مجله ساختمان

آسانسور پله‌ چیست؟ | معرفی انواع آسانسور پله

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

به صندلی بالابر برقی برای پله، آسانسور پله‌ و یا بالابر برقی پله گفته می‌شود که این وسیله را به اسم‌های دیگری مانند آسانسور پله پیما یا آسان بر پله نیز می‌شناسند. آسانسور پله‌ برای حرکت افرادی که بنا به دلایل گوناگون نمی‌توانند از پله بالا بروند و قادر به حرکت نیستند، کاربرد دارد.

آسانسور پله به حالت نفربر پله‌ای به صورت پیچشی و مستقیم برای راه پله طراحی شده و در منزل‌ها، مراکز درمانی، مراکز خرید، هتل‌ها، آسایشگاه سالمندان، بهزیستی و… کاربرد دارند. با استفاده از آسانسور پله‌ راحتی و ایمنی کاربر تأمین خواهد شد.

انواع آسانسور پله

همانطور که گفته شد انواع آسانسور پله یا بالابر برقی پله که در مجموعه‌های مختلف تولید و عرضه می‌گردند، متنوع هستند که عبارت می‌باشند از:

 • آسانسور پله‌ حالت مستقیم
 • آسانسور پله‌ حالت گردشی یا پیچشی
 • آسانسور پله‌ ویلچربر

مشخصات فنی آسانسور پله‌ای

آسانسور پله‌ برای راحت‌تر شدن جابجایی افراد مبتلا به ضعف جسمانی و افراد مسن از روی پله‌ها در محیط‌های گوناگون مانند آپارتمان‌ها، منازل طبقاتی و کلیه مراکز عمومی و خصوصی کاربرد دارند و عملکرد آنها به صورت الکتریکی می‌باشد.

آسانسور پله‌ از جمله دستگاه‌های پرکاربردی است که بدون اینکه به افرادی که دارای مشکل هستند و یا افراد مسن فشاری وارد شود، می‌توان به راحتی آنها را جابجا نمود. بالابر پله دارای جعبه برق، موتور، ریل و کفی است. همه آنها از قطعات با کیفیت و مقاوم ساخته می‌شوند. بنابراین کاربر از نظر امنیت نگرانی نخواهد داشت و موجب می‌شود که اطرافیان وی نیز از این بابت خیالشان راحت باشد.

انواع آسانسور پله‌

همانطور که گفته شد بالابر پله‌ در انواع گوناگون وجود دارد که افراد با توجه به نیاز خود باید یکی از آنها را انتخاب کنند. بنابراین بهتر است که در مورد انواع آسانسور پله‌ یا دستگاه بالابر پله اطلاعات کافی داشته باشید تا با بررسی آنها انتخاب مناسب‌تری انجام دهید.

آسانسور پله‌ نفربر

آسانسور پله‌ مدل نفربر

آسانسور پله‌ طوری طراحی گردیده است که در همه راه‌پله‌ها می‌توان بدون تخریب پله‌ها آنها را نصب کرد. آسانسور پله‌ای به صورت پیچشی یا مستقیم طراحی می‌شود و با توجه به پلکان، نوع آن مشخص می‌گردد. اتصال آسانسور برقی مدل نفربر روی نرده‌های پلکان یا دیوار به کمک اتصالات پیچ و مهره به صورت موقت روی ریل فلزی و پله است، تا اگر فرد بخواهد از منزلی به منزل دیگر جابجا شود، هزینه اضافه بابت آن پرداخت نکند.

حتما بخوانید:   تکنیک های دکوراسیون آشپزخانه

در ضمن اگر افراد قصد اسباب کشی داشته باشند، معمولاً کارشناسان دستگاه را به صورت رایگان جمع و دوباره نصب می‌کنند. در آسانسور ‌پله‌ نفربر انتقال افراد به کمک یک کشنده کابلی و هدایت کننده خطی انجام می‌شود. برای استفاده از آن ضروری است که صفحه‌ای که برای ایستادن فرد در نظر گرفته شده بود، باز گردد تا فرد به صورت نشسته یا ایستاده روی آن قرار بگیرد. کمربند ایمنی بسته می‌شود و در آخر به کمک ریموت کنترل فرد به پایین یا بالا منتقل می‌گردد.

آسانسور پله‌ مدل ویلچربر

بالابر پله‌ مدل ویلچر بر که به آن ویلچربر راه پله و یا ویلچربر پلکان هم می‌گویند، مثل بالابر پله رو  می‌توان در فضاهای کوچک نیز از آن استفاده نمود و اتصال آن به کمک پیچ و مهره انجام می‌شود تا در صورت جابجایی خانه منتقل کردن آن وجود داشته باشد.

افراد برای استفاده از آسانسور پله‌ مدل ویلچربر لازم نخواهد بود که از ویلچر خود پیاده شوند، چون جابجایی آنها با ایمنی کامل انجام می‌شود. برای بسته یا باز کردن صفحه کفی از جک استفاده می‌شود که با استفاده از ریموت عمل می‌کند و فرد وقتی که صفحه باز می‌شود و با زمین هم سطح می‌گردد، روی کفی آن قرار گرفته و با کنترل حرکت خود را می‌تواند به راحتی هدایت نماید.

طریقه انتخاب آسانسور پله‌ای

برای انتخاب آسانسور پله‌ در ابتدا ضروری خواهد بود که نوع آن را از لحاظ نفربر بودن یا ویلچربر بودن تعیین نمایید. پس از آن با توجه به شرایط جسمانی فرد، وزن و قابلیت‌هایی مانند داشتن یا نداشتن صندلی در مدل‌های نفربر و میزان تحمل وزن را در هر دو مدل مورد بررسی قرار دهید.

در ضمن بهتر است بدانید که قیمت آسانسور پله‌ با توجه به وزن فرد و تعداد پلکان متفاوت می‌باشد. بنابراین باید کارشناسان فنی نقشه برداری‌ها و بررسی‌های لازم را انجام دهند. نصب آسانسور پله‌ای یکی از کارهای تخصصی است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که خرید آن را حتماً از مجموعه‌های معتبر انجام دهید.

مزایای آسانسور پله‌

آسانسور پله‌ روی دیوار، نرده، پلکان و در محیط‌های بسته و باز بدون نیاز به خرابی، تغییر و یا دریافت مجوز از شهرداری قابل نصب می‌باشند.

حتما بخوانید:   انواع سقف آشپزخانه | ویژگی‌های انواع سقف آشپزخانه

آسانسور پله‌ فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند. وجود صندلی و صفحه تاشو موجب شده است که بتوان در مواقعی که از آن استفاده نمی‌شود، آن را جمع کرد و از مانع شدن در برابر تردد جلوگیری نمود.

می‌توان روی انواع پلکان سنگی، شیشه‌ای و چوبی نصب آنها را انجام داد.

با توجه به اینکه آسانسور پله‌ برقی در هنگام کار کردن صدایی ندارد، بنابراین می‌توان به راحتی از آن در محیط‌های تجاری، مراکز درمانی، منزل و… استفاده نمود.

با استفاده از آسانسور پله‌ می‌توان به راحتی افرادی که دارای مشکلات جسمانی هستند و یا سالمندان را به صورت راحت و ایمن حمل نمود.

وقتی که از حالت ویلچربر استفاده می‌شود، می‌توان با استفاده از آن مادرانی که دارای فرزند کوچک هستند را به همراه کالسکه فرزند حمل نمود.

استفاده از آسانسور پله‌ای بسیار راحت و ساده می‌باشد و افراد بدون اینکه به کمک کسی نیاز داشته باشند، به راحتی می‌توانند از آنها استفاده کنند.

هزینه‌های افراد با استفاده از این آسانسور پله‌ بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

امکان تنظیم اثر انگشت و یا رمز چهار رقمی برای استفاده از آسانسور پله‌ای برای محیط‌های عمومی و آپارتمان‌ها بسیار مناسب می‌باشد و تا وقتی که این رمز وارد نشود، دستگاه کار نخواهد کرد.

نصب آسانسور پله‌ای به گونه‌ای انجام می‌شود که فرد در صورت نقل مکان کردن به راحتی می‌تواند این سیستم را نیز جابجا نماید و در این حالت نیازی به پرداخت هزینه دوباره نخواهد بود. بنابراین کسانی که مستاجر هستند نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

آسانسور پله‌ دارای سیستم توقف اضطراری است و می‌توان آن را از راه دور کنترل نمود.

آسانسور پله‌ای معمولاً گارانتی یک ساله دارد و خدمات پس از فروش آن تا ۱۰ سال ارائه می‌گردد.

مقایسه بین حالت ایستاده و نشسته در آسانسور ‌پله‌‌ای نفربر

آسانسور پله‌ نفربر برای استفاده توسط سالمندان، در حالت ایستاده مناسب‌تر خواهد بود. چون نشستن و ایستادن برای افرادی که دارای زانو درد هستند، خوشایند نخواهد بود. همچنین این کار کمی زمان بر است. از طرف دیگر آرامش افراد معمولاً در حالت ایستاده بیشتر می‌باشد. چون فاصله میان پلکان و صفحه‌ای که وجود دارد فقط یک سانتی‌متر است و در کل مسیر می‌توانند از بالابر به راحتی پیاده شوند.

آسانسور پله‌

قابلیت‌های آسانسور پله‌

 • آسانسور پله‌ای دارای کمربند ایمنی است و به همین علت نگرانی بابت جابجایی ناگهانی و یا افتادن افراد وجود ندارد.
 • مجهز به سیستم چراغ هشدار، استپ اضطراری و کنترل سرعت می‌باشد.
 • کنترل از راه دوری که در اختیار خریدار قرار می‌گیرد را می‌توان شخصی سازی نمود و به این صورت دیگران نمی‌توانند از آن استفاده کنند.
 • در صورت نقل مکان، قابلیت جابجایی دارد.
 • برای مواقع اضطراری و قطعی برق دارای باتری پشتیبان است.
 • فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند و دارای صندلی تاشو است.
 • موتور آسانسور پله‌ای بسیار قوی و در عین حال کم صدا است و برای افراد در آپارتمان‌ها و یا در منازل آلودگی صوتی ایجاد نخواهد کرد.
 • نصب با پیچ و مهره بدون تخریب انجام می‌شود.
 • به برق سه فاز نیازی ندارد.
 • در مکان‌های مورد نیاز می‌توان به سیستم توقف خودکار مجهز نمود.
 • می‌توان رنگ پوشش صندلی را انتخاب کرد.
 • آسانسور پله‌ مدل مستقیم در شرایطی که بین پله‌ها سطح صاف یا پاگرد وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این آسانسورها وقتی که مسیر به پایان می‌رسد، فرد دیگر برای رسیدن به مقصد نیازی به طی کردن مسیری از راه راه پله ندارد.
 • آسانسور پله‌ گردشی یا پیچشی در مواقعی که پله‌ها حالت منحنی به جای حالت مستقیم دارند و یا بیش از یک مسیر پله وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند و در بین مسیرها اصطلاحا پاگرد یا توقف وجود دارد.
حتما بخوانید:   انتخاب موتور آسانسور مناسب

در مواقعی که بیش از یک مسیر وجود دارد یا حالت منحنی وجود دارد، انتخاب هوشمندانه این است که از بالابر پله نفربر حالت گردشی استفاده شود. چون اگر برای هر مسیر بخواهید یک دستگاه جداگانه استفاده نمایید، هزینه بیشتر خواهد شد و پیاده و سوار شدن دوباره برای هر مسیر هم ناخوشایند است. در حالت چرخشی یا گردشی امکان چرخش صندلی برای استفاده راحت‌تر افراد وجود دارد.

آسانسور پله‌

سخن تکمیلی

آسانسور پله‌ یک وسیله متحرک است که سالمندان و اشخاص ناتوان را به راحتی جابجا می‌کند. صندلی پله پیما با توجه به نوع موتور، ارتفاع و قدرت آن دارای انواع گوناگونی است. از آسانسور پله‌ می‌توان در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، ساختمان‌های دوبلکس، آپارتمان‌ها و… استفاده نمود تا افرادی که دارای مشکل هستند، بتوانند حرکت راحت‌تری در بین طبقات داشته باشند.

مدل مستقیم آسانسور پله‌ای در مقایسه با مدل چرخشی قیمت کمتری دارد. مدل پاگرد کل مسیر را بدون توقف طی می‌کند، در حالی که در مدل مستقیم فرد در هر پاگرد از آن پیاده می‌شود و دوباره سوار آسانسور بعدی می‌گردد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آسانسور پله‌ چیست؟ | معرفی انواع بالابر پله

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آسانسور پله‌ و کاربرد آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x