تعمیرات سرمایش گرمایش

علت روشن نشدن بخاری گازی

مهم ترین دلیلی که می توان به خاموشی بخاری ربط داد را، در این مبحث برای شما عزیزان بیان می کنیم. بیشتر عوامل در خرابی بخاری ها، می تواند اجزای تشکیل دهنده خود بخاری ها باشد؛ اما باید بدانید که ترموکوپل یکی از قطعات بسیار تاثیر گذار در خاموشی بخاری ها است؛ پس این قطعه به گونه ای دلیل روشن ماندن کامل بخاری به حساب می آید. قطعه ترموکوپل یکی از اجزای بسیار مهم جاروبرقی است که از جنس تضادی به وجود آمده است، به گونه ای می توان گفت که ترموکوپل از قطعه بویین که از دو قطعه متصل به هم تشکیل شده و جنس تضادی دارند به وجود آمده است. پس می توان گفت این دو قطعه از یک جهت به همدیگر چسبیده اند و از جهت دیگر به صورت منحنی دایره شکل قرار گرفته اند، که این قطعه، تجهیزات جریان برق را در اختیار دارد. گاهی پیش می آید که در هنگام روشن کردن بخاری ها، در زمانی که دسته آن را به سمت داخل فشار میدهید یا به جهات مختلف چپ یا راست می  چرخانید، گاز به قطعه مورد نیاز نمی رسد و خاموش بودن بخاری را به جریان خواهد داشت، که مشکل اصلی آن را می توانیم پایه عهده ترموکوپل ها بگذاریم.

اجزای شمعک، که در روشن نشدن بخاری دخالت دارد 

اکثر خانواده ها که مشکل خاموشی بخاری را به گوشمان می رسانند، همان خرابی واقع در شمعک و ایراد در این جز از بخاری است، که اکثراً این مشکل این است که شمعک به صورت پاره وقت روشن میماند و بعد از آن خاموشی آن را مشاهده خواهید کرد، پس این مشکل به ترموکوپل برمیگردد ولی در اکثر مواقع که خاموشی بخاری با ترموکوپل دخالتی نداشته باشد، باید به بررسی ایراد در بویین بپردازیم، که این جز از بخاری، آنقدر فشرده و مهندسی ساخته شده است که اگر قابل تعمیر نباشد باید کل ترموکوپل را تعویض کنیم، که مجبور به پرداخت هزینه بیشتر از تعمیر آن میشویم. یکی مشکلاتی که بسیاری از اقوام با آن دچار مشکل هستند، این است که انتهای ترموکوپل به درستی بر روی شعله ها قرار نگرفته اند، که به همین دلیل موجب عدم روشن شدن بخاری ها می شوند؛ فرآیند شکل‌گیری این مشکل به اینگونه است که، مقدار کافی از انرژی الکتریسیته توسط ترموکوپل ها تولید نمیشود به همین دلیل نمی تواند نیاز بویین را برطرف کند و یا به اصطلاح قطعه بویین را، در تولید جریان الکتریسیته دخیل نمیکند. پس این فرآیند، موجب عدم کارکرد درست بویین می شود و به گونه‌ای هسته واقع در بویین،  که خارج از محفظه قرار گرفته است، به خارج از محفظه جریان پیدا می کند که این فرآیند، موجب قطعی  گاز در مشعل و ترموکوپل میشود، پس زمانی که با این اتفاق روبرو شدید، باید یکسری از اولویت‌ها را طی کنید، در ابتدا باید همان دسته تنظیم شعله بخاری را در وضعیت اولیه قرار دهید، که این دسته تنظیم شعله، میتواند بیش تر از شعله کنونی باشد یا کمتر از آن، مراحل دیگر را در ادامه مبحث به صورت کامل برایتان ذکر میکنیم.

حتما بخوانید:   تعمیر رله مشعل گازی شکوه Shokouh

بخاری گازی

ایراد واقع در فندک بخاری

همانطور که برای روشن کردن گازها در خانه، از فندک استفاده می کنیم، در بخاری نیز یک قطعه ای وجود دارد، که کار همان فندک را می کند، پس در مواقعی می توانیم بگوییم جرقه تولید می شود که موجب روشن شدن شعله بخاری شود، طی انجام شدن این فرایند اگر که گاز به اندازه مورد نیاز به فندک بخاری نرسد، هیچ شعله ای ایجاد نمیشود؛ اگر در این مواقع با مشکل روبرو شدید، می توانید آن دسته تنظیم شعله بخاری را، به مدت ۳ دقیقه در حالت حرکت جریان گاز فشار دهید و شروع به فندک زدن آن کنید؛ به احتمال ۹۰ درصد مشکلاتان برطرف میشود؛  ولی در مواقعی که باز موفق به انجام این عمل نشدید، می توانید از کبریت یا فندک هایی که سر بلندی دارند، استفاده کنید که از قطر کوچک واقع در بخاری عبور کند. روش بسیار کارآمد دیگر، می توانیم به سر پیچ واقع در فندک بخاری اشاره کنیم، که فرایند حداقلی و حداکثری در درجه گاز را فراهم می آورد، و شما با سفت کردن پیچ ها میتوانید آن ها را تنظیم کنید و جریان گاز را بیشتر یا کمتر کنید و به گاز مورد نیاز شعله برسید، همچنین باید بدانید که این پیچ ها، در جرقه زدن بخاری نیز تاثیر دارند و برای رفع این مشکل نیز، باید به صورت کامل این پیچ ها را سفت کنید.

خاموشی بخاری ها به دلیل انحراف واقع در آن

گاز موجود در فلکه گاز خانه، در حین جریان به داخل بخاری انتقال پیدا می کند، که بخشی به نام نازل گاز در آن وجود دارد، که اگر دچار اختلاف در جهت شود یا همان انحرافی پیدا کند، شعله های گاز به هیچ عنوان روشن نمیشوند و در نهایت خاموشی بخاری را مشاهده خواهیم کرد. حتماً در زندگیمان کلمه نازل را شنیدیم، که موجب انحراف در جریان گاز می شود، به همین دلیل عدم جریان گاز و همچنین خاموشی مشعل ها را به دنبال دارد؛ علت به وجود آمدن نازل می تواند شل شدگی پیچ ها باشد، هر چقدر که پیچ ها در جایگاه خود شل تر باشند، نازل از محیط اطراف خود بیشتر خارج میشود؛ اما گاهی با شل شدگی پیچ ها، بخاری را میتوانیم روشن کنیم، ولی با خاموشی ناگهانی شعله ها روبرو میشویم، پس برای برطرف آن باید اقدام به سفت کردن پیچ ها کنیم.

حتما بخوانید:   بررسی انواع متنوع سیستم‌ های گرمایشی در خانه

تحلیل و توضیح کامل قطعه بویین 

همانطور که در ابتدای مبحث برایتان بیان کردیم، مهمترین قطعه و اصولی‌ترین قطعه در خاموشی بخاری ها، می تواند خرابی بوبین ها باشد که حتماً باید برای رفع ایراد در بویین، به بررسی و عیب یابی آن بپردازیم؛ در مواقعی که قطعه بویین به صورت کاملاً سالم در جایگاه خود قرار گرفته باشد، جریان الکتریکی را نیز به همراه دارد که از سوپاپ های آن منتقل میشود. پس در هر فرایند، خرابی بویین، سوپاپ های واقع در آنها را باید جدا کرد و اقدام به تعمیر آن‌ها کرد، که نیازمند یک تکنسین درست کار و ماهر در این زمینه هستیم.

بخاری گازی

قطعات ریز تا درشت، که در تشکیل بخاری دخالت دارند 

همانطور که از بسیاری از خانواده ها، مسئله خرابی بخاری ها به گوشمان می رسد، به همین دلیل چه بهتر است که اجزای تشکیل دهنده بخاری را بدانیم، تا در صورت مواجهه با مشکلات و ایراد در بخاری خود، تصمیم بسیار عالی را در همان لحظه بگیریم. جنس رویی و اصلی بدنه بخاری از فولاد است، که به صورت پوشش های رنگی و نقاشی های بسیار شکیل درست شده است؛ بخش بسیار مهم دیگر، بخشی به نام کوره است، که این بخش نیز مانند بدنه خود بخاری، از جنس فولاد است که حرارت و یا احتراق دما را جذب و دفع میکند، در تمامی بخش هایی که از جنس فولاد هستند، برای اینکه از زنگ زدگی جلوگیری کنیم باید فرایند لعاب گیری را به درستی انجام دهیم، تا از زنگ زدگی بدنه و…جلوگیری کنیم. یک بخش اصلی بخاری، می تواند مشعل‌ها باشد، این بخش هم مانند بخش دیگر از جنس فولاد است؛ ولی با این اختلاف که این فولاد، کاملاً ضد زنگ بوده و با توجه به حرارت و اکسیژن هوا واکنش زنگ زدگی در آن رخ نمیدهد. پیلوت از اجزای سه‌ جانبه بخاری محسوب میشود، که این قطعه بسیار در بخاری کارآمد است، که یکی از بخش های آن جرقه است؛ بخش دیگری آن ترموکوپل است و بخش آخر آن مشعل اصلی است که به صورت سه جانبه شده و در حالت چند جهت قرار گرفته است. یکی از بخش‌های تبدیل گاز به شعله، جرقه زدن است، که این بخش، الکتریسیته حاصل در پیزوالکتریک را تبدیل به جرقه های بسیار ریزی از آتش می کند، هرچند جرقه زدن طی فرایندهای مخصوص وابسته به محیط خود انجام میشود؛ این فرایند باید طی اولویت‌ها شکل بگیرد تا به درستی جرقه حاصل شود. ترموکوپل نیز،  یکی از بخش های دیگر که در این مباحث بسیار به آن پرداختیم است، که ترموکوپل ها وظیفه قطع کردن گاز را بر عهده دارند، کل مسائل قطعی شعله و خاموشی بخاری، وابسته به همین ترموکوپل است. شیر واقع در کناره بخاری ها، که وظیفه اصلی آن ها افزایش و کاهش سوخت گاز ها است، همچنین وظایف دیگری از جمله هدایت جرقه زدن و رساندن گاز به ترموکوپل ها و فرایند تشکیل شعله در مشعل ها نیز دخالت دارند.

حتما بخوانید:   شومینه برقی چیست؟ | بررسی مزایا و معایب شومینه برقی

سخن آخر

تیم بزرگ ایبک مداد، سعی در ارائه اطلاعات در هر زمینه فنی، الکتریکی، برقی، واقع در وسایل خانگی، لوازم یدکی و… را دارد. تیم بزرگ ایبک امداد شرایطی را برایتان ایجاد کرده است، که در صورت خواندن کامل مقاله ها، اگر نتوانستید پاسخ مد نظر خود را با توجه به هر موضوعی دریافت کنید، میتوانید با کارکنان پاسخگوی ایبک امداد تماس حاصل فرمایید و سوال خود را برطرف کنید.

 

31

علت روشن نشدن بخاری گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت روشن نشدن بخاری گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x