خدمات آموزشی

ساختن جا دستمال کاغذی آشپزخانه با هنر دست خودتان

در طول شبانه روز همه ما چندین بار از دستمال کاغذی استفاده می‌کنیم. به همین علت برای قرارگیری دستمال کاغذی بهتر است که فضایی مناسب وجود داشته باشد. بهتر است که برای استفاده راحت‌تر و دسترسی بهتر جا دستمالی مناسبی وجود داشته باشد. اکثر جا دستمال کاغذی‌ها در جاهایی مانند روی دیوار یا زیر کابینت قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با ساختن جا دستمال کاغذی در هر فضایی که می‌خواهید آن را قرار دهید.

وسایل لازم برای جا دستمال حوله‌ای

 • مته شارژی
 • محافظ چشم و گوش
 • اره مویی یا اره منبت‌کاری
 • سنباده
 • متر برای اندازه‌گیری
 • اره گرد یا اره رومیزی
 • چند عدد پیچ
 • لوله چوبی
 • چند عدد واشر
 • چوب سخت ۳ یا تخته سه لا
 • چسب چوب

اولین مرحله انتخاب طرح پایه

برای ساختن جا دستمال کاغذی باید در ابتدا طرحی که مد نظر دارید را انتخاب نمایید و سپس قطعات چوبی را با توجه به آن برش بزنید. وقتی که می‌خواهید وسط تخته را پیدا کنید، می‌توانید خطوط موربی از یک گوشه به گوشه دیگر بکشید و سپس دایره کوچکتر بسازید تا در مرکز تخته قبلی قرار داشته باشد.

دومین مرحله ایجاد یک حفره

برای اینکه بتوانید این مرحله را انجام دهید، باید مرکز دایره‌ای که کشیده‌اید را پیدا کرده و با استفاده از اره‌ها سوراخ کنید. دقت داشته باشید که برای اینکه روی چوب ایجاد حفره نمایید، دقت زیادی لازم خواهد بود.

سومین مرحله چسب زدن به پایه

بر روی قسمت پایه‌ای و بدنه تخته چوب باید مقدار زیادی چسب چوب بزنید و دو تخته را به این ترتیب به هم بچسبانید. برای این کار باید توجه نمایید که لبه تخته‌ها باید به صورت همسطح قرار بگیرند و وقتی آنها را روی هم قرار می‌دهید، شکل منظمی بگیرند. دقت داشته باشید که سوراخ و حفره‌ای که ایجاد می‌شود، نباید با چسب تماس پیدا کند.

چهارمین مرحله برش پایه

برای ساختن جا دستمال کاغذی در این مرحله باید اجازه دهید که چسب چوب مرحله قبلی به صورت کامل خشک شود و سپس باید دایره‌ای که ایجاد نمودید را از بین تخته چوب برش بزنید. برای این کار از اره مویی یا اره نواری می‌توانید کمک بگیرید.

پنجمین مرحله صاف کردن لبه‌ها

در این مرحله باید لبه‌های چوبی که برش خورده‌اند را با استفاده از سمباده به صورت یک دست و صاف در آورید. دقت نمایید که هیچ نقطه‌ای نباید برآمدگی یا زدگی داشته باشد تا به دست شما آسیب برساند.

ششمین مرحله ایجاد سوراخ

در وسط تخته دایره‌ای به اندازه ابعاد لوله چوبی خود باید ایجاد نمایید. برای این کار معمولاً از دریل استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که حفره حتماً باید در مرکز دایره قرار داشته باشد.

هفتمین مرحله برش لوله چوبی

در هفتمین مرحله از ساختن جا دستمال کاغذی باید لوله چوبی خود را به صورت درست برش بزنید و گوشه‌های حفره و خود لوله چوبی را به کمک سمباده به صورت کامل صاف نمایید و در صورتی که برآمدگی یا زبری وجود دارد، باید برطرف نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه در آوردن موبایل از چاه توالت | چگونه موبایلمان را خشک کنیم؟

هشتمین مرحله سر هم کردن قطعات

با استفاده از دریل در قسمت پایین تخته چوب پیچی بزنید و لوله را با استفاده از آن داخل حفره محکم نمایید. می‌توانید با استفاده از سه عدد واشر بزرگ پایه را محکم نموده و وزن را به حالت متعادل برسانید. همچنین استفاده از واشرهای کوچک نیز به محکم‌تر کردن پیچ‌ها کمک خواهند کرد.

نهمین مرحله انجام کارهای پایانی

در آخرین مرحله برای ساختن جا دستمال کاغذی باید هر بریدگی و برآمدگی اگر وجود دارد، با استفاده از سمباده صاف نمایید و آن را به حالت یک دست درست کنید. حالا در پایین تخته باید چهارپایه پلاستیکی را بچسبانید تا زمانی که دستمال را جدا می‌کنید، جا دستمالی سر نخورد. حالا می‌توانید جا دستمال کاغذی را بر روی کابینت قرار داده و از آن به راحتی استفاده نمایید.

جا دستمال کاغذی‌ها ممکن است که از نظر ظاهری جذاب و چشم نواز باشند، اما هماهنگ شدن آن با دکوراسیون داخلی همیشه امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین دلیل بهتر است که با نحوه ساختن جا دستمال کاغذی با انواع روش‌ها آشنا باشید، تا بتوانید با توجه به دیزاین و دکوراسیون داخلی اتاق مورد نظر هماهنگ نمایید.

ساختن جا دستمال کاغذی

ساختن جا دستمال کاغذی با چوب پنبه

شما می‌توانید با استفاده از دو عدد ورق چوب پنبه که دارای قطر ۴ میلی‌متر و ابعاد ۱۲* ۱۲، کاتر، چسب قوی، خط‌کش، رنگ اکریلیک دلخواه و ماژیک جا دستمال کاغذی مناسبی را بسازید.

برای اینکه جا دستمال کاغذی را با استفاده از چوب پنبه بسازید، باید ورق‌ها را به ۵ قطعه که شامل دو قطعه ۵*۴، دو قطعه ۹*۴، و یک قطعه ۹*۳.۷۵ تقسیم نمایید. امکان دارد شما بخواهید که با توجه به ابعاد دستمال کاغذی این ابعاد را تغییر دهید. برای اینکه بتوانید ابعاد مناسب را به دست آورید، باید قبل از اینکه چوب پنبه را برش بزنید، باید بر روی مقوا آنها را کشیده و مطمئن شوید که همه اجزا به صورت مناسب با هم جفت می‌شوند.

در این مرحله قطعاتی که ترسیم نمودید را با استفاده از کاتر برش بزنید و روی سطح مستطیل شکل که بالای جعبه دستمال را خواهد ساخت، برشی به اندازه ۵*۱ ایجاد نمایید تا دستمال کاغذی را از درون جعبه به راحتی بتوانید خارج نمایید.

با توجه به فضای داخلی و ترکیب رنگ‌هایی که وجود دارد باید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و سطح چوب پنبه را با کمک رنگ اکریلیک رنگ آمیزی نمایید. اجازه دهید که سطح چوب پنبه به صورت کامل خشک شود. وقتی که رنگ روی چوب پنبه خشک شد، قطعات مختلف جادستمالی را به هم بچسبانید. برای اینکه جعبه شما به صورت تمیزتر درآید، می‌توانید از مقدار کمتری از چسب استفاده نمایید و هر کدام از قطعات را برای مدتی در محل خود نگه دارید.

پس از اینکه ساختن جا دستمال کاغذی به پایان رسید، باید اجازه دهید که به طور کامل خشک شود حالا می‌توانید دستمال کاغذی مورد نظر را داخل این جعبه گذاشته و روی آن را با استفاده از پیام‌هایی و بی‌نظیر کنید.

ساختن جا دستمال کاغذی

ساختن جا دستمال کاغذی با کارتن به شکل خانه

استفاده مجدد از وسایل بلا استفاده و دور ریختنی فرهنگ بالایی نیاز دارد. شما می‌توانید با استفاده از کارتون‌ها ساختن جا دستمال کاغذی را انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نصب شیر روشویی اهرمی و دوپایه چگونه است؟

برای ساختن جا دستمال کاغذی با استفاده از کارتون به ماژیک، وسایل تزیینی، چسب حرارتی، کاتر، خط‌کش و کارتون نیاز خواهید داشت.

یک تکه کارتون را به حالتی که چین‌ها به صورت عمودی قرار داشته باشند، به طول بیست در هفت و نیم برش بزنید. پس از آن برای سقف یک کارتون به ابعاد هشت در شش و قطعه دیگر برای دودکش با ابعاد شش در دو برش بزنید.

روی تکه بیست اینچی به ازای هر پنج اینچ باید خطوط عمودی رسم کنید و روی خطوط را با استفاده از کاتر برش بزنید. به طوری که فقط اولین لایه کارتون برش بخورد. خط دیگری نیز به فاصله ۵.۵ از لبه پایینی بکشید.

قسمت چهارم و دوم را از وسط تقسیم کرده و در بخش بالایی علامتی بزنید. حالا از علامت‌های بالای کارتون خطوط اتصال را به پایین هر کدام از قسمت‌ها بکشید تا دو قسمت سقف ساخته شود. لبه بالایی را برش بزنید. کارتون را از روی خطوطی که کشیده شده است تا کنید. وقتی کارتون جمع می‌شود، خطوط پنهان خواهند شد. حالا دو لبه خانه را به کمک چسب حرارتی به یکدیگر وصل نمایید و برای مدتی فشار داده و نگهدارید تا به صورت کامل به یکدیگر بچسبند.

در صورتی که می‌خواهید با استفاده از ماژیک رنگ یا تزیین جا دستمال کاغذی را انجام دهید، باید قبل از اینکه کارتون را تا کنید، این کار را انجام دهید.

از قسمت وسط قطعه هست اینچی، چهار اینچ را اندازه گرفته و خطی بکشید. کارتون را از این خط به سمت عقب و جلو تا بزنید. مستطیلی به ابعاد ۱.۷۵*۱.۵ در وسط سقف بکشید. طرف بلند و سقف را تراز نمایید. این مستطیل را برش بزنید و بار دیگر خطوطی که رسم نمودید را به طرف عقب و جلو تا بزنید و سقف کاغذی را به شیوه دلخواه خود تزیین نمایید.

حالا باید تمام اجزای جا دستمال کاغذی را مونتاژ نمایید. مونتاژ این کار بسیار راحت و ساده است. دودکش را در سقف فرو نموده و سقف را بر روی خانه وصل کنید. سپس دودکش را از طرف داخل با کمک چند قطره چسب باید ثابت نمایید. ساختن جا دستمال کاغذی در این مرحله به پایان می‌رسد و جا دستمال کاغذی شما آماده استفاده است. می‌توانید دستمال کاغذی مورد نظر را داخل آن قرار داده و بر روی کابینت قرار دهید.

با استفاده از خلاقیت خود و با به کار بردن شیوه‌های گوناگون انواع جا دستمال کاغذی را بسازید. ساختن جا دستمال کاغذی برای کودکان نیز جذاب و دوست داشتنی است.

ساختن جا دستمال کاغذی

سخن تکمیلی

با توجه به اینکه معمولاً دستمال‌ها را پس از هر بار استفاده نمی‌توان مورد شستشو قرار داد و این کار سخت است، استفاده از دستمال کاغذی برای افراد راحت‌تر می‌باشد. برای اینکه استفاده از دستمال کاغذی راحت‌تر باشد، می‌توانید برای قرارگیری آن جا دستمال کاغذی مناسبی را بسازید. ساختن جا دستمال کاغذی کار سخت و پیچیده‌ای نخواهد بود.

می‌توانید با توجه به ایده‌ها و سلیقه‌هایی که در ذهن دارید، این کار را انجام دهید. در هنگام ساختن جا دستمال کاغذی باید نکات ایمنی را رعایت نمایید تا دچار آسیب دیدگی نشوید.

ساختن جا دستمال کاغذی با هنر دست خودتان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

طریقه ساختن جا دستمال کاغذی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا