خدمات آموزشی

بهترین روش یادگیری ریاضی | شیوه مطلوب تدریس درس ریاضی

تدریس خصوصی ریاضی با بهترین و آسان ترین روش

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از سوالاتی که همواره ذهن دانش آموزان مقاطع مختلف را که تاحدی در فراگیری این درس مشکل دارند، درگیر خود می کند، این است که بهترین راهکار برای فراگیری ریاضی و اساسی ترین راه یادگیری آسان ریاضی چیست؟ ریاضی درسی بسیار مهم از پایه اول دبستان تا دانشگاه است که تمام دانش آموزان و دانشجویان در گرایش های متفاوت تحصیل با آن در ارتباط هستند. شاید ریاضی مهمترین درس نباشد ولی یکی از پایه ای ترین درس ها در تمام دوران تحصیل به حساب می آید. به جز حل مسائل ریاضی، برای حل کردن مسائل فیزیک و شیمی هم باید ریاضی خوبی داشته باشید. در دانشگاه نیز پیش نیاز درس هایی همچون استاتیک، مقاومت مصالح و … می باشد و در رشته های مهندسی باید بر ریاضی تسلط کاملی داشته باشید. در نتیجه ریاضی شاید درس مهمی در زندگی به حساب نیاید، ولی یکی از کاربردی ترین درس ها است.

یادگیری آسان ریاضی

شیوه های بسیاری برای یادگیری آسان ریاضی از جمله کمک گرفتن از دبیر ریاضی، استفاده از سی دی های آموزشی، برنامه های خودآموز یا self-study و استفاده از کلاس های خصوصی وجود دارد؛ ولی نکته قابل توجه، یادگیری عمیق و میزان کشش و شکیبایی دانش آموز در هر روش یادگیری می باشد. مسلماً دانش آموزی که در ریاضی دچار ضعف است، استفاده از روش های خودآموز نیز به او کمکی نخواهند کرد و از حوصله او خارج خواهند بود.

ذات و سیستم درس ریاضی به شکلی است که سبب به وجود آمدن فضایی دوگانه در میان دانش آموزان می شود. چراکه برای تعدادی از دانش آموزان فراگیری مباحث پیچیده ریاضی بسیار آسان است و به این درس علاقه ویژه ای دارند. و برعکس برای تعدادی دیگر این درس بسیار حوصله سر بر و ناخوشایند است. در نتیجه بهترین روش یادگیری ریاضی، روشی است که از حوصله دانش آموز خارج نبوده و فرآیند یادگیری به طور کامل به دانش آموز سپرده نشود.

تاریخچه ریاضی

از همان آغاز خلقت ریاضی وجود داشته و تاکنون نیز ادامه دارد. در برترین علم ها نیز ریاضی را می توان مشاهده کرد. به طوری که حتی در تحقق یافتن نیازهای اساسی هر ملتی نیز از ریاضی بهره گرفته می شود. هر اندازه یک جامعه پیشرفته تر باشد، به کارگیری علم ریاضی در آن نیز دشوارتر است. بی شک انسان های نخستین به شمردن اعداد نیازی نداشتند ولی برای ارزیابی وضعیت خورشید و ماه به نوعی از ریاضی بهره می برده اند.

بسیاری از تمدن های گذشته بین‌النهرین با استفاده از به کارگیری ریاضی تکامل یافتند. و در نهایت نیز این تمدن سومری بود که توانست علم شمارش اعداد را به وجود و ترویج دهد. و بسیاری از فیلسوفان و افراد برتر در این رشته از این سرزمین به پا خاستند و این علم را گسترش دادند.

تقریباً ۶۰۰ سال بعد قبیله مایاها در آمریکا بود که ساختارهای تکاملی تری را از علم نجوم وارد علم ریاضی کرد. حوالی همین تواریخ بود هندسه نیز به مبحث ریاضی اضافه شد و برآورد و محاسبات به شکل دقیق تری صورت گرفتند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با انواع ریش تراش و بررسی کیفیت آن | نحوه گرفتن ریش تراش در دست

شیوه مطلوب تدریس ریاضی

آموزش ریاضی در هر مقطعی از تحصیل به شیوه های گوناگونی مقدور است. البته که شیوه ای مناسب است که دارای بالاترین سطح یادگیری و پایینترین درصد دشواری و عدم رضایت باشد. شیوه آموزش قدیمی ریاضی، به ویژه در مقطع دبیرستان، غالباً یک سخنرانی یک طرفه بیش نیست. در این روش تنها معلم حرف می زند، دانش آموزان نیز شنونده ای بیشتر نیستند و در نهایت هم مطالب به وسیله معلم جمع بندی می شوند.

در این میان اگر سوالی برای دانش آموزی پیش بیاید از معلم می پرسد و به جوابش می رسد. ولی باز هم هیچ تاثیری در رویه آموزش ندارد. به همین دلیل، استفاده از این شیوه آموزش سبب یادگیری عمیق دروس مهم نمی شود و دانش آموز در ادامه برای درک مفاهیم باید سعی بیشتری داشته باشد. شیوه نوین تدریس اکتشافی برای یادگیری دروسی که نیاز به درک و تفهیم اساسی همچون ریاضی دارند بسیار موثر می باشد.

در این روش دانش آموز با مسائل مواجه می شود، و در بسیاری موارد خود مسئله جدید طرح می کند و برای حل کردن آن، همه روش های موجود را مورد بررسی قرار می دهد. روش اکتشافی، انتقال مفاهیم ریاضی را به شیوه به وجود آوردن تکاپوی ذهنی در دانش آموز جلو می برد. و به او اجازه می دهد در یافتن راه حل مسئله همکاری داشته باشد.

یادگیری آسان ریاضی

استفاده از معلم خصوصی؛ بهترین شیوه یادگیری ریاضی

زمانی که یک دانش آموز از فراگیری یک درس به خصوص، کناره گیری می کند، به یک حامی مجرب برای کمک گرفتن از آن نیاز دارد. در این شرایط دانش آموز باید به لحاظ ذهنی و درسی هر دو با هم کمک شود. برای یادگیری آسان ریاضی و بالا رفتن اعتماد به نفس دانش آموز، بهترین راه استفاده از معلم خصوصی می باشد.

حل نمونه سوالات؛ یکی از شیوه های یادگیری آسان ریاضی

حل نمونه سوالات ریاضی از بهترین شیوه ها و منابع یادگرفتن این درس بسیار کاربردی می باشد. در این بخش چندین نکته مهم در رابطه با روش حل نمونه سوالات ریاضی را برای شما توضیح می دهیم:

اولین نکته: مناسبترین راه در حل نمونه سوالات ریاضی، پرداختن به سوالات طراحی شده بعد از هر درسنامه می باشد.

دومین نکته: دنبال کتاب ها و منابعی باشید که سوالاتش سه سطح ساده، متوسط و سخت را در بر بگیرد.

سومین نکته: در حل نمونه سوالات، قبل از رفتن به سراغ پاسخنامه سعی کنید خودتان سوال را به هر روشی که بلد هستید حل کنید. سپس به سراغ پاسخنامه و جواب بروید و برای چندین بار جواب را بخوانید. بعد دوباره از اول خودتان مسئله را حل کنید. این روش شاید اول سخت به نظر برسد ولی در حل مسائل ریاضی بسیار کمک کننده است.

چهارمین نکته: چنانچه در ریاضی دچار ضعف هستید، در ابتدایی ترین مرحله به دنبال سوالات ساده تر بروید و سپس به تدریج سطح سوالات را دشوارتر کنید.

پنجمین نکته: تمامی مرحله های جواب دادن به سوال را بر روی کاغذ بنویسید و به هیچ وجه آن را ذهنی حل نکنید، حتی اگر آن مسئله را برای بار چندم است حل می کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های اصلاح خط پشت گردن با استفاده از تکنیک های مختلف

خلاصه برداری برای یادگیری آسان ریاضی

خلاصه برداری در یادگیری ریاضی برای شما بسیار کمک کننده می باشد، تا بتوانید این درس را عمیق و کامل درک کرده و یاد بگیرید. بر روی کاغذ جدولی بکشید و درون آن تمامی فرمول هایی که یادگرفته اید همراه با نکات کاربردی هر مبحث را قرار دهید. با این روش دیگر نیازی نیست برای یافتن فرمول ها و نکته های اساسی در کتاب دنبالشان بگردید.

شناسایی نقاط ابهام و ضعف

در زمان خواندن هر مبحث به صورت روزانه، یک قلم و کاغذ بردارید و مواردی را که متوجه نمی شوید یا سوالی که برایتان پیش می آید را در آن بنویسید. روز بعد و در سر کلاس سوالاتی را که برایتان پیش آمده بود را حتماً از استاد یا دبیر خود بپرسید. البته برای اینکه ریاضی را خوب یاد بگیرید تنها این شما نیستید که در یادگیری آن نقش دارید، بلکه گزینه هایی مانند استاد و تسلط او در آموزش ریاضی، وسایل آموزشی و …. نیز در یادگیری آسان ریاضی دارای نقش پررنگی هستند.

شیوه های یادگیری ریاضی دارای محدودیت نیست. این معلم یا دبیر است که باید فکر دانش آموز را در جهتی هدایت کند که در پی یک راه حل برای مسئله نباشد و قدرت ابراز کردن و روش های حل مسئله را به او آموزش دهد. زیرا دانش آموزانی هستند که قادر به حل مسائل ریاضی بوده ولی به علت نداشتن آگاهی از روش های مختلف حل مسئله و عدم تکنیک نوشتن آن ها، در حل و ابزار راه حل های آن ناتوان هستند.

استفاده از حداکثر زمان برای یادگیری ریاضی

ریاضی درسی می باشد که به نهایت تمرکز شما، برای فهمیدن کامل مفاهیم آن دارد. ایجاد این حداکثر تمرکز در یک کلاس گروهی با تعداد دانش آموز زیاد و روش آموزش متداول و همیشگی مسیر نمی شود. علاوه براین زمانی که از روش های self-study هم بهره می گیرید در حالی که هیچ استنباطی از مفاهیم آن ندارید، نیز حداکثر تمرکز به وجود نمی آید.

چراکه هر قدر بیشتر برای تمرکز تلاش کنید، خسته تر و کسل تر می شوید. ولی در کلاس خصوصی، تمرکز شما تنها بر روی این موضوع است و این حداکثر تمرکز ایجاد می شود. چراکه تمام تلاش و توجه معلم بر روی یادگیری، تفهیم و حواس شما در جلسه خصوصی می باشد.

یادگیری آسان ریاضی

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد، استفاده از کلاس خصوصی برای یادگیری آسان ریاضی در تمامی مقاطع بسیار کاربردی می باشد. علاوه بر آن حل نمونه سوالات و گام هایی که برای آن تعیین شد نیز می توانند به طرز موثری در یادگیری ریاضی کمک کننده باشد.

همچنین اصل مهم در یادگیری ریاضی، تمرین و حل سوالات بسیار می باشد. حل مسئله به روش های مختلف صورت می گیرد تا وقتی که به راه حل درست دست پیدا کنید. شاید دچار اشتباهات فراوانی شوید ولی دلسرد نشوید، زیرا یادگیری عمیق زمانی رخ می دهد که روش حل مسئله را اشتباه می روید و تمام راه حل های جایگزین را برای جبران آن امتحان می کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

یادگیری آسان ریاضی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های آسان یادگیری ریاضی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا