تعمیرات یخچال

نحوه تعمیر و تعویض فن یخچال سامسونگ SAMSUNG

نحوه تعمیر و تعویض فن یخچال سامسونگ

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

 

امروزه یکی از اصلی ترین و پرکاربردترین لوازم برقی در آشپزخانه یخچال می باشد. یخچال ها نیز دارای انواع و برند های مختلفی هستند، که یکی از این برند های مشهور سامسونگ می باشد. یخچال سامسونگ مانند همه لوازم برقی دیگر دارای قطعات مختلفی است. یکی از قطعات مهم در یخچال، فن آن است، که برای کار کرد صحیح و همچنین گردش هوا در داخل دستگاه، نقش بسیار مهمی دارد. بعضی مواقع این قطعه ممکن است دچار خرابی شده و شما به تعمیر و تعویض فن یخچال سامسونگ نیاز پیدا کنید.

دلیل کار نکردن فن یخچال سامسونگ

برای این که از خراب شدن فن در یخچال جلوگیری کنید، بهتر است هرچند وقت یک بار آنها را سرویس نمایید. تمیز کردن و روغن کاری فن ها باعث می شود آنها همیشه سالم و بدون دردسر کار کنند. وظیفه برد الکترونیکی در یخچال، این است که بر اساس تنظیماتی که روی آن انجام شده است قدرت برقی را که توسط فن ها دریافت می شود را کنترل کرده، تا آنها بتوانند متناسب شرایط و تنظیمات خود کار کنند.
یکی از مراحل مهم در خنک کردن یخچال، به گردش درآمدن هوا در اطراف کویل های آن می باشد. کار نکردن یا خراب شدن هر کدام از این فن ها، گردش کردن هوا را در یخچال مشکل می‌کند. در نتیجه یخچال به قدر کافی خنک نمی شود.
یکی دیگر از علائم خرابی در فن یخچال سامسونگ، سر و صدای زیاد آن هنگام کار کردن است. تعمیر و عیب یابی فن یخچال بسیار اهمیت دارد، بنابراین بهتر است توسط یک تعمیرکار ماهر انجام شود.

علت یکسره کار کردن فن داخل یخچال سامسونگ

یکی از مشکلات رایج در یخچال، یکسره کار کردن فن داخل آن است. معمولاً به وجود آمدن این مشکل علل مختلفی دارد که ما چند مورد از آن را برای شما بیان می کنیم:

 • خراب بودن کمپرسور یا موتور یخچال
 • به وجود آمدن اختلال در برد الکترونیکی یخچال
 • خراب شدن قطعات دیفراست یا سیستم یخ زدایی یخچال
 • درست کار نکردن فن یخچال سامسونگ
 • خرابی در لاستیک دور درب یخچال
 • به وجود آمدن اشکال در گاز یخچال
 • و……

 

فن یخچال سامسونگ

انواع فن در یخچال سامسونگ

در یخچال های سامسونگ جدید معمولاً ۳ فن وجود دارد. در ادامه در مورد هر یک از آنها به صورت جدا توضیح مختصری خواهیم داد:

فن کمپرسور در یخچال سامسونگ

فن کمپرسور یا خنک کننده، در پشت و نزدیک به کف یخچال و همچنین در کنار کمپرسور قرار دارد. وظیفه این فن، خنک نگه داشتن کمپرسور است. کار کرد فن کمپرسور به این شکل است که با به گردش در آوردن هوا از میان سیم پیچ های کمپرسور، باعث پایین آمدن دمای هوای آن می شود.

فن اواپراتور در یخچال سامسونگ

فن اواپراتور، در قسمت داخلی فریزر قرار دارد. وقتی که کمپرسور شروع به کار کردن می‌کند، این فن هوا را به سمت کویل های اواپراتور می‌برد تا از این طریق گرمای هوا را به کمک گاز یخچال، به بیرون انتقال دهد. اگر از فریزر یخچال صدای غیر عادی شنیدید، احتمالا فن اواپراتور آن خراب شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه خاموش کردن یخ ساز ال جی و جزئیات آن

فن یخچال سامسونگ

فن داخلی در یخچال سامسونگ

فن داخلی، همان طور که از اسمش معلوم است، در داخل کابین یخچال قرار دارد و کمک می کند تا هوای خنگ به همه قسمت های داخلی یخچال به صورت یکسان برسد و دمای هوا در همه جا به یک اندازه باشد و همچنین کمک می کند تا فرآیند انجماد بهتر انجام گیرد. اگر این فن یخچال سامسونگ دچار مشکل شود باید آن را عوض کنید.

علت خراب شدن فن یخچال سامسونگ

فن یخچال سامسونگ مانند سایر قطعات موجود در یخچال ممکن است آسیب دیده و خراب شود. عواملی مانند جمع شدن گرد و خاک در اطراف پره ها و همچنین موتور فن، جابجایی یخچال و نوسانات برق می توانند باعث خراب شدن و یا از کار افتادن فن شوند.

برای اینکه از خرابی بر اثر نوسانات برق جلوگیری کنید، به شما سفارش می کنیم که حتما یخچال را به ترانس های محافظ متصل کنید. اگر متوجه گرد و خاک بر روی فن ها شدید، که این امر باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن می شود، باید به کمک جاروبرقی تمام گرد و غبار را پاک کنید.

البته این را نیز باید متذکر شویم که گاهی اوقات دلیل خاصی برای خراب شدن فن وجود ندارد، ممکن است فقط کار کردن مداوم فن و یا گذشت زمان، موجب فرسایش آن شده باشد. برای حل این مشکل شما می‌توانید فن جدیدی را جایگزین آن کنید. اما اگر فن یخچال سامسونگ شما سالم است و فقط حرکت پروانه آن روان نیست، می توانید با کمی روغن زدن این مشکل را حل کنید.

مشکلات ایجاد شده بر اثر کار نکردن فن یخچال سامسونگ

یکی از علایم خراب بودن فن، سر و صدای زیاد آن هنگام کار کردن است که می‌تواند برای کاربر بسیار آزاردهنده باشد. به محض این که صدا را شنیدید و متوجه شدید که فن خراب است، باید اقدام به تعمیر آن کنید. زیرا اگر هر یک از این فن ها خراب شوند، می توانند مشکلات مختلفی را برای یخچال سامسونگ شما به وجود آورند.

کل یخچال فریزر سرمای خود را از اواپراتوری که در داخل فریزر نصب است می گیرد. بعد از آن این هوا به کمک دریچه ها و فن داخلی بین یخچال و فریزر به گردش در می آید. اما اگر در این زمان فن اواپراتور آسیب دیده باشد، در این صورت دمای هر دو قسمت بالا می رود و شما باید به محض اینکه صدای بلندی را از فریزر شنیدی یا متوجه بالا رفتن دما در داخل یخچال و فریزر شدید، هر چه سریعتر برای تعمیر یا تعویض فن اواپراتور اقدام کنید.

همانطور که گفتیم فن کمپرسور وظیفه خنک نگه داشتن موتور یخچال را دارد؛ اما اگر این فن خراب شود، دیگر دمای موتور پایین نمی آید و به اصطلاح موتور داغ می کند. داغ کردن موتور باعث سوختن آن می شود، که این خود یک مشکل جدی و پرهزینه به وجود می آورد.

چگونه باید از سالم بودن فن یخچال سامسونگ مطمئن شوید

برای بررسی کردن سلامت فن اواپراتور، قبل از هر کاری یخچال را از برق جدا کرده و پنلی که در داخل فریزر نصب شده است را بردارید تا به فن اواپراتور دسترسی پیدا کنید. معمولاً یکی از دلایل متداول کار نکردن فن اواپراتور، یخ زدن پره های آن است که در این حالت موتور فن سالم است و باید کمی صبر کنید تا یخ آن آب شود. بعد از آب شدن یخ، موتور دوباره کار خود را از سر می گیرد.

اما در بعضی از مواقع علت کار نکردن فن جمع شدن گرد و خاک در لای یاتاقان موتور فن است، که با تمیز کردن و اسپری کردن روغن بر روی آن می توانید این مشکل را نیز به راحتی حل کنید. اگر می خواهید از سالم بودن موتور فن اواپراتور نیز اطمینان حاصل کنید، می توانید با یک ولت سنج آن را مورد بررسی قرار دهید تا از وجود ولتاژ برق در پایانه های موتور، مطمئن شوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش تعمیر یخساز یخچال های ساید بای ساید

همچنین شما می‌توانید ولتاژ ۲۲۰ ولت را به فن متصل کنید. اگر در این صورت به کار افتاد، یعنی مشکل از برق رسانی بوده است. اما اگر باز کار نکرد یعنی فن کاملاً خراب شده و باید آن را عوض کنید.

 

 

فن یخچال سامسونگ

چگونگی تعویض فن یخچال سامسونگ

در این قسمت می خواهیم به طور خلاصه نحوه عوض کردن فن یخچال فریزر و ساید سامسونگ را برای شما توضیح دهیم:

 1. قبل از هر کاری باید یخچال را از برق کشیده و تمام مواد داخل یخچال و فریزر را خالی کنید .
 2. باید برای این که بتوانید به فن داخل یخچال دسترسی پیدا کنید، تمام قفسه ها و کشو ها را نیز از یخچال خارج کنید.
 3. برای دسترسی به فن، دیواره عقبی یخچال و پنل را باز کنید.
 4. باید همه اتصالات مربوط به موتور فن را به طور کامل از هم باز کنید و تیغه های آن را نیز از جای خود در آورید.
 5. حال می‌توانید فن جدید را در جای خود نصب کرده و همه اتصالات و موتور را نیز به آن وصل کنید.
 6. بعد از اینکه فن جدید را در جای خود قرار دادید، پنل و دیواره یخچال را نیز وصل کنید .
 7. حال می‌توانید کشوها و طبقه های یخچال سامسونگ را در جای خود گذاشته و دستگاه را به برق وصل کنید.

نحوه روغن کاری فن یخچال سامسونگ

در بعضی از مواقع متوجه می شوید که فن یخچال کارکرد درستی دارد و سالم می‌باشد، اما حرکت پروانه آن روا نیست. که برای حل این مشکل، باید آن را روغن کاری کنید، تا از این طریق حرکت پروانه آن روان تر شود.
برای انجام این کار ابتدا یخچال را از برق جدا کنید و در ادامه پنل مربوط به فن یخچال را باز کرده تا بتوانید به فن دسترسی پیدا کنید. در این هنگام با اسپری روغن فن را روغن کاری کنید. گاهی اوقات نیز ممکن است گرد و خاک زیادی که روی پره های فن نشسته اند باعث ایجاد اختلال در کارکرد آن شوند. که در این صورت باید گرد و غبار آن را تمیز کنید. اگر چرخش پره های فن به سختی انجام می‌شود، بر روی آن مقداری روغن اسپری کنید تا حرکتش روان تر شود.

نتیجه گیری

فن یخچال سامسونگ وظیفه خنک کردن کندانسور یا موتور یخچال و همچنین فضای داخلی آن را دارد، که اگر با مشکل روبرو شود باعث گرم شدن فضای داخلی یخچال، خرابی و کپک زدن مواد غذایی و همچنین داغ کردن موتور و سوختن آن می شود. بنابراین باید به محض مواجه شدن با اشکال در این فن ها، هر چه سریع تر آن مشکل را برطرف کرده و یا با تعمیرکار متخصص و ماهر تماس حاصل کنید تا مشکل یخچال را هر چه زودتر حل کند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تعمیر و تعویض فن یخچال سامسونگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه باید از سالم بودن فن یخچال سامسونگ مطمئن شوید؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا