خدمات آموزشی

در زمان احساس بوی گاز در خانه چه باید کرد؟

در مواقعی که از منزل خود بوی گاز را استشمام می‌کنید، دلیل آن به احتمال زیاد نشت گاز است. نشت گاز از جمله خطرات جدی می‌باشد که هرگز نباید آن را نادیده بگیرید. در صورتی که بوی گاز در خانه بیشتر است، باید در کمترین زمان ممکن خانه را ترک کنید و سپس با شرکت گاز تماس حاصل کنید تا مسئله‌ای که به وجود آمده است را مورد بررسی قرار دهند. چون در این شرایط خطر آتش سوزی و انفجار وجود دارد.

بنابراین هرگز نباید در این شرایط فندک یا شعله گاز را روشن کنید. افرادی که در زمینه تأسیسات گاز کارشناس هستند، این خطر را بسیار جدی محسوب می‌کنند. اگر در این شرایط به آنها تماس حاصل کنید، فوری به منزل شما مراجعه نموده و مشکل به وجود آمده را بدون هیچ هزینه‌ای مورد بررسی قرار می‌دهند و به این ترتیب از نشت بیشتر گاز جلوگیری می‌کنند.

دلیل بوی بد گاز چیست؟

گاز طبیعی هیچ بویی ندارد. برای افرادی که سوال می‌کنند علت بوی بد گاز شهری چیست؟ باید گفته شود بوی گاز در خانه به علت افزودنی می‌باشد نه به علت بوی خود گاز. شرکت گاز به این دلیل به گاز این افزودنی را اضافه می‌کند تا بیش از اینکه آتش سوزی رخ دهد، افراد از نشت گاز اطلاع پیدا کنند. مواردی که گاز را بودار می‌کنند، پایه گوگردی دارند و معمولاً به دسته اورگانوسولفورها تعلق دارند.

در زمان نشت گاز چه اقداماتی باید انجام داد؟

در صورتی که بوی گاز در خانه بسیار شدید نیست، باید کمی تلاش کنید تا محل نشت گاز را پیدا کنید. قبل از اینکه با شرکت گاز تماس حاصل کنید، فوری جریان گاز را قطع کنید. در اکثر مواقع نشت گاز در محلی نزدیک به بعضی از لوازم خانگی رخ می‌دهد که می‌تواند حوادث ناگواری را به دنبال داشته باشد.

برای اینکه از وقوع انفجار در هنگام استشمام بوی گاز در خانه جلوگیری نمایید، باید از آچار فرانسه کمک بگیرید و طریقه عملکرد شیر گاز را دانسته و به صورت صحیح اقدام نمایید. شیر گاز قابل چرخش به حالت ۹۰ درجه می‌باشد. این شیرها دارای دسته‌ای هستند که اگر در حالت باز باشند، با لوله گاز حالت موازی خواهند داشت. ولی در مواقعی که بسته هستند، بر لوله گاز حالت عمود خواهند داشت.

اجاق گاز محل نشت گاز است

در برخی مواقع که بوی گاز در خانه استشمام می‌شود، امکان دارد که اجاق گاز محل نشت گاز باشد. باید توجه نمایید تا وقتی که بوی گاز در خانه وجود دارد فر یا مشعل‌های اجاق گاز خود را به هیچ عنوان روشن نکنید. چون امکان دارد در هوا کمی گاز اشباع شده وجود داشته باشد و با روشن کردن مشعل اجاق گاز آتش سوزی یا انفجار رخ دهد.

