تعمیرات جاروبرقی

آیا می توان فیلتر جاروبرقی را شست؟

روش شستشوی فیلتر جاروبرقی در کمترین زمان | چگونه فیلتر جاروبرقی را تمیز کنیم؟

آیا می‌توان فیلتر جاروبرقی را شست؟ یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در داخل جاروبرقی وجود دارد فیلتر است که در عملکرد دستگاه نقش بسیار مهمی را دارد و قدرت مکش دستگاه رابطه مستقیم با سلامت فیلتر دارد و فیلترها با داشتن حالت فشرده ذرات ریز جمع شده در محیط را جذب می‌کنند. شاید بپرسید که عملکرد فیلتر جاروبرقی چیست؟ در این مقاله از ایبک امداد به نکات خیلی مهمی از جمله قابلیت شستشوی فیلتر جاروبرقی، بهترین زمان برای شستشوی فیلتر جاروبرقی، اهمیت تمیز کردن فیلتر چیست؟ ، شستشوی فیلتر جاروبرقی و روش تعویض فیلتر جاروبرقی. را توضیح داده ایم.

خلاصه ای از مطلب، آیا می توان فیلتر جاروبرقی را شست را در این بخش آورده ایم

فیلتر جاروبرقی چه کاربردی دارد؟
 • فیلتر در دستگاه عمل فیلتراسیون را بر عهده دارد.
آیا می توان فیلتر جاروبرقی را شست؟
 • در برخی از مدل های جاروبرقی قابلیت شستشو دارد.
بهترین زمان برای تمیز کردن فیلتر جاروبرقی چه زمانی است؟
 • هر سه ماه باید یکبار فیلتر را تمیز کرد.
 • هر زمان که مکش دستگاه کم شد باید فیلتر را تمیز کرد.
تمیز کردن فیلتر چه اهمیتی دارد؟
 • باعث می شود عملکرد جاروبرقی افزایش و مکش دستگاه بهتر شود.
مکان فیلتر جاروبرقی کجاست؟
 • در اکثر مدل ها در مخزن جاروبرقی و متصل به درب دستگاه می باشد.
چگونه باید فیلتر جاروبرقی را شست؟
 • فیلتر را از جاروبرقی بیرون آورید.
 • این قطعه را در آب و مایع فراوان خیسانده و بشویید.
چگونه باید فیلتر جاروبرقی را تعویض کرد؟
 • به آسانی می توان فیلتر خراب را بیرون آورده و با فیلتر جدید و نو جایگزین کنید.

فیلتر جاروبرقی چه وظیفه ای دارد

فیلتر جاروبرقی دارای کاربرد های بسیار فراوانی است و این قطعه توانست با ویژگی های خاصی که دارد و همچنین کیفیت بالای خود نظر خیلی از کاربران جاروبرقی را به خود جلب نماید. این رقم از قطعات با توجه به صلاح دید تولید کنندگان در سایز ها و اندازه های متفاوتی ساخته می شوند. در بازار های امروزه در سراسر دنیا می توان انواع خاصی از فیلتر ها را دید که به فیلتر های صنعتی معروف هستند و در دنیای صنعت از این فیلتر ها برای جاروبرقی های صنعتی استفاده می نمایند.

فیلتر در جاروبرقی این وظیفه را دارد که عمل فیلتراسیون را انجام دهد. این قابلیت در دستگاه باعث جذب میزان زیادی از ذرات ریز و گرد و غبار می شود و همچنین جلوی برگشت آن به محیط را می گیرد. همچنین این عمل باعث ایمنی و بهداشت بیشتر در هنگام جارو زدن می شود. فیلتر جاروبرقی بسته به برند سازنده و استانداردهای انتخاب شده در مدل‌های مختلفی قابل تولید و طراحی می‌باشد. از انواع فیلتر‌ها دو دسته‌بندی وجود دارد که یک دسته‌بندی به عنوان فیلتر‌های یکبار مصرف و همچنین یک دسته‌بندی برای فیلتر‌های قابل شستشو می‌باشد.

بعد از مدتی استفاده از جاروبرقی فیلتر ها پر می شوند در این موقع باید ابتدا نوع فیلتر را مشخص کنید. در صورت یکبار مصرف بودن فیلتر باید آن را با یک فیلتر دیگر تعویض کنید و اگر این قطعه قابلیت شستشو داشت باید عملیات شستشوی فیلتر را شروع کنید. قیمت های فیلتر ها بستگی به جنس و نوع آن ها دارد در این میان فیلتر های یکبار مصرف هزینه ی خرید کمتری را دارند ولی مدت کمتری می توان از آن استفاده کرد. وقتی احساس کردید مکش جاروبرقی شما کاهش یافته و دستگاه دیگر مثل روز اول کار نمی کند باید اقدام به تعویض فیلتر دستگاه نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  هود چگونه کار می‌کند؟

آیا فیلتر قابلیت شستشو دارد

با توجه به نوع برند جاروبرقی و نوع فیلتر عملیات شستشو کاملا باهم متفاوت می باشد. قبل از اقدام به شستشوی فیلتر باید بررسی کنید که آیا این قطعه قابلیت شستشو را دارد یا نه؟ برای اطلاع از این سوال فقط کافی است به دفترچه ی دستگاه سر بزنید و یا فیلتر را چک کنید.

بهترین زمان برای تمیز کردن فیلتر جاروبرقی چه زمانی است

هر دو مدل فیلتر جاروبرقی باید هر سه تا شش ماه یکبار شسته یا تمیز شوند و یا تعویض گردند. البته اگر بعد از هر ۴ بار استفاده از دستگاه فیلتر را گرد گیری کنید عمر فیلتر نیز افزایش می یابد. اگر قدرت مکش دستگاه شما کاهش یافته است نیز می تواند نشانه ای باشد که فیلتر دستگاه شما پر شده است. بنابر این هر وقت حس کردید مکش دستگاه کاهش یافته است فیلتر را بررسی کنید و در صورت نیاز شسته یا تعویض کنید.

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی دارای چه اهمیتی است

آیا فیلتر جاروبرقی شما قابلیت شستشو را دارد؟ این دستگاه ها معمولا تونایی بسیار محدودی را در جمع کردن زباله ها و همچنین گرد و غبار دارند. بعد از مدتی استفاده از دستگاه می فهمید که دیگر مثل روز اول کار نمی کند و مکش ندارد. در این مواقع باید بدانید که فیلتر دستگاه لایه ی ضخیمی از گرد و غبار دارد و مسدود شده است. اکنون باید فیلتر را تمیز کنید. البته بدانید که اگر دستگاه جاروبرقی را سال هاست که دارید و چندین بار فیلتر را شستشو داده اید الان باید اقدام به تعویض فیلتر نمایید. در واقع باید هر ۳ تا ۵ سال فیلتر دستگاه را تعویض نمایید.

مکان فیلتر جاروبرقی کجاست

قبل از اینکه فیلتر جاروبرقی را عوض کنید باید بدانید که این فیلتر در کجای جاروبرقی قرار دارد:

مکان فیلتر جاروبرقی کجاست

 • در کل باید بگوییم که دستگاه جاروبرقی دارای دو عدد فیلتر مهم می باشد که در ادامه مکان این فیلتر ها را برای شما خواهیم گفت.
 • اولین فیلتر که مهم ترین است و وظیفه ی آن جلوگیری نمودن از ورود گرد و غبار ها به موتور جاروبرقی می باشد، این فیلتر در درون محفظه ی جاروبرقی و در پشت کیسه ی آن قرار دارد.
 • یک فیلتر نیز در پشت جارو برقی قرار دارد که به فیلتر هپا معروف می باشد و وظیفه ی آن جذب بیشتر و بهتر ذرات گرد و غبار می باشد.
 • فیلتر هپا را می توان در برخی از مدل های جاروبرقی نصب کرد و تمامی برند ها این فیلتر را ندارند.
 • بیشتر جاروبرقی هایی که قدیمی هستند از فیلتر ثانویه استفاده نمی کنند و فقط دارای فیلتر اولیه در پشت کیسه می باشند.

مکان فیلتر جاروبرقی های سطلی کجاست

در جاروبرقی ها یکی از مهم ترین قسمت ها فیلتر جاروبرقی است. تعویض نمودن به موقع این قطعه باعث می شود عملکرد دستگاه افزایش یابد. در مرحله ی بعد مکان فیلتر جاروبرقی را مشخص می کنیم:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر جاروبرقی دلونگی Delonghi|نمایندگی مجاز تعمیرات دلونگی

مکان فیلتر جاروبرقی های سطلی کجاست

 

 

 • در جاروبرقی های سطلی فیلتر ها معمولا از جنس فیلتر های هپا می باشد که از جنس پارچه ای با قاب نگهدارنده می باشند.
 • در این دستگاه معمولا فیلتر های اصلی در مخزن جاروبرقی و به درب دستگاه متصل می باشند.
 • در بعضی از جاروبرقی های سطلی موتور اصلی دستگاه درون فیلتر جاروبرقی قرار می گیرد.

 

چگونه باید فیلتر جاروبرقی را شست

برای اینکه بتوانید فیلتر جاروبرقی را تمیز کنید باید آن را بشویید، یا آن را گردگیری نمایید و در صورت نیاز فیلتر جدیدی را بخرید. قبل از اینکه فیلتر جاروبرقی را بشوید اول از همه چک کنید که آیا این فیلتر قابلیت شستشو دارد یا نه؟ برای اطلاع از جنس فیلتر شما باید دفترچه ی راهنمای دستگاه را بررسی نمایید تا بدانید که قابلیت شستن دارد یا خیر. اگر فیلتر جاروبرقی قابل شستن بود بر روی آن باید یک عدد و حروف هک شده باشد. در این حالت می توانید با خیالی راحت فیلتر را از دستگاه در آورید و آن را با آب و مواد شوینده ی فراوان شستشو دهید.

بعد از شستشوی فیلتر آن را در جلوی نور آفتاب قرار دهید تا به خوبی خشک شود. اگر روی فیلتر حرف W نباشد این معنی را می دهد که فیلتر قابلیت شستشو را ندارد و باید برای تمیز کردن آن را بتکانید و یا جلوی باد گرفت. آگاه باشید که در زمان تمیز نمودن فیلتر های غیر قابل شستشو جلوی دهان و بینی خود را بگیرید تا گرد و غبار وارد دهان و ریه ی شما نشود. اگر به مدت ۵ تا ۶ ماه است که از فیلتر در حال استفاده هستید بهترین کار این است که جای تکاندن یا شستشوی فیلتر این قطعه را با فیلتر نو در دستگاه تعویض نمایید.

چگونه باید فیلتر جاروبرقی را تعویض کرد

در جاروبرقی خود اگر متوجه شدید که فیلتر شکسته است و یا دچار آسیب دیدگی های زیاد و یا حتی پوسیدگی شده است باید این قطعه را به طور کامل تعویض نمایید زیرا دیگر شستشو و تمیز کردن آن چاره ساز نمی باشد. همانطور که قبلا نیز گفته شد می توانید فیلتر را در درون جاروبرقی و پشت پاکت دستگاه فیلتر را پیدا کنید و بعد از آن فقط کافیست فیلتر قدیمی را از دستگاه خارج کرده و فیلتر جدید را جایگزین نمایید. هنگامی که قصد دارید فیلتر نو برای جاروبرقی خود بخرید باید شماره ی مدل دستگاه خود را داشته باشید . این شماره را به احتمال زیاد می توانید در کناره های دستگاه و یا پایه ی جارو بر روی یک برچسب و صفحه نوشته شده است، پیدا نمایید.

اگر نتوانستید خودتان در خانه فیلتر جاروبرقی را پیدا کرده و تعویض کنید برای این کار می توانید با کارشناسان ایبک امداد تماس گرفته و از راهنمایی های لازم در باره ی فیلتر های دستگاه استفاده کنید و در صورت نیاز از تعمیرکاران مجموعه برای تعویض فیلتر دستگاه بهره مند شوید.

روش شستشوی فیلتر جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله یاد میگیرید که چگونه فیلتر جاروبرقی را بشویید و یا تعویض نمایید.

امتیاز کاربر: ۱.۹ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا