دیجیتال

نشانه های هک شدن وای فای | راهکارهایی برای جلوگیری از هک شدن وای فای

نشانه های هک شدن وای فای و راهکارهایی برای جلوگیری از آن | تشخیص هک شدن وای فای

اگر شما نیز از اینترنت استفاده می نمایید، باید وای فای خود را ایمن کنید، تا کسی نتواند از اینترنت شما سوء استفاده کنند. امروزه برای هک کردن وای فای ابزار متعددی در اختیار افراد می باشد. اینترنت در این روزها در دسترس اکثر افراد می باشد. از افراد میانسال تا بچه های کوچک در فضای مجازی زمان بسیار زیادی را می گذرانند. به همین دلیل افراد سودجو نیز تلاش زیادی برای استفاده نادرست از اینترنت می کنند.

نشانه‌های هک شدن وای فای

با توجه به اینکه برای تأمین نمودن حجم اینترنت باید هزینه‌های بالایی پرداخت شود، افراد سودجو در تلاش هستند، که از حقوق دیگران استفاده می کنند و وای فای آنها را هک کنند. بنابراین بهترین راهکار این است، که امکانات خود را ایمن کنید و با انجام دادن چند روش ساده دسترسی به اینترنت و وای فای را برای این افراد غیر ممکن کنید.

سرعت اینترنت کم شده است

وقتی که سرعت اینترنت شما کند می شود، باید مسائل مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهید. کم شدن سرعت اینترنت شما دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. یکی از این دلایل به زیرساخت اصلی و یا سرور مربوط می شود. چنانچه از مشکل نداشتن ISP و مخابرات اطمینان حاصل نمودید، امکان دارد، که وای فای شما توسط افرادی هک شده باشند. بنابراین باید برای محافظت کردن از اینترنت همه موارد امنیتی را در پیش بگیرید.

وای فای

تشخیص دستگاه ناشناس متصل به مودم

شما به راحتی می توانید دستگاه‌های ناشناسی که به مودم متصل شده اند را بیابید. باید به تنظیمات مودم مراجعه کرده و ماهیت دستگاه را شناسایی نمایید. در صورتی که آدرس های متفاوتی از دستگاه های خود دارید و در لیست اتصالات مودم دستگاه های ناشناس را مشاهده نمودید، باید دسترسی آنها را به مودم محدود نمایید.

حتما بخوانید:   آیا می‌توان تلویزیون را به جای مانیتور استفاده کرد؟

مصرف اینترنت تطابق ندارد

در پنل کاربری سرویس اینترنت می توانید موقعیت سرویس خود و همچنین مقدار زمان باقی مانده، حجم باقی مانده، مشاهده ریز مصرف و سرعت سرویس خود را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که در قسمت ریز مصرف ساعت و تاریخ و حجم مصرفی با مصرف اینترنت شما مغایرت وجود دارد و شما در آن ساعت و تاریخ از اینترنت وای فای خود استفاده نکردید، احتمال دارد، که وای فای شما هک شده باشد.

ایمن کردن اینترنت بی سیم

برای اینکه از هک شدن وای فای خود جلوگیری کنید، باید با نحوه ایمن سازی شبکه اینترنت بی سیم آشنایی کافی داشته باشید و راهکارهای بسیار ساده و راحتی برای این کار وجود دارد. این راهکارها کمک می کنند، که اینترنت شما ایمن تر باشد و افراد سودجو نتوانند از آن استفاده کنند.

رمز عبور امن برای مودم

برای مودم خود رمز عبور امن را انتخاب کنید. این رمز عبور باید کمی پیچیده و طولانی باشد. بهتر است، که از ترکیب کاراکتر، عدد و حروف برای این رمز استفاده نمایید.

پروتکل WPA2 از جمله راهکارهایی است، که در شبکه های وای فای استفاده می‌شود. این پروتکل امنیت و سرعت بالاتری در مقایسه با پروتکل های دیگر دارد. افراد باید امنیت WPA را در روتر تنظیم نمایند و برای آن یک رمز عبور تعیین کنند. وقتی که رمز عبور را تعیین می کنید، باید دقت کافی داشته باشید، تا این رمز عبور برای افراد سودجو قابل پیش بینی کردن و حدس زدن نباشد. این رمزی که انتخاب شده است را فراموش نکنید و همیشه به خاطر داشته باشید.

در ایمن سازی مودم تغییر دادن اطلاعات روتر، رمز و تغییر نام کاربری اولین قدم می باشد.

وای فای

تغییر دادن اطلاعات روتر

تمامی مودم ها دارای آدرسی هستند، که با استفاده از همه مرورگر ها قابل دسترسی می باشند. تنظیمات اولیه آنها به گونه ای است، که با کلمه عبور Administrator و یا Admin و رمزی ساده می‌توانید به پنل کنترل آنها دسترسی داشته باشید. وقتی به تنظیمات پنل وارد می شوید، می توانید به لیست موجود آدرس مک دستگاه‌ها را افزوده و رمز عبور آن را تغییر دهید و یا می توانید بر روی آن تنظیمی را اعمال نمایید.

برای اینکه مشکلی به وجود نیاید، اطلاعاتی که به سیستم وارد شده است را تغییر دهید، تا رمز عبور و نام کاربری به راحتی برای فردی قابل حدس زدن نباشد.

مک آدرس را فیلتر کنید

همه دستگاه های دیجیتال آدرس مک منحصر به فردی دارند. شما از تعداد دستگاه هایی که متصل به مودم شما هستند، آگاهی دارید و از ماهیت آنها اطلاع دارید. بنابراین تنظیمات مودم خود را بهتر است، که محدود تر نمایید و فقط دستگاه هایی که در تنظیمات مودم آدرس مک آنها تعریف شده است امکان استفاده از وای فای و اتصال به مودم را داشته باشند.

حتما بخوانید:   روش های بالا بردن امنیت وای فای چیست

SSID مودم را مخفی کنید

یکی از راهکارهای کاربردی برای محافظت از مودم این است، که SSID را مخفی کنید. با انجام دادن این کار می توانید از خطر هک شدن وای فای توسط افراد سودجو تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

از نرم افزارهای هک وای فای استفاده کنید

 

نرم افزارهای وجود دارد که شما می توانید برای جلوگیری از هک شدن وای فای استفاده کنید و یا در صورتی که به وای فای شما دستگاه ناشناسی متصل شد از آن اطلاع پیدا کنید.

با انجام دادن راهکار هایی که گفته شد، شما به صورت صددرصد نمی توانید از هک شدن وای فای در امان باشید، اما می توانید از بروز این مشکل تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

WPS را غیر فعال کنید

این قابلیت در مودم به افراد این اجازه را خواهد داد، که بدون اینکه از رمز عبور استفاده کنند و پین ۸ رقمی مودم را بزنند، به وای فای وصل شوند. برای اینکه وای فای شما هک نشود، باید این قابلیت را در مودم خود غیر فعال نمایید. در برخی از مودم ها دکمه خاموش و روشن WPS وجود دارد و در برخی دیگر از مودم ها از طریق تنظیمات باید این کار را انجام دهید.

فریمور مودم را به روز رسانی کنید

آپدیت یا به روز بودن فریمور مودم از دیگر راهکارهایی است، که می توانید برای این که وای فای شما هک نشود، استفاده کنید. وقتی فریمور مودم را به روز رسانی یا آپدیت می کنید، موجب خواهد شد، که جدیدترین قابلیت های امنیتی در مودم شما اعمال شده و وجود داشته باشد.

برای سایر افراد از شبکه وای فای مهمان استفاده نمایید

یکی دیگر از راهکارها برای امنیت وای فای این است، که برای افرادی که به طور موقت از مودم شما استفاده می کنند از شبکه وای فای مهمان استفاده کنید. حتی در مواقعی که کاملاً به مهمان خود اعتماد دارید امکان دارد، که از سیستم آنها بد افزارهایی به سخت افزار شما وارد شده و آسیب هایی برساند. این راهکار برای امنیت وای فای و همچنین آسیب ندیدن از طریق بد افزار های نفوذی بسیار موثر می باشد. برای اینکه شبکه وای فای مهمان را فعال نمایید، بهتر است، که از رمز متفاوتی استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   چگونه ال سی دی رایانه خود را تعمیر یا تعویض کنیم | روش تعمیر و تعویض ال سی دی رایانه

دسترسی از راه دور را در وای فای غیر فعال کنید

در برخی از مودم ها قابلیت هایی مانند دسترسی از راه دور وجود دارد. برای امنیت بیشتر دستگاه خود باید این قابلیت را غیرفعال کنید، تا افراد نتوانند از آنها استفاده کنند. مودم خود را بررسی کنید و در صورتی که قابلیت دسترسی از راه دور دارد آن را غیر فعال نمایید، تا امنیت دستگاه شما بیشتر شده و افراد سودجو نتوانند از این قابلیت استفاده کنند. در غیر این صورت از عوامل مخرب خارجی می توانند به دستگاه شما آسیب برسانند.

باند ۲.۴ گیگا هرتز را غیر فعال کنید

وقتی که باند ۲.۴ گیگاهرتز را غیر فعال می کنید، سیگنال های ناخواسته کمتر به خارج از خانه می رسند. امواج ۵ گیگاهرتز قدرت کمتری در عبور از وسایل دارند. بنابراین وقتی باند ۲.۴ غیر فعال می‌گردد، احتمال حمله به مودم شما کمتر بوده و امنیت آن بیشتر خواهد بود.

در صورتی می توانید از این راهکار استفاده کنید، که همه وسایل شما مانند گوشی، لپ تاپ و… از امواج ۵ گیگاهرتز پشتیبانی کنند.

وای فای

اگر وای فای مشکل دارد برطرف کنید

در صورتی که وای فای شما مشکل دارد باید هر چه سریع تر برای برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید. چون وای فای معیوب موجب می شود، که افراد سودجو به راحتی به آن نفوذ داشته باشند و شبکه اینترنتی با خطراتی روبرو شود.

در این حالت امنیت اینترنت شما خوب نخواهد بود. به طور نمونه امکان دارد، که SSID شما پخش شود و افراد بدون اینکه به رمز عبور نیاز داشته باشند، به آن متصل شوند. در این شرایط که مودم شما مشکل دارد، نمی توانید بر آن و عملکردش کنترل داشته باشید.

سخن تکمیلی

امروزه استفاده از اینترنت بسیار گسترده شده است. برای اینکه با امنیت کامل از مودم خود استفاده کنید، باید از راهکارهایی که برای جلوگیری از هک شدن مودم ها مطرح می شود، استفاده کنید، تا از سوء استفاده افراد هکر تا حد زیادی جلوگیری نمایید. در غیر اینصورت اینترنت شما امنیت لازم را نداشته و افراد هکر می توانند به راحتی به سیستم شما نفوذ داشته باشند.

چنانچه با نشانه های هک شدن مودم خود مانند، کم شدن سرعت اینترنت، تطابق نداشتن مصرف اینترنت و… مواجه شدید، بهتر است آن را خاموش کرده و مودم خود را عیب یابی نموده و تا حد امکان آن را ایمن نمایید.

31

نشانه های هک شدن وای فای

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

هک شدن وای فای و راهکارهایی برای جلوگیری از آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x