تعمیرات اجاق گاز

علت خاموش شدن فر اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

درست است که امروزه بیشتر خانه ها اجاق گازهای رومیزی دارد و برای گرم کردن یا پختن کیک و شیرینی و… از ماکرفر یا ماکروویو و سولاردام استفاده می شود، هنوز اجاق گازهای فردار طرفداران خودش را دارد. کسانی که به شکل حرفه ای و مداوم کار شیرینی پزی و آشپزی انجام می دهند ترجیح می دهند از فر اجاق گاز استفاده کنند چون مزایایی دارد که سایر فرهای مدرن ندارد. انواع جدید اجاق گازهای فردار در بازار وجود دارد که امکانات متمایزی دارد و فرهای آنها دارای برنامه های متنوع و قابل تنظیمات گوناگون است. اگر شما هم در خانه اجاق گاز فردار دارید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنم. اجاق گازهای فردار ممکن است دچار عیب و ایراداتی شود. مثلا فر اجاق گاز ممکن است روشن نشود و یا امکان دارد روشن بماند و خاموش نشود! در این مطلب می خواهیم درباره علت خاموش نشدن فر اجاق گاز با شما سخن بگوییم. تعمیرکاران متخصص با تست عیب یابی اجاق گاز و پیدا کردن علت اصلی خرابی خیلی سریع بهترین اقدام ممکن در جهت تعمیر فر اجاق گاز را انجام می دهند.

مشکلات رایج فر گاز

فر اجاق گاز ممکن است دچار مشکلاتی شود. خرابی فر گاز دلایل گوناگونی دارد که باید تشخیص داده شود. از جمله مشکلات رایج فر اجاق گاز عبارتند از: روشن نشدن شعله فر، کم شدن شعله فر گاز، خاموش شدن گریل فر، گرم نشدن فر، عدم تنظیم شدن دمای فر اجاق گاز، باز ماندن و بسته نشدن درب فر گازی، سوختن لامپ فر گاز، خاموش نشدن یا روشن نشدن فر گاز. هر کدام از این مشکلات مانع استفاده درست از فر اجاق گاز می شود و برای رفع این مشکلات حتما باید به تعمیرکاران حرفه ای مراجعه شود. حال در ادامه دلایل خاموش نشدن فر اجاق گاز را شرح می دهیم.

چرا فر اجاق گاز روشن می ماند؟

اگر فر اجاق گاز شما روشن بماند و به هیچ نحوی خاموش نشود ممکن است حسابی شما را دستپاچه کند. خاموش نشدن فر اجاق گاز دلایلی فنی دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. ممکن است روشن ماندن فر اجاق گاز به دلیل مشکلی در ترموستات باشد. همچنین امکان دارد رله و یا المنت فر اجاق گاز دچار نقصی شده باشد یا حتی نیاز به تعویض داشته باشد. دلایل دیگری هم برای خاموش نشدن فر اجاق گاز وجود دارد. رفع مشکل روشن ماندن فر گاز اگر توسط تعمیرکار حاذق و آموزش دیده انجام شود چندان مسئله حادی نیست که باعث نگرانی شما شود. حتی اگر خودتان تا حدی دست در آتش تعمیرات دارید می توانید خرابی های سطحی و نه چندان جدی را با تشخیص علت تعمیر کنید. اما دقت داشته باشید که ممکن است مشکل به وجود آمده جدی تر باشد و در این صورت اقدامات خودسرانه سبب می شود صدمات بیشتری به فر اجاق گاز شما برسد. حال به شرح مواردی که ممکن است دلیل روشن ماندن فر اجاق گاز باشد می پردازیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل داغ شدن ولوم اجاق گاز چیست | نحوه تعمیر اجاق گاز

فر اجاق گاز

خرابی ترموستات دلیل روشن ماندن فر اجاق گاز

ترموستات یکی از قطعات مربوط به کنترل دمای فر اجاق گاز است که نقص و خرابی آن ممکن است باعث روشن ماندن فر گاز باشد. ترموستات فر اجاق گاز نبض فعالیت فر را در دست دارد و اگر خراب شود راهی بجز تعویض آن وجود ندارد. ایراد در ترموستات می تواند از رسیدن گرما به فر جلوگیری کند و به این ترتیب فر روشن می ماند زیرا هنوز گرم نشده است و منتظر است که گرم شود و در این صورت فر روشن می ماند. اما خرابی ترموستات ممکن است باعث شود دمای دستگاه تا حد زیادی بالا برود و باعث سوختن غذا شود. ترموستاتی که خراب شده باشد قابل تعمیر نیست بلکه باید تعویض شود. در واقع ترموستات حالت وسطی ندارد یا خراب است یا سالم و در صورت خرابی قابل تعمیر نیست و فقط باید تعویض شود. تعویض قطعه در تعمیرات اهمیت زیادی دارد زیرا قطعه باید با قطعه ای با کیفیت و فابریک تعویض شود که کارایی اولیه را داشته باشد و زود خراب نشود.

نقص در المنت حرارتی

از دیگر قطعاتی که نقص و خرابی آن سبب خاموش نشدن فر اجاق گاز می شود المنت است. ممکن است اشکال از قطع شدن سیم های المنت باشد. فرسودگی و زیاد کار کردن المنت هم آن را دچار مشکل می کند، المنت فرسوده عمرش را کرده و نیازمند تعویض است. شکستگی هم یکی از موارد خرابی المنت است. تعویض المنت کار حساسی است که حتما باید توسط تعمیرکار مجرب و امتحان پس داده انجام شود. المنت اجاق گازها انواع مختلفی دارد که تعمیرکار باید قادر باشد نوع المنت حرارتی را تشخیص دهد. شناخت دقیق انواع المنت و نحوه تعویض آن نیازمند کسب دانش و مهارت در این حیطه است. نقش المنت در رساندن گرما و جریان دادن آن در سیم ها بسیار حائز اهمیت است. بعضی المنت ها سرامیکی است. امکان شکستگی این نوع المنت ها وجود دارد که در صورت بروز این مشکل المنت باید تعویض شود.

خرابی سنسور دما و نقش آن در روشن ماندن فر اجاق گاز

حسگر دما پس از تشخیص دما آن را به برد دستگاه انتقال می دهد، سپس برد حرارت فر را کنترل می کند. وقتی فر اجاق گاز به دمای بالا برسد خاموش می شود ولی اگر دما تشخیص داده نشود همینطور روشن می ماند. البته باید سیم های رابط سنسور دما بررسی شود و مطمئن شوید که دلیل کار نکردن سنسور دما عدم رسیدن برق به آن نباشد.

نقص و خرابی برد الکترونیکی

برد الکتریکی از قطعات بسیار مهم دستگاه اجاق گاز و فر آن است. ترموستات در واقع از برد الکترونیکی دستور می گیرد. خرابی برد نیز مانع تشخیص حرارت می شود و سبب می شود فر گرم نشود. اگر ایراد برد به دلیل نقص در اتصالات باشد قابل تعمیر شدن است اما اگر اشکال در خود برد الکترونیکی باشد نیازمند تعویض است.

فر اجاق گاز

خرابی رله الکترونیکی دلیل روشن ماندن فر گاز

وظیفه و نقش رله تنظیم ولتاژ فرستاده شده از برد الکترونیکی به المنت است. اگر رله خراب شود ولتاژ به شکل مداوم به المنت می رسد و سبب خاموش نشدن فر اجاق گاز می شود. اگر تشخیص داده شود که مشکل فر اجاق گاز خرابی رله است، رله باید تعویض شود. مقطع رسیدن ولتاژ به المنت هم احتمالا به خرابی رله مربوط می شود که باعث روشن و خاموش شدن مداوم دستگاه فر می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر و عیب یابی اجاق گاز رومیزی اخوان

رعایت ایمنی در تعمیر فر اجاق گاز

تعمیر فر اجاق گاز باید با رعایت کامل موارد امنیتی باشد. فرهای گاز لبه های تیزی دارد که ممکن است آسیب رسان باشد. تعمیرکار باید دستکش مخصوص به دست کند همچنین ناآگاهی از نحوه صحیح تعمیر فر اجاق گاز ممکن است حتی سبب آتش سوزی و خطرات جدی شود. کسی که دارد تعمیر فر اجاق را انجام می دهد باید با تمام موارد امنیتی و خطرات احتمالی آشنا باشد.

تعمیر فر اجاق گاز و برطرف کردن مشکل خاموش نشدن فر

خاموش نشدن فر اجاق گاز همانطور که تا به اینجا به آن پرداختیم دلایلی فنی دارد و معمولا ناشی از خرابی یکی از قطعات مهم دستگاه مثل المنت، ترموستات، برد الکترونیکی یا رله است. هر کدام از این قطعات نقش اساسی در فر اجاق گاز دارد و در صورت خرابی به احتمال زیاد نیازمند تعویض اند. هر کار تخصصی ای باید توسط افراد متخصص و کاربلد انجام شود. برای تعمیر اجاق گاز و به ویژه فر اجاق گاز و برطرف کردن مشکلاتی از قبیل روشن ماندن فر اجاق گاز نیز باید به تکنسین های تعمیرات معتبر و دوره دیده مراجعه کنید تا با اطمینان کامل و خیال آسوده کارتان راه بیفتد. پیشنهاد می کنیم که در دوره های زمانی منظم اجاق گاز خود را برای سرویس بدهید. رعایت نکات ایمنی و نکات مربوط به نظافت نیز در بالا بردن عمر دستگاه شما مهم است. هرگز درون فر اجاق گاز خود در مواقع خاموشی وسایل متفرقه قرار ندهید. فر اجاق گاز شما نباید نقش کشو یا کمد را ایفا کند! تمیز نگهداشتن فضای داخلی فر نیز عمر دستگاه را افزایش می دهد. طریقه استفاده درست از فر اجاق گاز را بیاموزید و در صورت امکان دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه کنید.

سخن آخر

در این مطلب شما را با عوامل بروز مشکل خاموش نشدن فر اجاق گاز آشنا کردیم. تشخیص علت به وجود آمدن این مشکل کار راحتی نیست و حتی در صورت تشخیص آن باز هم هر کسی قادر نیست اقدام به تعمیر یا تعویض قطعات آن کند. اگر ترموستات یا برد الکترونیکی، المنت، سنسور دما یا حتی رله خراب شده باشد و مشکل از اتصالات و سیم های رابط نباشد حتما باید تعویض شوند. تأمین قطعات فابریک جهت تعویض این قطعات کار هر کسی نیست و فقط از افرادی که به شکل حرفه ای دارند کار تعمیرات اجاق گاز را انجام می دهند و روابط لازم را دارند بر می آید. تکنسین های متخصص تمام آموزش های لازم در جهت تعمیر فر اجاق گاز را دیده اند و در صورتی که به آنها مراجعه کنید بدون اینکه نیاز به جا به جایی اجاق گازتان داشته باشید در منزل شما حاضر می شوند و با تست خرابی مشکل اجاق گازتان را تشخیص و آن را برطرف می کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت خاموش شدن فر اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت خاموش شدن فر اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا