تعمیرات کولر گازی

علت روشن نشدن کولر گازی | عیب‌یابی کولر گازی

علت روشن نشدن کولر گازی | عیب‌یابی کولر گازی، تعمیر کولر گازی

روزهای گرم تابستان روشن نشدن کولر گازی بسیار آزاردهنده خواهد بود دلایل مختلفی وجود دارد، که می‌تواند موجب روشن نشدن کولر گازی شوند. برای عیب یابی کردن کولر های گازی در ابتدا باید توجه داشته باشید، که نکات ایمنی را به صورت کامل رعایت کنید و در هنگام عیب یابی کردن دستگاه اطمینان حاصل کنید، که برق دستگاه وصل نیست و کولر گازی شما خاموش است.

دلایل روشن نشدن کولر گازی

همانطور که گفته شد موارد گوناگونی می توانند سبب شوند، که کولر گازی شما روشن نشود. برخی از این دلایل را می توانید با راهکارهای غیرتخصصی و ساده برطرف نمایید و دوباره از کولر گازی خود بدون مشکل استفاده نمایید، اما چنانچه مشکلات فنی تر در کولر گازی به وجود آمده باشد، برای رفع آنها نیاز به دانش کافی خواهد بود. چنانچه در تعمیر لوازم برقی سرشته ندارید بهتر است، که عیب یابی و رفع مشکلات مربوط به کولر گازی را به افرادی که در این زمینه دانش لازم را دارند بسپارید.

برق ورودی کولر قطع است

چنانچه کولر گازی روشن نمی شود، در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید، که برق که به دستگاه شما وارد می شود، مشکلی نداشته باشد. در مواقعی که برق ورودی کولر گازی قطع است، موجب می شود، که دستگاه شما روشن نشود. بنابراین قبل از اینکه اقدامی انجام دهید، از برق ورودی که به کولر گازی می رسد، اطمینان حاصل کنید.

برای اینکه وصل یا قطع بودن برق ورودی به کولر گازی را بررسی نمایید، می توانید از فازمتر استفاده کنید. وقتی که فازمتر را در مکان مناسب قرار دهید چراغ آن روشن می‌شود. اگر چراغ فازمتر در این مواقع روشن نمی شود، بدین معنا خواهد بود، که برقی که برای روشن شدن کولر گازی لازم است به دستگاه شما وارد نمی گردد.

توجه داشته باشید، که بررسی این مورد بهتر است، که توسط فردی که به امور برقی آشنا است انجام شود. چون بی دقتی و سهل انگاری در بررسی این مورد، خطراتی مانند برق گرفتگی را به دنبال خواهد داشت.

حتما بخوانید:   چگونگی روغن کاری انواع کولرهای گازی در برندهای مختلف در محل

فیوز کولر گازی سوخته است

فیوز وظیفه دارد، که در صورتی که جریان الکتریکی که وارد می‌شود، اضافه باشد، آن را قطع کند. در صورتی که فیوز کولر گازی سوخته باشد، موجب خواهد شد، که دستگاه شما روشن نشود. برای این که این مورد را بررسی نمایید، باید جعبه فیوز را در ساختمان خود مورد بررسی قرار دهید. جریان برق را قطع کرده و پس از بیرون آوردن فیوز ها، آنها را بررسی نمایید.

برای اطمینان از سالم بودن فیوز از مولتی متر می توانید استفاده نمایید. چنانچه فیوز کولر گازی مشکل دارد، باید آن را عوض کنید. با عوض کردن فیوز سوخته مشکل به وجود آمده رفع خواهد شد.

ترموستات کولر گازی معیوب است

یکی دیگر از موارد بسیار مهم که در روشن نشدن کولر گازی بسیار تاثیرگذار است معیوب بودن ترموستات می‌باشد. برای اینکه ترموستات را تنظیم کنید و آن را بررسی نمایید، آن را در حالت سرما قرار دهید. باید بدانید، که بعضی از ترموستات هایی که در کولرهای گازی به کار گرفته شده است، برای کار کردن نیاز به باطری خواهند داشت. چنانچه ترموستات دستگاه شما از این مدل است، باید باتری آن را عوض کنید.

چنانچه صفحه ترموستات ضعیف و کمرنگ بود، نشان دهنده عملکرد نادرست ترموستات می باشد. در صورتی که ایراد و مشکلی در این قطعه به وجود آید، حتماً باید آن را در کمترین زمان ممکن عوض کنید.

کندانسور کولر گازی خراب است

در کولرهای گازی کندانسور موجب می‌شود، که هوای گرم محیط تخلیه شده و از ساختمان خارج شود. چنانچه کندانسور کولر گازی نتواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد، امکان دارد، که کولر گازی روشن نشود. چون در این حالت کولرهای گازی نمی‌توانند گرما را از خانه خارج و سرما را جایگزین نمایند. این مورد موجب می‌شود، که به کمپرسور کولر گازی فشار زیادی وارد گردد و به دنبال آن موتور دستگاه بسیار گرم شده و متوقف می گردد.

چنانچه ی قاب کولر را باز می‌کنید و متوجه می‌شوید، که کویل های کندانسور یخ زده اند، احتمالاً دلیل روشن نشدن کولر گازی این موضوع می باشد. وقتی یخ های کویل های کندانسور را آب می کنید، مشکل برطرف خواهد شد، اما چنانچه کندانسور کولر گازی معیوب باشد، حتماً برای رفع مشکل از افراد حرفه ای کمک بگیرید.

کولر

برد اصلی کولر گازی خراب است

از جمله قطعه های گران قیمت و مهم در کولرهای گازی برد اصلی این دستگاه می باشد. برد در کولرهای گازی به اجزای گوناگون دستگاه فرمان کارکرد یا توقف را ارسال می کند. چنانچه برد کولر گازی معیوب باشد، عملکرد کولر گازی مختل خواهد شد. تشخیص دادن خرابی یا سالم بودن برد کنترل کولر گازی به دانش فنی و همچنین تجهیزات مخصوصی نیاز دارد. چنانچه متوجه شدید، که کولر گازی شما به علت خراب بودن برد کنترل روشن نمی شود، تعمیر دستگاه خود را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید.

حتما بخوانید:   بررسی و رفع انواع ارور کولرگازی اسنوا SNOWA

خازن کولر گازی معیوب است

خازن یکی از قطعات الکتریکی می باشد، که در خود انرژی برق را می تواند ذخیره کند. در کولرهای گازی خازنی وجود دارد، که در آغاز به کار و راه اندازی دستگاه نقش بسیار مهمی دارد. چنانچه خازن کولر گازی معیوب باشد، می‌تواند موجب شود، که کولر گازی یا اسپیلت روشن نگردد. در صورت خرابی خازن بهتر است، که آن را عوض کنید. با این کار مشکل به وجود آمده برطرف خواهد شد.

ریموت کنترل کولر گازی مشکلی دارد

برای روشن و خاموش کردن کولر های گازی از ریموت کنترل استفاده می شود. چنانچه ریموت کنترل معیوب باشد یا باتری آن ضعیف یا تمام شده باشد، وقتی کلید روشن را فشار می‌دهید، کولر گازی آغاز به کار نخواهد کرد.

در صورتی که با این موضوع مواجه شدید، باید در ابتدا باتری ریموت کنترل را عوض نمایید. چنانچه مشکل برطرف نشد، با استفاده از دکمه هایی که بر روی کولر های گازی وجود دارد به صورت دستی آن را روشن نمایید. در صورتی که کولر گازی روشن می شود، می توان مطمئن شد، که ریموت کنترل ایرادی دارد.

در مواقعی که سنسور گیرنده ریموت کنترل خرابی داشته باشد، می‌تواند موجب شود، که کولر گازی یا اسپیلت شما روشن نشود. چنانچه سنسور گیرنده ریموت کنترل از کار بیفتد، سیگنالی که ریموت کنترل به کولر ارسال می کند، دریافت نخواهد شد و به همین علت کولر گازی روشن نخواهد شد. چنانچه کولر گازی شما با استفاده از دکمه ها روشن می شود، می توان مطمئن بود، که مشکل مربوط به سنسور گیرنده یا ریموت کنترل است.

کولر

جلوگیری از خرابی کولر گازی

در صورتی که در منطقه شما آب و هوا خشک و گرم است، می توانید از کولرهای آبی استفاده کنید، چون موجب می‌شود، که رطوبت ایجاد شود. اما در مناطقی که مرطوب تر است، می توان از کولرهای گازی استفاده کرد. این کولر ها موجب بیشتر شدن رطوبت نخواهند شد. بنابراین در انتخاب کولر خود باید به این موضوع توجه داشته باشید.

یکی از راهکارهای ساده برای نگهداری درست از کولر های گازی این است، که به دستگاه خود استراحت دهید. با این کار بازدهی کولر گازی شما افزایش یافته و مصرف برق آن کاهش پیدا خواهد کرد.

حتما بخوانید:   عیب یابی و تعمیرات کولرگازی توشیبا TOSHIBA

اگر در طول شب کولر گازی را به صورت یکسره روشن می گذارید، باید آن را در دماهای بالاتر تنظیم کنید. چون اگر دمای محیط بیش از اندازه پایین باشد احتمال دارد، که کولر گازی شما آسیب ببیند و فشار زیادی بر روی کولر های گازی وارد می شود.

وقتی که می‌خواهید کولرهای گازی را نصب کنید، باید مکان مناسبی را برای آن انتخاب کنید. گرمای خورشید از راه سقف، شیشه، پنجره و دیوارها به درون محیط خانه وارد می‌شود. شما می توانید با کشیدن پرده و یا بستن پنجره ها از تابیدن نور خورشید به صورت مستقیم و در نتیجه انتقال گرما به محیط درون منزل شما جلوگیری کنید. این کار موجب می شود، که فضای مورد نظر را خنک بماند و کولر کارایی بهتری داشته باشد.

اگر این کارها را انجام نشود و پنجره‌های محیط مورد نظر باز گذاشته شود، کولر قادر به خنک کردن هوای گرم محیط نخواهد بود. این کار موجب می‌شود بازدهی کولر پایین آمده و عمر مفید کمتری داشته باشد.

به تمیز کردن و نظافت کولرهای گازی اهمیت دهید. بهتر است، که کندانسور های بیرونی کولر را با دقت تعویض کنید. در صورتیکه مواردی مانند گرد و غبار ها به داخل کولر های گازی نفوذ پیدا کنند، مشکلات زیادی را به وجود خواهند آورد. در این حالت کولر بیشتر کار می‌کند و فشار زیادی را تحمل خواهد کرد.

وقتی که کولر گازی شما روشن است، نباید حالت گرمایش و سرمایش آن را تغییر دهید. همچنین در زمان کار کردن کولر گازی دمای محل را بیشتر نکنید، تا به کولر شما فشار زیادی وارد نشود.

سخن تکمیلی

برای اینکه در فصل های گرم سال مانند تابستان بتوانید به راحتی از کولرهای گازی استفاده کنید و مشکلی برای آنها به وجود نیامده و بهترین عملکرد را داشته باشند، باید به نکات استفاده صحیح و اصولی از این دستگاه توجه داشته باشید و چنانچه مشکل و ایرادی در هر کدام از قطعات آن به وجود آمده است، هر چه سریعتر برطرف نمایید.

بهتر است، که به صورت مرتب کار سرویس کردن کولر های گازی را انجام دهید. در این صورت مشکلات کوچک در زمان مناسب برطرف خواهند شد و هزینه برق کاهش پیدا خواهد کرد.

31

علت روشن نشدن کولر گازی | عیب‌یابی کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل روشن نشدن کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x