تعمیرات پکیج و آب گرمکن

علت ریزش آب از پکیج | علت نشتی پکیج

با بروز ریزش آب از پکیج در کنار نگرانی ایجاد شده برای شخص این سوال پیش می آید که چه چیزی باعث ریزش آب از پکیج شده است، همه افراد هنگام مواجه شدن با این مشکل به دنبال یافتن علت آن و رفع سریع تر چکه پکیج می باشند. عوامل زیادی سبب بروز چکه از پکیج می گردند از جمله خرابی قطعات داخلی دستگاه و یا یک عامل خارجی مانند لوله کشی و شیرآلات پکیج می توانند این مشکل را ایجاد کنند، برای رفع این مشکل ممکن است خود پکیج نیاز به تعمیر داشته باشد و یا اینکه شیر، شیلنگ یا لوله اتصالات خارج از پکیج عامل ریزش آب از پکیج بوده و این وسایل نیاز به تعمیر داشته باشند. این که پکیج شما چه مدل و برندی دارد تاثیری در نوع ریزش آب از پکیج ندارد و چکه آب از پکیج در هر مدلی اعم از داخلی و خارجی مشکل ساز بوده و باید هر چه سریع تر جهت رفع مشکل اقدام کرد.

دلایل ریزش آب از  پکیج 

یک تعمیرکار حرفه ای که از تجربه کافی برخوردار است می تواند به راحتی علت ریزش آب از پکیج را بیابد و به سرعت مشکل را رفع نماید، در برخی مواقع که چکه آب از شیلنگ ها است بدون اینکه نیازی به باز کردن پکیج باشد می توان به تعمیر پکیج پرداخت. اما برای اطمینان از علت اصلی باید درب پکیج را باز نمود و به بررسی آن پرداخت، با وجود اینکه بروز این مشکل بسیار ناخوشایند است اما با اقدام سریع جهت تعمیر می توان از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نمود. گاهی اوقات نشتی آب بسیار ناگهانی روی می دهد اما در برخی مواقع دیگر بعد از تعمیر و راه اندازی پکیج نشتی آب رخ می دهد، مهم ترین دلایلی که می تواند سبب بروز نشتی و چکه از پکیج گردد شامل موارد زیر است.

شیر اطمینان پکیج

شیر فشار تخلیه یا شیر اطمینان قطعه ای است که در همه دستگاه های گرمایشی اعم از پکیج، آبگرمکن و موتورخانه وجود دارد و به گونه ای عمل می کند که از فشار بیش از حد و ترکیدن سیستم جلوگیری به عمل می آورد. در پکیج نیز شیر اطمینان تخلیه وجود دارد و به عنوان یک قطعه ایمنی در دستگاه کار می کند، این قطعه در زمان هایی که فشار دستگاه افزایش پیدا می کند حدود ۲ بار مقداری آب تخلیه می کند و با این کار تا حدی از فشار سیستم کاهش می دهد و یک امر طبیعی در پکیج ها می باشد. برای آگاه شدن از اینکه نشتی از شیر تخلیه پکیج است باید فشار دستگاه را مورد بررسی قرار دهید چرا که این احتمال وجود دارد شیر تخلیه دچار مشکل شده باشد و در فشار معمولی نیز دچار تخلیه گردد که باید به تعویض آن اقدام کنید.

ریزش آب از پمپ پکیج 

یکی از قطعات بسیار مهم و کاربردی در پکیج پمپ آن می باشد که کار آن بهبود گردش آب در مدار گرمایش یا سیرکولاسیون پکیج است. بروز نشتی از شیلنگ و اتصالات مرتبط با پمپ بسیار رایج بوده و چنانچه پمپ دستگاه با مشکلی مواجه گردد می تواند سبب ایجاد مشکل در گرمایش دستگاه شود‌‌.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پمپ پکیج چیست؟ / بررسی قطعات و اجزای پمپ پکیج

آسیب قطعات داخلی 

از دیگر علت های نشتی که در بسیاری از سیستم های گرمایشی ایجاد می شود وجود سختی آب و درجه حرارت بالا می باشد. برای بیشتر قطعات پکیج اورینگ های لاستیکی کار آب بندی را انجام می دهند اما این قطعات با گذشت زمان در اثر خوردگی و گرما دچار پوسیدگی شده و در این شرایط توانایی اورینگ در آب بندی قطعات از بین می رود و به دنبال آن پکیج دچار نشتی می گردد.

نشتی از شیرآلات پکیج 

هر پکیجی معمولا دارای یک شیر ورودی آب سرد، یک جفت شیر رفت و برگشت مدار شوفاژ و یک شیر آب گرم می باشد، در صورتی که این شیر ها خود یا در محل اتصال به دیوار دچار خرابی گردند پکیج دچار نشتی می شود.

چکه از شیلنگ پکیج 

یکی دیگر از دلایل آبریزی پکیج، چکه از محل اتصال شیلنگ به شیر پکیج یا به دستگاه است، گاهی اوقات چکه بیش از حد معمول بوده و یا شیلنگ دچار پارگی شده که در این صورت نه تنها پکیج چکه می کند بلکه ممکن است کاملا از کار بیفتد. از دیگر دلایلی که باعث نشتی شیلنگ پکیج می شود می توان به  نقص در آب بندی یا کهنه شدن واشرها اشاره نمود.

ریزش آب از پکیج 3

سوراخ شدن مبدل پکیج 

ترک خوردن یا سوراخ شدن مبدل نیز می تواند باعث نشتی از پکیج گردد این اتفاق معمولا در پکیج هایی که مدت زمان زیادی کار کرده اند رخ می دهد و برای رفع این مشکل چاره ای جزء تعویض مبدل پکیج وجود ندارد. برخی اوقات افرادی که تجربه کافی ندارند خود اقدام به رسوب زدایی پکیج می کنند و ناخواسته سبب سوراخ شدن مبدل دستگاه می گردند، از این رو کسانی که تجربه ای در این زمینه ندارند بهتر است کار را به یک متخصص واگذار کنند.

نشتی از اتصالات لوله کشی پکیج 

گاهی اوقات مشکل از اتصالات لوله کشی پکیج است که در محل نصب دچار ترکیدگی شده و همین عاملی برای نشتی از زیر پکیج به شمار می آید که هر چه سریع تر باید رفع گردد.

سوراخ شدن منبع انبساط پکیج 

با سوراخ شدن منبع انبساط پکیج که همان لاستیک دیافراگم است آب بسیار زیادی خارج می گردد، در این شرایط باید مشکل را زودتر برطرف نمایید تا مانع از بروز مشکلات بعدی گردید.

ریزش آب از پکیج

نشتی از شیر پرکن پکیج 

یکی دیگر از قطعاتی که در پکیج ها احتمال خرابی آن زیاد است شیر پرکن دستی دستگاه می باشد که می توان با تعویض شیر این مشکل را رفع کرد.

آیا چکه کردن پکیج باعث کاهش فشار می شود؟ 

هر عاملی که باعث آبریزی پکیج گردد می تواند کاهش فشار در مدار را به دنبال داشته باشد، در واقع بروز هر نوع نشتی در سیستم گرمایش مرکزی رخ دهد باعث پایین آمدن فشار می شود‌. افت فشار در سیستم گرمایش می تواند با مشکلاتی چون خاموش شدن ناگهانی پکیج، سرد شدن آب مصرفی و کاهش گرمایش رادیاتورها همراه باشد. بنابراین زمانی که با آبریزی پکیج مواجه شدید آن را نادیده نگیرید و هر چه سریع تر مشکل را رفع نمایید، زیرا به تعویق انداختن تعمیر پکیج می تواند مشکلات و خسارت بیشتری ایجاد کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سرویس و نگهداری پکیج | بهترین زمان سرویس کردن پکیج

آیا با وجود نشتی آب می توان از دستگاه استفاده کرد؟ 

یکی از سوالات رایج برای بسیاری از افراد این است که آیا می توان از دستگاهی که دچار نشتی شده استفاده کرد؟

باید گفت پکیجی که دچار نشتی شده می تواند باعث آسیب دیدن سایر قسمت های دستگاه گردد، بنابراین هنگامی که با مشکل چکه کردن آب از پکیج روبه رو شدید بهتر است از دستگاه استفاده نکنید تا مانع از بروز مشکلات جدی تر گردید.

ریزش آب از زیر پکیج تا چه اندازه خطرناک است؟ 

برخی افراد در مواجه شدن با ریزش آب از پکیج دچار نگرانی بسیاری شده و نمی توانند مشکل را به خوبی مدیریت و حل کنند، بنابراین در اولین اقدام از رفع مشکل ریزش آب از پکیج خونسردی خود را حفظ نمایید و با یک متخصص تماس بگیرید. چنانچه با بروز این مشکل سیم کشی یا برد پکیج خیس گردد می تواند خطرناک باشد و جان ساکنین را به خطر اندازد، از این رو تا هنگام مراجعه متخصص دوشاخه برق پکیج را جدا کنید و نیز شیر آب سرد ورودی پکیج را ببندید.

سعی کنید در اولین فرصت مشکل آبریزی پکیج را برطرف کنید زیرا ممکن است این مشکل موجب خرابی سایر قسمت های دستگاه گردد و نیز سوختن برد پکیج را به دنبال داشته باشد. در بسیاری از موارد باز نبودن و گرفتگی مسیر آب عامل خرابی و نشتی پکیج است، در صورتی که شخص سرویس دوره ای پکیج را به موقع و به درستی انجام دهد می تواند مانع از بروز چنین مشکلاتی گردد. چنانچه نشتی از سیستم آب گرم مصرفی پکیج باشد و این نشتی خیلی زیاد نباشد می توان تعمیر آن را تا حدی به تاخیر انداخت، اما اگر نشتی از مدار گرمایش دستگاه باشد سبب کاهش فشار پکیج شده و این موضوع به گرمایش پکیج آسیب می رساند. با وجود اینکه دلایل مهم آبریزی از پکیج بیان شد اما ممکن است عوامل دیگری در بروز این مشکل نقش داشته باشند که متخصص با بررسی دستگاه می تواند به رفع آن ها بپردازد.

2ریزش آب از پکیج

نکات اصلی در ریزش آب از پکیج 

  • اصلی ترین دلایلی که باعث چکه آب از پکیج می شوند شامل خرابی شیر اطمینان یا شیر تخلیه، ریزش آب از پمپ پکیج، آسیب قطعات داخلی، نشتی از شیرآلات پکیج، چکه از شیلنگ پکیج، سوراخ شدن مبدل پکیج، نشتی از اتصالات لوله کشی پکیج، سوراخ شدن منبع انبساط پکیج و نشتی از شیر پرکن پکیج می گردد.
  • مبدل پکیج معمولا به دلیل اسید شویی مداوم یا سختی بالای آب دچار ترک خوردگی و سوراخ شدن می شود.
  • با آبریزی از پکیج، مدار دچار افت فشار می شود و در این شرایط مشکلاتی نظیر خاموش شدن شعله پکیج، سرد شدن آب و رادیاتور ها بروز می کند.
  • در صورت نادیده گرفتن نشتی آب از پکیج، مشکلات بزرگ تری چون سوختن برد پکیج ایجاد می شود.
  • انجام به موقع سرویس پکیج می تواند تا حد زیادی مانع ریزش آب از پکیج گردد.

علت ریزش آب از پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت ریزش آب از پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا