تعمیراتتعمیرات یخچال

علت سخت باز شدن درب یخچال چیست ؟

بررسی دلایل سفت شدن درب یخچال و راه های حل آن

تا به اینجا اهمیت یخچال فریزر را متوجه شده اید که چقدر این وسیله می تواند در زندگی بشر نقش داشته باشد ، یخچال می تواند مواد غذایی را برای مدت ها در سلامت برای شما نگهداری کند ، دقت کنید که اگر یخچال فریزر در زندگی امروز شما نبود چه مشکلاتی می توانست برایتان رخ دهد ، پس لازم است برای حفظ سلامت این وسیله تلاش کنیم ،  حال به سراغ یکی دیگر از مشکلاتی خواهیم رفت که در طول دوران استفاده ما از یخچال می تواند رخ دهد ، مشکل سخت باز شدن درب یخچال یکی از مشکلاتی است که می تواند آزار و اذیت زیادی برای شما داشته باشد ، از سمتی زمانی که یخچال سخت باز شود احتمال خرابی لاستیک لای درب یخچالتان وجود دارد و این می تواند مستقیما باعث خرابی مواد غذایی شما شود ، در ادامه با ما باشید تا با این مشکل و راه های حل آن بیشتر و بهتر آشنا شوید.

اگر با مشکل بسته نشدن درب یخچال رو به رو هستید حتما مقاله زیر را مطالعه کنید ، در مقاله زیر مشکل بسته نشدن به صورت تخصصی بررسی و راه های حل آن را نیز مطرح کردیم.

رفتن به مقاله بسته نشدن درب یخچال

سخت باز شدن درب یخچال

سخت باز شدن درب یخچال چه علتی دارد ؟

در این قسمت مواردی که می توانند باعث بروز این مشکل شوند را نام خواهیم برد و هر کدام را به صورت تفکیک شده برایتان شرح می دهیم تا بتوانید در صورت مشاهده هر کدام از این مشکلات اقدام به رفع آن ها نمایید .

 • اولین مورد می تواند از تراز نبودن پایه های یخچال شما بوجود آید.
 • مورد دوم می تواند از خراب شدن لاستیک لای درب یخچال بوجود آید .
 • علت بعدی به خراب شدن در لولای درب های یخچال فریزر بر خواهد گشت.
 • مورد بعدی که می توان نام برد خراب شدن خود درب یخچال فریزر خواهد بود.
 • آخرین مورد خرابی استوپر است که در یخچال های ال جی و سامسونگ وجود دارد.

حال به سراغ راه های حل مشکلاتی که در بالا نام بردیم خواهیم رفت ،  اگر مشکل تراز نبودن یخچالتان بود شما باید به سراغ پایه هایی که در زیر یخچال تعریف شده اند بروید و با سفت و شل کردن پایه ها یخچالتان را تراز کنید ، اما اگر مشکل از خراب شدن لاستیک های لای درب یخچال بود ابتدا به سراغ تمیز کردن لاستیک لای درب بروید تا چسبندگی که روی لاستیک ایجاد می شود را پاک کرده باشید و اگر مشکل از کثیفی نبود و شکل ظاهری لاستیک از بین رفته بود یا خراب و پاره شده بود اقدام به تعویض آن نمایید ، اگر مشکل این دو مورد نبود و از خرابی لولای درب یخچال بود ابتدا با روغن دان به سراغ آن بروید و روغن کاری کنید ، اگر جوابگو نبود باید اقدام به تعویض لولاهای درب یخچالتان کنید ، زمانی هم خواهد بود که هیچ کدام از موارد بالا نیست و درب یخچالتان دچار مشکل است در این زمان باید اقدام به رگلاژ کردن یا تعویض کردن درب نمایید که بدون شک رگلاژ آن هزینه کم خواهد داشت و بسیار بهتر خواهد بود، اما در رابطه با استوپر صحبت کردیم این قطعه در محصولات سامسونگ و ال جی دیده می شود و وظیفه این قطعه این است که از باز شدن زیاد درب یخچالتان جلوگیری کند و اگر خراب شود می تواند مشکلاتی برای باز و بسته شدن درست درب یخچالتان ایجاد کند و برای این مورد باید اقدام به تعویض این قطعه نمایید.

حتما بخوانید:   آموزش کامل شارژ یخچال فریزر

علت های اصلی بد بسته شدن درب یخچال چیست ؟

گاهی اوقات بد بسته شدن یا سفت بسته شدن درب می تواند آزار دهنده باشد که برای رفع آن بدون شک باید اقداماتی انجام شود ، پس با ما باشید تا این اقدامات را بررسی کنیم .

 • از بین رفتن و خرابی واشر درب یخچال می تواند باعث بد بسته شدن درب شود.
 • دست هایی که آغشته به مواد غذایی شده به لاستیک درب برخورد می کند و کثیفی و چسبندگی لاستیک ایجاد می شود.
 • با استفاده از مواد شوینده و جوش شیرین و آب ولرم اقدام به تمیز کردن دوره ای لاستیک یخچال نمایید.
 • بعد از پایان کارتان برای تمیز کردن با آب جوش لاستیک را تمیز کنید که مواد شوینده باقی نمانند.
 • ممکن است لاستیک لای درب شکل و قابلیت خود را از دست داده باشد.
 • دقت کنید نوار درب یخچال امکان تعمیر ندارد و باید عوض شود.
 • همانطور که بالاتر مطرح شد لولا نیز می تواند باعث این مشکل شود.
 • تراز نبودن پایه های یخچال نیز می تواند باعث بد بسته شدن درب شود.
 • خراب شدن خود درب یخچال یا از بین رفتن حالت اولیه آن نیز باعث چنین مواردی خواهد شد.
 • استوپر را فراموش نکنید که در بالاتر با آن آشنا شدید این قطعه در یخچال های ال جی و سامسونگ بسیار وجود دارند.
 • این قطعه از باش شدن بیش از حد درب جلوگیری می کند و خرابی آن می تواند مشکلات زیادی در باز شدن درب ایجاد کند.

سخت باز شدن درب یخچال

دلایل چسبندگی درب یخچال چیست ؟

اگر لاستیک لای درب یخچال را لمس کرده باشید متوجه این موضوع خواهید شد که این لاستیک از نرمی خاصی برخوردار است و از ضربات ناگهانی و فشار هنگام و باز و بسته شدن درب جلوگیری می کند، این لاستیک اگر دچار چسبندگی شود به سختی باز و بسته خواهد شد، برای بررسی این موضوع و راه حل های آن با ما همراه باشید.

 • در ابتدای مقاله صحبت کردیم که مواد غذایی که به دست شما چسبیده باشند از قبیل مربا و سس و یا روغن و… می توانند باعث این چسبندگی شوند.
 • وقتی شما با دست آغشته به این موارد درب را باز می کنید مواد به این لاستیک ها می چسبد و مشکلات بعد از چسبیدن شروع خواهد شد.
 • اگر تمیز کردن مرتب و دوره ای انجام نشود این مورد می تواند دردسرهای زیادی را در طول مدت برای استفاده ایجاد کند.
 • البته موردی هم هست که زیاد به آن دقت نمی شود و آن هم حرارت زیاد اگر از یخچال تولید شود لاستیک ها حالت چسبندگی به خود خواهند گرفت.
حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال الکترولوکس

حل مشکل چسبندگی درب یخچال

حال ممکن است تمیز کردن دوره ای را انجام نداده اید و یا به هر دلیلی چسبندگی شدیدی در لاستیک رویت شده ، در این زمان هیچ نگرانی نداشته باشید و نیاز به تعویض لاستیک ندارید و تنها کافیست سه قدم را انجام دهید که در ادامه با این سه مرحله آشنا خواهید شد.

 1. مقداری ماده شوینده و جوش شیرین را در آب ولرم حل کنید.
 2. یک قطعه دستمال یا ابر یا اسکاچ را بردارید و اقدام به تمیزکاری لاستیک کنید.
 3. همانطور که در بخش های قبل گفته شد بعد از اتمام کار کامل آن را با آب گرم بشورید.

بعد از انجام این سه مرحله مشاهده خواهید کرد که در این قسمت یخچال شما دیگر چسبندگی وجود نخواهد داشت.

حل مشکل سخت باز شدن درب یخچال

همانطور که در بالاتر مشاهده کردید سخت باز شدن دلیل های مختلفی دارد که با راه حل بعضی از آن ها آشنا شدید و در ادامه بصورت کلی با تمام مواردی که می تواند شما را از این مشکل رها سازد آشنا خواهید شد.

 • اگر لاستیک لای درب یخچال قدیمی است و مشکل دارد اقدام به تعویض آن نمایید.
 • همیشه و به صورت دوره ای اقدام به شست و شوی لاستیک لای درب و داخل یخچالتان کنید.
 • همیشه یخچال را هم مثل اتومبیل خود به صورت دوره ای چک کنید از اتصالات و لوله ها و سلامت لاستیک و… .

سخن آخر

همانطور که بصورت کامل با مشکل سخت باز شدن درب آشنا شدید به این موضوع واقف شدید که این مشکل چقدر می تواند آزار دهنده باشد و از سمتی اگر مشکل به علت بین رفتن فرم و شکل درب یخچال و لاستیک لای درب باشد می تواند باعث نفوذ هوای گرم به یخچال شود و از سمتی باعث خرابی مواد غذایی داخل یخچال شما می شود ، که این مورد اصلا خوشایند نخواهد بود، حتما متوجه شدید که نظافت دوره ای یخچال چه لاستیک لای درب و چه داخل محفظه چقدر اهمیت دارد ، حتما در داخل برنامه کاری ماهانه خود بصورت یک ماه در میان یا بصورت ماهانه نظافت یخچال را قرار دهید و همانطور که گفته شد با مقداری ماده شوینده مثل ریکا و مقداری جوش شیرین و آب ولرم اقدام به تمیز کردن کنید ، سعی کنید برای اینکار از یک قطعه ابر استفاده کنید ، موردی که نباید فراموش کنید این است که لاستیک به مواد شوینده حساس است و بعد از اینکه کار شستشو و نظافت به پایان رسید حتما با آب گرم اقدام به پاکسازی آن نمایید.

حتما بخوانید:   مهمترین نکات کاربردی برای سرویس آسانسور

از شما عزیزان که در این زمینه تجربه و یا صحبتی دارید دعوت می کنم تا در بخش دیدگاه ها نظرات و سوالات خودتان را مطرح کنید تا توسط متخصصین ایبک امداد در سریعترین زمان پاسخ های مناسب را دریافت کنید.

علت سخت باز شدن درب یخچال چیست ؟

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با مشکلات سخت باز شدن درب یخچال و راه حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا