مجله ساختمان

رنگ های ست با طوسی در دکوراسیون منزل

طوسی یک رنگ سرد و خنثی می‌باشد. در گذشته از این رنگ به عنوان رنگ غم انگیز و بدون هیجان استفاده می‌کردند؛ اما امروزه این رنگ توانسته است در دکوراسیون مدرن منزل همراه با به کارگیری رنگ‌های پررنگ و تند در کنار آن به عنوان تناژی موقر و سنگین استفاده شود. روانشناسان معتقدند که این رنگ به انسان حس آرامش و در عین حال منطق و تعقل می‌دهد.
در سال‌های اخیر این رنگ در دکوراسیون منزل طرفداران زیادی پیدا کرده است، اما قبل از هر صحبتی در مورد رنگ طوسی  باید با آن آشنا شویم. رنگ طوسی از ترکیب دو رنگ سیاه و سفید به دست می‌آید، اما زمانی که به رنگ های دیگر ترکیب یا ست شود، زیبایی آن بیشتر می شود. به همین خاطر ما قصد داریم نگاهی به نحوه استفاده از رنگ های ست با طوسی در دکوراسیون منزل بیندازیم و ببینیم چه رنگ‌هایی را در وسایل خانه می توانیم با طوسی ست کنیم تا زیباتر جلوه کند.

بررسی رنگ طوسی از نظر رنگ شناسی

رنگ طوسی به عنوان یکی از رنگ‌های سرد معروف است، اما میزان سردی و گرمی رنگ طوسی در تناژ‌ های رنگی متفاوت، به مقدار استفاده از رنگ‌های دیگری بستگی دارد که با آن ترکیب می‌شوند. در واقع وقتی رنگ طوسی با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شود، هویت و شخصیت این رنگ تغییر می‌کند؛ مثلاً اگر رنگ طوسی با مقدار کمی از رنگ زرد یا قرمز ترکیب شود، به عنوان یک رنگ خنثی متمایل به گرم شناخته می‌شود و همینطور می‌تواند این اتفاق برعکس باشد؛ مثلاً اگر در ساخت رنگ طوسی که از سفید و مشکی استفاده شده است، مقدار کمی آبی به آن اضافه کنید، این رنگ که به دست آمده به سردی بیشتری کشیده می‌شود و دیگر گرمایی ندارد؛ بنابراین اگر در چنین شرایطی هستیم که فضای خانه‌تان به سردی می‌زند، می توانید برای گرم کردن آن رنگ‌هایی را با طوسی ست کنید که گرمی بیشتری به آن بدهد؛ مثلاً در اتاق نشیمنی که از رنگ طوسی دارد، می توانید از تابلوهایی به رنگ نارنجی استفاده کنید یا رنگ فرش را طوری انتخاب کنید که در آن رنگ قرمز وجود داشته باشد تا گرمای محیط بیشتر شود.

بررسی رنگ طوسی از نظر روانشناسی

وقتی حرف از ست کردن دکوراسیون منزل با رنگ طوسی به میان می‌آید، بهتر است نگاهی به جایگاه رنگ طوسی در روانشناسی بیندازیم. از نظر روانشناسی رنگ طوسی می‌تواند نشانه وقار و متانت باشد. به خاطر اینکه رنگ طوسی از ترکیب دو رنگ سفید و مشکی به دست می‌آید، می‌توان آن را به عنوان نشان دهنده صلح و آرامش و توافق هم تعبیر کرد. به طور کلی این رنگ مفاهیمی مانند بلوغ، پایداری، اعتماد و مسئولیت پذیری را به بیننده انتقال می‌دهد. به طور کلی می‌توان گفت استفاده از رنگ طوسی در دکوراسیون منزل نشان دهنده نوعی حس تعادل و در عین حال تعلق و منطق می باشد و اگر کسی تمایل دارد که این تعلق و منطق را نشان دهد، توصیه می‌شود که از رنگ طوسی در دکوراسیون خود استفاده کند.
استفاده از رنگ طوسی روشن یا تیره اثرات متفاوتی را می‌تواند بر ذهن افراد بگذارد. به طور مثال استفاده از رنگ طوسی روشن باعث می‌شود تا حس آرامش و تمرکز افراد تقویت شده و کمک می‌کند تا خلاقیت بیشتری در حل کردن مسائل داشته باشید. از طرف دیگر رنگ طوسی تیره حس دلگیر بودن و غم را به ایجاد می‌کند، به همین خاطر توصیه می‌شود از رنگ طوسی تیره برای دکوراسیون محل زندگی و یا لباس افرادی که افسردگی دارند استفاده نکنید.

رنگ های ست با طوسی

انواع رنگ طوسی

همانطور که قبلاً گفته شد، رنگ طوسی می‌تواند از ترکیب شدن با رنگ‌های متفاوت به تناژ‌ های مختلفی تقسیم شود، که از رنگ طوسی روشن تا رنگ طوسی تیره متغیر است. این رنگ‌ها هم جزء رنگ‌های روشن و تاریک و دراماتیک محسوب می‌شوند. بنابراین می‌توانید با توجه به سلیقه خودتان رنگ‌هایی را با رنگ طوسی ست کرده و از آن در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید. در ادامه به معرفی انواع رنگ طوسی می پردازیم:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  از اشتباهات رایج چیدمان منزل بر اساس فنگ شویی دوری کنید

طوسی سربی

این نوع رنگ طوسی از ترکیب شدن رنگ سیاه و سفید با کمی آبی به وجود می‌آید. برای اینکه این رنگ را در ذهن خود تجسم کنید، می‌توانید تا حدودی رنگ آن را شبیه به وسایل استیل بدانید.

طوسی طبیعی

همان گونه که از اسمش پیداست، از این رنگ در طبیعت بسیار استفاده می‌شود؛ مثلاً رنگ برخی از حیوانات، پرندگان و صخره‌ها از این دسته‌اند. گاهی نیز آسمان ابری در روزهای بارانی به این رنگ دیده می‌شود. رنگ طوسی طبیعی، تا حدودی از تناژ گرم برخوردار است. دیده می‌شود که این روزها، از این رنگ در آشپزخانه‌ها بسیار استفاده می‌شود.

طوسی نقره‌ای

این نوع از رنگ طوسی دقیقاً همون چیزی است که با شنیدن نام طوسی در ذهن شما تجسم می‌شود. اگر از این رنگ طوسی نقره‌ای در محیط‌های تاریک استفاده کنید فضا را تا حدودی روشن می‌کند.

دودی

اگر در ترکیب رنگ سفید و سیاه از سیاه بیشتر استفاده شود، رنگ دودی به وجود می‌آید. از این رنگ می‌توان در قسمت‌های مختلفی از خانه استفاده کرد.

طوسی متمایل به بنفش

وقتی رنگ طوسی را با مقدار کمی بنفش ترکیب کنید، یک تناژ منحصر به فردی به وجود می‌آید که به اصطلاح به آن طوسی متمایل به بنفش گفته می‌شود. غالباً از این رنگ در فضاهایی چون اتاق خواب استفاده می‌شود.

طوسی روشن

زمانی که در ساخت رنگ طوسی از رنگ سفید به مقدار بیشتری استفاده شود، طوسی روشن‌تر می‌شود. برای استفاده کردن از این رنگ در دکوراسیون محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید از آن در هر بخشی از خانه استفاده کنید.

منظور از ست رنگ طوسی چیست؟

همانطور که گفته شد، رنگ طوسی به عنوان یک رنگ خنثی شناخته می‌شود؛ بنابراین برای اینکه فضا را به طور هوشمندانه کنترل کنید و احساس افراد با دیدن رنگ‌ها به تعادل برسد، بهتر است از رنگ‌های مناسبی در کنار رنگ طوسی استفاده کنید. به عنوان مثال یک دکوراسیون را تصور کنید که در آن از رنگ طوسی به صورت کامل و یک دست استفاده شده است، طبیعتاً این فضا به مرور زمان سرد و کسل کننده خواهد بود و نوعی بی تعادلی در فضا را ایجاد خواهد کرد؛ بنابراین اگر از رنگ‌های دیگری در کنار رنگ طوسی استفاده شود، هویت پررنگ‌تر و بهتری را به فضا خواهد داد. در این صورت مفهوم ست کردن رنگ طوسی بیشتر درک می‌شود. اما لازم است در دکوراسیون خود با رنگ طوسی یک رنگ همنشین مناسبی انتخاب کنید.

ست انواع رنگ ها با طوسی

از آنجایی که رنگ طوسی یک رنگ خنثی محسوب می‌شود، انتخاب ست رنگ با آن گستردگی زیادی دارد؛ بنابراین شما می‌توانید وسایل منزل خود را در ترکیب و ست رنگ طوسی و یک رنگ دیگر با توجه به سلیقه خودتان انتخاب کنید. به همین خاطر لازم است که در پاسخ این سوال که طوسی با چه رنگی ست می‌شود، مدل‌های متفاوتی از این ست را دیده و با هم مقایسه کنید.

ست رنگ طوسی با زرد

ترکیب رنگ طوسی با زرد یا خردلی، یکی از پرطرفدارترین انواع این ست می‌باشد. وقتی رنگ زرد با رنگ طوسی با هم همنشین شوند، گرما و انرژی رنگ زرد می‌تواند این ترکیب رنگی را به تعادل برساند و به فضای خانه انرژی خوبی دهد. ترکیب این دو رنگ در کنار هم از نظر زیبایی شناسی نیز بسیار مناسب هستند. از این ست می‌توانید در هر فضایی از خانه استفاده کنید. به طور مثال می توانید از آن در آشپزخانه استفاده کنید که فضای دلپذیر و متفاوتی را برای شما به وجود می‌آورد. اگر برای شما این سوال به وجود بیاید که کابینت طوسی را با چه رنگی می‌شود ست کرد، در جواب باید بگوییم که رنگ‌های زرد و لیمویی در کنار طوسی به فضای آشپزخانه شما جذابیت خاصی را خواهند بخشید.

رنگ های ست با طوسی

ست رنگ طوسی با سبز

یکی دیگر از رنگ‌هایی که می‌تواند حس و حال فضای خانه شما را دگرگون کند و همچنین طرفدارهای زیادی نیز دارد، ترکیب تناژی متفاوت از انواع رنگ‌های سبز به همراه طوسی می‌باشد. حس شادابی و طراوتی که در رنگ سبز وجود دارد، با قرار گرفتن در کنار رنگ طوسی خیره کننده خواهد بود. شما می‌توانید از این رنگ برای فضاهایی مانند دکوراسیون نشیمن استفاده کنید. مثلاً ترکیب رنگ سبز و طوسی در مبلمان نشیمن و پذیرایی.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چوب پلاست یا وود پلاست چیست؟ | بررسی کاربرد چوب پلاست
ست رنگ طوسی و قرمز

اگر دوست دارید خانه تان را شاداب‌تر و متفاوت‌تر کنید، می‌توانید برای ست کردن رنگ طوسی کمی جسورانه‌تر عمل کنید و به سراغ رنگ قرمز بروید. این ترکیب یک ست متفاوت و جذابی خواهد بود. استفاده از این ترکیب رنگی نیز با توجه به میزان استفاده از هر کدام از این رنگ‌ها می‌توانند برای فضاهای مختلفی از خانه انجام بگیرد. مثلاً اگر بخواهید در فضای سالن پذیرایی‌تان انرژی بالایی را ایجاد کنید، می‌توانید از ست طوسی و قرمز استفاده کنید.

ست رنگ طوسی و فیروزه ای

یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی رنگ فیروزه‌ای می‌باشد. همنشینی رنگ طوسی با فیروزه‌ای، می‌تواند غوغای جدیدی را به دنبال داشته باشد. با ست کردن این دو رنگ با هم می‌توانید فضای آرامش بخشی را ایجاد کنید. با توجه به تناژ رنگ فیروزه‌ای امکان دارد فضای خانه کمی به سردی برود، در این صورت می‌توانید از المان‌های هر چند کوچک ولی با رنگ‌های گرم فضا را به تعادل برسانید؛ مثلاً از تابلوهای کوچک دارای رنگ نارنجی یا کوسن‌هایی به رنگ زرد فضای سرد را کمی گرم کنید.

ست رنگ طوسی و صورتی

یکی دیگر از ست‌ ها با رنگ طوسی، ترکیب آن با صورتی می‌باشد، که یکی از لطیف‌ترین انتخاب‌ها محسوب می‌شود. علی رغم اینکه خیلی‌ها بر این باورند که استفاده از رنگ صورتی در منزل فضا را دخترانه می‌کنند و یا از این رنگ صرفاً به عنوان یک رنگ زنانه یاد می‌شود، اما باید بگوییم که امروزه ست کردن رنگ طوسی با صورتی، یکی از ترند ترین دکوراسیون‌های است که در دنیا معروف شده است و طرفداران بسیار زیادی نیز دارد؛ بنابراین می‌توانید فارغ از جنسیت خود از این ست طوسی صورتی استفاده کنید. توصیه ما به شما این است که از این ترکیب در فضاهایی همچون اتاق خواب و حمام نیز بهره‌مند شوید.

رنگ های ست با طوسی

ست رنگ طوسی و بنفش

رنگ بنفش به عنوان رنگ شیک و اشرافی شناخته می‌شود. استفاده از این رنگ در دکوراسیون بیشتر در سبک کلاسیک استفاده می‌شود. البته ممکن است شباهت رنگ صورتی و بنفش موقعیت مشابهی مانند مورد قبلی را به وجود بیاورد؛ یعنی اگر معتقد هستید که رنگ صورت یک رنگ زنانه است، می‌توانید برای انتخاب ست رنگ طوسی خود به سراغ‌های تناژ‌ های دیگری غیر از بنفش بروید. می‌توانید با بازی کردن با این دو رنگ توسط پالت های رنگی، ترکیب مورد علاقه خود را به دست آورید، سپس رنگ بنفش مناسبی را به عنوان ست طوسی در دکوراسیون خود به کار بگیرید.

توصیه هایی برای استفاده از ست رنگ ها با طوسی

  1. اگر اتاق شما کوچک است و یا نور کمی دارد بهتر است برای آن از رنگ طوسی روشن استفاده کنید تا روشنایی بیشتری به اتاق داده و فضای آن را بزرگتر نشان دهد.
  2. از رنگ طوسی می‌توانید برای عناصر بزرگ دکوراسیون؛ مانند سرویس خواب، مبلمان و صندلی‌ها استفاده کنید تا دکوراسیون تان را متعادل نگه دارید.
  3. برای اینکه بتوانید هنگام استفاده از رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی، نتایج زیباتری را به دست بیاورید، می توانید از طیف‌های گرم طوسی که به سمت رنگ کرم و طیف‌های سرد آن که به سمت رنگ آبی نزدیک‌ترند بهره بگیرید.
  4. اینکه رنگ طوسی در کنار چه رنگی قرار بگیرد، تاثیری است که بر ذهن بیننده می‌گذارد؛ بنابراین مهم‌ترین نکته‌ای که در استفاده از رنگ ست طوسی در دکوراسیون داخلی وجود دارد، این است که به اندازه مناسب از رنگ طوسی استفاده کنید؛ زیرا استفاده طولانی مدت از این رنگ باعث افسردگی و ناامید در افراد می‌شود.نتیجه گیری

اگر از رنگ طوسی به صورت هدفمند در دکوراسیون منزل و محل کار استفاده شود، می تواند سهم زیادی در زیباتر جلوه کردن آن فضا داشته باشد.

رنگ های ست با طوسی در دکوراسیون منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رنگ های ست با طوسی در دکوراسیون منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا