مجله لوازم خانگی

راهنمای استفاده از موکاپات Moka Pot

تاریخچه موکاپات و شیوه استفاده از موکاپات برای تهیه قهوه

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

راهنمای استفاده از موکاپات، کاربرد آن چیست؟ موکاپات اولین دستگاه اسپرسو ساز گازی است. اگر می‌خواهید بیشتر با این دستگاه آشنا شوید، با ما در ادامه این مقاله در ایبک امداد همراه باشید؛ در این مقاله به نکات مهمی مثل تاریخ و کاربرد آن و همچنین طرز استفاده موکاپات و ویژگی های این دستگاه بیشتر آشنا خواهید شد.

راهنمای استفاده از موکاپات

موکاپات چیست و چه کاربردی دارد؟
 • موکاپات یک نوع اسپرسو ساز گازی است.
موکاپات در چه سالی و به دست چه کسی ساخته شد؟
 • به دست لوئیجی دی پونتی در سال ۱۹۳۳ برای اولین بار ساخته شد.
راهنمای استفاده از موکاپات؟
 • در قدم اول قهوه را اندازه بگیرید.
 • دانه های قهوه را آسیاب کنید.
 • قهوه آسیاب شده را در کیسه موکاپات پر کنید.
 • مخزن زیر موکاپات را تا نقطه زیر سوپاپ با آب سرد پر کنید.
 • سبد موکاپات را روی مخزن پایین آن قرار دهید.
 • موکاپات را روی دمای متوسط اجاق قرار دهید.
 • بعد از جوش آمدن آب، قهوه شما آماده است.
 • نوش جان کنید.
ویژگی های استفاده از موکاپات چیست؟
 • گرفتن فضای کم
 • استفاده راحت
 • داشتن قیمت مناسب

موکاپات چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

موکاپات اولین اسپرسو ساز گازی است که برای اولین بار به دست لوئیجی دی پونتی در سال ۱۹۳۳ برای آقایموکاپات آلفونسو بیالتی اختراع و ثبت گردید. موکاپات قهوه ساز کوچکی با طراحی هشت ظلعی و ساختاری ساده ، اسپرسو خوبی را برای شما در چند دقیقه دم می‌کند. موکاپات از یک سبد قهوه و یک دیگ بخار کوچک ساخته شده که آب در مخزن پایین موکاپات یا همان دیگ بخار می‌جوشد و از قهوه فشرده و عصاره قهوه می گذرد و اسپرسو شما را آماده می‌کند.

موکاپات  به عنوان اسپرسو ساز رو گازی یا اجاقی نیز شناخته می‌شود، از قوانین فیزیک برای درست کردن یک فنجان قهوه استفاده می‌کند. این دستگاه عملکردی مانند اسپرسو ساز برقی دارد و با فشار آب عصاره قهوه را می‌گیرد، در حالی که از لحاظ قیمت برای خرید ، گزینه بسیار مناسب تری می‌باشد.

قهوه ای که موکاپات به دست می آورد “قهوه اسپرسو” نام دارد. موکاپات دارای سه بخش است، یک بخش برای آب، بخش دیگر برای پودر قهوه و بخش سوم برای قهوه اسپرسو آماده شده است. موکاپات در کشور های اروپایی مثل اسپانیا، آمریکای لاتین، پرتغال و اسپانیا از محبوبیت خاصی برخوردار است و به یک وسیله بسیار کاربردی در خانه ها تبدیل شده. اصلی ترین برند موکاپات ها Bialti می‌باشد که در ایتالیا ساخته شده با سابقه ۸۰ سال فعالیت در این زمینه یکی از محبوب ترین برند ها در صنعت قهوه است.

تاریخ و گذشته موکاپات

و اما این ایده از کجا آمد؟ می‌گویند لوئیجی دی پونتی این ایده را از همسرش در هنگام لباس شستن گرفته است لباسشویی آنها شامل یک دیگ آب و صابون بود که روی آتش می‌جوشید. آب از لوله بیرون می‌آمد و روی لباس های کثیف می‌ریخت. این ایده خوشمزه و دلنشین نیست اما لوئیجی دی پونتی تصمیم گرفت قهوه را با یک فرایندگی مانند لباسشویی خود طراحی کند؛

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر مخلوط کن زیمنس | نمایندگی تعمیرات مخلوط کن زیمنس در تهران

راهنمای استفاده از موکاپات

لوئیجی دی پونتی یک خاصیت شگفت انگیز آب را پیدا کرد که با استفاده از دادن حرارت به آب باعث جوش آوردن آن می شود و از طریق ذرات قهوه وارد یک فضای جداگانه شده و عصاره بدست آمده را در یک ظرف دیگر خالی می‌کند، این اختراع در سال ۱۹۳۳ برای یک شرکت ایتالیایی که توسط فردی به نام آلفونسو بیالتی مدیر آن مجموعه بود ساخته شد و ثبت گردید. و همچنین برند بیالتی به موکاپات تغییر پیدا کرد. امروزه موکاپات هایی که در بازار با قیمت نسبتا متوسط به مشتریان عرضه می‌شوند طرح بیالتی است اما ساخته آن شرکت نیست.

از سال ۱۹۳۳ که اولین اسپرسو ساز گازی پخش شد تا کنون، بیشتر از ۳۰۰ میلیون نمونه از آن در جای جای جهان به فروش رسیده است و همچنان در بین دوست داران قهوه جزء پر فروش ترین هاست. همچنین بعد از گذشت قرن ها اختراع او جزء پر طرفدار ترین وسیله هاست و بعد از گذشت سال ها پر کاربرد ترین  وسیله بیشتر خانه ها است.

موکاپات و دوران فاشیسم

موکاپات در دوران بنیتو موسولینی اختراع و تولید شد. دقیقا در زمانی که ایتالیا در جنگ و تنش در کشور بود و واردات و صادرات آن دائم در حال کنترل بود.

درآن زمان آلومینیوم بومی خود ایتالیا بود و به همین دلیل در زمان فاشیسم ها نسبت به فلزات وارداتی توجه بیشتری به آن می‌شد.

لوئیجی دی پونتی موکاپات را از آلومینیوم ملی ساخت و اولین تولید آن بسیار ارزان و سریع به فروش رسید و تمام شد. تهاجم ایتالیا به اتیوپی جدید باعث شد قهوه غنی شده از این کشور را به ایتالیا وارد کنند.

و بعد از این اتفاقات قهوه بیشتری به ایتالیا وارد کرد؛ کشوری که از قبل دوستدار قهوه بود حالا موکاپات هم داشت؛ اسپرسو ساز ملی که برترین و بهترین وسیله برای درست کردن قهوه بود.

موکاپات بعد از جنگ به اروپای مرکزی و سرزمین لاتین رسید و به درجه موفقیت بین المللی دست پیدا کرد.

معرفی برترین برند موکاپات در سراسر جهان

با گذشت قرن ها از این اختراع قهوه ساز رو گازی دوست داشتنی، برند بیالتی از بین نرفته و همچنان به تولید خود ادامه می‌دهد. به گفته های بعضی از افراد موکا اکسپرس بیالتی جزء پر فروش و پرطرفدار ترین اسپرسو ساز رو گازی در سراسر جهان است.

حدود ۹۰ سال است که بیالتی محصول خود را به سراسر جهان ارسال می‌کند. آلیاژ مورد استفاده این محصول روی طعم قهوه اثر بدی نمی‌گذارد. ضمن اینکه می‌توانید در خانه یا محل کار و همچنین در طبیعت از موکاپات استفاده کنید.

به همین دلیل تعجبی ندارد که این موکاپات ایتالیایی از محبوب ترین اختراعات انسان به شمار می‌آید.

راهنمای استفاده از موکاپات

شاید برای شما جالب باشد که بدانید درون دستگاه اسپرسو ساز رو گازی  چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟ که در انتها یک فنجان قهوه خوش طعم در اختیارتان قرار می‌گیرد.

استفاده از موکاپات کار بسیار راحتی است کافی است به نکات زیر توجه کنید:

 • در قدم اول دانه های قهوه را با استفاده از سبد موکاپات اندازه گرفته و بعد از آن سبد موکاپات را پر کرده.
 • دانه های قهوه را داخل آسیاب قهوه ریخته و آسیاب کنید.
 • کیسه موکاپات را با استفاده از قهوه آسیاب شده پر کرده و با کشیدن انگشت از طرفی به طرف دیگر صاف کنید. فراموش نکنید که در موقع استفاده از موکاپات نیازی به فشار دادن قهوه نیست.
 • تا نقطه زیر سوپاپ، مخزن زیر موکاپات را با آب سرد پر کرده.
 • سبد را روی مخزن پایین موکاپات قرار بدهید و اجزا و قطعات موکاپات را به همدیگر ببندید، برای آب بندی شدن مخزن پایین قهوه ساز را محکم ببندید.
 • موکاپات را روی حرارت ملایم گذاشته تا جوش آید.
 • بعد از جوش آمدن آب داخل مخزن، آب جوش آمده با فشار از میان قهوه گذشته و آن را دم می آورد و به بالا حرکت می‌کند تا از نازل قهوه ساز خارج شود. بعد از خروج کامل قهوه دم شده از نازل اجاق را خاموش کرده و قهوه تان را سرو کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر مخلوط کن هاردستون | نمایندگی تعمیرات مخلوط کن هاردستون

مزیت های استفاده از موکاپات

شاید از خود بپرسید با وجود اسپرسو ساز برقی چه نیازی هست که از اسپرسو ساز رو گازی استفاده کنیم؟

برای پاسخ به این سوال در این بخش به چند مورد از مزیت های استفاده از موکاپات اشاره خواهیم کرد:

راهنمای استفاده از موکاپات

 • جای کمتری را اشغال می‌کند: موکاپات قهوه ساز با طول و عرض ۱۸،۱۰ سانتی متر فضای زیادی را اشغال نمی‌کند  می‌توانید به راحتی آن را در کشوی کابینت یا یخچال نگهداری کنید.
 • نداشتن قطعات متحرک: موکاپات از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و هیچ قطعه متحرکی ندارد که به مرور زمان دچار فرسودگی شود و شما می‌توانید فقط قهوه را درست کنید و نوش جان کنید.
 • گرما تنها چیزی که نیاز دارد: نداشتن نیاز به برق، نداشتن فیلتر و فقط با آب جوش، می‌توانید قهوه خود را درست کنید. با موکاپات راحت سفر کنید و به راحتی قهوه بنوشید و لذت ببرید.
 • داشتن قیمت مناسب: داشتن قیمت مناسب و کیفیت بالا موکاپات به شما اجازه می‌دهد تا از هر قهوه ای که دوست دارید استفاده کنید.

علت خرید قهوه ساز موکاپات

وقتی برای خرید محصولات مختلفی مراجعه می‌کنید به دو نکات بسیار مهم همیشه توجه می‌کنید، قیمت و کارایی آن می‌باشد، درست است که قهوه ای که با دستگاه اسپرسو ساز تهیه می‌شود طعم و مزه بیشتری دارد و باب میل شماست، اما همیشه به قیمت دستگاه ها و نوع موکاپات نیز دقت کنید.

دستگاه های اسپرسو ساز از یک میلیون تومان که ارزانترین آنهاست شروع می‌شود تا مدل های حرفه ای تر که حدود سی میلیون تومان است. حال در منطقی ترین حالت می‌خواهیم این موکاپات را که حدودا زیر ۵۰۰ هزار تومان است را با دستگاه های موجود در بازار مقایسه کنیم؟

در نگاه کلی بخواهیم به ساده ترین زبان بیان کنیم می‌توانیم بگوییم موکاپات در واقع جایگزین بهتری از لحاظ قیمت برای دستگاه های دیگر اسپرسو ساز است.

همچنین می‌توان علاوه بر قیمت مناسبی که این دستگاه دارد به نقاط قوت دیگر موکاپات اشاره کرد مثل دوام، سادگی در استفاده، مقاومت بالای این دستگاه در برابر گرما که باعث شده میزان خرابی این دستگاه بسیار پایین می‌باشد.

می‌توان به ضد زنگ بودن و ساختار بسیار شیک و همچنین جنس آلومینیومی آن اشاره کرد که از مزیت های این دستگاه محسوب می‌شود، البته که تنها نقطه ضعف این دستگاه می‌توان گفت در صورت بی دقتی قهوه شما را تلخ می‌کند. که با کمی دقت می‌توان از تلخ شدن بیش از اندازه قهوه جلوگیری کرد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

موکاپات چیست؟ مزایای موکاپات چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آشنایی با تاریخچه موکاپات آموزش طرز استفاده صحیح از موکاپات برای تهیه اسپرسو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا