تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

دلایل داغ شدن ولوم اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

دلایل داغ شدن ولوم اجاق گاز چیست؟ چه عواملی باعث می شود که ولوم اجاق گاز داغ شده و بسوزد؟ ولوم اجاق گاز یک کنترل کننده مناسب بوده و نقش مهمی در عملکرد درست دستگاه اجاق گاز دارد اگر ولوم اجاق گاز به هر دلیلی خراب شود شما نمی توانید اجاق گاز را درست تنظیم کنید به همین دلیل با مشکلات زیادی در کار با اجاق گاز رو به خواهید شد. برطرف کردن مشکل داغ شدن ولوم اجاق گاز باید به وسیله شخص متخصص انجام شود ولی برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید دلیل داغ شدن ولوم اجاق گاز را تشخیص دهید در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم دلایل داغ شدن و سوختن ولوم اجاق گاز را برای شما توضیح دهیم با ما همراه باشید.

داغ شدن ولوم اجاق گاز

همانطور که می‌دانید ولوم اجاق گاز یک قطعه کاربردی در اجاق می باشد اکثراً از جنس فلز مقاوم یا پلاستیک محکم است داغ شدن ولوم اجاق گاز باعث می شود در تنظیم دمای شعله اثر منفی بگذارد اگر شما در منزل کودک خردسال داشته باشید می تواند با لمس کردن ولوم داغ آسیب ببیند و بسوزد از طرفی هم اگر ولوم اجاق گاز بیش از حد گرم شود باعث می شود که ولوم ذوب شده و به قطعات دیگر اجاق گاز مانند برد الکترونیک صدمه بزند.

اگر وقتی اجاق گاز را روشن کردید و ولوم آن داغ می شود تا اندازه ای که دستتان را می سوزاند و برای تنظیم شعله مجبورید  که از دستگیره استفاده کنید، به شما توصیه می کنیم حتما دلیل این مشکل را پیدا کنید معمولا مشکل خطرناک و جدی نیست ولی با این حال باید برای پیشگیری از خطرات احتمالی شما دلیل داغ شدن ولوم اجاق گاز را پیدا کرده و آن را برطرف کنید در ادامه دلایل احتمالی داغ شدن ولوم اجاق گاز و سوختن آن را برای شما بیان می کنیم.

 

۱- کیفیت ولوم اجاق گاز پایین است

اگر کیفیت ولوم اجاق گاز شما پایین باشد باعث می شود که در هنگام حرارت داغ شده و بسوزد ولوم اجاق گاز در جنس های متفاوتی تولید شده و در روی اجاق گاز نصب می شود اگر کیفیت موادی که برای ساختن این قسمت از اجاق گاز استفاده می شود خوب نباشد باعث می شود بعد از مدتی خراب شده و در صورت داغ شدن بسوزد اگر متوجه شدید که کیفیت ولوم اجاق گاز شما خوب نیست بهتر است برای جلوگیری از داغ شدن آن از محافظ های مخصوص استفاده کنید.

۲- طراحی نامناسب و غیر استاندارد اجاق گاز

یکی دیگر از دلایل داغ شدن ولوم اجاق گاز می تواند طراحی غیر استاندارد آن باشد برندهای مختلف اجاق گاز را به شکل های متفاوتی تولید کردند اگر این طراحی درست و اصولی نباشد مثلاً ولوم نزدیک به شعله ها باشد باعث می شود که ولوم اجاق گاز داغ شده و بسوزد پس هنگام خرید اجاق گاز بهتر است که به محل قرارگیری ولوم و فاصله آن تا شعله دقت کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش کامل ارورهای یخچال فریزر دوو

۳- خارج شدن گرما به دلیل باز بودن درب فر

ولوم اجاق گاز

اجاق گاز هایی که در بازار موجود هستند به دو دسته تقسیم می شوند:

 1.  فر دار
 2. صفحه ای

اگر اجاق گاز شما فر دار باشد احتمال دارد به دلیل باز بودن درب فر، ولوم اجاق گاز داغ شده و بسوزد وقتی که فر اجاق گاز روشن است در هنگام فرآیند پخت غذا حرارت زیادی از فر خارج می شود و به طرف بالا راه پیدا می کند اگر این گرما به ولوم گاز برسد آن را داغ کرده و اگر ولوم کیفیت خوبی نداشته باشد می سوزد.

۴- خراب شدن فن خنک کننده

می خواهیم ببینیم آیا خراب شدن فن خنک کننده اجاق گاز می تواند دلیلی برای داغ شدن ولوم اجاق گاز باشد یا خیر؟ امروزه در بیشتر فرها قطعه ای وجود دارد به نام فن، که برای خنک کردن برد الکترونیکی اجاق گاز از آن استفاده می شود اگر فن اجاق گاز خراب شود احتمال دارد ولوم اجاق گاز هم به طور ناگهانی داغ شده و بسوزد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید باید از تکنسین مربوطه بخواهید تا فن اجاق گاز را عوض کند.

۵- توجه نکردن به نکات ایمنی در هنگام استفاده از اجاق گاز

گاهی امکان دارد دلیل سوختن ولوم اجاق گاز به علت استفاده نادرست از اجاق باشد مثلاً شما شعله بزرگ اجاق گاز را در آخرین حرارت خود قرار دهید این باعث می شود که دستگیره گرم شود به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که تا حد امکان، شعله را در حد متوسط تنظیم کنید

۶- عایق بندی نامناسب

عایق بندی اجاق گاز به وسیله پشم شیشه می تواند از هدر رفتن گرمای آن جلوگیری کند اگر عایق بندی درست انجام نشده باشد باعث می شود گرما خارج شده و ولوم اجاق گاز داغ شود

۷- خراب شدن لولای درب فر

خراب شدن لولای درب فر می تواند باعث داغ شدن ولوم اجاق گاز شما شود باشد اگر درب فر به طور کامل بسته نشود و هوای گرم از فر خارج شده و باعث داغی دستگیره های اجاق گاز می شود برای اینکه این مشکل را برطرف کنید باید لولا را تعویض کنید اگر برای تعویض لولای درب فر از مهارت کافی برخوردار نیستید حتما از تعمیرکار اجاق گاز کمک بگیرید.

برای زیاد کردن طول عمر ولوم اجاق گاز چه کاری باید انجام دهیم

درست است که داغ شدن فر اجاق گاز خطری برای ما ندارد ولی باعث اختلال در کار اجاق گاز خواهد شد ولوم بخش مهمی در اجاق گاز است و سالم بودن آن هم اهمیت زیادی دارد و باعث می‌شود تا تنظیمات اجاق گاز به درستی انجام شود برای اینکه عمر ولوم اجاق گاز شما زیاد شود باید به این نکات توجه کنید:

 • بعد از اینکه از اجاق گاز استفاده کردید ولوم آن را تمیز کنید.
 •  در صورت کثیفی ولوم می توانید آن را با آب و سرکه از چربی و کثیفی ها پاک کنید.
 • در هنگام خرید اجاق گاز دقت داشته باشید که طرح اجاق گاز استاندارد باشد.
 •  نقش ترموستات اجاق گاز را در نظر بگیرید.
 • هیچگاه شعله اجاق گاز را تا آخرین درجه زیاد نکنید تا ولوم آن زیاد داغ نشود.
 •  می‌توانید برای جلوگیری از سوختن ولوم اجاق گاز از محافظ مخصوص استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی فلاش تانک های توکار، معایب و مزایای آن

روش صحیح و اصولی برای تمیز کردن ولوم اجاق گاز

ولوم اجاق گاز

بطور معمول افراد وقتی می خواهند اجاق گاز را تمیز کنند به طور کل دستگیره ها را فراموش می کنند شاید فکر می‌کنند تمیز کردن ولوم اجاق گاز کار سختی می باشد ما در ادامه برای شما نکاتی را بیان می‌کنیم تا به شما کمک کند که بتوانید دستگیره های اجاق گاز را مانند روز اول تمیز کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا ولوم ها را به آرامی از جای خود در آورید.
 • در ظرفی مقداری سرکه و آب بریزید ولوم های اجاق گاز را در آن در ظرف بگذارید.
 • کمی تامل کنید.
 • با کمک یک مسواک کهنه و یا اسفنج روی ولوم ها را کامل بکشید تا همه ی کثیفی ها و چربی ها از روی آن پاک شود.
 •  اگر حس کردید که هنوز کاملا پاک نشده می توانید روی اسفنج مقداری جوش شیرین ریخته و لکه ها و چربی ها را به کمک آن از بین ببرید.
 •  در آخر مقداری آب داغ و مایع ظرفشویی درون ظرف ریخته و ولوم ها را با آنها بشویید.
 •  بعد از اینکه ولوم ها را آب کشیدید می توانید آن ها را خشک کرده و در جای خود بگذارید.

برای افزایش طول عمر ولوم چه کاری انجام دهیم؟

بهترین گزینه برای جلوگیری از خرابی و سوختن ولوم و همچنین زیاد شدن طول عمر آن،  این است که از محافظ استفاده کنید محافظ یک پوشش مقاوم می باشد که از داغ شدن، کثیف شدن، شکستگی، ریختن مایعات و تغییر رنگ ولوم اجاق شما جلوگیری می کند.

مشکلات دیگر دستگیره اجاق گاز چیست؟

ما در این مطلب سعی کردیم به طور کامل دلایل داغ شدن ولوم اجاق گاز و سوختن آن را با روش رفع مشکل، برایتان توضیح دهیم ولی دستگیره اجاق گاز به جز سوختن و داغ شدن مشکلات دیگری هم دارد مثلاً امکان دارد که دستگیره اجاق گاز برق داشته باشد ولی جرقه نزند و این مشکل می تواند مربوط باشد به خرابی ترانس جرقه زن و یا اتصالی در قسمت سیم های فندک، به شما توصیه می کنیم اگر با این مشکل روبرو شدید حتماً با نمایندگی تعمیرات اجاق گاز خود تماس بگیرید.

نتیجه گیری:

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش های برطرف کردن مشکل سوختگی و داغ شدن ولوم اجاق گاز را به طور کامل بیان کردیم همانطور که گفتیم دلایل مختلفی می تواند باعث بروز این مشکل شود شما به کمک مطالب گفته شده در این مقاله می توانید مشکل را پیدا کنید اگر مشکل جزئی بود خودتان می توانید آن را برطرف کنید ولی اگر متوجه شدید مشکل جدی است و شما قادر به حل آن نیستید باید با تعمیرکار اجاق گاز تماس بگیرید و تعمیر اجاق گاز خود را به او بسپارید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل داغ شدن ولوم اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برای زیاد کردن طول عمر ولوم اجاق گاز چه کاری باید انجام دهیم ?

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا