مجله لوازم خانگی

نحوه نگهداری از چرخ گوشت و تیز کردن تیغه های آن

نحوه نگهداری از چرخ گوشت کردن و تیز کردن تیغه آن | استفاده صحیح و اصولی از چرخ گوشت محمدی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

نگهداری و استفاده از چرخ گوشت ها مانند لوازم آشپزخانه دیگر نکات و اصولی دارد. برای اینکه بهره وری دستگاه بالاتر رود و عمر مفید دستگاه شما بیشتر باشد، باید به صورت اصولی از آن نگهداری و استفاده نمایید. چرخ گوشت در آشپزخانه از جمله لوازم کاربردی می باشد، که موجب می گردد پخت و پز با سرعت بیشتر و راحت تر انجام شود.

در صورتی که مایل هستید چرخ گوشت شما برای مدت زمان بیشتری در آشپزخانه شما بدون هیچ مشکلی کار کند و بتوانید از آن به راحتی استفاده نمایید، باید نحوه نگهداری از چرخ گوشت را به خوبی بدانید.

نحوه چرخ کردن گوشت با چرخ گوشت

پیش از آنکه به نکات مهم در مورد نگهداری چرخ گوشت اشاره کنیم، باید نحوه عملکرد درست این دستگاه را بدانید. گوشت را داخل محفظه دستگاه بریزید و با ابزار استوانه ای شکل که به همراه چرخ گوشت است، آنها را فشار دهید، تا گوشت ها به دنده مارپیچ برسند. این دنده ها گوشت های وارد شده را خرد می کنند و به حالت قطعه های ریز از صفحه برش رد می کنند. این نحوه کارکرد درست چرخ گوشت سالم می‌باشد.

نحوه نگهداری از چرخ گوشت

چرخ گوشت از جمله لوازم گران قیمت می باشد. به همین دلیل باید به گونه‌ای از آن نگهداری و استفاده کنید، که استهلاک کمتری داشته و عمر آن طولانی تر باشد. در هنگام استفاده کردن از چرخ گوشت باید نکات مهمی را رعایت نمایید.

در اولین قدم وقتی که قصد راه اندازی و نصب چرخ گوشت خود را دارید، محفظه و قطعه های نگهدارنده چرخ گوشت را با دقت بررسی کنید، که جسم خارجی در قطعه های چرخ گوشت وجود نداشته باشد. باید بدانید، که وقتی قطعه های دستگاه را سرهم می‌کنید، چرخ گوشت نباید به برق زده شود.

چرخ گوشت خود را برای سطح صاف و سفت قرار دهید و توجه داشته باشید، که باید جریان هوا به راحتی وارد دستگاه شما شود و به موتور برسد، تا بتواند آن را خنک نماید. قطعه های مواد غذایی مختلف مانند گوشت را در چرخ گوشت بریزید. بهتر است قبل از اینکه آنها را درون چرخ گوشت قرار دهید، به قطعه های کوچکتر تقسیم نمایید. قطعه های بزرگ مواد غذایی ممکن است، که در محفظه چرخ گوشت گیر کنند و در این حالت قطعه مارپیچ حرکت درستی نخواهد داشت و به این ترتیب عملکرد چرخ گوشت با اختلال مواجه می گردد.

از ریختن سیب زمینی و سبزیجات در چرخ گوشت خودداری نمایید. چون آب این مواد به درون دستگاه شما نفوذ خواهد کرد و موجب می‌شود موتور چرخ گوشت با خرابی مواجه شده و دستگاه عملکرد مناسبی نداشته باشد، چنانچه برای چرخ کردن مواد زیادی دارید بهتر است، که هر چند دقیقه چرخ گوشت خود را خاموش نموده و به موتور دستگاه استراحت دهید.

برای اینکه گوشت را داخل چرخ گوشت فشار دهید، از انگشتان خود به هیچ عنوان نباید استفاده کنید. این کار را باید با استوانه پلاستیکی که همراه چرخ گوشت است، انجام دهید. چرخ گوشت را در دسترس کودکان قرار ندهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید DVD Player | همه چیز درباره یک دستگاه DVD Player

در صورتی که گوشتی در محفظه دستگاه وجود دارد، اما نمی تواند آن را چرخ کند، باید آن را خاموش کنید و پس از اینکه سیم آن را از برق جدا کردید، به عیب‌یابی و تعمیر قطعه‌‌های مختلف آن بپردازید.

چرخ گوشت خود را به صورت خالی روشن نگه ندارید، چون موجب می‌شود، که به موتور فشار زیادی وارد شود و در این حالت شاهد داغ کردن چرخ گوشت خواهید بود.

در صورتی که متوجه شدید چرخ گوشت شما کند کار می کند و به سختی مواد را چرخ می کند، باید آن را خاموش نمایید و از برق جدا کرده و قطعه های آن را باز کنید. امکان دارد، که رگ و چربی در مارپیچ چرخ گوشت گیر کرده و از حرکت درست آن جلوگیری کرده باشد. همه وسایل برقی مانند چرخ گوشت، نباید در معرض گرما و رطوبت قرار بگیرند.

چرخ گوشت را در محیط خشک قرار دهید، تا موتور دستگاه شما عمر بیشتری داشته باشد.

چرخ گوشت

شستن و تمیز کردن چرخ گوشت

یکی از نکات مهم برای نگهداری از چرخ گوشت نحوه درست و اصولی تمیز کردن دستگاه می باشد. چون وقتی چرخ گوشت به صورت اصولی تمیز می شود، عمر مفید بیشتری خواهد داشت. این دستگاه دارای قطعه های ریز و درشت زیادی است.

امکان دارد، که چربی گوشت در اجزای مختلف چرخ گوشت مانند محفظه نگهدارنده، قطعات برش و محور مارپیچ گیر کرده و مشکلاتی را ایجاد کند. استوانه پلاستیکی نیز با گذشت زمان آلوده شده و احتمال کپک زدن آن نیز وجود دارد.

باید به این نکته توجه داشته باشید، که در صورتی که غذاهای مختلف به صورت کامل تمیز نشوند و اثراتی از چربی بر روی آنها باقی مانده باشد، مسمومیت غذایی برای خانواده و شما به همراه خواهد آورد.

پس از اینکه گوشت های خود را چرخ کردید، کمی نان خشک را نیز درون دستگاه خود آسیاب نمایید. نان خشک موجب می‌شود، که گوشت ها و چربی هایی که درون چرخ گوشت باقی مانده است پاک شود و از دستگاه خارج شود. این کار موجب شستشوی راحت قطعه های مختلف چرخ گوشت می‌شود.

حالا چرخ گوشت خود را خاموش کنید و از برق بکشید و قطعه های مختلف آن را جدا نمایید. محور مارپیچ، صفحه برش محفظه نگهدارنده، کانال گوشت و قیف را باز نموده و در محلول مواد شوینده و آب بگذارید و اجازه دهید، که چربی ها به خوبی خیس بخورند. قطعه های مختلف چرخ گوشت را نباید درون ماشین ظرفشویی قرار دهید، چون رنگ آنها تغییر می کند و در مدت زمان کمتری فرسوده شده و تیغه دستگاه نیز کند خواهد شد.

وقتی که تیغه های چرخ گوشت خود را مورد شستشو قرار می‌دهید، باید احتیاط کنید، تا دست شما بریده نشود. در صورتی که تیغه چرخ گوشت به صورت خوب شسته نشود، کند شده و گوشت به خوبی چرخ نخواهد شد. قطعه هایی که در محلول قرار داده بودید را بیرون آورده و با کمک اسفنج آنها را تمیز کنید. این قطعه ها چون به اندازه کافی با مواد شوینده و آب خیس خورده اند، راحت تمیز خواهند شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیر لوازم برقی بهی در کرج BEHI

درون محفظه اصلی دستگاه دندانه هایی وجود دارد، که رگ و چربی را در خود ممکن است نگه دارند. بنابراین نظافت آنها مدام با کمی سختی به همراه است. برای اینکه این محفظه اصلی را تمیز کنید، با اسفنج داخل دندانه ها را به خوبی تمیز نمایید.

وقتی که قطعه های مختلف چرخ گوشت را شستید، هر کدام از آنها را با حوله تمیز خشک نمایید، تا قطعه ها زنگ نزنند. پس از این کار آنها را باید در محیط خشک و گرم بگذارید، تا به صورت طبیعی به طور کامل خشک شوند.

نگهداری از قطعه های مختلف چرخ گوشت

وقتی که قطعه های مختلف چرخ گوشت خشک شدند، باید آنها را سرهم کرده و نصب کنید، تا استفاده بعدی چرخ گوشت خود را در کابینت یا گوشه‌ای از آشپزخانه قرار دهید. در صورتی که احساس می کنید بر روی قطعات چرخ گوشت گرد و غبار می نشیند، می توانید قسمت‌های مختلف دستگاه را بردارید و در لایه هایی از فویل یا پلاستیک بپیچانید، تا برای استفاده بعدی پاکیزه و آماده باشند.

تیز کردن تیغه چرخ گوشت

استفاده بیش از اندازه و نادرست از چرخ گوشت موجب کند شدن تیغه های آن خواهد شد. بسیاری از افراد مایل هستند، که تیغه دستگاه را در خانه تیز کنند. تیغه چرخ گوشت را می توانید در خانه با استفاده از سنگ نفت انجام دهید، ولی در صورتی که بدون دقت و مهارت این کار را انجام دهید، تیغه چرخ گوشت آسیب خواهد دید. تیز کردن تیغه چرخ گوشت بهتر است توسط افراد متخصص و ماهر در این زمینه انجام شود.

عیب‌یابی و تعمیر چرخ گوشت

در صورتی که همه نکات و اصول نگهداری از این دستگاه را رعایت نمایید، دستگاه شما کمتر با ایراد و مشکل مواجه خواهد شد. اما در صورتی که به هر دلیلی برای چرخ گوشت شما مشکل و خرابی به وجود آمد، باید با افرادی که در زمینه تعمیرات چرخ گوشت تخصص دارند تماس حاصل کنید، تا چرخ گوشت شما به صورت صحیح و اصولی عیب یابی و تعمیر گردد.

چنانچه بدون داشتن دانش و مهارت کافی دستگاه چرخ گوشت خود را دستکاری کنید یا عیب یابی و تعمیر چرخ گوشت خود را به افرادی که در این زمینه مبتدی هستند، بسپارید، چرخ گوشت گران قیمت شما آسیب های جبران ناپذیری خواهد دید و در این صورت کارایی و عملکرد چرخ گوشت به صورت چشمگیر کاهش پیدا می‌کند.

چنانچه نیاز به تعویض قطعه‌ای بود، باید توجه نمایید، که قطعه های اصلی و فابریک برای چرخ گوشت خود تهیه کنید، تا عملکرد و کارایی دستگاه مانند سابق بوده و برای چرخ گوشت شما مشکلی به وجود نیاید. در غیر این صورت در مدت زمان بسیار کم دوباره مجبور به تعمیر چرخ گوشت خود خواهید شد.

چرخ گوشت

سخن تکمیلی

چرخ گوشت از جمله وسایل برقی پرکاربرد در آشپزخانه منازل می باشد. افراد از این دستگاه برای چرخ کردن مواد غذایی مختلف استفاده می‌کنند. چنانچه با نحوه نگهداری و استفاده اصولی از این دستگاه آشنا باشید، می توانید طول عمر چرخ گوشت خود را افزایش دهید و از ایجاد خرابی و مشکل در آن جلوگیری کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه نگهداری از چرخ گوشت و تیز کردن تیغه آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای نگهداری و استفاده صحیح از چرخ گوشت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا