تعمیرات کولر آبیتعمیرات

پمپ آب کولر آبی و معرفی 6 راهکار برای تقویت آن

آیا می توان پمپ آب کولر آبی را تقویت کرد؟

پمپ آب کولر آبی مهم‌ترین بخش در دستگاه کولر‌ آبی است. باد کولر آبی از طریق کانال­ به قسمت‌های داخلی ساختمان آن می‌رسد. پمپ آب کولر در خنک کردن باد کولر نقش بسزایی دارد.

به عبارت دیگر بدون پمپ آب کولر باد خنک ایجاد نمی شود و تنها هوای بیرون از خانه به داخل منتقل می‌شود.

پمپ آب کولر آبی قطعه الکترونیکی بسیار حساسی است. ما در این مقاله از سایت ایبک هدفمان این است به روش هایی که باعث تقویت پمپ آب کولر می شود بپردازیم. اگر شما هم به دنبال این هستید که راهی برای تقویت پمپ آب کولر ساختمان خود پیدا کنید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

مراحل کار کردن پمپ آب کولر آبی

پمپ آب کولر آبی توسط آب موجود در کولر پوشال‌های موجود در کولر را خیس می کند. وقتی هوای گرم به پوشال‌ها برخورد می‌کند، با وجود آب خنک‌تر شده و با حرکت پروانه ها هوای خنک وارد کانال‌های کولر می‌شود. در نتیجه فضای داخلی ساختمان، خنک و سرد خواهد شد.

طی این روند پمپ آب کولر آبی محفظه کولر را خنک نگه‌ ­می‌دارد و مانع از داغ شدن موتور کولر آبی در زمانی که کولر روشن است می شود.

حال اگر پمپ کولر آبی این روند را نداشته باشد موجب سوختن موتور کولر می شود و لازم است که پمپ کولر تعمیر شود.

جالب است بدانید پمپ آب کولر براساس میزان توان آن در انتقال نیرو، نوع استاتور موجود بر روی آن و نیروی محرکه پمپ تقسیم‌بندی می‌شود.

1626025

دلیل داغ شدن موتور کولر آبی چیست؟

۱-نوسان ولتاژ برق متصل به کولر آبی

نوسان های برق، هر چند بسیار کوچک و جزئی قدرت این را دارند که موتور کولر را داغ کنند. حتی ممکن است باعث سوختن سیم پیچ موتور کولر آبی شود.

۲-قفل شدن پره ‌های کولر آبی

زمانی مواد سنگین با پروانه کولر برخورد می کند باعث می شود پره های کولر قفل شود.

۳- مشکل در پمپ آب کولر آبی

اگر انرژی و فشار آب موردنیازی که برای درست عمل کردن پمپ آب کولر آبی باید به پمپ برسد از مقدار موردنیاز کم یا زیادتر باشد به موتور آسیب می رسد. در نتیجه پمپ آب کولر آبی به درستی کار نمی کند. و در نهایت موتور کولر آبی داغ می شود.

۴- تنظیم نبودن شناور کولر آبی

شناور کولر آبی، سطح آب موجود در پمپ کولر را تنظیم می کند. هرگاه شناور به‌ خوبی کار نکند. آب کافی به کولر و دیگر اجزای آن نمی رسد و پمپ آب کولر با مشکل آب روبه‌رو خواهد شد و در نهایت به موتور کولر نیز فشار می‌آورد.

۵-قرار گرفتن کولر آبی زیر نور خورشید

همانطور که همه ما می دانیم اگر موتور کولر آبی در معرض مستقیم نور خورشید باشد موجب داغ شدن موتور کولر آبی می شود.

۶-کار کردن مداوم کولر آبی

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تست کردن موتور یخچال ( کمپرسور ) با برق مستقیم

به یاد داشته باشید اگر کولر یکسره روشن باشد موجب داغ شدن موتور آن می شود. پس سعی کنید هر چند ساعت یک بار به کولرتان استراحت دهید.

راه ‌های تقویت پمپ آب کولر آبی

البته اگر بخواهید پمپ کولر آبی را تقویت کنید یا از داغ شدن موتور کولر آبی و در نهایت آسیب نرسیدن به پمپ کولر آبی ساختمان خود جلوگیری کنید باید به مواردی توجه کنید که ما در زیر به طور کامل برایتان شفاف سازی کرده ایم.

روش های تقویت پمپ آب کولر آبی

۱- وجود کافی آب در مخزن کولر آبی

همانطور که اشاره کردیم زمانی پمپ آب کولر آبی به‌­ درستی کار می کند که آب به حد کافی در مخزن و کفی کولر وجود داشته باشد.

اگر به هر دلیلی میزان آب کم یا زیاد شود موجب آسیب رسیدن به کولر آبی می شود. بنابراین لازم است مرتب آب مخزن کولر چک شود.

۲- جلوگیری از ورود آب به داخل موتور پمپ آب کولر آبی

پمپ آب کولر حتما باید در داخل آب قرار بگیرد اما حواستان باشد آب نباید به داخل موتور پمپ وارد شود. همچنین دقت کنید موتور باید در قسمتی از پمپ آب کولر نصب شود که هیچ گاه خیس نشود.

اما معمولاً متاسفانه موتور‌های موجود در بازار به ­‌صورت مناسب عایق‌بندی نمی‌شوند و اشتباه در نصب آن باعث نفوذ آب به داخل موتور شده و موجب سوختگی پمپ آب کولر می شود.

توجه داشته باشید زمانی که میزان سختی آب زیاد باشد و مسیر لوله‌های آب به سمت پوشال‌ها بسته باشد، موجب می شود آب به داخل موتور پمپ کولر آبی نفوذ کند.

۳- پاک سازی پروانه ی پمپ آب کولر آبی از رسوبات موجود و مواد آهکی

یکی دیگر از روش‌های تقویت پمپ آب کولر آبی پاک سازی رسوبات و مواد آهکی موجود در پروانه ی پمپ آب است. وقتی که کف مخزن کولر آبی تمیز نباشد رسوب در آن جمع  می شود.

با چرخش پروانه ها رسوب وارد پمپ آب کولر آبی می شود. این رسوبات با گذشت زمان با پمپاژ آب وارد پروانه پمپ می‌شوند و مانع چرخش پره‌ها می شود.

همچنین وجود رسوبات در مخزن کولر و دهانه پمپ گرفتگی ایجاد می کنند و همین اتفاق باعث می شود به پمپ آب کولر آبی فشار بیاید و موجب سوختن آن شود.

بنابراین باید مخزن کولر از وجود رسوبات و گرد و خاک اضافی پاک باشد و هر نوع جسم اضافی از داخل آن برداشته شود. در نتیجه تمیز نگه داشتن مخزن پمپ آب کولر آبی باعث درست کار کردن پمپ آب و همچنین مانع سوختن آن می شود.

شما می توانید از یک توری در قسمت پایین پمپ آب برای بهتر کار کردن پروانه کولر استفاده کنید و هر چند وقت یک ­بار آن را به ­‌طور مرتب عوض کنید. تا مانع از ورود و جمع شدن رسوبات و اجسام به کف مخزن کولر آبی شود.

۴- تعویض به موقع واتر پمپ آب کولر آبی

واتر پمپ کولر آبی بدون وجود پره‌های موجود در آن به درستی کار نمی کنند. این پره ‌ها از جنس پلاستیک هستند و معمولا سه یا چهار پره ساخته می‌شوند.

به مرور زمان به دلیل استفاده زیاد از کولر در فصل گرما، پره‌های واتر پمپ از بین ‌می‌روند. بنابراین باید پره‌ های واتر پمپ را در زمان مناسب عوض کرد. شما با این کار به تقویت پمپ آب کولر آبی نیز کمک کرده اید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای رفع ارور‌های یخچال فریزر ال جی LG | بررسی و رفع آنها

۵- روغن کاری به ‌موقع  پمپ آب کولر آبی

توجه داشته باشید که روغن­ کاری واتر پمپ کولر آبی، فشار اضافی ای که کولر در فصل گرما به آن وارد می شود و همچنین اصطکاکی که بین اجزای داخلی دستگاه ایجاد می شود را کم می کند.

بنابراین اگر می خواهید کولر آبی ساختمان شما فشار کمتری را تحمل کند و آسیب کمتری ببیند سعی کنید مرتب و هر چند وقت یک ­بار تمام قسمت ‌های پمپ آب کولر آبی را روغن­‌ کاری کنید.

لازم به ذکر است که روغن­ کاری پمپ آب کولر آبی به نوع موتور آن بستگی دارد. به یاد داشته باشید اگر قرار باشید کسی به جز متخصص این کار را انجام دهد باید قطعات داخلی پمپ کاملا باز شود.

به طور کلی ۲ نوع موتور پمپ آب کولر آبی وجود دارد. نوع اول موتور قطب چاک ‌دار و استاتور تک‌ بوبین و نوع دوم موتور قطب چاک‌دار و استاتور دو ­بالشتکی است. بنابراین در زمان روغن­‌کاری به بخش ‌های بلبرینگ­‌ دار و محور‌های آن و نوع موتور توجه کنید.

۶- تمیز کردن پوشال ‌های کولر آبی

روش‌ دیگری که برای تقویت کردن پمپ آب کولر آبی استفاده می‌شود، تمیز کردن پوشال‌ های کولر آبی است. وقتی پوشال‌های کولر به مرور زمان کثیف می شوند به پمپ آب کولر آبی آسیب جدی می زنند و حتی ممکن است پمپ بسوزد.

وقتی پوشال های کولر کثیف باشند زمانی که آب از روی آنها عبور می کند آلودگی و کثیفی ها را وارد مخزن کولر کرده و در کفی کولر جمع می شوند.  همین روند حرکت پروانه پمپ آب کولر را کند و حتی مسدود  کرده و به پمپ آب کولر آبی فشار می‌آید.

بنابراین توصیه می کنیم مانند دیگر روش های نگه داری که عنوان کردیم هر چند وقت یک بار پوشال­‌ های کهنه را عوض کنید. تا از خرابی و سوختگی پمپ آب کولر آبی جلوگیری کرده باشید.

تقویت پمپ آب کولر آبی

افزایش قدرت کارکرد و تقویت پمپ آب کولر آبی

همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم پمپ آب یکی از قطعه های مهم تشکیل‌دهنده کولر آبی است. توجه داشته باشید که سالم  بودن تمامی قطعه های داخلی پمپ، در تقویت پمپ کولر آبی مؤثر است.

علاوه بر مواردی که عنوان کردیم راهکار‌های ساده ­ای از جمله کانال‌کشی کولر از کوتاه‌ ترین مسیر ممکن، استراحت دادن به کولر، نصب سایه ‌بان بر روی موتور کولر و  بستن دریچه ‌های اضافی آن، می‌توانند موجب تقویت پمپ آب و همچنین طول عمر کولر شود.

نتیجه‌گیری

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم پمپ آب کولر آبی، یک قطعه ای با حساسیت بالاست و به همین علت خرابی آن نیز نسبت به دیگر قطعه ها بیشتر است. نادیده گرفتن سرویس به موقع آن باعث می شود کولر به خوبی کار نکند.

توصیه می کنیم به طور منظم و سالانه از سرویس کردن پمپ آب کولر آبی و دیگر اجزای آن غافل نشوید. و در صورت بروز کوچکترین مشکل آن را رفع کنید و تمام روش‌های گفته شده برای تقویت پمپ آب کولر آبی را انجام دهید. امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفیدی برای بهتر عمل کردن کولر آبی در اختیارتان قرار داده باشیم.

پمپ آب کولر آبی و معرفی ۶ راهکار برای تقویت آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش راهکارهای افزایش قدرت پمپ کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا