تعمیرات سرمایش گرمایش

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی و مقایسه آنها از نظر ساختاری، سرمایش و …

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی در چیست؟ قبل از اینکه اقدام به خرید دستگاه و سیستم سرمایشی برای خانه یا محل خود کنید، بهتر است ابتدا اطلاعات کلی از آنها داشته باشید. دو مورد از سیستم های سرمایشی که بسیار پرطرفدار هستند، داکت اسپلیت و کولر گازی می باشند. که دانستن تفاوت آنها می تواند به شما کمک کند یک سیستم سرمایشی مناسب برای فضای خانه یا محل کار خود خریداری نمایید. برای اطلاع از تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت چیست؟

قبل از اینکه به تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی بپردازیم، یک تعریف کلی از داکت اسپلیت ارائه می کنیم. در واقع داکت اسپلیت یک نوع کولر گازی است که از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده است. یونیت داخلی در سقف کاذب نصب می شود و با کانال های هوایی به اتاقها و فضاهای مختلف متصل می گردد. یونیت خارجی در بیرون ساختمان قرار می گیرد و با لوله های مسی به یونیت داخلی وصل می شود.

داکت اسپلیت با استفاده از سیکل تبرید تراکمی، گرمای هوای داخل را به بیرون انتقال می دهد و باعث خنک شدن محیط می شود. برخی از داکت اسپلیت ها همچنین می توانند در فصل زمستان، با استفاده از هیت پمپ یا کویل آب گرم، گرمایش را انجام دهند. داکت اسپلیت دارای مزایایی مانند قدرت بیشتر، صرفه جویی در مصرف برق، اشغال فضای کمتر و کاهش نویز می باشد.

اما همچنین دارای معایبی مانند عدم منطقه بندی دما، نیاز به سقف کاذب، نیاز به تعمیر و نگهداری منظم و هزینه بالای نصب و خرید می باشد.

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

با شناخت کلی از داکت اسپلیت حالا به سراغ تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی می رویم. این دو نوع وسایل سرمایشی از لحاظ مختلفی با هم تفاوت دارند. از جمله:

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی از لحاظ ساختاری

داکت اسپلیت و کولر گازی دو نوع از سیستم های تهویه مطبوع هستند که از یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی تشکیل شده اند. اما تفاوت های اصلی آنها عبارتند از:

  • داکت اسپلیت از نظر ظاهری زیباتر و مدرنتر از کولر گازی است، زیرا یونیت داخلی آن در سقف کاذب نصب می شود و با کانال های هوایی پنهان شده است.
  • داکت اسپلیت از نظر نصب و نگهداری پیچیده تر و گرانتر از کولر گازی است، زیرا نیاز به سقف کاذب، کانال های هوایی و تنظیم دما برای هر اتاق دارد.
حتما بخوانید:   راهنمای ساخت، تعمیر و تعویض کلکتور موتورخانه

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی از لحاظ ساختاری

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی از لحاظ قدرت سرمایش و گرمایش

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی از لحاظ میزان سرما و گرمایی که می دهد، نیز بسیار حائز اهمیت است. در واقع اصلی ترین دلیلی که باعث می شود کاربر بخواهد از این بین یکی را انتخاب کند، میزان سرمایی است که منتقل می کند.

تفاوت های اصلی آنها از نظر قابلیت سرمایش و گرمایش عبارتند از:

  • داکت اسپلیت میتواند چندین اتاق یا فضا را به صورت همزمان خنک یا گرم کند، در حالی که کولر گازی تنها یک اتاق یا سالن کوچک را تهویه می کند.
  • داکت اسپلیت دارای قدرت گرمایشی بالاتر از کولر گازی است، زیرا از آب گرم به جای گاز مبرد برای گرمایش استفاده می کند.
  • داکت اسپلیت می تواند از هوای تازه برای تهویه محیط استفاده کند، در حالی که کولر گازی فقط هوای داخل را خنک می کند.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی در تنظیم دما

آیا امکان تنظیم دما برای داکت اسپلیت و کولر گازی به صورت یکسان وجود دارد؟ تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی در تنظیم دما چیست؟

  • داکت اسپلیت می تواند دمای هر اتاق یا فضا را به صورت مستقل و دلخواه تنظیم کند، زیرا به ازای هر اوپراتور یک کندانسور مجزا دارد و با کانال های هوایی به آنها متصل می شود. این امکان باعث می شود که شما بتوانید در هر اتاق دمای مورد نظر خود را انتخاب کنید و در صورت لزوم آن را خاموش یا روشن کنید.
  • کولر گازی نمی تواند دمای هر اتاق یا فضا را به صورت مستقل و دلخواه تنظیم کند، زیرا تنها یک کندانسور دارد و با یک اوپراتور به اتاق یا سالن مورد نظر متصل می شود.
  • این امکان باعث می شود که شما نتوانید در هر اتاق دمای مورد نظر خود را انتخاب کنید و باید با دمای یکسان در تمام اتاق ها کنار بیایید.

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی در تولید صدا

یکی از اصلی ترین تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی در تولید صدای آنهاست. تفاوتهای اصلی آنها از نظر تولید صدا عبارتند از:

داکت اسپلیت به دلیل بزرگتر بودن فن های استفاده شده در یونیت داخلی، صدای بیشتری تولید می کند. این صدا ممکن است برای برخی از افراد ناخوشایند باشد.

حتما بخوانید:   دلایل نچرخیدن پره و ایجاد صدای پنکه سقفی

اما کولر گازی به دلیل کوچکتر بودن فن های استفاده شده در یونیت داخلی، صدای کمتری تولید می کند. این صدا معمولا در حد نویز پس زمینه است و برای بیشتر افراد قابل تحمل است.

برای کاهش صدای تولید شده توسط داکت اسپلیت می توان از عایق های صوتی و کانال های انعطاف پذیر استفاده کرد. این راهکارها باعث می شوند که صدای فن ها و هوای عبوری کمتر شنیده شود.

داکت اسپلیت معمولی و اینورتر

داکت اسپلیت دارای دو نوع معمولی و اینورتر است. که هر یک از اینها نیز باهم تفاوت هایی دارند. به طور کلی این دو نوع از نظر نوع موتور الکتریکی محرک کمپرسور با هم تفاوت دارند. کمپرسور بخشی است که در یونیت خارجی قرار دارد و وظیفه بالا بردن فشار گاز خنک کننده و به جریان درآوردن آن در لوله های سیستم تهویه مطبوع را بر عهده دارد.

داکت اسپلیت معمولی

داکت اسپلیت معمولی یا غیر اینورتر موتوری دارد که تنها در یک دور ثابت کار می کند. به این معنی که موتور الکتریکی متصل به کمپرسور یا خاموش است و یا روشن. در حالت روشن، موتور با سرعت و قدرت کامل کار می کند، حتی اگر نیاز به چنین سطحی از تهویه مطبوع نباشد.

زمانی که دمای محیط به حد مطلوب می رسد و نیازی به کار کردن کمپرسور نیست، موتور خاموش می شود. این چرخه بارها و بارها تکرار می شود. این قطع و وصل شدن های دائمی، چندان خوب نیست و استهلاک موتور و کلا کمپرسور را بالا می برد.

ضمناً در هربار روشن شدن موتور، انرژی زیادی مصرف می شود که نتیجه آن، خودش را در قبض برق مشترک نشان خواهد داد. در کنار آن، این قطع و وصلی ها خودش می تواند عاملی برای تولید سروصدا و ایجاد مزاحمت برای ساکنین باشد. در کنار اینها، گازهای خنک کننده ای که در داکت اسپلیت معمولی استفاده می شوند، معمولاً از انواعی هستند که با محیط زیست چندان سر سازگاری ندارند.

داکت اسپلیت اینورتر

داکت اسپلیت اینورتر موتوری دارد که می تواند سرعت خود را تنظیم کند. به این معنی که موتور الکتریکی متصل به کمپرسور با توجه به نیاز محیط، دور خود را افزایش یا کاهش می دهد. این کار با استفاده از یک مبدل الکترونیکی به نام اینورتر انجام می شود که برق جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کند.

اینورتر با کنترل فرکانس و ولتاژ برق ورودی، می تواند سرعت موتور را تغییر دهد. در این حالت، موتور همیشه روشن است، اما با سرعت متغیر کار می کند. این امر باعث می شود که مصرف برق کاهش یابد و صدای تولید شده نیز کمتر شود. همچنین عمر موتور و کمپرسور نیز افزایش می یابد. در کنار اینها، گازهای خنک کننده ای که در داکت اسپلیت اینورتر استفاده می شوند معمولاً از انواعی هستند که با محیط زیست سازگارتر هستند.

حتما بخوانید:   آشنایی با نکات ایمنی نصب بخاری گازی | نحوه درست نصب دودکش

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

نحوه نصب داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت یک کار تخصصی است که نیاز به دانش و مهارت فنی دارد. بنابراین در ابتدا توصیه می کنیم این کار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید. اما اگر خود فنی کار هستید و یا می خواهید اطلاعاتی کلی از نحوه نصب داکت اسپلیت به صورت اصولی و استاندارد داشته باشید، مراحل گفته شده در زیر به شما کمک خواهد نمود.

ابتدا باید اندازه و ظرفیت داکت اسپلیت را بر اساس متراژ و نوع فضای مورد نظر انتخاب کنید. برای این کار می توانید از راهنمای خرید داکت اسپلیت استفاده کنید.

سپس باید مکان مناسب برای نصب یونیت داخلی و یونیت خارجی را مشخص کنید. یونیت داخلی باید در سقف کاذب و در مکانی که هوای خروجی آن به طور یکنواخت در فضا پخش شود نصب شود. یونیت خارجی باید در بیرون ساختمان و در مکانی که دور از آفتاب، باران و آلودگی باشد نصب شود.

در مرحله بعد لازم است لوله های مسی و کابل های برقی را بین یونیت داخلی و خارجی کشیده و متصل کنید. برای این کار باید از ابزارهای مناسب مانند لوله خم کن، لوله بر، دریل، شیب سنج و دستگاه وکیوم استفاده کنید. همچنین باید از گاز مربوطه برای پر کردن لوله های مسی استفاده کنید.

سپس باید کانال های هوایی را بین یونیت داخلی و اتاق های مختلف طراحی و اجرا کنید. برای این کار باید از مواد عایق و مقاوم مانند فوم، پلی استایرن، گالوانیزه و آلومینیوم استفاده کنید. همچنین باید از اتصالات مناسب مانند فلنج، بولت، پیچ و مهره استفاده کنید.

در نهایت دستگاه را راه اندازی کنید و تنظیمات مورد نیاز را انجام دهید. برای این کار باید از ریموت کنترل یا پنل کنترل دستگاه استفاده کنید. همچنین باید دما، سرعت فن، حالت سرمایش یا گرمایش و سایر تنظیمات را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

جمع بندی

در این مطلب از آی بک امداد به بررسی تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی پرداختیم. چنانچه نیاز به خدمات تعمیرات یا نصب و راه اندازی سیستم های سرمایشی یا گرمایشی دارید، آی بک امداد در خدمت شماست.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی در چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x