دکوراسیون داخلی

ابعاد استاندارد برای میز ناهارخوری

استفاده نمودن از میز ناهارخوری با ابعاد مناسب و استاندارد می‌ تواند راحتی شما و میهمانانتان را هنگام صرف غذا و همچنین صحبت‌ های دورهمی تضمین کند. انتخاب ابعاد استاندارد برای میز ناهارخوری باعث ایجاد تعادل و برقراری یک دکور مناسب در طراحی داخلی خانه خواهد شد. صندلی‌ های میز ناهارخوری نیز از این قاعده مستثنا نمی‌ باشند و باید دارای ارتفاع استانداردی باشند که هنگام نشستن و غذا خوردن بدن شما کاملاً هم سطح با میز باشد. جدا از آن نرم و یا سفت بودن نشیمنگاه صندلی نیز از موارد تأثیر گذار در راحتی میز ناهارخوری خواهد بود.

ارتفاع استاندارد برای میز ناهارخوری با چه معیاری تعیین می‌ شود؟

میز ناهارخوری نیز مانند سایر لوازم منزل دارای اندازه‌ های استانداردی می‌ باشد. این اندازه با میانگین قد افراد ایجاد شده است. همچنین تولیدی‌ ها ارتفاع میز را بر اساس استاندارد جهانی در نظر می‌ گیرند ولی سوال اینجاست چرا قد می‌ تواند ملاکی برای ارتفاع استاندارد یک میز در نظر گرفته شود؟ احساس راحت بودن هنگام نشستن و صرف غذا و یا انجام کاری روی میز می‌ تواند یکی از معیارهای بسیار مهم هنگام خرید میز ناهارخوری باشد ولی پس از نشستن و هنگام غذا خوردن ممکن است در ناحیه کمر و یا دست و پای خود دردی را احساس کنید که نشان دهنده این است میز ناهارخوری شما غیر استاندارد می‌ باشد. سازندگان و طراحان بر این باور هستند که به صورت کلی اشخاصی که از میز ناهارخوری خود استفاده می‌ کنند دارای قد متوسطی می‌ باشند. این عامل در واقع معیار خاصی برای طراحی مشخص می‌ نماید و بر همان اساس است که میز ناهارخوری با ابعاد و ارتفاع استاندارد ساخته می‌ شود. با در نظر گرفتن تمام نکاتی که گفتیم طراحی مدل و همچنین اندازه ارتفاع در میز ناهارخوری باید بین ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر باشد. البته گاهی ممکن است مشتری ارتفاع کمتر و یا بیشتری از آن را سفارش دهد ولی به صورت کلی در میزهای چهار نفره این ارتفاع استاندارد می‌ باشد. پیش از خرید یک میز ناهارخوری لازم است به ارتفاع میز توجه نمایید. چنانچه در یک سایت و یا در نمایشگاهی سبک زیبا و خاصی از میز را مشاهده کردید بهتر است برای خرید آن عجله‌ ای نکنید و حتماً راحت بودن خود را هنگام نشستن و صرف غذا پشت میز ناهارخوری و ابعاد استاندارد آن را مورد توجه قرار دهید.ابعاد استاندارد برای میز ناهارخوری ارتفاع میز باید طوری باشد که حین نشستن و صرف غذا شانه‌ های شما دچار خستگی نشود. دقت کنید ارتفاع نباید آنقدری کم باشد که هنگام غذا خوردن مجبور شوید قوز کنید و یا دستتان را خیلی پایین بیاورید.

ارتفاع استاندارد برای نشیمن صندلی

یکی دیگر از عوامل مهمی که قبل از خرید میز ناهارخوری باید به آن توجه کنید دقت به ارتفاع قسمت نشیمنگاه صندلی می‌ باشد. برای آنکه تشخیص دهید صندلی دارای ارتفاع استانداردی است باید ارتفاع آن را نسبت به زمین در نظر بگیرید. از نظر علمی ناراحتی و درد در بخش‌ های مختلف بدن هنگام نشستن به علت نحوه نشستن و همچنین ارتفاع صندلی می‌ باشد که بر روی آن می‌ نشینند. ارتفاع نشیمن صندلی معمولاً طوری طراحی می‌ شود که کف پا باید کاملاً بر روی زمین قرار گیرد و با زانو زاویه ۹۰ درجه‌ ای ایجاد نماید. اگر این ارتفاع استاندارد باشد و نشیمن صندلی ارتفاع مناسبی داشته باشد باعث می‌ شود که گردش خون به راحتی در بدن انجام شده و بدن احساس ریلکسی و راحتی داشته باشد. بهترین ارتفاع برای نشیمنگاه صندلی بین ۴۱ تا ۵۳ سانتیمتر می‌ باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  طراحی ارگونومی و مزایای آن

ابعاد استاندارد برای میز ۴ نفره

چنانچه بخواهیم در این مورد منطقی باشیم ابعاد میز بر اساس نیاز مشتری و همچنین تعداد نفراتی که پشت آن جای می‌ گیرند بستگی دارد ولی هر میز دارای ابعاد استانداردی است که می‌ تواند برای افراد کمی متفاوت باشد. به طور کلی اندازه و ابعاد مناسب برای میز ناهارخوری ۴ نفره که شکل گرد دارد دارای قطر ۹۱ سانتیمتر می‌ باشد. ناهارخوری مستطیل با ابعاد ۷۰ در ۱۲۱ و ناهارخوری مربعی شکل با اضلاع‌ مساوی ۹۱ تا ۱۱۱ در بازار وجود دارد.

ابعاد و اندازه استاندارد برای میز ۶ نفره

معمولا میز ناهارخوری مستطیلی و یا گرد ۶ نفره هم مانند میز ۴ نفره دارای عرض یکسانی می‌ باشد ولی در میز مستطیل طول میز حدوداً ۱۵۲ است و عرض آن از ۷۰ تا ۹۱ سانتیمتر متغیر می‌ باشد. قطر میز ناهارخوری دایره‌ ای شکل از ۱۱۱ تا ۱۳۷ سانتیمتر متغیر است و برای خانواده ۶ نفری مناسب خواهد بود.

ابعاد استاندارد برای میز ناهارخوری

در میزهایی که مربعی شکل هستند زمانی که ابعاد ضلع‌ ها افزایش پیدا می‌ کند می‌ توان تعداد صندلی‌ ها را نیز افزایش داد ولی پیشنهاد ما به شما این است که از چهار نفر به بالا سعی کنید میز ناهارخوری مربعی شکل خریداری نکنید زیرا فضای زیادی را اشغال می‌ کند. به جای آن می‌ توانید میز غذاخوری بیضی شکل و یا مستطیلی شکل خریداری نمایید.

ابعاد استاندارد برای میز ۸ نفره

معمولا ابعاد میز غذاخوری ۸ نفره که به صورت مستطیلی است ۱۰۰ در ۲۲۰ سانتیمتر می‌ باشد. قطر میز ناهارخوری دایره‌ ای شکل از ۱۳۷ تا ۱۸۲ سانتیمتر برای یک میز ۸ نفره متغیر است. به صورت کلی میزهایی که ظرفیت ۸ نفر را دارند دارای ابعاد بزرگی هستند و باید خانه‌ ای با متراژ زیاد داشته باشید که بتوانید یک میز ۸ نفره را در آن جای دهید.

ابعاد استاندارد برای میز ۱۰ نفره

برای خانواده‌ هایی که جمعیت آنها بالاست معمولاً میز ۱۰ نفره مناسب می‌ باشد. ابعاد استاندارد برای میز غذاخوری ۱۰ نفره به شرح زیر است.

  • طول میز از ۲۵۰ سانتیمتر تا ۲۷۰ سانتیمتر
  • عرض میز از ۹۰ سانتیمتر تا ۱۰۰ سانتیمتر
  • ارتفاع میز از ۷۰ تا ۷۵ سانتیمتر

با این اندازه هایی که در بالا گفته شد می‌ توان یک میز غذاخوری ۱۰ نفره به شکل مستطیل را با ظرفیت حدوداً ۱۰ نفر جا داد. البته باید بگوییم ابعاد دقیق میز گاهی ممکن است با در نظر گرفتن ساختار میز و طراحی آن متغیر باشد بنابراین پیش از خرید حتماً ابعاد دقیق آن را از فروشنده و یا تولید کننده بپرسید تا مطمئن شوید که حتماً با نیاز شما سازگار می‌ باشد.

ابعاد استاندارد میز غذاخوری ۱۲ نفره

خانه‌ هایی که دارای متراژ زیادی هستند و فضای کافی برای جمعیت زیاد را دارند معمولا میز غذاخوری با ظرفیت ۱۲ نفر را در خانه خود قرار می‌ دهند. در خانه‌ های مجلل و باشکوه از میز ۱۲ نفره برای دکوراسیون اتاق پذیرایی استفاده می‌ کنند. اطراف این میز می‌ توان ۱۲ عدد صندلی با فاصله ۶۰ سانتیمتر از هم قرار داد و فضای کافی جهت غذا خوردن را برای افراد ایجاد نمود. ابعاد استاندارد برای میز غذاخوری ۱۲ نفره متغیر است ولی به صورت کلی می‌ توانیم ابعاد زیر را برای آن در نظر بگیریم.

  • طول میز از ۲۸۰ تا ۳۰۰ سانتیمتر
  • عرض میز از ۹۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر
  • ارتفاع میز از ۷۰ تا ۷۵ سانتیمتر
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای کامل خرید انواع مختلف میز جلو مبلی

ابعاد استاندارد برای میز غذاخوری بیضی شکل

مانند میزهای گرد‌، میز غذاخوری بیضی شکل نیز برای برخی از افراد ایده‌ آل می‌ باشد. انتخاب میز بیضی شکل می‌ تواند دست شما را باز بگذارد. به عنوان مثال زمان تعیین اندازه میز بیضی شکل ۶ نفره می‌ توانید به دلخواه طول آن را بیشتر کنید تا چنانچه در آینده تمایل داشتید بتوانید دور میز ۸ صندلی جای دهید. علاوه بر آن میز بیضی شکل برای فضاهای کوچک نیز مناسب می‌ باشند.

  • ابعاد استاندارد میز غذاخوری ۴ نفره بیضی شکل با قطر ۹۱ و طول ۱۱۱ سانتیمتر می‌ باشد.
  • ابعاد استاندارد میز غذاخوری ۶ نفره بیضی شکل با قطر ۹۱ و طول ۱۴۲ سانتیمتر می باشد.
  • ابعاد استاندارد میز غذاخوری ۸ نفره بیضی شکل با قطر ۹۱ و طول ۱۸۲ سانتیمتر می‌ باشد.
  • ابعاد استاندارد میز غذاخوری ۱۰ نفره بیضی شکل با قطر ۹۱ و طول ۲۱۳ سانتیمتر می‌ باشد.

نکات مهم پیش از خرید میز ناهارخوری

نکته مهمی که پیش از خرید میز ناهارخوری باید به آن توجه کنید تناسب میز با فضای خانه شما می‌ باشد. ابعاد میز نباید طوری باشد که رفت و آمد در اطراف آن سخت شود.ابعاد استاندارد برای میز ناهارخوری همچنین صندلی باید راحت زیر میز قرار بگیرد و هر فرد باید حدوداً ۶۰ سانتیمتر از هر طرف دارای فضای خالی باشد. چنانچه خانه شما کوچک است میز ناهارخوری را گوشه‌ ای از سالن قرار دهید که نزدیک به دیوار باشد و اگر خانه شما خیلی کوچک است می‌ توانید از میزهای ناهارخوری نیمکتی و یا میزهای تاشو هم استفاده کنید. به همان اندازه که شما به خرید میز ناهارخوری اهمیت می‌ دهید فرش زیر میز نیز اهمیت بسیار زیادی در دکوراسیون منزل دارد. بنابراین پس از تعیین ابعاد میز باید فرش مناسبی هم جهت پهن کردن انتخاب نمایید. به طور کلی باید بگوییم استاندارد ابعاد فرش زیر میز غذاخوری باید طوری باشد که از هر چهار طرف ۷۶ سانتیمتر بزرگتر باشد.

سخن پایانی

در این مقاله از مجله آی بک به بررسی ابعاد استاندارد برای میز ناهارخوری با شکل‌ های مختلف مستطیلی، گرد، مربع و بیضی پرداختیم. میزهای مستطیلی شکل برخلاف میز گرد این امکان را دارند که بتوان آنها را گوشه دیوار قرار داد ولی میز گرد به علت دایره ای شکل بودن حتماً باید از دیوار فاصله داشته باشد و معمولاً وسط آشپزخانه قرار می‌ گیرد. چنانچه شما نیز تجربه‌ ای در این زمینه دارید و یا سوالی در ذهنتان ایجاد شده است می‌ توانید آن را در قسمت دیدگاه‌ ها با ما در میان بگذارید.

ابعاد استاندارد برای میز ناهارخوری

امتیاز سردبیر

ابعاد استاندارد برای میز ناهارخوری، نکاتی پیش از خرید میز ناهارخوری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا