تعمیرات یخچال

نحوه نصب و تنظیم تایمر دیفراست یخچال و فریزر | تست و تنظیم تایمر یخچال در محل

تایمر دیفراست چیست و چه وظیفه ای برعهده دارد؟

امروزه اغلب یخچال ها با سیستم ضد برفک ساخته می شوند. این موضوع به دلیل عملکرد تایمر یخچال‌ نوفراست است. بکارگیری این گونه تکنولوژی ها در ساخت یخچال نوفراست سبب افزایش فروش آن در طول زمان شده است. در این مطلب به بررسی عملکرد تایمر در یخچال نوفراست و تفاوت های یخچال بدون برفک و معمولی می پردازیم.

تفاوت یخچال برفکی و نوفراست

اگر به یاد داشته باشید، یخچال های قدیمی پس از مدتی دچار برفک زدگی می شدند. این موضوع ایجاب می کرد تا در هر بازه زمانی یخچال نیاز به تمیزکاری و آب شدن برفک داشته باشد.

امروزه با ساخت یخچال های جدید، طی عملکرد یخچال نوفراست این مشکل کاملا حل شده است. به طوری که دیگر نیاز نیست، هر بازه زمانی یخچال را از برق بکشید و صبر کنید تا برفک آب شوند. تایمر یخچال‌ نوفراست سبب جلوگیری از ایجاد برفک می شود.

وظیفه تایمر دیفراست یخچال

اصلی ترین وظیفه تایمر یخچال یخ زدایی می باشد تا بدین منظور از تجمع یخ جلوگیری‌ شود. به طور کلی تایمر دیفراست بر طبق یک زمان بندی معین، عمل می کند و به بخش دیگر فرمان صادر می کند. در نتیجه عملیات ذوب نمودن یخ ها به وسیله قطعه دیگری به نام هیتر صورت می گیرد.

مهم ترین نشانه های خرابی تایمر دیفراست

در صورتی که متوجه کارکرد همیشگی کمپرسور شدید و یا همزمان المنت هیتر روشن بوده و کمپرسور نیز کار می کند، پیشنهاد می کنیم هر چه زودتر نسبت به تعمیر یا تعویض تایمر یخچال اقدام نمایید. دو دلیل اصلی که از علائم خرابی تایمر یخچال است بدین شرح می باشد:

 • آب نشدن کامل برفک ها
 • هدر رفت سرمای یخچال و برفک زدن بیش از حد

در صورتی که در یخچال و فریزر برفک مشاهده کردید، یا متوجه خنک نشدن مواد غذایی شدید، با تست تایمر یخچال از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید تا در صورت خرابی آن را تعویض نمایید.

حتما بخوانید:   آموزش کامل تعویض فیلتر یخچال فریزر

عملکرد تایمر در یخچال‌ چگونه است؟

عملکرد تایمر در یخچال‌ بدین صورت است که بازه زمانی 6 یا 8 ساعت، با قرار گرفتن در مدار فرمان ذوب کردن یخ ها را به هیتر المنت ارسال می نماید. به طور کلی یک گرمکن در اطراف اوپراتور یخچال نوفراست وجود دارد.

این گرم کن پس از چند ساعت کارکرد یخچال‌ وارد مدار شده و برفک های پیرامون اپراتور را آب می کند. در صورتی که این کار به درستی انجام نشود، برفک ها داخل یخچال باقی مانده و در نتیجه آن یخچال عمل خنک سازی محفظه داخلی را به خوبی انجام نمی دهد.

یخچال هایی که اخیرا وارد بازار شده اند، بجای تایمر دارای قطعه ای به نام برد الکترونیکی هستند که وظیفه تنظیم دمای یخچال را به عهده دارد. به طور کلی ۷ نوع تایمر در بازار وجود دارد که عبارتند از:

 • تایمر دو زمانه
 • تایمر کره‌ ای
 • تایمر چینی
 • تایمر قدیمی مکزیکی
 • تایمر ژاپنی
 • تایمر 220 ولتی
 • تایمر 110 ولتی

در صورت کارکرد نادرست تایمر یخچال چه باید کرد؟

در صورتی که یخچال مجهز به تایمر نباشد، بایستی نسبت به یخ زدایی دستی آن اقدام شود. این عمل به شکل دوره ای و در بازه های زمانی مشخصی انجام می‌ شود. گاهی اوقات به سبب معیوب بودن تایمر یخ زدایی صورت نمی گیرد که  می توانید از مراحل زیر بدین منظور استفاده کنید.

مرحله اول

اگر برفک ها روی دیواره داخلی فریزر جمع شده باشند، بدین معنی است که یخ ها روی کویل های اواپراتور نیز جمع می شوند. پس بهتر است یخچال را به شکل دستی یخ زدایی نمایید.

مرحله دوم

ابتدا تمام مواد غذایی را از یخچال و فریزر خارج سازید. این مواد غذایی را داخل یخچال همسایه نگه داری کنید تا خنک بمانند.

مرحله سوم

سپس یخچال را از برق جدا کنید و درب های آن را باز نمایید. وابسته به اینکه میزان یخ زدگی یخچال‌ فریزر به چه میزان است، باید برای آب شدن برفک ها صبر کنید.

معمولا این عمل در ۱۲ الی ۲۴ ساعت انجام می شود. در طول این مدت یخ و برفک ها به طور کامل ذوب می شوند.

مرحله چهارم

یک پارچه ضخیم یا یک حوله را پایین یخچال پهن کنید. این کار سبب می شود که در نتیجه ذوب شدن برفک ها، آب حاصل از آن ها به بخش های دیگر آشپزخانه سرازیر نشود.

مرحله پنجم

پس از آب شدن کامل برفک ها، با یک دستمال تمیز یخچال را پاکسازی و خشک کنید. سپس مجددا یخچال را به برق وصل کنید و بگذارید خنک شود. بعد از خنک شدن یخچال‌ مواد غذایی را داخل یخچال‌ قرار دهید.

حتما بخوانید:   نحوه کار یخساز یخچال | عملکرد صحیح یخساز یخچال

تست و تنظیم تایمر در یخچال نوفراست

نحوه تنظیم دیفراست

با نصب تایمر دیفراست بر روی یخچال، احتمال ایجاد برفک داخل آن را به صفر برسانید. در این صورت برفک زدایی یخچال به بهترین نحو انجام می شود. همچنین برای نصب تایمر دیفراست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در اول دکمه تایمر (Timer) یخچال‌ را تا زمانی که به شکل چشمک زن در می آید، فشار دهید‌.
 • سپس نمایشگر یخچال زمان عملکرد تایمر در یخچال نوفراست را نشان می دهد.
 • اگر یخچال در حالت خودکار باشد، نمایشگر چشمک زن، واژه Def را ظاهر می کند.
 • در این زمان باید کلید Def را فشار دهید. پس از آن زمان تایمر دیفراست یک دقیقه‌ بیشتر خواهد شد.
 • در صورتی که دکمه Def را چند مرتبه فشار دهید، تایمر دیفراست به اندازه 60 افزایش می یابد، ولی مجددا به عدد یک، باز می گردد.
 • همچنین به منظور تنظیم کردن دیفراست به شکل دستی مراحل زیر را طی کنید:
 • کلید Def را تا زمانی که به حالت Df تغییر یابد، نگه دارید.

جهت خروج از این حالت:

دکمه تایمر دیفراست را به مدت چند ثانیه فشار دهید تا مجدد به حالت اولیه و خودکار برگردد.

دلایل و علل خرابی تایمر یخچال‌ کدام اند؟

در نظر داشته باشید که با قطع ناگهانی برق یخچال‌، پس از اتصال به جریان برق تایمر مجددا به شکل  ذخیره کار خود را شروع می کند. دلایل مختلفی، از خرابی تایمر یخچال‌ خبر می دهند. برخی از دلایل مهم خرابی تایمر، موارد زیر می باشند:

 • ایجاد برفک داخل یخچال فریزر
 • کاهش قدرت سرما و یا برودت یخچال فریزر

به طور کلی می توان گفت، تایمر دیفراست یک ساعت الکترونیکی بوده که هر ۶ یا ۸ ساعت هیتر المنت را داخل مدار قرار می دهد. معمولا تایمر یخچال‌ از نظر ولتاژ به دو نوع 110 ولتی و 220 ولتی تقسیم بندی می شوند.

پس نباید برای یخچال 110 ولتی از تایمر 220 ولتی استفاده نمود. ناگفته نماند که استفاده تایمر دیفراست برای اغلب یخچال‌ ها قابل استفاده است. تنها موضوع قابل توجه، رعایت ولتاژ مصرفی آن است.

تست تایمر یخچال چگونه است؟

 اساسی ترین کاری که برای تست عملکرد تایمر در یخچال نوفراست می ‌توان انجام داد، توجه به زمان بندی و همچنین استفاده از اهم متر جهت اطمینان از سالم بودن تایمر یخچال است.

تعویض تایمر یخچال بهتر است یا تعمیر؟

با توجه به عملکرد تایمر در یخچال نوفراست، تعویض تایمر آن نسبت به تعمیر مقرون به صرفه تر می باشد. در نظر داشته باشید که برای تعویض تایمر یخچال‌، با انواع مختلفی از آن روبرو هستید که هر کدام قیمت های متفاوتی دارند.

حتما بخوانید:   علت یخ زدن داخل یخچال قدیمی چیست؟

در نتیجه در خصوص تهیه بهترین و سازگارترین تایمر باید تصمیم گیری کنید. به عنوان مثال بعضی یخچال ‌های آمریکایی و قدیمی دارای اوپراتور بزرگی هستند.

از این رو آب شدن برفک آن ها دیرتر انجام می شود. توجه داشته باشید اگر در این نوع یخچال ها فرآیند آب کردن برفک طولانی شود، احتمال آتش سوزی وجود دارد. بدین منظور تایمر های دو زمانه برای این نوع یخچال‌ ها طراحی شده است. طی این فرآیند در گام اول برفک یخچال به وسیله هیتر آب می شود و در قدم بعدی تایمر وظیفه خنک سازی هیتر را خواهد داشت.

فرآیند انتخاب بهترین تایمر به منظور تعویض، بسیار مهم است و باید توسط یک فرد ماهر در این زمینه انجام شود. در صورت بهره گیری از تجربیات تعمیرکاران خبره تایمری اصل و درجه یک، برای یخچال انتخاب خواهید کرد.

موارد مهم در زمان خرید تایمر یخچال فریزر

 • در ابتدا تایمر سازگار با یخچال را شناسایی کنید. ( ۱۱۰ ولت، ۲۲۰ ولت)
 • در صورتی که تایمر اشتباه را بر روی یخچال‌ نصب نمایید، عملکرد آن مختل خواهد شد.
 • بدین منظور در زمان تعویض تایمر آن را مدل قدیمی مطابقت دهید.
 • انواع مختلفی از تایمر ها در بازار موجود است که هر کدام قیمت های متفاوتی دارند.
 • سپس با کمک یک تکنسین ماهر به تعویض آن بپردازید.

تست و تنظیم تایمر در یخچال نوفراست

علل خرابی تایمر دیفراست مکانیکی

مهم ترین دلیل خرابی تایمر دیفراست، مربوط به اصطکاک ناشی از چرخدنده ‌ها می ‌باشد. چرخدنده‌ها با گذشت زمان دچار فرسودگی شده و دیگر عملکرد تایمر در یخچال نوفراست مانند گذشته نخواهد بود.

البته یکی از شایع ترین مشکلات برقی حاصل از سوختن پایه ها است. در صورتی که تایمر یخچال در اثر مشکلات برقی خراب شده است، با کمک یک فرد ماهر به بررسی آن بپردازید.

کلام پایانی

در صورتی که هر نوع ایراد و مشکل در نصب و راه اندازی یخچال ایجاد شد، به راحتی با مرکز تعمیر سیار ایبک امداد تماس حاصل فرمایید.

یکی از خدمات مهم مرکز ایبک امداد تعمیر و تعویض قطعات مختلف یخچال می باشد. این مجموعه تا بحال به موفقیت های زیادی در این زمینه دست پیدا کرده است.

31

عملکرد تایمر در یخچال نوفراست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عملکرد تایمر در یخچال نوفراست چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x