خدمات آموزشی

راهکارهایی برای افزایش ایمنی در آشپزخانه برای حفظ سلامت بیشتر

با توجه به اینکه آشپزخانه قلب‌ هر خانه محسوب می‌شود، بالا بردن سطح ایمنی در این محیط بسیار حائز اهمیت است. چون عوامل ریسکی در محیط آشپزخانه بسیار زیاد می‌باشند و می‌توانند خطراتی برای ساکنین خانه داشته باشند. بسیاری از وسایل پرخطر در آشپزخانه می‌تواند آن را تبدیل به محیط ناامن کند. رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در آشپزخانه برای آشپزخانه‌های صنعتی نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

رعایت نکات ایمنی در آشپزخانه برای اینکه به شما و خانواده‌تان صدمات احتمالی وارد نشود، بسیار مفید خواهد بود. بعضی از این نکات به صورت غریزی رعایت می‌شود، اما بعضی دیگر از نکات ریز وجود دارند که رعایت کردن آنها موجب می‌شود که محیط آشپزخانه برای شما و همچنین اهل خانواده ایمن‌تر شود. همچنین رعایت این موارد موجب خواهد شد که از ایجاد مخاطرات بهداشتی و حوادث ناخوشایند جلوگیری شود.

دور کردن حیوانات خانگی و کودکان از محیط آشپزخانه

اکثر کودکان از اینکه در آشپزخانه به والدین خود کمک کنند، لذت می‌برند. اما باید به آنها یاد دهید که فقط در مواقعی که لازم است وارد آشپزخانه شوند و فاصله خود را از وسایل بسیار داغ که هنوز به خوبی خنک نشده‌اند، حفظ کنند. همچنین وجود حیوان خانگی در آشپزخانه می‌تواند مخاطره آمیز باشد. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که در هنگام کار کردن در آشپزخانه این حیوانات در این محیط حضور نداشته باشند.

ایمنی در آشپزخانه

عجله در آشپزخانه کار درستی نیست

در محیط آشپزخانه نباید کارها را با عجله انجام دهید. چون این کار موجب خواهد شد که حوادث ناگواری رخ دهد. یکی از نکات مهم ایمنی در آشپزخانه این می‌باشد که جابجایی قابلمه، برش مواد غذایی و… را نباید با عجله انجام دهید و همیشه همه این کارها را با احتیاط انجام دهید تا سلامت خود شما و اهل خانواده حفظ شود. همه ما تجربه این را داشته‌ایم که وقتی با عجله کاری را انجام می‌دهیم موجب می‌شود که تمرکز کافی نداشته باشیم و در نتیجه ممکن است که دست ما بسوزد یا مواد غذایی ریخته شود و… بنابراین عجله در آشپزخانه کار درستی نیست.

فوری مواد ریخته شده را پاک کنید

وقتی که در یک زمان چند کار مختلف را انجام می‌دهید، امکان دارد که برخی از چیزها از دست شما بریزد. برای اینکه ایمنی در آشپزخانه وجود داشته باشد، باید بلافاصله روغن، چربی یا آبی که ریخته شده است را تمیز کنید. چون اگر این کار انجام نشود در آشپزخانه مخاطرات بهداشتی زیاد خواهد شد و امکان دارد که لغزندگی که در کف آشپزخانه به وجود آمده است به شما یا افراد دیگر آسیب برساند.

همچنین وقتی مواد غذایی ریخته می‌شود و به موقع برای تمیز کردن آن اقدامی انجام نمی‌شود، در محیط آشپزخانه بوی نامطبوعی پراکنده خواهد شد که این کار غیر بهداشتی است و ممکن است موجب بیماری شود.

تمیز کردن فر را فراموش نکنید

یکی دیگر از نکات بسیار مهم ایمنی در آشپزخانه تمیز نگه داشتن اجاق گاز و فر است. چون در صورتی که مواد غذایی روی گاز یا داخل فر بریزد و تمیز نشود، امکان دارد که در استفاده‌های بعدی دچار سوختگی شده و آتش بگیرد. همچنین در صورت کثیف بودن فر اجاق گاز ممکن است دود سیاهی ایجاد شود. وقتی این دود تنفس می‌شود، برای خانواده و شما بسیار خطرناک خواهد بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  شناسایی هشتگ های ترند شده | دلیل استفاده از هشتگ

تمیزکاری فر

به صورت صحیح از چاقوها استفاده نمایید

یکی از عوامل خطرساز در محیط آشپزخانه انواع چاقوها می‌باشند. حتماً شما نیز چندین بار انگشتان دست خود را با چاقو بریده‌اید. بنابراین باید از چاقوها به صورت صحیح برای خرد کردن مواد غذایی یا برش دادن آنها استفاده کنید تا آنها آسیبی به شما وارد نکند. برای رعایت ایمنی در آشپزخانه باید چاقوها را در جایی قرار دهید که دور از دسترس کودکان باشد.

از خاموش بودن وسایل گرمازا در آشپزخانه مطمئن شوید

در برخی مواقع روشن بودن وسایل گرمازا مانند اجاق گاز در آشپزخانه می‌تواند خطر آتش سوزی را به دنبال داشته باشد. در صورتی که این وسایل گرم بمانند، امکان دارد که آسیب‌هایی به کودکان یا حیوانات خانگی وارد شود. بنابراین همیشه برای رعایت ایمنی در آشپزخانه باید اطمینان حاصل نمایید که وسایل گرمازا در آشپزخانه خاموش شده‌اند.

نگهداری جعبه کمک‌های اولیه در آشپزخانه

یکی از نکات ایمنی در آشپزخانه که بسیار مهم است این می‌باشد که وجود جعبه کمک‌های اولیه ضروری است. این جعبه باید شامل پماد سوختگی، گاز پزشکی، شماره تلفن پزشکان، قیچی و… باشد تا اگر حادثه‌ای پیش آمد، در اسرع وقت بتوان اقدام مناسب را انجام داد.

در آشپزخانه کفش و لباس ایمن بپوشید

برای حفظ ایمنی در آشپزخانه باید لباسی مناسب به تن داشته باشید. روسری، موها و آستین‌های بلند می‌توانند آتش بگیرند. همچنین امکان دارد که زیورآلات شما به ماهیتابه‌ها و قابلمه‌ها گیر کرده و موجب افتادن آنها شوند. بنابراین در صورتی که در آشپزخانه در حین کار هستید، بهتر است که از لباس مناسب این کار استفاده نمایید.

همچنین پیشنهاد می‌شود که از صندل، دمپایی و کفشی استفاده کنید که سر نخورد. در صورتی که کار شما در آشپزخانه صنعتی است، حتماً از کفش‌های ایمنی که مخصوص این محیط هستند، استفاده نمایید. با انجام دادن این کارها سطح ایمنی در آشپزخانه بالا خواهد بود.

ضد عفونی کردن آشپزخانه

یکی دیگر از نکات بسیار مهم ایمنی در آشپزخانه این می‌باشد که آشپزخانه را به صورت مرتب و دوره‌ای با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب تمیز کنید. چون گسترش میکروب‌ها و باکتری‌ها در محیط آشپزخانه از جمله عوامل خطر زا می‌باشند. بنابراین طبق اصول بهداشت حرفه‌ای در آشپزخانه‌ها باید هر هفته حداقل یک بار آشپزخانه شما به صورت کامل ضدعفونی شود. در این شرایط می‌توانید در محیط بهداشتی آشپزی خود را انجام دهید و از سلامت خود و خانواده خود حفاظت کنید.

از عملکرد درست سیستم اعلام حریق مطمئن شوید

با توجه به گزارش‌هایی که سازمان آتش نشانی منتشر کرده است، اگر در محیط آشپزخانه سیستم اعلام حریق وجود نداشته باشد، افراد بیشتر در معرض خطر آتش سوزی قرار دارند. بیشتر آتش سوزی‌هایی که در ساختمان‌های مختلف رخ می‌دهد، معمولاً از محیط آشپزخانه آغاز می‌گردد. بنابراین نباید فراموش کنید که سیستم اعلام حریق را به صورت مرتب مورد بررسی قرار دهید. همچنین پیشنهاد می‌شود که زنگ سیستم اعلام حریق هر ۱۰ سال یکبار عوض شود تا با مشکلی بر نخورد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  در زمان احساس بوی گاز در خانه چه باید کرد؟

وجود تهویه مناسب در آشپزخانه

در صورتی که در محیط آشپزخانه تهویه مناسب وجود نداشته باشد این محیط در مدت زمان بسیار کم دودی و گرم می‌شود و این محیط برای افراد غیر قابل تحمل خواهد بود. بنابراین برای ایمنی در آشپزخانه بهتر است که از تهویه مناسب استفاده شود. با توجه به اینکه در آشپزخانه غذاهای متعددی طبخ می‌شود در طولانی مدت ممکن است که مشکلاتی را برای افراد به وجود آورد و همچنین خطر ابتلا به بیماری‌هایی که با گرما مرتبط است، بیشتر خواهد بود.

شستن درست مواد غذایی در آشپزخانه

سبزیجات و میوه‌ها در محیط آشپزخانه باید به صورت صحیح شسته شوند. حتی اگر سبزیجات و میوه‌ها به صورت پوست کنده مورد استفاده قرار می‌گیرند، باز هم باید شستشوی آنها به صورت درست انجام شود. در صورتی که آنها را نشویید ممکن است که خطر گسترش باکتری‌ها بیشتر باشد.

برای حفظ ایمنی در آشپزخانه باید سبزیجات و میوه‌ها را زیر آب سرد جاری بشویید. می‌توانید از آبکش استفاده کنید به شرطی که فقط برای سبزیجات و میوه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد و از مواد دیگری مانند گوشت خام یا ماکارونی در آن آبکش استفاده نشود.

پخت غذا در دمای مناسب

یکی دیگر از نکات مهم ایمنی در آشپزخانه این است که دمای ایمن و مناسب هر کدام از مواد غذایی را بدانید. برای پیشگیری از بیماری‌ها و عوامل بیماری‌زا بهتر است که با دستورالعمل‌های پخت هر کدام از مواد غذایی آگاهی داشته باشید. چون اکثر بیماری‌ها به علت غذاها و پخت غیر اصولی و فاسد شدن آنها می‌باشند.

سطوح آماده سازی و تجهیزات آشپزخانه را تمیز کنید

یکی از کارهای بسیار مهم برای حفظ ایمنی در آشپزخانه این است که تجهیزات و سطوح آماده سازی مواد غذایی را به خوبی تمیز کنید. برای این کار از تمیز کننده‌های مناسب و قوی استفاده کنید. در صورتی که میزهای پیشخوان، ظروف یا تخته‌های برش به خوبی تمیز نشوند، می‌توانند موجب انتشار آلودگی در محیط آشپزخانه شده و در نتیجه سبب به خطر افتادن سلامت افراد گردند.

شاید تمیز کردن مرتب وسایل و تجهیزات و یا شستن مرتب دست‌ها وقت زیادی از شما نگیرد و کار مشکل و پیچیده‌ای نباشد، اما در حفظ ایمنی در آشپزخانه و حفظ سلامت افراد بسیار مهم بوده و در صورت رعایت نشدن خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت. در صورتی که بیمار شده‌اید، پیشنهاد می‌شود که در محیط آشپزخانه کار نکنید و اجازه دهید که تا بهبودی شما فرد دیگری آشپزی را انجام دهد.

ایمنی در آشپزخانه

سخن تکمیلی

برای حفظ سلامت افراد یکی از نکات بسیار مهم این است که در آشپزخانه‌ها نکات ایمنی و بهداشتی به صورت اصولی رعایت شوند. چنانچه در محیط آشپزخانه به صورت بهداشتی کار شود و محیط آشپزخانه و تجهیزات موجود در آن به صورت مرتب تمیز و ضدعفونی شود، انتشار میکروب‌ها و باکتری‌ها به حداقل خواهد رسید.

همچنین بهتر است که اگر در منزل کودکی دارید به او آموزش دهید که فقط در مواقع ضروری وارد محیط آشپزخانه شود و به وسایل آن دست نزند. قبل از اینکه از آشپزخانه بیرون آیید، مطمئن شوید که وسایل گرمازا را خاموش نموده‌اید.

راهکارهایی برای افزایش ایمنی در آشپزخانه برای حفظ سلامت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای افزایش ایمنی در آشپزخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا