مجله ساختمان

راهنمای انتخاب نرده استخر برای سلامت و ایمنی بیشتر

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از قسمت‌های مهم استخر انتخاب پله و نرده مناسب برای آن می‌باشد. چون همیشه نگرانی بابت افتادن یا لیز خوردن سالمندان، کودکان و دیگر کسانی که شنا بلد نیستند، در آب استخر وجود دارد. یکی از راهکارها برای رفع نگرانی انتخاب نرده استخر و نصب مناسب آنها در اطراف استخر می‌باشد. با این کار از افتادن افراد به درون آب استخر جلوگیری می‌نمایید. در صورتی که به صورت اتفاقی کسی به درون آب استخر بیفتد، با استفاده از آن می‌تواند به راحتی بیرون آید.

برای انتخاب نرده استخر و پله آن چه استانداردهایی وجود دارد؟

در ساخت استخر یکی از نکات مهم گرفتن تأییدیه آتش نشانی برای پله و نرده استخر می‌باشد. به همین علت باید در هنگام انتخاب نرده استخر و پله به نکات زیر توجه نمایید:

 • نرده استخر باید دور تا دور آن کار گذاشته شود تا در صورتی که مشکلی برای فردی به وجود آمد، بتواند با گرفتن نرده استخر خود را نجات دهد و به این ترتیب از غرق شدن افراد جلوگیری گردد.
 • از نرده استخر برای جدا نمودن قسمت کودکان و بزرگسالان می‌توان استفاده نمود. برای جدا کردن فضاها، انتخاب نرده استخر باید به گونه‌ای انجام شود که پس از نصب، کودکان به بخش بزرگسالان دسترسی نداشته باشند و این دو فضا به صورت کامل از یکدیگر جدا شوند، اما پشت نرده‌ها باید به فضای بیرون دید کافی داشته باشد.
 • در هنگام انتخاب نرده استخر باید توجه داشته باشید که ارتفاع آن باید حدود صد و بیست سانتی‌متر و فاصله بین قسمت‌های عمودی آن حداکثر به اندازه ۱۱ سانتی‌متر باشد.
 • یکی دیگر از نکات و استانداردهای بسیار مهم برای انتخاب نرده استخر این است که نصب پله نرده در قسمت پر عمق کم عمق و استخر کودکان ضروری می‌باشد تا در هر یک از قسمت‌ها اگر نیاز بود، افراد از آنها استفاده کرده و به راحتی بیرون آیند.

استانداردها و قوانینی که گفته شد بر اساس استاندارد آتش نشانی می‌باشد و حتماً باید در هنگام انتخاب نرده استخر و پله به صورت کامل رعایت گردند. رعایت این استانداردها برای حفظ جان و سلامت اشخاصی می‌باشد که در استخر شنا می‌کنند و بسیار حیاتی و ضروری می‌باشند.

حتما بخوانید:   مقایسه لوله های تک لایه، سه لایه و پنج لایه | بررسی انواع مختلف لوله

انتخاب نرده استخر

انواع نرده استخر

با توجه به مکانی که نرده‌های استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند، در انواع گوناگون طراحی و ساخته شده‌اند و افراد با توجه به نیاز محیط مورد نظر از نوع مناسب آن استفاده می‌کنند. در صورتی که انواع نرده استخر را بشناسید، می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

نرده استخر استیل

در صورتی که حفظ حریم خصوصی، ایمنی و زیبایی را همراه با یکدیگر می‌خواهید داشته باشید، انتخاب نرده استخر از نوع استیل و استفاده از آن، گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. با توجه به اینکه نرده استخر استیل مستعد زنگ زدگی است، نیاز به نگهداری مداوم خواهد داشت.

نرده استخر شیشه‌ای

نرده استخر از نوع شیشه‌ای زیبایی بیشتری دارد، ولی باید بدانید که وقتی از این نرده استخر استفاده می‌شود، حریم خصوصی به خوبی حفظ نخواهد شد و قیمت آن نیز بیشتر است. یکی دیگر از مواردی که در هنگام انتخاب نرده استخر از نوع شیشه‌ای باید بدانید، این می‌باشد که این نوع نرده‌ها نیاز به نگهداری منظم خواهند داشت و در صورتی که دچار شکستگی شوند، بسیار خطرآفرین خواهند بود.

نرده استخر چوبی

برای استخرهایی که در فضای باز طراحی و ساخته شده‌اند و طراحی آنها به گونه‌ای است که در آن از المان‌های طبیعی استفاده شده است، نرده‌های چوبی انتخاب مناسبی خواهد بود. در هنگام انتخاب نرده استخر چوبی بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که نرده‌های چوبی دوام خیلی زیادی نخواهند داشت و پس از گذشت چند سال باید آنها را عوض کنید.

نرده استخر مش

نرده استخر از نوع مش برای منازلی که کودک دارند، پیشنهاد می‌شود. برخلاف نرده‌های دیگر این مدل نرده سوراخ‌هایی به شکل‌ها و ابعاد گوناگون دارد که موجب می‌شود کودکان نتوانند به راحتی از آنها عبور کنند یا بالا بروند. این نرده‌ها دوام بسیار خوبی خواهند داشت. بنابراین از نظر ایمنی نرده استخر مش برای افرادی که دارای فرزند هستند، بسیار مناسب خواهد بود.

کاربرد پله استخر

در نقاط مختلف استخر پله نصب می‌گردد و هدف از این کار ورود و خروج راحت‌تر افراد به درون استخر می‌باشد. پله‌های استخر دارای انواع گوناگونی می‌باشند که با توجه به نوع کاربرد در انواع مدل‌ها طراحی و ساخته می‌شوند. برای انتخاب پله استخر باید مولفه‌هایی مثل نوع، موقعیت، بالاتر یا همسطح بودن از سطح زمین، داشتن یا نداشتن سرریز آب، عرض لبه استخر و… را مد نظر داشته باشید.

حتما بخوانید:   انواع عایق حرارتی و کاربرد آن چیست

انواع پله استخر

پله استخر نیز انواع گوناگونی دارد. هر کدام از انواع پله استخر، دارای ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی هستند که موجب می‌شود در جاهای گوناگون مورد استفاده قرار بگیرند. علاوه بر دقت در انتخاب نرده استخر، باید در انتخاب پله استخر نیز دقت کافی داشته باشید.

پله استخر استاندارد

این نوع پله برای نصب به فضای کافی نیاز خواهد داشت. اگر برای نصب آن شرایط مناسب باشد، برای استفاده در استخر از گزینه‌های بسیار خوب است.

پله استخر پلیمری

این نوع پله استخر ساخته شده از پلیمر abs می‌باشد که از ویژگی‌های آن می‌توان به سر نبودن آن اشاره نمود. این پله‌ها برای استفاده در استخرهای کودکان، سالمندان و افراد غیر حرفه‌ای مناسب است. چون از خطر سر خوردن به درون آب استخر جلوگیری خواهد کرد.

پله استخر عصایی یا کلاب

یکی دیگر از انواع پله‌هایی که در استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد، پله عصایی یا کلاب می‌باشد که جنس آنها از استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ است. پله عصایی یا کلاب استخر با توجه به اینکه دارای دستگیره‌های نیم دایره هستند، با این نام شناخته می‌شوند. این نوع پله به فضای کمتری از لبه استخر نیاز خواهد داشت و اتصالات آن هم به صورت مخفی و پنهان نصب می‌گردند.

پله استخر هایپرپول

دستگیره‌های این پله از جنس فولاد ضد زنگ می‌باشد و جنس آنها از abs بوده و روکش استیل ۳۰۴ دارد. این پله‌ها در دو مدل استاندارد و کلاب وجود دارند. تعداد پله‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، به عمق استخر بستگی خواهد داشت و بین ۲ الی ۵ عدد می‌باشد و فاصله بین پله‌ها در حدود ۲۵ سانتی‌متر است.

پله استخر شیب‌دار

پله استخر شیبدار دارای ۲ تا ۵ پله می‌باشد که معمولاً به کف استخر می‌رسد و در ساخت آن از فولاد ضد زنگ و استیل استفاده می‌گردد. این پله‌ها از جنس پلاستیک بوده و عرض آنها ۱۲ سانتی‌متر است. این پله‌ها دارای خاصیت ضد سرخوردگی هستند و پهن بودن پله استخر شیبدار موجب می‌گردد که فشار زیادی به کف پای افراد در هنگام خارج شدن از استخر وارد نگردد.

پله استخر استیل

در ساخت پله استخر از فلز استیل نیز استفاده می‌شود. این فلزها ضد زنگ هستند و زیبایی بسیار خوبی را به استخر خواهند داد. یکی از معایب اصلی این نوع ‌پله‌ها این می‌باشد که ممکن است در فصل تابستان بیش از اندازه داغ شوند. به همین علت بیشتر در استخرهایی که به حالت سرپوشیده هستند استفاده می‌گردند.

حتما بخوانید:   کاربرد ناودانی و نبشی در ساختمان چیست؟ انواع ناودانی و نبشی

انتخاب پله استخر

ارتفاع استاندارد نرده استخر

همانطور که گفته شد هدف از انتخاب نرده استخر حفاظت از جان افرادی می‌باشد که در خطر هستند. به همین علت با توجه به قوانین تصویب شده حداقل ارتفاع استاندارد نرده استخر به اندازه صد و بیست سانتی‌متر مشخص گردیده است.

مراحل نصب نرده استخر

 • ابتدا باید پله را به خوبی مونتاژ نمود و به صورت تراز در محل مناسب قرار داد. وقتی که مکان نصب را به صورت دقیق و درست تعیین نمودید، محل پایه ها را علامت زده و پله را بردارید.
 • محل نصب پایه‌های پله استخر را سوراخ نمایید به این شکل که ابتدا دور تا دور محل نصب را با استفاده از دریل سوراخ نمایید.
 • سپس با چکش و قلم محل نصب کاسه پلاستیکی را به صورت کامل تخلیه کنید.
 • روی دستگیره‌ها باید قالپاق که در پوش‌های مخصوص پوشاندن سوراخ هستند را قرار دهید.
 • وقتی که کاسه پلاستیکی را تراز نمودید، اطراف آن را با سیمان به خوبی پر نمایید.
 • وقتی که سیمان به خوبی سفت شد، پایه‌های پله را داخل کاسه‌ها به صورت مناسب قرار دهید.
 • در پوش‌ها را در مکان خود با دقت نصب نمایید. در انتهای پایه‌ها لاستیک‌های موجود در بسته‌بندی را در بخشی که زیر آب قرار می‌گیرند، نصب کنید.
 • باید به این نکته توجه نمایید که پله استخر در بخش بالایی نصب می‌شود و بخشی که در آب قرار دارد، آزاد می‌باشد.

سخن تکمیلی

در جاهایی که استخر می‌سازند، حتماً باید همه موارد ایمنی به صورت کامل رعایت گردند که از مهمترین نکات آن می‌توان به پله و نرده مناسب استخر اشاره نمود. از پله‌ها و نرده‌های استخر برای محافظت از جان افراد و جلوگیری از افتادن آنها به آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام انتخاب نرده استخر و پله باید بدانید که پله و نرده مناسب را باید خریداری نمایید و برای نصب کردن آنها همه نکاتی که گفته شد را مد نظر داشته باشید.

در صورتی که در انتخاب نرده استخر و پله دقت کافی نداشته باشید، ممکن است مورد اشتباهی را انتخاب کنید و به این ترتیب از نظر کارایی و همچنین از نظر امنیت برای شرایط شما مناسب نخواهد بود و مجبور می‌شوید در مدت زمان بسیار کم اقدامات لازم برای تعویض آنها را انجام دهید که این کار موجب هدر رفتن وقت و هزینه شما می‌شود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

راهنمای انتخاب نرده استخر برای ایمنی و سلامت بیشتر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای انتخاب نرده استخر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x