خدمات آموزشی

آموزش اصولی ادای تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی | تلفظ کلمات انگلیسی

لغات انگلیسی را چگونه تلفظ کنیم؟ | تلفظ کلمات انگلیسی به لهجه امریکایی یا بریتانیایی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

از عواملی که سبب افزایش اعتماد به نفس زبان آموزان در زبان های خارجی از جمله انگلیسی می شود، اطلاع از نحوه تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی و برخورداری از لهجه درست و استاندارد می باشد. نادرست ادا کردن تلفظ یک کلمه بخصوص در افراد بزرگسال موجب سرافکندگی آنها می شوند. و در بعضی شرایط می تواند در ایجاد ارتباط موثر اختلال ایجاد کند. از سویی دیگر کسانی که در کشورهایی که زبانشان انگلیسی نمی باشد زندگی می کنند، و در طول روز با افراد native speaker برخورد آنچنانی ندارند، معمولاً به مدت زمان بیشتری برای یادگیری تلفظ درست کلمات انگلیسی نیاز دارند. این درحالی است که بسیاری از دانشمندان باور دارند که فراگیری تلفظ صحیح کلمات انگلیسی و دارا بودن لهجه کاملاً native بعد از سن سیزده سالگی امکان پذیر نیست. علیرغم این باور، می توان با تمرین و به کارگیری شیوه های نوین از لهجه طبیعی برخوردار شد.

تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی

در آموزش دادن زبان انگلیسی، در بیشتر سنین و مقاطع تحصیلی، حتی آموزشگاه های آزاد، به گرامر و لغات اهمیت بیشتری داده می شود؛ ولی باید گفت که برای رسیدن به درجه مناسبی از تسلط بر گفتار و نوشتار انگلیسی، ضرورت دارد که یادگیری تلفظ درست کلمات انگلیسی مورد توجه ویژه ای قرار گیرند. حال فرض می کنیم که شما به گرامر زبان انگلیسی کامل تسط دارید؛ همچنین از دایره لغات گسترده ای نیز برخوردار هستید. ولی سوال این است که آیا بدون تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی، می توانید با یک شخص native ارتباط مناسب و درستی برقرار کنید؟

نادرست تلفظ کردن کلمات جدای از اینکه حس ناخوشایندی را به شنونده منتقل می کند، امکان دارد مخاطب منظور شما را به درستی متوجه نشود و یا برداشت اشتباهی از آن داشته باشد. این مسئله هنگامی بیشتر خود را نمایان می کند که شما در حال مکالمه با یک فرد انگلیسی زبان باشید؛ چراکه به دلیل تلفظ نادرست کلمات از جانب شما، آن فرد یا به طور کل سخنان شما را درک نمی کند و یا دچار سوءتفاهم می شود، که این باعث ایجاد اختلال در رابطه شما با آن فرد می گردد.

شناختن علائم فونتیک به جای نوشتن تلفظ کلمات انگلیسی به فارسی

یادگیری و شناختن علائم فونتیک یکی از مهمترین گام های آموزش تلفظ زبان انگلیسی می باشد که در اکثر شرایط توجه قابل قبولی به آن نمی شود. اگرچه تلفظ به انگلیسی امری کاملاً حفظی می باشد، و روش صددرصدی برای آن نوشته نشده است (که بتوانیم بگوییم تلفظ حروف انگلیسی از صدای مشخصی برخوردارند)، اما یادگیری علائم فونتیک می تواند در تفکیک و بازشناسی صدای تلفظ کلمات انگلیسی به شما کمک بسیار زیادی کند.

این جدول ها را با یک جستجوی خیلی ساده می توانید برای خود تهیه کنید. فونتیک ها که تلفظ به انگلیسی لغات را به ما نشان می دهند، در صفحات نخست دیکشنری ها نیز وجود دارند و همانند یک دفترچه راهنمای تلفظ انگلیسی رفتار می کنند. با به خاطر سپاری و فراگیری این جدول ها دیگر لزومی به نوشتن تلفظ کلمات انگلیسی به فارسی وجود ندارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های اصلاح خط پشت گردن با استفاده از تکنیک های مختلف

عادت و تمرین دادن دهان

ایجاد صدای تلفظ کلمات انگلیسی قطعاً یک استعداد و قابلیت فیزیکی می باشد. برای تلفظ صحیح انگلیسی لغات، بایستی ماهیچه های دهان، لب ها و زبان خود را تمرین داده تا قادر باشید صداهای جدید را تولید کنید، و تا حد زیادی به تلفظ واج های انگلیسی تسلط پیدا کنید. بهترین روش این است که هر روز را برای یادگیری صدایی خاص در تلفظ واج های انگلیسی در نظر بگیرید. روبه روی آینه بایستید و صدای مد نظرتان را تکرار کنید. برای ادامه نیز تلفظ به انگلیسی را در لغات و جمله های متفاوت تمرین کنید.

فوکوس روی صداهای جدید

موردی که آموزش تلفظ زبان انگلیسی و ادا کردن لغات انگلیسی به فارسی را دچار چالش می کند، حضور صوت هایی است که در زبان فارسی موجود نیستند. از این رو که زبان انگلیسی در مقابل زبان فارسی دارای صداهای بیشتری می باشد، تمرین و فراگیری تلفظ انگلیسی لغات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برای نمونه، بیان کردن انگلیسی ‌/th/ به دو شیوه صورت می گیرد که هیچ یک در زبان فارسی موجود نمی باشد. مهم ترین نکته در این مبحث این است که قبل از بیان صدای کلمات انگلیسی قادر باشید آن ها را در کلمات شناسایی کنید.

تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی

دقت به حرکت دهان برای تلفظ انگلیسی به فارسی

در تلفظ انگلیسی کلمات و ایجاد صدای جدید، به نوع حرکت و قرارگیری زبان و دهان باید دقت کنید. برای نمونه، تلفظ به انگلیسی /th/ در لغت Three را در نظر داشته باشید. برای تلفظ به انگلیسی باید نوک زبان خود را در بین دندان های جلویی خود بگذارید. و سپس کلمه را بیان کنید. بهترین روش تمرین برای این موضوع، ایستادن جلوی آینه می باشد. و در زمان تلفظ به انگلیسی با دقت حرکت دهان و زبان تان را نگاه کنید. علاوه براین می توانید در زمان صحبت کردن از دهانتان فیلم گرفته و آن را مورد بررسی قرار دهید.

توجه به Stress و Intonation در صدای تلفظ کلمات انگلیسی

استرس، آهنگ و تایم بندی گفتار را در لغات و جملات انگلیسی مشخص کنید. چراکه در ادای تلفظ کلمات انگلیسی دارای اهمیت بسیاری می باشد. در کلمات بیشتر از یک سیلابس، استرس بر روی یک قسمت از کلمه می باشد؛ و آن قسمت در تلفظ به انگلیسی شدیدتر و طولانی تر بیان می شود. استرس به قدری در تلفظ لغات انگلیسی دارای اهمیت است که با یک اشتباه کوچک در ادای استرس معنی کلمات و جملات تغییر پیدا می کند.

لحن تلفظ و آهنگ نیز می تواند به عنوان یک دفترچه راهنمای تلفظ انگلیسی به شما در ادای تلفظ لغات انگلیسی به فارسی کمک کننده باشد. لحن تلفظ سبب می شود تا شما بتوانید جملات خبری، امری، سوالی و … را به شکل بدون ایراد بیان کنید.

خواندن با صدای بلند

زمانی که یک متن را روخوانی می کنید، از سرعت یکنواختی برخوردار هستید. چنانچه در زمان خواندن به مسئله ای همچون یک لغت دشوار یا یک جمله بلند برسید، سرعت یکنواخت شما دچار اختلال می شود. در زمانی که یک متن را از رو می خوانید، به راحتی متوجه این تغییر در سرعت خواهید شد. این روش در تلفظ انگلیسی به فارسی نیز شما را کمک می کند تا با یک  سرعت ثابت و معین حرف بزنید؛ علاوه براین ایست ها و استرس های کلمات را نیز به طور صحیح ادا کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترفندهای موثر و کارآمد برای آموزش جدول ضرب به کودکان

با این حال، برای توانا شدن در تلفظ انگلیسی کلمات سعی نکنید تند بخوانید. بیش از اندازه تند خواندن یا صحبت کردن سبب می شود تا خطاهای شما در تلفظ انگلیسی به فارسی کلمات بیشتر شود. سرعت یکنواخت به شما کمک خواهد کرد تا قادر باشید بر روی تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی فوکوس بیشتری داشته باشید.

انتخاب تلفظ کلمات انگلیسی به لهجه امریکایی یا بریتانیایی

گزینش لهجه را هم می توان یکی از گام های آموزش تلفظ زبان انگلیسی به حساب آورد. البته فقط تلفظ کلمات انگلیسی به لهجه آمریکایی یا بریتانیایی، لهجه های موجود برای تلفظ لغات انگلیسی به شمار نمی روند. کشورهایی مانند کانادا، استرالیا و … هم تا حدی شیوه خود را برای ادای تلفظ انگلیسی کلمات دارا می باشند. ولی به دلیل محبوبیت دو لهجه آمریکایی و بریتانیایی، صدای تلفظ کلمات انگلیسی در برنامه ها، کلاس های آموزشی، وبسایت ها و … غالباً با این دو لهجه مطابقت دارد.

ولی تفاوت تلفظ کلمات انگلیسی در لهجه آمریکایی و بریتانیایی در چیست؟ به طور مثال، در تلفظ واج های انگلیسی، آمریکایی ها صدای /t/ را واضح تلفظ می کنند. در صورتی که بریتانیایی ها آن را غالباً شبیه به  /د/ تلفظ می کنند.

تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی

تمرین و ممارست، مهم ترین اساس تقویت تلفظ انگلیسی

از دلایل اصلی یادگیری نادرست تلفظ انگلیسی، عدم تمرین و ممارست می باشد که باید به آن به طور ویژه ای اهمیت داد. در حقیقت پس اینکه لهجه مد نظر خود را برگزیدید، زمان آن رسیده که به تمرین و ممارست در تلفظ کلمات و جملات انگلیسی بپردازید. برای این منظور، نیز باید روزانه ۲۰ دقیقه برای آن وقت بگذارید.

یکی از اثرگذارترین شیوه ها این است که در زمان تماشای فیلم های آموزشی و یا گوش کردن به فایل های صوتی و حتی موسیقی های انگلیسی، جمله به جمله آن ها را pause کرده و لهجه آن ها را عیناً تقلید کرده و صدای خود را record کنید. در نتیجه با اجرای دوباره صدای خود می توانید آن را به دقت گوش دهید. و متوجه ایرادات و اشتباهات خود در تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی شوید.

البته به غیر از گوش کردن به مراجع زبان اصلی، به کاربردن دیکشنری را در راستای تقویت تلفظ انگلیسی کلمات نادیده نگیرید. از این رو می توانید از دیکشنری های صوتی، که قابلیت نصب و اجرا شدن بر روی هر سیستم و گوشی هوشمندی را دارند استفاده کنید.

نتیجه گیری

از مهمترین عوامل تاثیرگذار در مکالمات انگلیسی، تلفظ درست لغات انگلیسی می باشد. که بعضاً با داشتن دایره لغات وسیع در تلفظ صحیح کلمات دچار مشکل هستیم. و در هنگام ادای آن ها دچار خطاها و یا اشتباهاتی می شویم. از همین رو در این مقاله شیوه های کاربردی در تقویت تلفظ درست کلمات انگلیسی را برای شما بیان کردیم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش تلفظ درست کلمات کاربردی انگلیسی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا