقی را در معرض خطر سوختگی قرار دهد ‌‌. برای اینکه عمر موتور جاروبرقی شما زیاد شود هر چند وقت یکبار ، فیلتر جاروبرقی را تمیز کنید .

البته امکان دارد موتور دستگاه شما سالم باشد ولی مشکل کوچکی باعث کار نکردن موتور شود . بطور مثال یکی از زغال ها با کلکتور ارتباط برقرار نکرده باشد . با استفاده از مولتی متر می توانید مشکلات جزئی را شناسایی کنید .

نتیجه گیری

همانطور که می دانید امروزه جاروبرقی یکی از وسایل ضروری منزل می باشد و درصورت خرابی و یا روشن نشدن آن ، شما برای جارو کردن به مشکل برخورد خواهید کرد . در مقاله ی بالا از ایبک امداد برای شما دلایل روشن نشدن جاروبرقی را بیان کرده و عیب یابی و رفع عیب های احتمالی را هم توضیح دادیم. فقط به این نکته توجه داشته باشید همانطور که در مقاله های قبل هم گفتیم ، اگر خودتان در زمینه ی لوازم برقی مهارت ندارید به هیچ وجه اقدام به تعمیر جاروبرقی و یا هر وسیله ی برقی دیگری ، نکنید زیرا علاوه بر اینکه احتمال دارد آسیب بیشتری به دستگاه شما وارد آید ، ممکن است برای شما هم خطر برق گرفتگی داشته باشد . پس در صورت بروز هرگونه مشکل در وسایل برقی حتما به شخص متخصص مراجعه کنید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

 

 

روشن نشدن جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی روشن نشدن جاروبرقی و راهکارهای رفع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا