مجله ساختمان

اصطلاحات لوله کشی تخصصی و عمومی | آشنایی با حرفه لوله کشان

اصطلاحات لوله کشی و تاسیسات ساختمانی به مجموعه ای از کلمات و عبارات گفته می شود که در زمینه طراحی، نصب، تعمیر و نگهداری سیستم های تاسیساتی مانند آبرسانی، فاضلاب، گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع و … کاربرد دارند. این اصطلاحات معمولا به زبان انگلیسی نوشته و خوانده می شوند و برای ارتباط با متخصصان داخل و خارج از کشور لازم است. برخی از این اصطلاحات ریشه های لاتین یا فرانسوی دارند و برخی دیگر در فرهنگ زبان فارسی ساخته شده اند. آشنایی با این اصطلاحات تخصصی می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا در این حرفه موفق تر عمل کنید.

واژه تاسیسات ساختمان به چه معناست؟

تاسیسات ساختمان به مجموعه ای از سیستم ها و تجهیزات گفته می شود که برای ایجاد شرایط مناسب برای زندگی و فعالیت در ساختمان لازم است. تاسیسات ساختمان شامل دو دسته تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی می شود. تاسیسات مکانیکی عبارتند از سیستم های گرمایشی، سرمایشی، تهویه مطبوع، آبرسانی، فاضلاب، گازرسانی، آتش نشانی و ….

تاسیسات الکتریکی عبارتند از سیستم های روشنایی، برق رسانی، اعلام و اطفاء حریق، تلفن، آنتن، نظارت تصویری و ….

واژه پایپینگ Piping به معنای  لوله کشی

پایپینگ یکی از اصطلاحات تخصصی تاسیسات و لوله کشی است که به مجموعه ای از لوله ها، اتصالات، شیرآلات، پمپ ها، مخازن و سایر تجهیزات گفته می شود که برای حمل و نقل مایعات، گازها یا جامدات در سیستم های صنعتی، تجاری یا خانگی استفاده می شوند. پایپینگ یک زیرشاخه از مهندسی مکانیک است که به طراحی، نصب، تعمیر و نگهداری سیستم های پایپینگ می پردازد.

واژه لوله کشی آب به انگلیسی Tap Water است

آب لوله کشی به انگلیسی Tap Water است. آب لوله کشی یکی از منابع آب شیرین است که از طریق شبکه های توزیع آب به ساختمان ها و مصارف خانگی رسانده می شود. آب لوله کشی معمولا از منابع آب زیرزمینی یا سطحی تامین می شود و قبل از رسیدن به مصرف کنندگان، تصفیه، ضدعفونی و کنترل کیفیت می شود.

لوله کش به انگلیسی Plumber است

لوله کش به انگلیسی Plumber می شود. لوله کش یک حرفه و یک فن است که به نصب، تعمیر و نگهداری سیستم های تاسیساتی مانند آبرسانی، فاضلاب، گازرسانی و … مربوط می شود. لوله کش ها معمولا با ابزارهای دستی و الکتریکی مانند پیچ گوشتی، آچار، پمپ، جوشکار و …. کار می کنند. لوله کش ها باید دارای مهارت های فنی، حل مسئله، روابط عمومی و ایمنی باشند.

حتما بخوانید:   راهنمای جامع انتخاب دستگیره کابینت | توجه به قیمت، شکل، جنس و رنگ

سیم کشی به انگلیسی Wiring است.

سیم کشی Wiring یکی از اصطلاحات تخصصی تاسیسات الکتریکی است که به مجموعه ای از سیم ها، کابل ها، رابط ها، قطعات و تجهیزات گفته می شود که برای انتقال و توزیع برق در ساختمان ها و مصارف الکتریکی استفاده می شوند.

در واقع سیم کشی یک زیرشاخه از مهندسی برق است که به طراحی، نصب، تعمیر و نگهداری سیستم های سیم کشی می پردازد.

اصطلاحات عمومی تاسیسات و لوله کشی ساختمان

در کنار اصطلاحات تخصصی برخی از اصطلاحات نیز وجود دارند که به آنها اصطلاحات عمومی تاسیسات و لوله کشی ساختمان گفته می شود.

این اصطلاح به مجموعه ای از کلمات و عبارات اطلاق می شود که در زمینه طراحی، نصب، تعمیر و نگهداری سیستم های تاسیساتی مانند گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آبرسانی، فاضلاب، گازرسانی، آتش نشانی و … کاربرد دارند. و در زبان محاوره از آنها استفاده می شود. در ادامه چند مورد اصطلاحات عمومی تاسیسات و لوله کشی ساختمان را بیان می کنیم.

اصطلاحات لوله کشی

موتورخانه ( Powerhouse ) یک ساختمان

موتورخانه (Powerhouse) یک ساختمان یا بخشی از یک ساختمان است که در آن تجهیزات مکانیکی و الکتریکی برای تولید و توزیع انرژی قرار دارند. موتورخانه معمولا شامل دستگاه هایی مانند توربین ها، ژنراتورها، بویلرها، چیلرها، پمپ ها، کنترل کننده ها و سایر قطعات مربوطه است.

موتورخانه می تواند برای اهداف مختلف مانند تولید برق، گرمایش و سرمایش، تهویه مطبوع، آب گرم و آب سرد به کار رود. موتورخانه می تواند در اندازه ها و طرح های مختلف طراحی و اجرا شود بسته به نوع و نیاز ساختمان.

اصطلاح سیفون شدن شوفاژ یعنی چه؟

به طور کلی، سیفون شدن یک اصطلاح تخصصی تاسیسات و لوله کشی است که به خالی شدن آب موجود در سیفون ها گفته می شود. سیفون ها لوله های خمیده ای هستند که برای جلوگیری از ورود بو، گاز و حشرات موذی از فاضلاب به داخل ساختمان استفاده می شوند. سیفون ها با نگه داشتن مقداری آب در خود، یک مانع برای عبور این عوامل از لوله فاضلاب به داخل ساختمان ایجاد می کنند.

اما گاهی اوقات، به دلایل مختلف، آب داخل سیفون ها خالی می شود و باعث می شود که سیفون ها کارایی خود را از دست بدهند. این پدیده را سیفون شدن یا سیفوناژ می نامند.

سیفون شدن شوفاژ به خالی شدن آب داخل سیفون های مربوط به سیستم گرمایش مرکزی گفته می شود. شوفاژ یک نوع سیستم گرمایش است که با استفاده از آب گرم، حرارت را در فضای داخل ساختمان توزیع می کند.

در این سیستم، آب گرم توسط بویلر تولید شده و با لوله های رادیاتور به اتاق های مختلف منتقل می شود. در رادیاتور ها، آب گرم حرارت خود را به فضای اطراف منتقل کرده و خنک شده و دوباره به بویلر برگشت داده می شود.

حتما بخوانید:   طراحی سالن پذیرایی چگونه باید انجام شود؟ | طراحی اتاق نشیمن

در این حالت، لوله های رادیاتور دارای سیفون هستند که برای جلوگیری از ورود هوا و تشکیل حباب در لوله ها لازم است. اگر آب داخل سیفون های رادیاتور خالی شود، باعث محدود شدن جریان آب و کم شدن بازده گرمایش می شود. علاوه بر این، ورود هوا به لوله های رادیاتور باعث تولید صدای نامطبوع و زنگ زدگی لوله ها نیز می شود.

برای جلوگیری از سیفون شدن شوفاژ، باید به نکات زیر توجه کرد:

بعد از نصب و راه اندازی سیستم گرمایش، باید تمام هوای داخل لوله های رادیاتور خارج شود. برای این کار، باید از پرچ های تخلیه هوای رادیاتور استفاده کرده و آب رادياتور را تبديل كرده تا فشار آن مناسب باشد.

باید از کیفیت آب استفاده شده در سیستم گرمایش اطمینان حاصل کرد. آب باید دارای مقادیر مناسب از سختی، pH، رسوب و خوردگی باشد. در غیر این صورت، ممکن است باعث آسیب دیدن بویلر، لوله ها و رادیاتور ها شود.

باید به صورت دوره ای، سیستم گرمایش را تعمیر و نگهداری کرد. برای این کار، باید از خدمات یک متخصص تاسیسات استفاده کرده و از عملکرد صحیح تجهیزات مطمئن شد.

اصطلاح لوله آذین در لوله کشی

اصطلاح لوله آذین در لوله کشی به یکی از برندهای شناخته شده و معروف لوله های پلیمری تک لایه گفته می شود که در قطرهای مختلف و با رنگ های سفید و سبز تولید و در مصارف مختلف مانند آبرسانی، شوفاژ، آب سرد و گرم به کار می روند.

این برند از لوله ها از مواد اولیه گرانول کوپلیمر پلی پروپیلن ساخته شده و دارای استحکام، انعطاف پذیری و مقاومت حرارتی بالایی هستند. این لوله ها به عنوان یک جایگزین ارزان و با کیفیت خوب برای لوله های فولادی گالوانیزه و سیاه در سیستم لوله کشی آب مصرفی استفاده می شوند.

نام لوله آذین از نام کارخانه تولید کننده آن گرفته شده است که زیر مجموعه شرکت گیتی پسند اصفهان است و بزرگ ترین تولیدکننده لوله پلیمری در کشور شناخته می شود. اما در اصطلاحات لوله کشی و تاسیسات به صورت محاوره به لوله کشی پنج لایه به اصطلاح لوله آذین می گویند.

اصطلاحات لوله گاز

اصطلاحات لوله گاز به مجموعه ای از کلمات و عبارات گفته می شود که در زمینه نصب، تعمیر و نگهداری سیستم های گازرسانی در ساختمان ها و شهرها کاربرد دارند. این اصطلاحات معمولا به زبان انگلیسی نوشته و خوانده می شوند و برای ارتباط با متخصصان داخل و خارج از کشور لازم است. برخی از این اصطلاحات ریشه های لاتین یا فرانسوی دارند و برخی دیگر در فرهنگ زبان فارسی ساخته شده اند.

اصطلاحات لوله کشی

اصطلاحات لوله کشی فاضلاب

لوله فاضلاب به انگلیسی Sewer pipe است. لوله فاضلاب یک نوع لوله است که برای حمل و دفع آب های استفاده شده و زباله های محلول در آن از ساختمان ها و شهرها به محل های تصفیه یا دفن استفاده می شود. لوله فاضلاب باید دارای قطر، شیب، جنس و اتصالات مناسب باشد تا بتواند جریان آب را به خوبی انجام دهد و از گرفتگی، نشت و خرابی جلوگیری کند.

حتما بخوانید:   آشنایی با انواع آلاچیق چادری | بررسی قیمت آلاچیق چادری

گرفتگی لوله فاضلاب به انگلیسی Sewer pipe clogging است. گرفتگی لوله فاضلاب یک پدیده نامطلوب است که باعث می شود آب در لوله فاضلاب عقب بماند و به سمت ساختمان برگشت داده شود.

این پدیده ممکن است باعث بوی بد، سرایت بیماری ها، خسارت به ساختمان و محیط زیست شود. عوامل مختلفی ممکن است باعث گرفتگی لوله فاضلاب شوند مانند رسوبات، چربی، مو، کاغذ، پارچه، زباله های جامد و …

سیفون به انگلیسی Siphon است. سیفون یک روش فیزیکی است که برای انتقال مایعات از یک ظرف به ظرف دیگر با استفاده از لوله خمیده و تفاضل فشار استفاده می شود. سیفون باعث می شود که مایعات بدون نیاز به پمپ یا انرژی خارج از ظرف اول خارج شده و به ظرف دوم منتقل شوند. سیفون در بسیاری از کاربردهای صنعتی، کشاورزی، پزشکی و خانگی به کار می رود.

شتر گلويی يا Trap به انگليسی Trap است. شتر گلويی يك نوع سيفون است كه در تاسيسات و لوله كشی ساختمان ها به كار می رود. شتر گلويی يك لوله خميده است كه در دهانه های تخليه آب يا فاضلاب قرار داده می شود تا با نگه داشتن مقداری آب در خود، از ورود بو، گاز و حشرات موذی از فاضلاب به داخل ساختمان جلوگيری كند. شتر گلویی در سرويس های بهداشتی، ظروف شستشو، حمام ها، حوضچه ها و … نصب می شود.

كفشور به انگليسd Floor drain است. كفشور يك نوع تخليه كننده آب است كه در كف سرويس های بهداشتی، حمام ها، آشپزخانه ها، بالكن ها و … قرار داده می شود تا آب را از كف به لوله فاضلاب منتقل كند. كفشور معمولا دارای يك شبكه يا درپوش است كه از ورود زباله های جامد به لوله فاضلاب جلوگيری می كند. كفشور همچنين دارای يك شتر گلويی است كه از ورود بو و گاز از فاضلاب به داخل ساختمان جلوگيری می كند.

اصطلاحات تاسیسات و شوفاژ

کلمه شوفاژ به انگلیسی Central Heating و پکیج دیواری به انگلیسی کلمه Wall Mounted Boiler است

کلمه شوفاژ به انگلیسی Central Heating و پکیج دیواری به انگلیسی کلمه Wall Mounted Boiler است. شوفاژ یک نوع سیستم گرمایش است که با استفاده از آب گرم، حرارت را در فضای داخل ساختمان توزیع می کند.

پکیج دیواری یک نوع بویلر است که بر روی دیوار نصب می شود و آب را برای مصارف گرمایش و آب گرم تولید می کند.

کلمه شوفاژ به انگلیسی Central Heating

جمع بندی

در این مطلب تا حد امکان سعی کرده ایم اصطلاحات لوله کشی را بیان کنیم تا به صورت تخصصی و محاوره با آن آشنا شوید. اگر شما نیز اصطلاحات خاصی از این رشته را میدانید، می توانید با ما در قسمت نظرات این مطلب از ایبک امداد در میان بگذارید.

31

اصطلاحات لوله کشی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اصطلاحات لوله کشی و تاسیسات

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x