در برخی مواقع نیز بوی گاز در خانه به علت باز ماندن شعله‌های اجاق گاز پخش شده باشد. در این صورت باید کلید کنترل اجاق گاز را مورد بررسی قرار دهید تا در صورتی که گاز اگر بدون احتراق باز مانده باشد، آنها را متوقف نمایید. سپس در و پنجره آشپزخانه را باز کرده و حوله‌ای را در هوا تکان دهید و به این صورت بوی گاز در خانه را به صورت کامل از بین ببرید. در این مواقع ضرورتی ندارد که با شرکت گاز تماس حاصل کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های اصلاح خط پشت گردن با استفاده از تکنیک های مختلف

بوی گاز در خانه

آبگرمکن را بررسی کنید

در مواقعی که بوی گاز در خانه احساس می‌شود و مشکوک می‌شوید که امکان دارد نشت گاز از آبگرمکن باشد، باید شیر گاز را قطع کنید. به این ترتیب فقط گاز آبگرمکن را قطع خواهید کرد. در هنگامی که احتمال می‌دهید نشت گاز در آبگرمکن رخ داده است، بسیار مهم است که شیر گاز را به موقع ببندید. چون آبگرمکن‌ها به صورت اتوماتیک خاموش و روشن می‌شوند.

بنابراین برای اینکه از حوادث ناگوار جلوگیری کنید، باید از روشن شدن آن جلوگیری نمایید. در نزدیکی آبگرمکن شیر قطع کننده گاز وجود دارد. این شیر روی لوله گازی که از خط اصلی تا محفظه مشعل ادامه دارد، قرار می‌گیرد. لوله گاز احتمال دارد لوله‌ای انعطاف پذیر یا لوله مشکی محکم باشد. شیر قطع کننده نیز یک خط گازی می‌باشد که وارد آبگرمکن می‌شود.

پکیج و شومینه

در صورتی که بوی گاز در خانه احساس شد، باید در نزدیکی بدنه پکیج شیر لوله گاز را پیدا کرده و آن را به صورت نود درجه بچرخانید و به این ترتیب گاز آن را قطع نمایید. شیر قطع کننده گاز امکان دارد که از بدنه پکیج کمی دورتر قرار داشته باشد.

برای شومینه این موارد صدق می‌کند. برای رعایت ایمنی در شومینه ضروری است که دودکش آن بدون درز بوده و تا بالای پشت بام ادامه داشته باشد. همچنین دودکش شومینه کلاهک H را حتماً باید داشته باشد. برای اینکه از نظر ایمنی خیالتان راحت باشد، بهتر است که در پایان فصل زمستان شیر شومینه را بسته و خروجی آن را با استفاده از درپوش ببندید.

بررسی کنتور گاز

در صورتی که با بررسی وسایل منشأ نشت گاز را پیدا نکردید و یا برای قطع جریان گاز روشی را پیدا نکردید، در این شرایط این احتمال وجود دارد که بوی گاز در خانه به علت مشکل در کنتور باشد. بنابراین باید به سراغ کنتور رفته و شیر اصلی گاز را فوری ببندید. در این حالت از وقوع حوادث جلوگیری خواهد شد.

وقتی که قطع کننده اصلی گاز در کنتور را خاموش می‌کنید، تضمین خواهد شد که در خانه گازی وجود ندارد. هر زمانی نمی‌توانید منبع نشت گاز را به راحتی پیدا کنید. بنابراین در این شرایط باید کنتور گاز را قطع کنید. کنتور گاز معمولاً در بخشی از منزل مثل زیرزمین، پارکینگ و… قرار دارد.

آمادگی بیشتر برای پیچیدن بوی گاز در خانه

برای اینکه برای نشت گاز در لوله کشی گاز منزل خود آمادگی بیشتری داشته باشید، ضروری خواهد بود که در ساختمان کپسول آتش نشانی به تعداد مناسب داشته باشید و همچنین در فصل‌هایی از سال که از وسایل گرمایشی استفاده نمی‌شود، مراقب شمعک شومینه، بخاری یا آبگرمکن باشید. در صورتی که خاموش شوند احتمال نشت گاز وجود خواهد داشت.

در مواقعی که از وسایل گرمایشی استفاده نمی‌کنید، بهتر است که شیر گاز آنها را به صورت کامل ببندید و از نشت نکردن گاز از شیرها مطمئن شوید.

اقداماتی که گفته شد در مواقعی اثربخش خواهد بود که پیش از آن لوله کشی گاز منزل شما به صورت صحیح و اصولی توسط افراد متخصص و با تجربه انجام شده باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  شناسایی هشتگ های ترند شده | دلیل استفاده از هشتگ

در مواقعی که بوی گاز در خانه احساس می‌شود، باید همه افرادی که داخل ساختمان هستند را از این موضوع مطلع نمایید تا آنها نیز ساختمان را ترک کنند. برای ترک ساختمان بهتر است که از آسانسور استفاده نکنید و از پله‌ها استفاده نمایید. چون استفاده از دکمه‌های آسانسور در این شرایط خطر برق گرفتگی را افزایش می‌دهد.

بهتر است بدانید که شرکت گاز به صورت ۲۴ ساعته به مواردی که امکان ایجاد حادثه را دارد، رسیدگی می‌کند. بنابراین وقتی که از خانه خارج شدید از ورود افرادی که غیر متخصص هستند، جلوگیری کنید.

جلوگیری از نشت گاز

باید بدانید که همیشه پیشگیری راحت‌تر و بهتر است. برای اینکه نشت گاز و بوی گاز در خانه را شاهد نباشید، باید به این موارد توجه کافی داشته باشید:

  • برای اینکه از نشت گاز جلوگیری نمایید، پیشنهاد می‌شود که هر ۶ ماه یکبار و یا حداقل سالی یک بار همه لوله‌ها و اتصالات گاز را در منزل خود مورد بررسی قرار دهید.
  • در صورتی که برای یافتن محل نشت گاز مهارت کافی ندارید، بهتر است افرادی که در این زمینه تخصص دارند، کمک بگیرید.
  • وقتی که فصل سرد سال به اتمام می‌رسد و وسایل گرمایشی خود را جمع می‌کنید، باید شیرهای گاز آنها را به صورت کامل ببندید. همچنین برای اینکه از نشت گاز و بوی گاز در خانه جلوگیری نمایید محل خروج گاز را با استفاده از درپوشی مناسب ببندید.
  • در صورتی که قصد دارید برای مدت زمان طولانی‌تری بیرون روید، توصیه می‌شود که شیرهای اصلی گاز را ببندید. متخصصین و کارشناسان در زمینه گاز در مورد این نکته ایمنی بسیار توصیه کرده‌اند.

دلایل نشت گاز

  • یکی از دلایل نشت گاز و به دنبال آن بوی گاز در خانه ساییدگی لوله‌ها می‌باشد. لوله‌های گاز نباید از قسمت زیر دیوارها عبور داده شوند.
  • برای اینکه در کل ساختمان لوله کشی گاز انجام شود، باید لوله‌ها به یکدیگر متصل شوند. اتصال لوله‌های گاز باید با عایق کاری استاندارد و به صورت دقیق انجام شود. در برخی مواقع که این کار با دقت انجام نمی‌شود، حوادث ناگواری رخ می‌دهد.
  • در برخی مواقع امکان دارد در هنگام تمیز کردن ساختمان، اسباب کشی یا جابجایی وسایل به لوله‌های گاز ضربه وارد شود. در این لحظه ممکن است که چیزی مشخص نباشد. اما این احتمال وجود دارد که در لوله منفذی ایجاد شده و در ادامه نشت گاز و بوی گاز در خانه را به دنبال خواهد داشت.

نشت گاز در خانه

سخن تکمیلی

در مواقعی که در منزل حضور ندارید و در هنگام وارد شدن به خانه بوی گاز در خانه را احساس می‌کنید، به محض زدن کلید برق جرقه‌ای ایجاد شده و آتش سوزی رخ می‌دهد. در این حوادث خطرات جانی زیادی وجود دارد. بنابراین به محض احساس بوی گاز در خانه باید اقداماتی مانند بستن شیر گاز، باز کردن در و پنجره، یافتن محل نشت گاز و… را با احتیاط انجام دهید. بهترین اقدام این است که با شرکت گاز تماس حاصل کنید تا افراد متخصص به این مشکل رسیدگی کنند.

هنگام احساس بوی گاز در خانه چه باید کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

اقدامات درست در هنگام احساس بوی گاز در خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا