تعمیرات لپ تاپ

دلیل روشن نشدن کامپیوتر

یکی از مشکلات رایج که ممکن است برای کامپیوتر ها پیش آید روشن نشدن آن می باشد. ممکن است این ایراد به علت مشکلات نرم افزاری و یا نقص در قطعات سخت افزاری کامپیوتر رخ دهد. بنابراین می‌توان گفت دلیل روشن نشدن کامپیوتر را مشاهده نواقصی در نرم افزار و یا سخت افزار و یا همچنین خراب شدن قطعاتی مثل دکمه پاور کامپیوتر دانست.

خراب شدن دکمه پاور و روشن نشدن کامپیوتر

یکی از اصلی ترین علل روشن نشدن کامپیوتر، ایجاد خرابی در دکمه پاور می باشد. خراب شدن دکمه پاور می‌تواند تحت تاثیر قطع و وصل شدن منبع تغذیه برق باشد. عدم اتصال دکمه پاور به سایر قطعات داخلی نیز می تواند باعث بروز مشکلاتی در آن شود. در واقع اولین توصیه پس از مواجهه با روشن نشدن کامپیوتر این است که وضعیت دکمه پاور و همچنین منبع تغذیه مورد بررسی قرار گیرد. پیدا کردن دلیل روشن نشدن کامپیوتر برای افرادی که با حجم زیادی از کار روبرو هستند و سیستم آنها خاموش است، امری مهم و حیاتی محسوب می شود.

بررسی علل روشن نشدن کامپیوتر

عوامل و دلایل مختلفی می‌تواند باعث روشن نشدن کامپیوتر شود. به طور مثال می‌توان گفت روشن نشدن کامپیوتر با کارت گرافیک و یا روشن نشدن سیستم بعد از فشردن پاور می توانند تحت تاثیر مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری خاصی رخ دهند. یکی از روش هایی که در پیدا کردن دلیل روشن نشدن کامپیوتر می تواند تاثیر گذار باشد، دریافت اطلاعات کافی راجع به مشکلات احتمالی بروز این مشکل می باشد.

مشاهده نکردن علائم روشن شدن کامپیوتر

در این شرایط در اکثر اوقات پس از آنکه دکمه پاور را می فشارید هیچ نشانه ای مشاهده نمی کنید که متوجه شوید کامپیوتر روشن شده است. در این حالت چنانچه چراغ کامپیوتر و فن واکنشی نشان ندهند، ممکن است علت روشن نشدن کامپیوتر مشکل سخت افزاری باشد و یا منبع تغذیه کامپیوتر دچار ایراداتی شده باشد. چرا کامپیوتر روشن نمی شود؟چنانچه دکمه پاور و فن کامپیوتر روشن شود ولی تصویر بالا نیاید و سیستم اجرا نشود به احتمال زیاد دلیل روشن نشدن کامپیوتر می تواند بروز مشکل در مانیتور دستگاه باشد.

حتما بخوانید:   بررسی مشکلات نرم افزاری لپ تاپ مایکروسافت به همراه روش حل آن

خاموش شدن خود به خودی کامپیوتر

در این شرایط مشاهده می کنید که بلافاصله بعد از روشن کردن سیستم کامپیوتر خاموش می شود و صفحه مانیتور دوباره تاریک خواهد شد. در حقیقت سیستم پس از آنکه یک بار بالا آمد و اجرا شد مجدداً خاموش می شود. در این شرایط چنانچه مشاهده کردید که فن و چراغ پاور همچنان روشن است و همچنین صدای بوق از سیستم شنیده می شود، مشکل کامپیوتر شما ما می تواند مربوط به مانیتور باشد.

ایجاد مشکل در کارت گرافیک کامپیوتر

چنانچه بک لایت کامپیوتر را چک کردید و متوجه شدید که مشکل از آن نیست، به احتمال زیاد دلیل روشن نشدن کامپیوتر می تواند ایجاد مشکل در کارت گرافیک باشد. یکی از حساس‌ ترین قطعات کامپیوتر کارت گرافیک است و به همین خاطر چنانچه مطمئن شدید که کارت گرافیک کامپیوتر شما دچار مشکل شده است بهتر است از یک تعمیرکار متخصص بخواهید تا سلامت این قطعه را مورد بررسی قرار دهد.

خرابی مادربرد کامپیوتر

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم کامپیوتر مادربرد آن می‌باشد. اگر مادربرد کامپیوتر دچار مشکل شود، وقتی دکمه پاور را می فشارید چراغ های فن و چراغ کیس روشن می شوند اما پس از گذشت چند ثانیه متوجه می‌شوید که کامپیوتر از کار میفتد. برای برطرف کردن این مشکل نیز نیاز به یک متخصص سخت افزار دارید تا بتواند مادربرد سیستم را مورد بررسی قرار دهد و مشکل آن را برطرف کند.

رفع مشکلات مربوط به سخت افزار کامپیوتر

از دیگر عواملی که باعث بروز مشکل در سیستم کامپیوتر شما می شود ایراد در سخت افزار کامپیوتر است. چنانچه سیستم روشن نمی شود در این شرایط باید به بررسی کردن سخت افزار و قطعات سیستم بپردازید. گاهی اوقات وقتی که کاربر قطعه جدیدی مثل کارت حافظه و یا سایر قطعات سخت افزاری را در کامپیوتر خود نصب می کند ممکن است به علت عدم نصب اصولی، کامپیوتر دچار مشکل شود. در این صورت لازم است قطعاتی را که به تازگی در سیستم خود قرار داده اید را جدا کنید و پس از آن اقدام به روشن کردن کامپیوتر نمایید. چنانچه مشکل برطرف نشد، باید قطعات دیگر سخت افزاری مثل کارت گرافیک، مادربرد، سی پی یو، مانیتور، منبع تغذیه و … را بررسی کنید.

صدا دادن سیستم هنگام روشن شدن

چنانچه سیستم شما به هنگام روشن شدن صداهای عجیبی ایجاد می‌کند و باعث نگرانی شما شده است برای برطرف کردن مشکل و یافتن علت آن باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید.چرا کامپیوتر روشن نمی شود؟

  • ابتدا باید مطمئن شوید ضربه‌ای به سی دی رام دستگاه شما وارد نشده باشد. صدای کار کردن سی دی رام را بارها شنیده اید. بنابراین آن صدا را بررسی کنید و ببینید مثل گذشته است یا خیر. اگر صدای آن طبیعی نبود و شباهتی به گذشته نداشت به احتمال زیاد این قطعه دچار خرابی شده است. بنابراین باید اقدامات لازم را برای تعمیر و همچنین گاهی اوقات تعویض آن انجام دهید.
  • بررسی کنید اتصالات کیس به درستی انجام شده باشد و اگر پیچ ها شل است آن را سفت کنید. اختلال در هارد و قدیمی شدن آن هم می تواند باعث به وجود آمدن صدای ناهنجار در سیستم به هنگام روشن کردن شود. برای برطرف کردن آن باید هارد را مورد بررسی قرار دهید و اگر دچار خرابی شده بود آن را تعویض کنید.
  • چنانچه مشکل صدای غیر طبیعی در سیستم شما با انجام موارد بالا برطرف نشود ممکن است فن سیستم دچار مشکل شده باشد. فن در قسمت پشتی کیس قرار دارد. صدای طبیعی آن را حتماً قبلاً بارها شنیده اید. اگر متوجه صدای غیر طبیعی از فن سیستم شدید برای تعمیر کردن آن می‌توانید از متخصص سخت‌افزار کمک بگیرید. همچنین از درست قرار گرفتن فن بر روی کارت گرافیک اطمینان حاصل کنید.
حتما بخوانید:   مشکلات متداول نرم افزاری در لپ تاپ های سونی

خراب شدن منبع تغذیه

اگر دکمه پاور کامپیوتر خود را فشار می دهید و هیچ نشانه‌ای از کار کردن فن و یا روشن شدن دکمه پاور مشاهده نمی کنید، به احتمال زیاد منبع تغذیه سیستم شما دچار مشکل شده است. در این شرایط لازم است از سالم بودن و درست کار کردن منبع تغذیه، محافظ، پریز و اتصالات آن مطمئن شوید. ایجاد خرابی در هر کدام از مواردی که گفته شد می تواند باعث روشن شدن کامپیوتر شود زیرا از وارد شدن برق به کامپیوتر خودداری خواهد کرد.

خراب شدن مانیتور

گاهی ممکن است مشکل روشن نشدن کامپیوتر به سخت افزار و منبع تغذیه مربوط نشود و شما با فشردن دکمه پاور مشاهده کنید که فن کار می کند و چراغ روی کیس هم روشن می‌شود اما مانیتور روشن نمی شود. در این شرایط باید به خراب شدن صفحه نمایش شک کنید و علت آن را در مانیتور پیدا کنید. چنانچه با این مشکل روبرو شدید ابتدا کابل برق و اتصالات مانیتور را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه مشکل از آنها نبود، مانیتور را به یک متخصص سخت افزار بسپارید تا آن را بررسی و مشکل را برطرف کند.

دلیل روشن نشدن مانیتور

همانطور که پیش از این گفتیم دلیل روشن نشدن سیستم گاهی اوقات می تواند خراب شدن مانیتور باشد. روشن نشدن و یا کار نکردن مانیتور علل مختلفی دارد. شما می توانید با چند کار ساده و بررسی کردن مانیتور برخی از مشکلات آن را برطرف کنید.

خراب شدن پریز برق

گاهی تنها علتی که باعث می شود مانیتور روشن نشود، خراب شدن پریز برق می باشد. برای آن که از سالم بودن پریز اطمینان حاصل کنید می توانید از یک فازمتر استفاده کرده و پریز را چک کنید.

حتما بخوانید:   ترفندهای مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز

آسیب دیدن کابل اتصال

پس از بررسی کردن پریز باید کابل برق مانیتور را مورد بررسی قرار دهید. اگر کابل را چک کردید و متوجه شدید در قسمتی از آن زدگی و یا پارگی وجود دارد حتماً باید کابل را تعویض کنید. از سالم بودن محل اتصال کابل به مانیتور و پریز هم مطمئن شوید.

خرابی در بک لایت مانیتور

یکی از دلایل روشن نشدن مانیتور خراب شدن بک لایت آن می باشد. اگر همه موارد بالا را بررسی کردید و مشکل در آنها نبود، باید نوار بک لایت را چک کنید. بک لایت یکی از دلایل افزایش کیفیت تصویر در مانیتور می باشد. اگر خراب شود، تصویر تشکیل می شود ولی به علت آنکه بک لایت درست کار نمی کند، هیچ تصویری مشاهده نخواهد شد. چرا کامپیوتر روشن نمی شود؟بک لایت مانیتور حساسیت زیادی به ضربه و رطوبت دارد و این موارد می تواند علت اصلی خراب شدن بک لایت باشد. برای اینکه بتوانید بک لایت را تست کنید از چراغ قوه موبایل استفاده کنید و آن را به صورت مستقیم بر روی مانیتور بگیرید. چنانچه تصویر در مانیتور مشاهده کردید، متوجه می شوید که بک لایت آن دچار مشکل شده است. در این شرایط است که باید از متخصص کمک بگیرید تا به تعمیر بک لایت مانیتور بپردازد.

سخن پایانی

سیستم های کامپیوتری امروزه یکی از پایه های ثابت در زندگی روزمره می باشد. خیلی از ما وقتی که صبح ها بیدار می شویم قبل از هرکاری به سراغ کامپیوتر رفته و برای بررسی کردن ایمیل ها و برنامه های خود آن را روشن می کنیم. گاهی اوقات با مشکل روشن نشدن کامپیوتر مواجه می شویم. در این مقاله از ایبک امداد علل بروز این مشکل را مورد بررسی قرار دادیم و برای رفع آنها راهکارهایی ارائه کردیم. چنانچه در مورد عوامل روشن نشدن کامپیوتر سوالی داشتید، می توانید آن را در قسمت دیدگاه ها بپرسید تا کارشناسان ایبک امداد هر چه سریعتر پاسخگوی شما باشند.

31

دلیل روشن نشدن کامپیوتر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل روشن نشدن کامپیوتر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x