ابزار برقی

آشنایی با انواع باتری یو پی اس | بهترین باتری یو پی اس

آشنایی با انواع باتری یو پی اس | بهترین باتری یو پی اس، انتخاب باتری یو پی اس

منبع تغذیه یا یو پی اس وسیله ضروری برای مطمئن شدن از روشن ماندن وسایل الکترونیکی در زمان نبود برق می‌باشد. برای اینکه از عملکرد بهتر دستگاه ups یا برق اضطراری اطمینان حاصل نمایید بهتر است که باتری مناسب انتخاب نمایید در بازار انواع باتری یو پی اس وجود دارد که هر کدام منحصر به فرد بوده و ویژگی‌های خاصی دارند.

باتری یو پی اس

باتری یو پی اس از باتری‌های قابل شارژ می‌باشد که در شرایطی که برق شهری قطع است یا نوسان دارد با منبع خود  مورد نیاز برای دستگاه‌های الکترونیکی را تأمین می‌کند. هدف دستگاه برق اضطراری تأمین کردن برق موقت در زمان خاموش بودن برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات و حفظ اطلاعات است.

انواع باتری یو پی اس

همانطور که گفته شد در بازار انواع باتری یو پی اس وجود دارد که در زمان انتخاب باید با هر کدام از آنها آشنایی داشته باشید تا بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را برای دستگاه خود داشته باشید.

باتری اسید سرب یکی از انواع باتری یو پی اس

باتری سرب اسیدی یکی از انواع باتری یو پی اس است که استفاده از آن بسیار رایج می‌باشد. در مشاغل امروزی و مراکز داده از این نوع باتری زیاد استفاده می‌شود. این باتری‌ها از الکترولیت‌های اسید سولفوریک و صفحات سربی تشکیل شده‌اند که انرژی الکتریکی و برق را ذخیره کرده و مورد استفاده قرار می‌دهند. در مواقعی که برق متناوب در دسترس است، باتری شارژ شده و انرژی الکتریکی ذخیره خواهد کرد.

وقتی برق قطع می‌شود، باتری انرژی که ذخیره کرده است را تخلیه و منبع را تغذیه می‌کند. باتری یو پی اس اسید سرب را به دو نوع باتری سرب اسیدی‌تر و باتری سرب اسیدی خشک طبقه‌بندی می‌کنند.

عملکرد باتری سرب اسیدی‌تر

از قدیمی‌ترین انواع باتری ups سرب اسیدی باتری سرب اسیدی‌تر است. آنها تشکیل شده از صفحات سربی غوطه ور در الکترولیت مایع می‌باشد. وقتی باتری خالی می‌شود، الکترولیت تغییرات شیمیایی داشته و گازهای هیدروژن و اکسیژن تولید می‌کند. این گازها به خارج تخلیه می‌گردند تا از جمع شدن آن در باتری جلوگیری گردد. باتری سرب اسیدی‌تر نیاز به نگهداری و تعمیر منظم مثل بررسی آب مقطر و سطح الکترولیت خواهد داشت. عدم نگهداری و بررسی منظم باتری منجر به کاهش عملکرد و عمر باتری خواهد شد.

حتما بخوانید:   نحوه نگهداری از ریش تراش چگونه است | محافظت از ریش تراش

باتری یو پی اس

باتری سرب اسیدی خشک

باتری سرب اسیدی خشک از جمله باتری‌های مهر و موم شده‌ای می‌باشند که نیاز به نگهداری و تعمیر ندارند. در آنها دریچه‌ای وجود دارد که فشار درون باتری را تنظیم می‌کند. از جمع شدن گازهای هیدروژن و اکسیژن جلوگیری می‌نماید. این دریچه فشار اضافه یا جذب اکسیژن را آزاد کرده و به این ترتیب تنظیم فشار را انجام می‌دهد.

باتری سرب اسیدی خشک یکی از انواع باتری یو پی اس است که برای کاربردهایی که به فضای کم نیاز دارند و تهویه مناسب در آنها امکان‌پذیر نیست، ایده‌آل و مناسب است. این نوع از باتری یو پی اس معمولاً به دو دسته طبقه بندی می‌شوند:

 • AGM: این نوع از باتری‌های سرب اسید خشک برای جذب الکترولیت از یک جداکننده پشم شیشه‌ای استفاده می‌کنند. حتی چنانچه باتری خرابی داشته باشد، این جدا کننده از هدر رفتن الکترولیت پیشگیری می‌کند. چون این باتری نسبت چگالی به توان بالایی دارند انتخابی مناسب و ایده‌آل برای کاربردهایی که در آنها کوچک بودن باتری اهمیت دارد خواهد بود.
 • GEL: این باتری از الکترولیت ژله‌ای ضخیم استفاده می‌کند و در مواقعی که حتی این باتری‌ها ضربه می‌خورند از ریختن باتری جلوگیری می‌کند همچنین این نوع از باتری‌ها یکی از انواع باتری یو پی اس هستند که نیاز به نگهداری و تعمیر ندارند. و برای سیستم‌های یو پی اس ایده آل است.

باتری لیتیوم یون و کاربرد آنها

یکی دیگر از انواع باتری یو پی اس باتری‌های لیتیوم یون است که قابل شارژ هستند و این نوع از باتری‌ها قابل اعتماد و کارآمد می‌باشند. باتری‌های لیتیوم یون در طیف گسترده‌ای از وسایل نقلیه الکتریکی و قابل حمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این باتری شامل یک الکترود منفی و یک الکترود مثبت و یک جدا کننده می‌باشد که موجب جدا شدن الکترودها می‌گردد. آنها وقتی یون‌های لیتیوم میان آنود و کاتود حرکت می‌کند در زمان تخلیه و شارژ کار کرده و جدا کننده از تماس بین دو الکترود به طور مستقیم جلوگیری خواهد کرد.

باتری نیکل-کادمیوم

این باتری‌ها از انواع باتری‌ یو پی اس قابل شارژ می‌باشند که از الکترولیت هیدروکسید پتاسیم کادمیوم و نیکل فلزی ساخته شده‌اند. در مقایسه با انواع دیگر این باتری‌ها با محیط زیست سازگاری کمتری دارند. کادمیوم فلز سنگین سمی می‌باشد که اگر به صورت صحیح دفع نشود، بر محیط زیست و سلامت انسان اثرات مضر خواهد داشت. همچنین چگالی انرژی آن نسبت به باتری‌های لیتیوم یون کمتر است. بدین معنا که همان ظرفیت ذخیره سازی انرژی سنگین‌تر و حجیم‌تر می‌باشد. همچنین به علت اینکه در دماهای پایین عملکرد خوبی دارد، برای محیط‌های سرد انتخابی ایده‌آل خواهد بود.

حتما بخوانید:   حشره کش برقی چیست و عملکرد آن چگونه است؟ | بررسی مزایا و معایب حشره کش برقی

یکی از انواع باتری یو پی اس سیور آلکالین

یکی دیگر از انواع باتری یو پی اس باتری‌های آلکالین هستند که می‌توان در دستگاه ups مورد استفاده قرار داد و برق و انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می‌کند. این باتری‌ها ولتاژ‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند و در ابعاد و اشکال مختلفی ساخته می‌شوند. این نوع از باتری‌های یو پی اس نسبت به باتری‌های معمولی قوی‌تر هستند و مواد درونی آنها از دی اکسید منگنز و روی تشکیل گردیده است و ظرفیت آن دو الی چهار برابر باتری‌های معمولی است. نکات استفاده از این باتری عبارت هستند از:

 • در شرایط عادی باتری آلکالین در مجاورت باتری‌هایی که ترکیب شیمیایی متفاوت قرار نگیرند نشتی ندارند.
 • در زمان عدم استفاده نیز نگرانی بابت نشتی باتری‌های آلکالین وجود ندارد.
 • نشتی باتری فقط در مواقعی احتمال دارد که در دمای بسیار بالا که باتری تحمل ندارد، استفاده شود و همچنین استفاده همزمان باتری‌های قدیمی در کنار باتری‌های نو.
 • در صورتی که ‌می‌خواهید از دستگاه الکتریکی برای مدت نامعلومی استفاده کنید، حتماً باتری‌های آن را بیرون آورید.

انواع باتری یو پی اس از لحاظ نگهداری

از لحاظ نیاز به نگهداری انواع باتری یو پی اس دو نوع هستند باتری‌هایی که به مراقبت نیاز ندارند و باتری‌هایی که به مراقبت کم نیاز دارند. باتری یو پی اس از نوعی که به مراقبت کم دارای عمر متوسط هستند، ولی باتری‌هایی که نیاز به مراقبت ندارد عمر بیشتری دارند.

تفاوت انواع باتری یو پی اس

مناسب‌ترین نوع باتری یو پی اس مدل سیلد است و نیاز به نگهداری و سرویس ندارد. با ولتاژ ۱۲۷ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواقعی که نیاز به طول عمر بیشتر از ۱۰ سال است، معمولاً از باتری نیکل کادمیوم استفاده می‌شود. برخی از باتری‌های نیکل متال هیبرید وجود دارند که طول عمر آنها در حدود ۲۵ سال می‌باشد.

باتری نوع خشک و نیکل کادمیوم از مناسب‌ترین باتری‌ها برای دستگاه‌های ups هستند و با توجه به اینکه درپوش کاملاً بسته‌ای دارند نیاز به نگهداری ندارند باتری نیکل آکادمیوم قیمتش ۴ الی ۵ برابر باتری‌های سرب اسید است که شاید زیاد به نظر آید، اما در برابر دارای عمر بیست ساله است. باتری‌های اسید سرب در مقایسه با باتری‌های نیکل کادمیوم ارزان‌تر می‌باشند. کاربران دستگاه ups باید با توجه به نیاز خود از بین انواع باتری یو پی اس بهترین و مناسب‌ترین را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایند.

حتما بخوانید:   راهنمای خرید یک محافظ برق مناسب برای تلویزیون، یخچال و لباسشویی

انتخاب بهترین باتری از بین انواع باتری یو پی اس

در هنگامی که می‌خواهید از بین انواع باتری یو پی اس انتخاب خود را داشته باشید، باید این موارد را در نظر بگیرید:

 • رطوبت و دمای محیطی که باتری در آن قرار خواهد گرفت.
 • میزان ضریب اطمینان محیطی که باتری یو پی اس در آن محیط قرار می‌گیرد.
 • انفجار پذیر بودن محیط قرارگیری
 • مدت زمان شارژ باتری
 • جریان شارژ و تمام شدن شارژ
 • نوع منبعی که برای شارژ باتری به کار می‌رود
 • محدودیت‌های فیزیکی مانند ابعاد، وزن و…
 • ضریب اطمینان باتری و قیمت آن
 • خدمات پس از فروش و گارانتی باتری

محاسبه ظرفیت انواع باتری یو پی اس

انواع باتری‌های یو پی اس آمپراژ مختلفی دارند برای محاسبه ظرفیت انواع باتری یو پی اس به این نکات توجه داشته باشید:

 • دستگاه یو پی اس یا برق اضطراری دارای استانداردهایی می‌باشند که تعیین می‌کند چند باتری می‌توان به آن متصل کرد تا خطایی در زمان کار کردن دستگاه نشان داده نشود. به عنوان مثال در برخی از دستگاه‌ها می‌توان ۴۰ باتری را به حالت سری به دستگاه متصل نمود.
 • وقتی که استاندارد دستگاه برای وصل باتری مشخص شد باید آمپراژ مناسب باتری را بررسی نمایید که بستگی به این دارد که دستگاه یو پی اس قادر به شارژ باتری با آمپراژ مورد نظر است یا خیر.
 • همچنین باید بدانید که هر چقدر آمپراژ باتری که استفاده می‌شود، بالاتر باشد مدت زمان برق دهی نیز بیشتر خواهد بود.
 • بنابراین در زمان انتخاب از بین انواع باتری یو پی اس باید از بین با کیفیت‌ترین‌ها انتخاب را انجام دهید.

باتری یو پی اس

سخن تکمیلی

در بازار انواع باتری‌ یو پی اس با کیفیت‌ها و قیمت‌های مختلف وجود دارد. در زمان انتخاب باتری باید به نکات مهمی که در این مطلب گفته شد توجه داشته باشید تا نیاز شما برآورده شود. هر کدام از انواع باتری‌های یو پی اس کاربرد خاصی دارند و در محیط‌ها و شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین لازم است که با ویژگی‌های انواع باتری یو پی اس آشنایی کافی داشته باشید.

31

آشنایی با انواع باتری یو پی اس | بهترین باتری یو پی اس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

معرفی انواع باتری یو پی اس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x