خودرو

زمان تعویض روغن خودرو و فیلتر روغن | مزایای تعویض روغن خودرو

زمان تعویض روغن خودرو و فیلتر روغن | مزایای تعویض روغن خودرو، دلیل تعویض روغن خودرو

بیشتر رانندگان برای عوض کردن روغن خودروی خود از تعمیرکاران کمک می‌گیرند. این کار به این دلیل است، که رانندگان تصور می کنند تعویض روغن در تعمیرگاه موجب کثیفی کمتری خواهد شد و رانندگان در این حالت آسایش بیشتری دارند. تعویض روغن توسط خود شما نیز می‌تواند انجام شود و این کار زیاد سخت نیست، فقط باید از روغن مناسب و خوب استفاده کنید و تمام مراحل را قدم به قدم به درستی انجام دهیم.

مزایا و دلیل تعویض روغن خودرو

موتور خودرو ها از قطعه های زیادی تشکیل شده است. این قطعه ها باید به صورت روان کار کنند و روغن کاری شده باشند، تا عملکرد آنها درست باشد. روغنی که وارد موتور خودرو می شود وظیفه دارد این قطعه ها را روان کند. با گذشت زمان روغن موتور خودروی شما ممکن است کیفیت خود را از دست بدهد و درون موتور ذرات کثیفی وارد می‌شود.

وقتی کیفیت روغن خودرو مناسب نباشد، ماشین شما مانند قبل کار نخواهد کرد. بنابراین باید با گذشت زمان اقدامات لازم برای تعویض روغن خودرو انجام دهید.

روغن خودرو برای موتور خودرو چه مزایایی دارد؟

روان بودن موتور: همانطور که گفته شد علت اصلی استفاده از روغن در موتور خودرو این است، که عملکرد آن روان می شود. قطعه های موتور با سرعت زیادی حرکت می کند و در نتیجه تولید گرمای زیادی خواهند کرد. چنانچه روغن وجود نداشته باشد، قطع های موتور به هم آسیب رسانده و در نتیجه موتور از کار میافتد.

خنک کردن قطعه‌های موتور: قطعه هایی که روان کننده مناسبی نداشته باشند با یکدیگر بیشتر برخورد می کنند و گرمای تولیدی از آنها بیشتر خواهد بود. تعویض روغن خودرو و روغن مناسب موجب می شود، که گرما تولید نشود.

تمیز کردن موتور: ذرات و کثیفی برای موتور خودرو مانند سم می‌ماند. روغن وقتی کارکرد زیادی داشته باشد، به لجن تبدیل می شود که برای موتور خودرو بسیار مضر خواهد بود. برای اینکه از این اتفاق جلوگیری شود، باید روغن خودرو را در زمان مناسب عوض نمایید.

مصرف کمتر بنزین: در صورتی که موتور روان نباشد مصرف بنزین خودرو شما بیشتر خواهد شد. وقتی که روغن خودرو را در زمان مناسب عوض می‌کنید، مصرف سوخت پایین تر می آید.

زمان عوض کردن روغن موتور خودرو

عوض کردن روغن موتور خودرو با توجه به شرایط رانندگی شما متفاوت خواهد بود. اگر از خودروی خود استفاده زیادی ندارید یا راننده شهری می باشید و یا چنانچه بین رانندگی شما فاصله زیادی وجود دارد و خودرو به اندازه استراحت می کند، برای عوض کردن روغن خودرو نیاز به فاصله زمانی کم نخواهد بود.

در شرایط مناسب و خوب بین هر هشت هزار الی دوازده هزار کیلومتر باید روغن خودرو خود را عوض کنید، اما در صورتی که رانندگی شما بیشتر است و احساس می کنید به خودرو فشار بیشتری وارد می شود، مسئله فرق خواهد کرد.

چنانچه در آب و هوای گرم رانندگی می‌کنید و یا در جاده هایی که شما در آن رفت و آمد دارید، گردوخاک زیادی وجود دارد، یا با استفاده از خودرو بار زیادی را تحمل می نمایید، باید در فواصل زمانی کمتر روغن خودروی خود را عوض کنید. هر دو هزار الی پنج هزار کیلومتر یکبار باید روغن خودرو خود را عوض کنید. اطمینان حاصل کنید، که شرایط رانندگی شما تاثیر بد بر روی موتور خود را نداشته باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آنچه که در خصوص شارژ گاز کولر خودرو باید بدانید

روغن خودرو

زمان عوض کردن فیلتر روغن خودرو

برای تعویض فیلتر روغن خودرو باید مواردی مثل وزن و حجم خودرو، تابستان یا زمستان بودن، شرایط آب و هوایی و… را در نظر داشته باشید. چنانچه از ماشین خود زیاد کار می کشید بهتر است، که پس از چهار هزار کیلومتر به تعمیرگاه مراجعه کرده و برای عوض کردن فیلتر روغن اقدامات لازم را انجام دهید.

نحوه عوض کردن روغن خودرو در منزل

پیش از آنکه بخواهید روغن خودروی خود را در منزل عوض کنید، باید دفترچه راهنمای روغن و خودرو را مطالعه کنید و ببینید، که برای خودروی شما کدام فیلتر و روغن مناسب است. در این دفترچه راهنما همچنین در مورد زمان عوض کردن روغن خودرو نکاتی گفته شده است. برای تعویض روغن نیاز به آچار و سطل و قیف دارید. پس از آن مراحل تعویض روغن را شروع کنید:

 1. در اولین قدم برای تعویض روغن خودرو باید آن را بالا ببرید و فضای کافی برای این کار باید در زیر خودرو وجود داشته باشد، که بتوانید روغن آن را عوض کنید. در حین انجام دادن این کار باید نکات مهم و ایمنی را رعایت نمایید. چون این کار خطرناک است. در دو طرف خودرو می‌توانید از دو جک استفاده نمایید یا اینکه خودروی خود را بر روی سطح بلند قرار دهید. خودرو وقتی متوقف است، باید اطمینان حاصل کنید، که چرخ‌های عقب خودروی شما بلوکه شده است.
 2. حالا باید محل تخلیه روغن را پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از دفترچه راهنمای خودرو یا از متخصص کمک بگیرید‌. قبل از اینکه هر نوع پیچی را باز کنید باید اطمینان حاصل کنید، که محل تخلیه درست است.
 3. به قسمت زیر خودرو رفته و محل تخلیه روغن را به یاد آورید و در پایین آن ظرفی بگذارید، تا روغنی که تخلیه می‌گردد در آن بریزد. با استفاده از آچار مناسب باید محل تخلیه روغن خودرو را باز نموده و صبر کنید، که روغن خودرو بیرون بریزد. تخلیه روغن چند دقیقه وقت شما را می گیرد. فیلتر روغن خودرو را نیز باید پیدا کرده و باز نمایید. وقتی خلاف جهت عقربه های ساعت فیلتر روغن را بچرخانید، باز خواهد شد. فیلتر را می‌توانید حتی با دست نیز باز کنید و به آچار خاصی نیاز نخواهد بود.
 4. به جای فیلتر پیشین باید فیلتر جدید را استفاده کنید. وقتی فیلتر را تعویض می نمایید امکان دارد، که روغن کمی نشت کند، که این جای نگرانی نخواهد داشت. فیلتر را نباید بسیار زیاد سفت کنید.
 5. وقتی روغن خودرو به طور کامل تخلیه شده و به بیرون ریخت، محل تخلیه را با استفاده از پیچ مناسب باید محکم ببندید. از زیر ماشین بیرون آورده و ظرفی که در آن روغن خودرو ریخته است را بیرون بیاورید. پس از آن جک هایی که در دو طرف خودرو قرار داده بودید را پایین آورده و ماشین خود را به حالت عادی برگردانید.
 6. در مرحله آخر باید روغن جدید را جایگزین روغنی قدیمی کنید. کاپوت ماشین خود را باز نموده و به وسیله قیف روغن را وارد محفظه درست و مناسب نمایید. پس از این کار باید قسمت زیر خودرو را بررسی نمایید، که نشتی وجود نداشته باشد. با استفاده از سیم مناسب می‌توانید مقدار روغن خودروی خود را اندازه بگیرید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت موثر در کپ کردن خودرو چیست | مهم ترین دلیل کپ کردن خودرو

روغن خودرو

نشانه‌های زمان عوض کردن روغن خودرو

در برخی مواقع که شرایط خاصی پیش می‌آید مجبور می شوید، که زودتر از فاصله زمانی پیشنهاد شده روغن موتور خودروی خود را عوض کنید. در این شرایط معمولاً خودروی شما علائمی را نشان می دهد، که شما با مشاهده هر کدام از نشانه هایی که گفته می‌شود، باید در کمترین زمان ممکن روغن موتور خودرو خود را عوض کنید.

 1. صدای تیک تاک در زمانی که خودرو روشن می‌شود: وقتی که خودرو در حال کار کردن است به طور مداوم روغن در سراسر سرسیلندر ها و کارتر پمپ می شود و پس از مدتی روغن طلایی و تازه به علت جذب آلودگی ها و همچنین گرما سیاه و کثیف می‌شود. در این حالت روغن سنگین تر است و حرکت آن نیز سخت تر خواهد بود. به این معنا که وقتی موتور روشن می‌شود، شما صدای تیک تاک خواهید شنید، که نشان دهنده کثیف شدن روغن خودرو می باشد.
 2. دور موتور خودرو در حالت درجا بالا می باشد. از دیگر نشانه های کثیف بودن روغن خودرو این است، که دور موتور در حالت درجا نیز بالا است. در این حالت در مقایسه با حالت عادی پیشرانه با سرعت بیشتری کار می کند. دلیل این مشکل بیشتر شدن اصطحکاک میان رینگ ها، پیستون ها و یاتاقان ها می‌باشد.
 3. یکی دیگر از نشانه هایی که می‌توانید زمان فرا رسیدن تعویض روغن را از آن متوجه شوید این است، که شتاب خودروی شما کم شده است. پیشرانه‌ای که روانکاری خوبی شده است، می تواند کار خود را به خوبی و بدون مشکل انجام دهد. وقتی روغن کثیف و کهنه باشد، پیشرانه قادر نخواهد بود، که قطعه های مختلف را روان کاری کند و در این حالت به نرمی نمی‌تواند کار کند و شتاب خودرو کم خواهد شد و احساس می‌کنید، که قدرت پیشرانه کمتر شده است.
 4. وقتی خودروی شما کار می کند اگر صدای ضربه های متوالی را می شنوید این احتمال وجود دارد، که روغن خودروی شما کثیف و کهنه شده است، که موجب خواهد شد یاتاقان های متحرک خراب شوند. این مشکل موجب می‌شود، که وقتی خودرو درجا کار می‌کند لرزش زیادی داشته و صدای ضربه ها بیشتر به گوش برسد. متأسفانه وقتی که این صداها از خودرو شنیده می‌شود، احتمالاً آسیب بزرگی دیده است، که به علت نادیده گرفتن سرویس دوره ای و عوض نکردن روغن در زمان مناسب این مشکل به وجود آمده است.
 5. چنانچه چراغ روغن موتور خودروی شما روشن شده است، به هیچ عنوان این موضوع را پشت گوش نیندازید. وقتی که این چراغ روشن می‌شود، فشار روغن بیش از اندازه افت دارد، که خودرو نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد. در زمانی که چراغ روغن اتومبیل شما روشن می شود اولین کار این است، که باید فوری روغن موتور خودرو را عوض کنید.

زمان تعویض روغن خودرو و فیلتر روغن | مزایای تعویض روغن خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

زمان تعویض روغن خودرو و فیلتر روغن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا