مجله لوازم خانگی

آموزش مراحل ساخت مبل | مبلمان چوبی

در مواقعی شما اقدام به خرید مبل را ساخت مبل می نمایید که احتیاج به مبلمان راحت و جدید در منزل خود داشته باشید. در ذهنتان تصور نمایید که به جای اینکه هزینه های گزاف برای خرید مبل جدید بپردازید می توانید از یک وسیله دست ساز خودتان در منزل استفاده نمایید. اگر به ساخت مبلمان چوبی علاقه مند هستید و علاقه به کار های فنی دارید می توانید یک مبل چوبی مطابق با سلیقه خود بسازید. یکی از دلایل مهم برای ساخت مبلمان چوبی کم کردن هزینه ها است، به این دلیل که بسیاری از مبلمان حاضری موجود در بازار با وجود اینکه قیمت بالایی دارند در تولید آن ها از مواد اولیه بی کیفیت استفاده شده است و خرید آن ها صرفه اقتصادی ندارد.

با آشنایی در رابطه با ساخت مبلمان چوبی در خانه می توانید ب راحتی مبلمان چوبی زیبایی را برای خانه خود بسازید.

در خانه مبل راحتی بسازید

در خانه ها برای گذراندن وقت با عزیزان و استراحت نمودن از فضای نشیمن استفاده می گردد. برای استفاده بهتر از این فضا و لذت بردن از دورهمی ها و جمع ها لازم می باشد در این فضا از مبلمان راحتی برای نشستن اعضای خانواده استفاده نمود.

برای اینکه یک مبل راحتی تهیه کنید نیازی نیست که حتما مبل بخرید، شما می توانید با وسایلی که نیاز است یک مبل جذاب برای منزلتان آماده کنید.

ساخت مبل راحتی با روکش های دو تکه

برای ساختن این مدل از مبل ها به تخته سه لایه، پایه، اره، چوب، دریل، چسب چوب، تعدادی پیچ و میخ، پارچه مناسب مبل و فوم مبل نیازمندید. با توجه به سایز مبل باید وسایل مورد نیاز آن را تهیه کنید. برای انتخاب بهتر وسایل بهتر است انواع فوم و کیفیت آن ها را نیز بشناسید.

در ابتدا باید چوب های تهیه شده را به اندازه های مورد نظر ببرید. اسکلت مبل به معنای بخش های نشیمن، پشتی مبل و دسته ها گفته می شود که باید با چوب های بریده شده ساخته شود. بعد از این مرحله چوب ها باید به یکدیگر با استفاده از پیچ و چسب چوب وصل شوند و در ادامه کار باید تخته سه لایه را برای آماده کردن قسمت نشیمن و تکیه گاه آماده کنید.

برای اینکه تخته های سه لایه را ببرید باید اندازه های قسمت های میانی اسکلت ها را اندازه بگیرید. متناسب با این اندازه ها تخته ها را ببرید و با استفاده از چسب و میخ آن ها را در قسمت های مورد نظر نصب نمایید. در آخرین مرحله باید پایه ها را به مبل وصل کنید. در این قسمت با توجه به سایز مبل از ۴ تا ۶ پایه نیاز دارید.

بعد از اینکه این مراحل را طی کردید به طور تقریبی ساخت مبل به اتمام رسیده و به آماده کردن بالشتک های نشیمن مبل نوبت رسیده است. برای ساخت نشیمن ها باید اول ابر ها به اندازه های مورد نظر ببرید. با توجه به سایز آن ها، پارچه های مربوط به روکش را بدوزید، ابر های برش زده شده را درون روکش گذاشته و در جای خود قرار دهید. اکنون مبل شما تموم شده و آماده نشستن است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر و عیب یابی مخلوط کن ویکنز | نمایندگی تعمیرات مخلوط کن ویکنز

ساخت مبل

مبل راحتی از نظر تعداد افراد چه ابعادی دارد

  • مبل های تک نفره ارتفاع ۷۵ سانتی متری دارند و عرض آن ها ۷۰ سانت است و دارای عمق ۵۰ سانتی می باشند.
  • مبل های دو نفره ارتفاع ۷۵ سانتی متری دارند و عرض آن ها ۱۴۰ سانتی متر است و عمق آن ۵۰ سانت می باشد.
  • مبل های سه نفره ارتفاع ۷۵ سانتی متری دارند و عرض آن ها ۱۸۰ سانتی متر است و عمق آن ۵۰ سانت می باشد.

ساخت مبلمان راحتی با استفاده از پالت

پالت ها یک نوع صفحات چوبی می باشند که در کارخانه ها از آن ها برای جا به جا نمودن محصولات استفاده می گردد. یکی از راحت ترین و سریع ترین روش ها ساخت مبلمان با پالت می باشد.

در این روش از ساخت مبل پالت ها را به هر صورتی می توانید کنار هم بچینید و آن ها را با پیچ به هم وصل نمایید. در ادامه برای اینکه تکیه گاه مبل را آماده کنید تعدادی از این پالت ها را به صورت عمودی در پشت پالت های نشیمن بگذارید. آن ها را به وسیله پیچ به یکدیگر متصل نمایید. در ادامه می توانید فوم های روکش دار آماده شده را بر روی پالت ها قرار دهید و مبل را آماده استفاده نمایید.

ساخت مبلمان راحتی دو منظوره با استفاده از تخته های سه لایه

برای فضا های کوچک می توانید مبل های دو منظوره بسازید و از آن به عنوان مبل یا تخت خواب استفاده نمایید. در آپارتمان های کوچک، اتاق مهمان، استودیوها، فضا های کوچک، دفاتر کار و … بسیار کاربردی هستند. زیرا علاوه بر نشستن می توان از آن ها برای استراحت و خوابیدن نیز استفاده کرد. به این شکل در زمان نشستن بالشت ها برای تکه دادن است و در زمان خوابیدن می توانید بالشت ها را بردارید و از آن به عنوان تخت استفاده نمایید.

برای اینکه در خانه بتوانید مبل بسازید می توانید از ورق های سه لایه با ضخامت  های ۸ سانتی استفاده نمایید. این مبل ها را به طور معمول در طول ۲ متر و عرض ۹۰ سانت می سازند. ولی می توانید این اندازه را با توجه به فضایی که دارید کوچک تر یا بزرگتر نمایید.

برای اینکه ساخت این مبل را آغاز کنید ابتدا باید ابعاد را اندازه بگیرید. در ادامه باید با توجه به اندازه ها چوب ها را برش بزنید و با کمک پیچ ها و مقداری چسب چوب تخته های برش خورده را به هم وصل نمایید. در انتها بالشتک های مبل را ساخته و روکش بکشید و در محل خود قرار دهید. حالا مبل آماده استفاده است.

ساخت مبل

ساخت مبلمان راحتی دو نفره و مدل تختخواب شو

مبل های تخت خواب شو در وقتی که جمع هستند به مانند یک مبل می باشند و زمانی که آن ها را باز می کنید می تواند از آن به جای تخت استفاده نمود. برای اینکه این مبلمان را تولید کنید نیاز به ورق های ام دی اف دارید و همچنین به وسایل دیگری مانند چسب چوب، میخ، چوب و پیچ نیز نیاز دارید. در حالت بسته این مبلمان ۸۵ سانت عرض و ۲ متر طول دارند. اما در حالت باز و تخت خوابی حدود ۱۷۵ سانتی متر عرض و ۲ متر طول دارند و همچنین ارتفاع این سبک مبلمان ۵۵ سانتی متر می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر پر کاربردترین لوازم برقی منزل

برای تولید مبلمان اول اندازه های مورد نظر را مشخص کرده و ورقه های چوب را برش بزنید. البته بدانید که باید برای لبه بیرونی ورقه های چوبی را به سایز ۱/۲ سایز تکیه گاه برش بزنید. در ادامه کار باید صفحات تکیه گاه و کناری را به یکدیگر متصل نمایید.

در ادامه باید چوب های افقی نشیمن را وصل کنید. طول و عرض همه ی این چوب ها باید در یک سایز باشند. در چیدمان این چوب ها باید دقت کنید که بین هر کدام به اندازه عرض شان فاصله باشد. در فاصله ۲۵ سانتی از زمین باید شروع به نصب این چوب ها به صوت افقی نمایید. در ادامه کار صفحه جلویی را باید نصب نمایید. در این مرحله چوب ها را به صورتی نصب نمایید که فضای خالی بین چوب ها پر گردد.

در این حالت با هدایت صفحه جلویی به داخل مبل راحتی ایجاد می شود . اگر صفحه را به سمت بیرون بکشید و باز نمایید می توانید یک تخت خواب دو نفره داشته باشید.

ساخت مبلمان راحتی فرفورژه

مبل های فرفورژه از اسکلت های فلزی ساخته می شوند. بر روی آن ها برای نشستن و تکیه دادن از دو بالشتک استفاده می گردد. از این سبک مبلمان بیشتر برای حیاط ها، کنار استخر ها، تراس منازل و در کل فضا های باز استفاده می گردد. چونکه می توان مواقعی که استفاده نمی شوند و در زیر بارش برف و باران هستند می توانید بالشتک ها را جدا کنید تا آسیب نبینند. اسکلت فلزی آن نیز در برابر بارندگی مقاوم است و خراب نمی شود.

ساختن انواع مبلمان فرفورژه خیلی راحت می باشد و برای آماده کردن اسکلت این مبلمان نیاز به پروفیل هایی از جنس فلز با کیفیت دارید. اسکلت این مبل را با جوش و پیچ و مهره می توان درست کرد. در ادامه بدنه را با رنگ مناسب این کار رنگ آمیزی کنید و بالشتک های را با سایز مناسب آماده کرده و روی آن قرار دهید.

ساخت مبلمان راحتی باکس دار و کشو دار

یکی از مبلمان پر کاربرد می باشد. اما از این سبک بیشتر برای خانه های متراژ پایین استفاده می گردد. زیرا در این وسیله می توان در قسمت نشیمن باکس ایجاد کرد و یا در زیر مبل از کشو های جا داری استفاده نمود. از این کشو ها و باکس ها می توانید برای نگهداری وسایل زیادی استفاده نمایید.

این مبل نیز مانند مبل های دو منظوره ساخته می شوند با این فرق که می شود قسمت کفی مبل را با استفاده از دو لولا یا جک متحرک نمایید. همچنین می توانید در فضا های خالی کشو هایی تعبیه نمایید که بتوان بهترین استفاده را از آن داشت.

 

نتیجه گیری

برای اینکه بتوانید یک مبل راحتی بسازید نیاز به کمی تبحر در استفاده از ابزار و همچنین مقداری خلاقیت دارید. با توجه به سلیقه تان یک مبل زیبا را برای خود طراحی نمایید و به سادگی طبق توضیحات بالا آن را بسازید. به دلیل اینکه مبلمان راحتی ساختار ساده ای دارند به راحتی می توان آن ها را بسازید و هر ایده ای که دارید در آن اجرا کنید.

مرحله های ساخت مبل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های ساخت ۶ مدل مبل راحتی آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا