تعمیراتتعمیرات تلویزیون

دلیل کم نور شدن صفحه تلویزیون

بررسی علت های نور کم در تلویزیون

در ابتدای مقاله لازم به ذکر است که کم نور شدن لامپ تصویر معمولا برای اشخاصی پیش خواهد آمد که در طول روز ،چندین ساعت از تلویزیون خود استفاده می کنند و در واقع جز کاربران پر مصرف بشمار می آیند . حتما دقت داشته باشید که استفاده ی مداوم و زیاد می تواند باعث افت کیفیت دستگاه شود . در زمینه ی کم نور شدن صفحه نمایش باید بگوییم که این مشکل به مرور زمان در تلویزیون شما به وجود می آید خواه تلویزیون شما از نوع ال سی دی باشد و یا ال ای دی و یا حتی پلاسما .

دلایل کم نور شدن صفحه نمایش

کم نور شدن صفحه نمایش تلویزیون یکی از مشکلاتی است که می تواند باعث به وجود آمدن اختلال در عملکرد دستگاه بشود . این مشکل به دلایل زیادی به وجود خواهد آمد که برایتان در ادامه مطالب توضیح خواهیم داد . از کار افتادن و یا سوختن قطعاتی مانند :بک لایت ، پنل ، کابل و …و گاهی این مشکل باعث سوختن تلویزیون نیز خواهد شد . با توجه به اینکه اغلب مردم در این زمینه اطلاعات کافی ندارند ، در ادامه از ایبک امداد توضیح خواهیم داد که این مشکل به چه دلیل به وجود می آید و چگونه می توانید دستگاه خود را تعمیر کنید .

کم نور شدن صفحه تلویزیون

دلایل کم نور شدن صفحه تلویزیون چیست ؟

علت کم شدن نور صفحه تلویزیون چیست ؟ دلیل تاریک شدن صفحه تلویزیون در تلویزیون سامسونگ و ال جی و….. را می توان به دو دلیل فنی و غیر فنی تقسیم کرد . اگر قطعات تلویزیون خراب شوند این از مشکلات فنی به شمار می آید که باعث کم شدن نور صفحه نمایش می شود . اگر تنظیمات نور صفحه نمایش به هم بخورد می توان گفت این از مشکلات غیر فنی می باشد . معمولا این مشکل به چند دلیل اتفاق می افتد :

  1. از کار افتادن و سوختن پنل دستگاه
  2. سوختن کابل و سیم تلویزیون
  3. سوختن لامپ بک لایت تلویزیون
  4. به هم خوردن تنظیمات مربوط به روشنایی
سوختن بک لایت یکی از دلایل کم شدن نور صفحه نمایش

یکی از عمده ترین مشکلی که می تواند باعث کم نور شدن صفحه نمایش شود ، سوختن بک لایت می باشد. بک لایت صفحه ای است که در پشت تلویزیون قرار دارد و باعث نمایش تصویر در صفحه تلویزیون می شود .اما اگر از دستگاه درست استفاده نشود دلایلی مانند : استفاده مداوم از تلویزیون ، روشن ماندن طولانی مدت دستگاه ، خوردن ضربه و ….می تواند باعث سوختن لامپ و در نتیجه سوختن بک لایت شود . اگر این لامپ ها بسوزد باعث کم شدن نور صفحه نمایش می شود . اگر کم شدن نور صفحه نمایش به دلیل سوختن بک لایت بود شما می توانید با تعمیر لامپ های سوخته و یا تعویض بک لایت  ، مشکل تاریک شدن صفحه نمایش را برطرف کنید .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه وصل کردن هدفون بی سیم به تلویزیون|کاربرد هدفون بی سیم

 

از کار افتادن و یا سوختن پنل یکی دیگر از دلایل کم نور شدن صفحه تلویزیون

دومین دلیل کم نور شدن صفحه نمایش را می توان سوختن و یا از کار افتادن پنل ، دانست . پنل در تلویزیون نقش بسیار مهم و حساسی دارد که در معرض خطرات بسیاری نیز می باشد . از دلایل خراب شدن پنل می توان ضربه خوردن ، آب خوردگی ، گرد و غبار و …..را نام برد ، که می توانند باعث تاریک شدن صفحه نمایش بشوند . برای برطرف کردن این مشکل حتما باید پنل را تعمیر کنید البته لازم به ذکر است که تعمیر پنل هزینه ی زیادی دارد به همین دلیل بیشتر مردم پنل را تعمیر نمی کنند بلکه ترجیح می دهند که یک تلویزیون جدید بخرند .

 

به هم خوردن تنظیمات مربوط به روشنایی ، یکی دیگر از دلایل کم شدن نور صفحه

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث به وجود آمدن مشکل کم نور شدن در صفحه تلویزیون شود ، به هم خوردن تنظیمات مربوط به روشنایی مانند کنتراست و …، می باشد . البته این مشکل غیر فنی است و در صورت تنظیم مجدد حتما مشکل برطرف خواهد شد . برای رفع این مشکل کافی است که دفترچه ی راهنما را مطالعه کنید و با استفاده از اطلاعات دفترچه ، تنظیمات روشنایی تلویزیون را روی حالت استاندارد قرار دهید .

کم نور شدن صفحه تلویزیون

سوختن سیم و کابل یکی دیگر از دلایل کم شدن صفحه نمایش تلویزیون

آیا سوختن کابل و سیم می تواند باعث کم شدن نور صفحه نمایش بشود ؟ طبق بررسی هایی که انجام داده اند معلوم شده که در صورت سوختن سیم و کابل ، جریان برق به اندازه ی کافی به صفحه نمایش نخواهد رسید و این باعث کم شدن نور صفحه می شود . اگر با این مشکل روبه رو شدید ابتدا سیم ها و کابل هایی که به تلویزیون متصل هستند را بررسی و چک کنید در صورت خرابی آنها می توانید کابل های خراب را تعویض کنید .

 

تنظیم سنسور ECO تلویزیون

در بعضی از مدل های جدید تلویزیون ، وجود قابلیت سنسور ECO ، که همان قابلیت تشخیص نور محیط می باشد ، باعث تنظیم خودکار صفحه تلویزیون می شود . در اصل می توان گفت که این سنسور ، بر اساس میزان نور اتاق ، نور صفحه را تنظیم خواهد کرد . به همین دلیل اگر تلویزیون شما در یک اتاق روشن باشد ، نور صفحه ی نمایش روشن تر خواهد بود و بر عکس ، اگر اتاق تاریک باشد نور صفحه هم تیره خواهد بود به همین دلیل برای رفع این ایراد می توانید این سنسور را در دستگاه غیر فعال کنید .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعویض ژیگلور در اجاق گاز چگونه انجام می شود؟

علت کم نور شدن صفحه نمایش در تلویزیون های سامسونگ ،ال جی ، سونی

 

  •  کم نور شدن صفحه نمایش در تلویزیون سامسونگ  علت های متفاوتی دارد ، کاهش نور در تلویزیون های ال سی دی ، ال ای دی و پلاسما به این دلیل می تواند باشد که دستگاه شما با گذشت زمان همان مقدار انرژی را دریافت کرده اما نسبت به قبل نور کمتری تولید می کند . برای حل این مشکل در تلویزیون سامسونگ ابتدا نور کنتراست را زیاد کنید تا تصویر واضح و روشن شود .
  • دلیل کم نور شدن نور صفحه در تلویزیون ال جی این است که ، عملکرد فسفر داخل لامپ تصویر به مرور زمان کم می شود و کاهش عملکرد فسفر درون لامپ های تصویر می تواند باعث کاهش نور تصویر و کیفیت آن در تلویزیون های ال جی شود
  • کم نور شدن صفحه تلویزیون سونی نیز مشابه تلویزیون های ال جی و سامسونگ می باشد.

نکته هایی برای جلوگیری از کم نور شدن صفحه نمایش تلویزیون

 

البته قابل ذکر است که با گذشت زمان ، کم نور شدن صفحه نمایش امری اجتناب ناپذیر می باشد ولی در ادامه نکاتی را برایتان بیان خواهیم کرد تا بتوانید عمر مفید دستگاه خود را زیاد کنید

  • در درجه اول دقت داشته باشید که تلویزیون نباید مدت طولانی روشن بماند . بعضی از افراد اصلا فراموش می کنند تا هنگام استفاده نکردن از تلویزیون ، دستگاه خود را خاموش کنند . و روشن بودن دستگاه به مدت زیاد می تواند آسیب جدی به آن وارد کند .
  • ثابت بودن یک تصویر روی صفحه نمایش ، باعث کم نور شدن صفحه و به مرور باعث کم شدن عمر مفید تلویزیون خواهد شد.

 

نتیجه گیری از دلایل کم نور شدن صفحه نمایش تلویزیون

در این مقاله از ایبک امداد ، دلایل کم نور شدن صفحه نمایش تلویزیون و راه های رفع این مشکل را برایتان توضیح دادیم . همانگونه که گفتیم دلایلی مانند : سوختن پنل ، خرابی کابل و سیم ، سوختن بک لایت و … می تواند باعث بروز این مشکل شده و کم نور شدن صفحه نمایش تلویزیون را به دنبال داشته باشد همانگونه که گفتیم اگر این مشکل به دلیل غیر فنی پیش آمد یعنی تنظیمات مربوط به روشنایی به هم خورده بود ، می توانید تنظیمات نور تلویزیون را در حالت استاندارد قرار دهید و اگر مشکل به وجود آمده به دلیل فنی بود بهتر این است که با مراجعه به یک تعمیرکار مجرب ، تعمیر دستگاه خود را به او بسپارید چون رفع این مورد نیاز به مهارت دارد . امیدواریم مطالب بالا برایتان مفید بوده باشد .

 

کم نور شدن صفحه تلویزیون

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با کم نور شدن صفحه تلویزیون و راه حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا