خدمات آموزشی

زمان برگزاری کنکور سراسری 1402 | سیر تا پیاز کنکور سراسری

شرایط ویژه کنکور 1402 چگونه است؟ | تغییرات ایجاد شده در کنکور 1402

طبق نظرات ارائه شده از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی در برگزاری آزمون کنکور ۱۴۰۲ یک سری تغییراتی اعمال شد که برای رهایی از استرس داوطلبان در نظر گرفته شده است. سازمان سنجش به عنوان برگزار کننده آزمون کنکور نسبت به این دستور تغییراتی را ایجاد کرد که برای داوطلبان موثر بخش بوده و رضایت آن ها را در پیش داشته است. داوطلبان سوالات متفاوتی درمورد برگزاری این آزمون در سال ۱۴۰۲ داشته اند که به صورت مفصل توضیحات ارائه شد. البته تغییرات ایجاد شده در برگزاری آزمون کنکور برای اولین بار در ایران انجام شد که اگر از رضایت بالایی برخوردار باشد به صورت قطعی در سیستم آموزشی قرار خواهد گرفت. داشتن اطلاعات دقیق از سیر تا پیاز کنکور ۱۴۰۲ یکی از مهم ترین موارد از شرایط کنکور است.

سیر تا پیاز کنکور ۱۴۰۲

برای روند بهتر آموزش بهتر است داوطلبان نسبت به آن موضوع اطلاعات دقیقی داشته باشند. از گذشته تا به امروز کنکور یکبار در سال و تیرماه برگزار می شد که داوطلبان در آن شرکت کرده و میانگین قبولی نسبی را دریافت می کردند.

طبق تصمیمات سازمان شورای انقلاب فرهنگی آزمون کنکور سراسری در دو مرحله ابتدا در دی ماه و سپس در تیر برگزار می شود. این تغییر بزرگ برای کنکور ۱۴۰۲ با مخالفان نیز رو به رو بوده است که طبق دستورات لازم در یک نوبت برگزار و نوبت بعدی در تیرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

البته این تنها تغییر ایجاد شده برای کنکور نمی باشد. بلکه یک سری تغییرات اساسی در این آزمون رخ داده است. تغییرات ارائه شده در سیستم آموزشی ابتدا به صورت آزمایشی و سپس به صورت قطعی در روند آموزش قرار خواهد گرفت.

تغییرات ایجاد در کنکور سراسری ۱۴۰۲

از جمله تغییراتی که در کنکور سراسری ۱۴۰۲ اعمال شد عبارتند از:

حذف درس های عمومی

یکی از قسمت های پرچالش کنکور خواندن دروس عمومی بوده است که به دلیل زمان کوتاه کنکور، داوطلبان با کمبود وقت روبه رو می شدند. برای برطرف کردن این مشکل امسال یکی از تغییرات انجام شده این بود که تمامی درس های عمومی از جمله ادبیات، عربی، دینی و زبان به طور کامل حذف شده و دفترچه ای برای این دروس طراحی نشده است.

طبق ایجاد این تغییر بزرگ داوطلبان تنها با خواندن دروس اختصاصی می توانند سر جلسه حاضر شده و دفترچه دروس تخصصی را دریافت نمایند. داوطلبان گروه تجربی کافی است با خواندن دروس زمین شناسی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی سر جلسه حاضر شده و به سوالات مربوطه پاسخ دهند.

همچنین داوطلبان گروه ریاضی با خواندن درس های ریاضی، فیزیک و شیمی می توانند در کنکور سراسری شرکت کنند. این تغییر بزرگ برای کمبود وقت بسیار کارآمد بوده زیرا با همان وقت قبلی کافی است تنها به درس های تخصصی پاسخ داده شود.

تاثیر معدل در کنکور

یکی دیگر از تغییرات مهم در این زمینه تاثیر نهایی معدل در کنکور می باشد. تا چند سال اخیر بر سر موضوع تاثیر قطعی سوابق تحصیلی بر کنکور ابهاماتی وجود داشته است که در این سال به صورت قطعی این موضوع را در روند آموزشی کنکور ۱۴۰۲ قرار داده اند. آن ها با این تغییراتی که ایجاد کرده اند به طور کلی سیر تا پیاز کنکور ۱۴۰۲ را دچار تحول کرده اند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تقویت زبان انگلیسی با یوتیوب | معرفی های بهترین کانال های آموزش جامع زبان انگلیسی

در سال های اخیر معدل نهایی داوطلبان بر نتیجه کنکور تاثیر ۳۰ درصدی مثبت داشته است که اگر معدل نهایی خوب بوده باشد این درصد اعمال خواهد شد. اما امسال به صورت رسمی سوابق تحصیلی داوطلبان در پایه دوازدهم بر نتیجه کنکور تاثیر ۴۰ درصدی خواهد داشت.

با این تغییرات ایجاد شده تمامی نمره های دریافت شده از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در این صورت تنها معدل مهم نیست بلکه تمامی ریز نمرات مهم می باشند. تاثیر ۴۰ درصدی موجب شد دانش آموزان به صورت کامل علاوه بر دقت معدل به تمامی نمرات درس ها نیز دقت کنند تا بتوانند به صورت کلی از این تاثیر زیاد بر نتیجه کنکور استفاده نمایند.

سیر تا پیاز کنکور 1402

برداشتن زیرگروه ها از کنکور

یکی دیگر از تغییرات بزرگ در حیطه برگزاری آزمون سراسری کنکور حذف کردن زیر گروه ها می باشد. به عنوان مثال گروه تجربی شمال ۵ زیر گروه بوده که به تعدادی از رشته ها مربوط می شد و برای هر کدام از زیر گروه ها یک سری ضرایب تعیین می شد.

به همین دلیل درصدهایی که داوطلب از کنکور سراسری دریافت می کرد با ضرایب زیر گروه ها متفاوت بوده و استرس را برای داوطلبان دوچندان میکرد. اما در سال ۱۴۰۲ با حذف این زیرگروه کار برای داوطلبان راحت تر شده و با درصد های مشخص از کنکور می توانند رشته های موردعلاقه خود را انتخاب کنند. در این صورت داوطلب برای هرکدام از رشته ها نیاز به چندین نمره ندارد و تنها با یک نمره می تواند رشته خود را انتخاب نماید.

برگزار کردن دو آزمون کنکور در طی یک سال تحصیلی

معمولا کنکور سالی یک بار برگزار می شد و داوطلبان با شرکت در این آزمون رتبه خود را به دست می آوردند. اما حالا در سال ۱۴۰۲ یک آزمون در دی ماه و دیگری در تیرماه برگزار خواهد شد تا داوطلبان با شرکت در هر دو مرحله بتوانند رتبه دلخواه خود را به دست آورند.

معمولا کنکور یکی از چالش های بزرگ زندگی یک جوان می باشد که به دلیل یک بار برگزار شدن در سال فرد داوطلب دچار استرس شدید می شد و همین عامل سبب خراب شدن نتیجه خواهد بود. اما با برگزاری دو آزمون برای یک داوطلب، حالا داوطلب با خیالی آسوده می تواند در دو آزمون شرکت کند و با انتخاب نتیجه یکی از آزمون ها به رشته دلخواه خود دسترسی پیدا کند.

این تغییر ایجاد شده به شدت در افزایش دانشجو در دانشگاه ها منجر خواهد شد تا بتواند عملکرد ضعیف سال های اخیر را جبران نماید. در گذشته ممکن بود یک داوطلب برای رسیدن به رشته موردعلاقه چند سال پشت کنکور بماند تا بتواند رتبه قبولی را دریافت نماید. اما حالا با دو بار آزمون در یک سال به راحتی می تواند وارد عرصه دانشگاه شود.

شرایط در نظر گرفته شده برای کنکور ۱۴۰۲

کنکور سراسری ۱۴۰۲ با ۴ تغییرات بزرگی که رو به رو شده است، مورد رضایت اکثر داوطلبان قرار گرفته و نظر آن ها را به این روند جلب کرده است. یکی از مهم ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ معتبر بودن نتیجه کنکور داوطلب تا ۲ سال می باشد که این تغییر بزرگ بسیار مورد رضایت افراد می باشد. که با هر دیدگاهی این تغییر برای داوطلبان مفید و موثر بخش می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نگهداری اصولی از انواع پارچه و نحوه شستشوی آنها | اتوکشی انواع لباس با جنس های مختلف

همچنین امکان ترمیم معدل در کنکور ۱۴۰۲ وجود دارد که افراد می توانند به راحتی در صورت مشکل داشتن معدل به اصلاح آن بپردازند. این شرایط های ویژه در نظر گرفته شده برای کنکور ۱۴۰۲ از قطعیت بالایی برخوردار می باشد که هر سال نسبت به سال قبل شرایط بهتر خواهد شد.

قطعی بودن تغییرات کنکور

طبق اطلاعیه های رسمی از طرف سازمان سنجش باید گفت که این تغییرات ایجاد شده برای کنکور ۱۴۰۲ کاملا قطعی بوده و در سال های بعد نیز وجود خواهد داشت. شرایط برگزاری کنکور ۱۴۰۱ با ۱۴۰۲ کاملا متفاوت بوده که بر این اساس تمامی شرایط تعیین شده برای کنکور ۱۴۰۱ از بین رفته و شرایطی جدید در نظر گرفته شده است.

تغییر ایجاد شده برای داوطلبان از مزایای بسیار بالایی برخوردار بوده است، که با این وجود در صورت حذف کردن تغییرات با موج عظیمی از نارضایتی روبه رو خواهند شد. با این حال خیال تمامی داوطلبان از تمامی تغییرات آسوده خاطر باشد که با  راحت تر و بدون هیچ دردسری می توانند وارد عرصه علم و دانشگاه شوند و در رشته ای که تمایل دارند، ادامه تحصیلی انجام دهند.

چگونگی ترمیم معدل

برای ترمیم معدل باید گفت که تنها برای تاثیر معدل داوطلبان می توانند به اصلاح آن بپردازند. ترمیم معدل به سه گروه از داوطلبان واجب می باشد که با داشتن شرایط زیر باید به ترمیم معدل خود اقدام کنند.

  • داوطلبانی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد در رشته های تجربی، ریاضی و انسانی گرفته اند می توانند ترمیم معدل برای کنکور دوباره انجام دهند.
  • همچنین داوطلبان مقطع پیش دانشگاهی اگر مدرک خود را بعد از سال ۱۳۹۱ گرفتند، به ترمیم معدل نیازمند می باشند.
  • دانش آموزانی که در نظام جدید بعد از سال ۹۸ دیپلم خود را دریافت کردند، می توانند معدل خود را اصلاح و ترمیم نمایند.

سیر تا پیاز کنکور 1402

سهمیه های در نظر گرفته شده برای کنکور ۱۴۰۲

طبق اخبار به دست آمده بر اساس تغییرات ایجاد شده در نظام کلی کنکور سهمیه های در نظر گرفته شده نیز شامل یک سری تغییرات شده است. در سال های اخیر به صورت کلی ۲۲ سهمیه برای داوطلبان در نظر گرفته می شد که حالا این میزان از سهمیه کاهش یافته و تنها به ۵ سهمیه اکتفا شده است. البته با نظر دیوان عالی عدالت این حذف سهمیه ها انجام شده است تا رقابت برای داوطلبان شیرین تر و بدون دردسر باشد. ۵ سهمیه ایجاد شده در کنکور ۱۴۰۲ که از امتیازات ویژه ای برخوردار می باشند عبارت اند از:

  • سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران به همراه رزمندگان اسلام
  • سهمیه مناطق ۱، ۲ و ۳
  • سهمیه مناطق دورافتاده و محروم
  • سهمیه مناطق محروم برای رشته پزشکی
  • سهمیه بهیاران

نتیجه گیری

با ایجاد این تغییرات داوطلبان راحت تر به عرصه دانشگاه وارد می شوند و بدون هیچ استرسی دوران کنکور خود را پشت سر خواهند گذاشت. با این وجود این تغییرات سال به سال روند بهتری به خود خواهد گرفت که افراد به راحتی می توانند از این تغییرات استفاده های لازم را انجام دهند. با دانستن سیر تا پیاز کنکور ۱۴۰۲ می توانید به راحتی رتبه دلخواه خود را کسب کنید.

سیر تا پیاز کنکور ۱۴۰۲

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سیر تا پیاز کنکور سراسری ۱۴۰۲ چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا