تعمیرات یخچال

علت سرد بودن فریزر و گرم بودن یخچال‌|عیب‌یابی و تعمیر یخچال

علت سرد بودن فریزر و گرم شدن یخچال|عیب‌یابی و تعمیر یخچال، تنظیم درست دمای یخچال

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

امروزه با پیشرفت تکنولوژی یخچال ها در مدل های متفاوت و گوناگونی تولید و به بازار عرضه می شوند. در صورتی که یخچال نتواند به خوبی سرد کند، در حقیقت کاربردی نخواهد داشت. اگر یخچال شما گرم است، اما قسمت فریزر آن سرد می کند، دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد، که در این مقاله این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در صورتی که برای عیب یابی و تعمیر یخچال خود در این شرایط فکری نکنید احتمال دارد، که هم مواد غذایی که درون یخچال شما قرار دارد فاسد شوند و هم یخچال شما با مشکلات بزرگ تر و بیشتری مواجه شود.

دمای مناسب برای یخچال

با توجه به توصیه مراجع بهداشتی دمای مناسب و نرمال برای یخچال چهار درجه تا شش درجه سانتیگراد می باشد. البته این دما به مواردی مثل موادی که درون یخچال شما قرار دارد، دمای محیط و عوامل گوناگون دیگر بستگی خواهد داشت. دمای قسمت فریزر باید تقریباً بر روی منفی هجده درجه تنظیم گردد، تا مواد درون آن فاسد نشود‌ قبل از اینکه به عیب یابی و تعمیر یخچال خود بپردازید باید دمای یخچال خود را چک کنید و آن را به صورت صحیح و نرمال تنظیم نمایید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید، که تقریباً بیست و چهار ساعت زمان برای تنظیم شدن دمای یخچال در دمای مورد نظر لازم خواهد بود.

یخچال

چرا فریزر سرد است اما یخچال گرم می‌باشد؟

در این بخش از مطلب دلایل گوناگونی که موجب گرم شدن قسمت یخچال می شود را مورد بررسی قرار می دهیم و برای تعمیر کردن یخچال راهکارهایی را ارائه خواهیم کرد، تا بتوانید یخچال خود را در منزل بدون صرف هزینه عیب یابی و تعمیر نمایید.

یخچال ها مثل سیستم های دیگر اجزای گوناگونی دارند و برای اینکه بتواند به خوبی کار کند و سرد شود همه این اجزا باید به صورت صحیح و بدون مشکل کار کنند. اگر هر کدام از اجزای یخچال شما دچار مشکل شود، عملکرد یخچال مختل خواهد شد. هر کدام از عواملی که موجب گرم شدن یخچال و سرد شدن فریزر می شود را به صورت جداگانه در زیر توضیح داده ایم:

تنظیمات ترموستات یخچال به هم خورده است

از مهمترین دلایلی که می تواند موجب گرم شدن یخچال و سرد شدن فریزر شود این است، که ولوم تنظیمات ترموستات یخچال به صورت سهوی یا عمدی به هم خورده است و احتمال جابجا شدن ولوم وجود دارد. در این صورت دمای یخچال بسیار پایین می آید. بنابراین باید یخچال خود را چک کنید و اگر چیزی به ولوم ترموستات یخچال شما برخورد کرده و تنظیم آن به هم ریخته است، مجددا باید آن را تنظیم نمایید و پس از گذشت بیست و چهار ساعت باید دمای یخچال خود را چک کنید و ببینید، که به دمای مطلوب رسیده است و یا خیر.

مسیر گردش هوای یخچال مسدود شده است

اگر مسیر گردش هوای یخچال مسدود شود می تواند موجب بروز این مشکل شود. شما می توانید یخچال خود را باز کنید و در قسمت بالای آن دریچه هوا را ببینید. هوای سرد از این قسمت وارد محفظه یخچال می گردد. اگر در مقابل این دریچه وسیله‌ای گذاشته شده باشد و این مسیر مسدود شود، هوا به خوبی نمی تواند گردش داشته باشد و قسمت یخچال گرم خواهد بود. در حالی که قسمت فریزر سرد است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر یخچال فریزر هایسنس Hisense/نمایندگی یخچال هایسنس

یخچال

پر بودن یخچال

برخی از افراد چون ظاهر بزرگ یخچال را می بینند فکر می‌کنند، که همه مواد غذایی را می توانند درون آن قرار دهند و به ظرفیت یخچال خود توجهی ندارند. اگر یخچال بیش از اندازه پر شود، به موتور یخچال فشار زیادی وارد می گردد و مجبور می شود، که برای رسیدن به دمای مطلوب بیشتر کار کند و به مرور زمان این عملکرد موجب بروز مشکلاتی خواهد شد. اگر یخچال شما خوب خنک نمی کند و قسمت یخچال آن گرم است، باید به موادی که درون یخچال قرار دادید توجه داشته باشید. یخچال شما نباید بیش از اندازه پر یا خالی باشد.

درب یخچال مشکل دارد

در برخی مواقع امکان دارد، که درب یخچال شما و نوار لاستیکی که در دور آن قرار دارد آسیب دیده باشند و موجب گرم شدن قسمت یخچال شوند. اگر نواری که به دور درب یخچال شما قرار داده شده است، پاره یا شل شده باشد و یا ضربه دیده باشد باید آن را عوض کنید. چون اگر این درزگیر خراب باشد، درون یخچال شما گرم خواهد شد و هوای گرم به راحتی وارد محفظه یخچال می گردد. در این شرایط امکان دارد، که درون یخچال شما برفک تشکیل شود و موتور یخچال برای حفظ دمای یخچال مجبور به کار بیشتر شود. در این موارد موتور یخچال یکسره می شود و پس از مدتی آسیب های جدی خواهد دید.

یخچال نشت گاز دارد

از جمله دلایلی که موجب می شود قسمت یخچال گرم و قسمت فریزر سرد شود، نشت گاز از یخچال می باشد. در این صورت گاز یخچال کم می‌شود. اگر گاز یخچال شما کم باشد، قدرت و حجم سرمای آن کمتر خواهد شد. عیب یابی و تعمیر کردن نشت گاز از یخچال بسیار تخصصی بوده و این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود. آنها قسمت پشت یخچال را بررسی می‌کنند و میزان و علت نشت گاز را پیدا می کنند. اگر گاز به درون یخچال نشت کرده باشد در یخچال بوی بدی را احساس خواهید کرد. پیشنهاد می‌شود، که در این شرایط بررسی یخچال خود را به افراد تعمیرکاری که در این زمینه تخصص لازم را دارند بسپارید.

مشکلی در لوله‌های کندانسور وجود دارد

در پشت یخچال ها لوله های کندانسور را می توانید ببینید. گازی که درون یخچال وجود دارد گرما را از مواد غذایی گرفته و پس از خنک نمودن آنها، گرما را به لوله های کندانسور منتقل می‌کند. دوباره سرد شده و به چرخه خنک نمودن یخچال برمی گردد. چنانچه روی این لوله ها کثیف باشد و گرد و غبار زیادی وجود داشته باشد، گاز نمی تواند کامل سرد شود و وقتی به چرخه خنک نمودن مواد برمی‌گردد، یخچال خوب سرد نخواهد شد. در این شرایط باید لوله های کندانسور یخچال خود را با دقت و با احتیاط تمیز کنید. با انجام دادن این کار مشکل گرم بودن قسمت یخچال برطرف خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر یخچال فریزر کنمور Kenmore

فن اواپراتور خراب است

چنانچه وقتی درب یخچال خود را باز می کنید به صورت شما هوای سردی برخورد می کند، نشان دهنده این است، که فن اواپراتور یخچال شما سالم است و به صورت صحیح کار می کند. اما اگر فن اواپراتور خراب باشد، از یخچال سر و صدای عجیب و غیرمعمول خواهید شنید و قسمت یخچال شما گرم و فریزر سرد خواهد بود. در این حالت باید فن اواپراتور بررسی شود و اگر قابل تعمیر شدن بود، باید تعمیر گردد و در غیر این صورت باید آن را تعویض نمایید، تا مشکل به وجود آمده برطرف گردد.

یخچال‌

گرم بودن محیط اطراف یخچال

در صورتی که یخچال در محیط گرم نصب شده باشد و موتور آن نتواند تهویه مناسبی داشته باشد، بیش از اندازه کار خواهد کرد و یخچال در این شرایط نمی تواند خوب خنک شود. اما قسمت فریزر سرد خواهد بود. بنابراین اگر یخچال شما در محیط خیلی گرم قرار دارد و یا در زیر نور خورشید نصب شده است، بهتر است، که مکان قرارگیری یخچال خود را عوض کنید، تا عملکرد یخچال شما بهبود یابد.

خراب بودن المنت اواپراتور یخچال

المنت یخچال وظیفه یخ زدایی را برعهده دارد. چنانچه این قطعه مشکلی داشته باشد، یخچال شما یخ زدایی نخواهد شد و در در اطراف اواپراتور برفک به وجود می آید و در این شرایط نمی تواند به صورت صحیح کار کند و هوای سرد از اواپراتور عبور نخواهد کرد. در این حالت فریزر سرد خواهد ماند. اما دمای یخچال بیشتر شده و گرم خواهد بود. تعمیر کردن المنت یخچال باید توسط تکنسین ماهر انجام گردد.

دمپر هوای یخچال خراب است

قطعه مکانیکی که در وسط یخچال و فریزر قرار دارد دریچه دمپر نام دارد. چنانچه این دریچه ایرادی داشته باشد، سرما از قسمت فریزر به یخچال نمی‌رسد و فریزر سرد و قسمت یخچال گرم خواهد بود. بنابراین مسیر گردش سرما از دریچه دمپر باید مورد بررسی قرار بگیرد، که انسدادی نداشته باشد و اگر دچار گرفتگی شده بود، باید آن را باز کرد، تا یخچال شما مانند گذشته بتواند فعالیت داشته باشد.

یخچال

حسگر دمای یخچال ایراد دارد

حسگر دمای یخچال دمای محیط یخچال را اندازه می گیرد و اطلاعات را به قسمت برد اصلی می دهد. اگر در این مسیر مشکلی به وجود آید، مانند خراب بودن برد کنترل اصلی، دمای محیط یخچال به صورت صحیح اندازه گیری نخواهد شد و برد کنترلی اصلی پیام را دریافت نمی کند و در این حالت قسمت فریزر سرد می ماند، اما یخچال چون پیام را یا اشتباه دریافت کرده و یا اصلاً دریافت نکرده است، گرم خواهد شد.

سخن تکمیلی

در این مقاله دلایل گوناگونی که می تواند سبب گرم شدن یخچال و سرد بودن فریزر باشد را به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم. با مطالعه این مطلب می توانید دلیل مشکل به وجود آمده را بیابید. مواردی مثل تمیز کردن لوله های کندانسور یا خراب بودن درزگیر یخچال را می توانید خودتان نیز برطرف کنید. اما بررسی موارد دیگری مثل خراب بودن برد کنترل یا نشت گاز یخچال حتما باید توسط تعمیرکاران متخصص انجام شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت سرد بودن فریزر و گرم بودن یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل سرد بودن فریزر و گرم شدن یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا