تعمیرات موبایل

راهکارهای مفید جهت کاهش مصرف باتری اندروید و آیفون

یکی از سیستم عامل‌های پرکاربرد که امروزه در گوشی‌ها و تبلت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اندروید و ios می‌باشد و شما باید بدانید که چگونه می‌توانید از تکنولوژی اندروید استفاده درستی داشته باشید و به کاهش مصرف باتری گوشی کمک کنید. بیشتر گوشی‌ها و تبلت‌ها به علت ویژگی‌های فیزیکی خود به طور مداوم مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرند، به همین دلیل است که باید باتری قدرتمندی داشته باشند زیرا این وسایل وقتی از انرژی برق دور هستند باید قادر باشند که روشن بوده و فعالیت کنند.

اگر این وسایل بطری‌های با کیفیتی داشته باشند می توانند برای مدت زیادی شارژ را نگه داشته و برای کاربردهایی که نیاز دارید، مفید باشند. یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند شارژ نشدن باتری اندرویدی می‌باشد که باعث ایجاد اختلال در کارکرد گوشی می‌شود. برای کم شدن مصرف باتری اندروید، می‌توانید از راهکارهای مفیدی استفاده کنید که به شکل نرم‌افزاری و فیزیکی انجام شده و عمر باتری را هم افزایش می‌دهد.

گاهی دیده شده وقتی شما از این سیستم عامل استفاده می‌کنید، ناگهان باتری گوشی شما تمام شده و دستگاهتان خاموش می‌شود. این مشکل ممکن است به علت خراب شدن باتری باشد. اگر شما از باتری درست استفاده نکنید، باعث بالا رفتن مصرف باتری می‌شود و باتری عمر خود را از دست می‌دهد. اگر شارژ اولیه و همچنین شارژ روزانه در باتری‌های اندرویدی درست انجام بشود، معمولاً شما با این مشکلات روبرو نخواهید شد. در این مقاله از ایبک راهکارهای ساده‌ای را برایتان بیان می‌کنیم تا بتوانید به کم شدن مصرف باتری اندرویدی خود کمک کنید.

کاهش مصرف باتری

چرا در گوشی‌های اندرویدی باتری شارژ نمی‌شود؟

از راه‌های ساده برای اینکه شما مصرف باتری را در گوشی‌های اندرویدی و آیفون کاهش دهید، این است که دستگاه خود را به اندازه لازم شارژ کنید. یکی از دلایلی که می‌تواند در شارژ نشدن باتری گوشی مؤثر باشد، کابل است. وقتی شما دستگاهتان را به برق وصل می‌کنید باید اطمینان داشته باشید که کابل آن کار کرد درستی دارد. کابل وظیفه دارد انرژی برق را به دستگاه شما منتقل کند. اگر شما کابل را به گوشی خود وصل کردید و دستگاه شما هیچ نشانه‌ای نداشت، یعنی هیچ آلارمی نشان نداد، نشان دهنده آن است که کابل شما خراب بوده و دچار آسیب شده است. گاهی هم امکان دارد که آداپتور خراب باشد. در این موارد باید کابل را عوض کنید و یا اینکه کابل را به پریز دیگری وصل کنید و دلیل شارژ نشدن گوشی را پیدا کنید.

اگر اطمینان داشتید که کابل گوشی سالم است، می‌توانید به وسیله یک دستگاه دیگر آن را امتحان کنید. وقتی که کابل را به دستگاه خودتان وصل می‌کنید، برای شما یک آلارم ارسال خواهد شد. البته این آلارم در سیستم‌ها با هم فرق می‌کند. گاهی ممکن است این آلارم یک بوق کوتاه بوده و یا اینکه چراغی روی بدنه گوشی شما روشن شود. اگر جریان برق به درستی برقرار شد، یعنی گوشی شما شارژ می‌شود، پس مطمئن خواهید شد که پریز هم سالم است.

از سلامت باتری‌های گوشی اندرویدی و آیفون اطمینان پیدا کنید.

تمام وسایل الکترونیکی ممکن است بعد از گذشت زمان با افت کیفیت مواجه شوند. گوشی‌های موبایل هم به همین شکل هستند و بعد از مدتی استفاده، ممکن است کیفیت خود را از دست بدهند. معمولاً طول عمر یک باتری که به شکل عادی مورد استفاده قرار بگیرد، حدود ۳ تا ۴ سال است و اگر شما بیشتر از حد معمول از گوشی خود استفاده کنید، مسلماً عمر مفید باتری گوشی شما کاهش پیدا می‌کند. اگر متوجه شدید که عملکرد باتری گوشی شما دچار اختلال شده است، باید حتماً برای تعمیر آن اقدام کنید. اگر مطمئن شدید که کابل شارژ و همچنین باتری سالم است باید برای اینکه مصرف باتری را کم کنید، اقدامات زیر را انجام دهید:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مهمترین دلایل هنگ کردن گوشی و راهکار رفع هنگ گوشی

نرم‌افزارهای مورد نیاز را فعال کنید.

در سیستم‌های اندرویدی و آیفون نرم‌افزارهایی وجود دارند که که مداوم در حال استفاده کردن از باتری هستند ولی اگر شما زمان زیادی از این نرم‌افزارها استفاده نمی‌کنید، باید در گوشی خود تنظیمات آن را پیدا کرده و به طور موقت آنها را غیر فعال کنید، به این وسیله می‌تواند در کاهش مصرف باتری تأثیرگذار باشد.

خوره های باتری موبایل را بشناسید.

بعضی از کاربران به مقدار کم و عادی از تبلت و یا گوشی خودشان استفاده می‌کنند ولی برعکس بعضی دیگر از دستگاه، استفاده‌های طولانی داشته و یا با نرم‌افزارهای سنگینی کار می‌کنند. وقتی از دستگاه زیاد استفاده کنید، عمر مفید آن هم کاهش پیدا می‌ کند. گوشی که از آن زیاد استفاده شود بعد از گذشت مدتی، کار کرد اولیه را نخواهد داشت. دلایل زیادی می‌تواند در مصرف باتری گوشی دخیل باشد.

یکی از موارد مهم روش استفاده شما از گوشی است. یکی از پارامترهای مهم نور صفحه نمایش در پس زمینه است. باید تا جایی که برایتان امکان دارد و دردسر ساز نیست، نور صفحه نمایشتان را کاهش دهید. Auto Brightness هم می‌تواند یکی از دلایلی باشد که باعث خالی شدن سریع باتری خواهد شد زیرا صفحه نمایش به طور مداوم تغییر نور می‌دهد.

بعضی از برنامه‌ها در سیستم عامل اندروید به شکل خودکار پشتیبان‌گیری می‌شوند. این برنامه‌ها دلیلی برای مصرف زیاد باتری هستند. بعضی از برنامه‌های اندرویدی بدون اینکه شما از آن مطلع باشید، به روز رسانی خواهند شد. شما می‌توانید آنها را درست تنظیم کنید تا باعث کاهش مصرف باتری شوید. علاوه بر آپدیت شدن بعضی از برنامه‌ها، عوامل دیگری مثل سنگین بودن برنامه‌ها هم می‌تواند باعث مصرف زیاد باتری شود. برنامه‌هایی مثل فتوشاپ و حتی برنامه‌های مخصوص کارهای گرافیکی جزو این برنامه‌ها می‌باشند. اگر شما از برنامه‌هایی که گفتیم زیاد استفاده می‌کنید حتماً باید بعد از اینکه کارتان تمام شد، گوشی را کاملاً شارژ کنید.

تصویر پس زمینه دلیل مصرف زیاد باتری گوشی

یکی از راه‌هایی که شما می‌توانید مصرف باتری را در گوشی خود کاهش دهید، استفاده از تصویر پس زمینه مناسب می‌باشد. گوشی‌ها و یا تبلت‌های اندرویدی از صفحه نمایش‌هایی درست شده‌اند که جنس آمولد دارند. وقتی شما از تصویر پس زمینه و ساده استفاده می‌کنید، می‌تواند در مصرف انرژی بسیار تأثیرگذار باشد. صفحه نمایش‌هایی که از آمولد درست شده‌اند دارای پیکسل‌های زیادی بوده و هر کدام از آنها به شکل جداگانه روشن می‌شوند. این پیکسل‌ها در دو حالت یعنی روشن و خاموش کار می‌کنند. وقتی که پیکسل‌ها سیاه شده باشند، انرژی زیادی مصرف نخواهد شد.

شخصی سازی اتصالات گوشی

گوشی های اندرویدی قابلیت‌های فراوانی دارند. اتصالاتی مانند NFC، GPS، هات اسپات، یلوتوث،وای فای و دیتا، که در مصرف کردن باتری گوشی شما دخالت داشته باشد. برای اینکه شما مصرف باتری را مدیریت کرده و آن را کاهش دهید باید اتصالاتی را که نیاز ندارید، غیر فعال کنید.

در گوشی از حالت Doze استفاده کنید.

یکی دیگر از روش‌ها برای کاهش مصرف باتری استفاده از حالت Doze می‌باشد. این قابلیت در سیستم عامل‌های اندروید معمولاً بالاتر از ۶ مارشمالو تعبیه شده است، این روش برای ذخیره سازی انرژی در باتری می‌باشد. وقتی برای زمان طولانی از گوشی خود استفاده نمی‌کنید باید به وسیله حالت Doze در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش شارژ سریع موبایل های اندرویدی و آیفون

بهترین برنامه مدیریت باتری

یکی از روش‌هایی که به شما کمک خواهد کرد تا مصرف باتری را کم کنید، استفاده از اپلیکیشن Greenify می باشد، این اپلیکیشن می‌تواند باتری را به شکل هوشمندانه کنترل کند و به شما کمک خواهد کرد که اپلیکیشن‌های دیگری که بر روی گوشی‌تان نصب شده در حالت Hibernate قرار بگیرند و از اجرا شدن آن در پس زمینه جلوگیری می‌کند. این کار باعث خواهد شد مصرف باتری دستگاه، به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند.

 استفاده از ویجت‌ها را کم کنید.

یکی از قابلیت های دوست داشتنی در گوشی‌های اندرویدی و همچنین آیفون انواع ویجت‌ها است. هرچند که ویجت‌ها می‌تواند به صفحه گوشی شما زیبایی زیادی بدهد، ولی باعث مصرف زیاد باتری هم خواهد شد زیرا این ویجت‌ها برای اینکه عملکرد درستی داشته باشند، باید اینترنت گوشی شما فعال شده باشد، به همین دلیل مصرف باتری هم افزایش پیدا می‌کند. پس اگر به این ویجت‌ها نیاز ندارید باید آن را غیر فعال کنید.

زمان خاموشی صفحه نمایش را کنترل کنید.

اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد که وقتی صفحه نمایش دستگاه موبایل شما روشن می‌شود، از هنگامی که کارتان تمام شود، چند ثانیه طول خواهد کشید تا دستگاه خاموش شود. در دستگاه‌های اندرویدی شما می‌توانید این زمان را تنظیم کنید. پس بهتر است آن را کاهش داده تا در مصرف باتری صرفه‌جویی کرده باشید. بهترین زمان برای این منظور ۳۰ ثانیه می‌باشد که کمترین مصرف باتری را دارد.

غیر فعال کردن حالت ویبره گوشی

در دستگاه‌های اندرویدی و همچنین آیفون، ویبره باعث مصرف زیاد باتری می‌شود. بهتر است ویبره را در گوشیتان غیر فعال کنید تا به کاهش مصرف باتری کمک کرده باشید.

غیر فعال کردن قابلیت Auto sync

این قابلیت باعث می‌شود که هر ۱۵ دقیقه تنظیمات حساب کاربری شما در گوگل به روز رسانی شود و این باعث افزایش مصرف باتری می‌شود، پس بهتر است این قابلیت را غیرفعال کنید.

نمایش نوتیفیکیشن‌ها

اگر می‌خواهید مصرف باتری در گوشی شما کاهش پیدا کند، می‌توانید از نوتیفیکیشن و یا همان پیغام هشدار در روی لاک اسکرین استفاده کنید. این حالت وقتی محسوس است که صفحه نمایش دستگاه شما نوع آمولد باشد.

حالت ذخیره سازی باتری

تمام گوشی‌های اندرویدی دارای حالت ذخیره سازی باتری می‌باشند و در صورتی که زمان انرژی باتری از حد معینی عبور کند، این قابلیت به طور خودکار فعال می‌شود و باعث خواهد شد تا مصرف انرژی کاهش پیدا کند. اگر شما این گزینه را در گوشی اندرویدی‌تان فعال کنید، مسلماً باتری شما هدر نمی‌رود. البته این گزینه در برندهای مختلف گوشی با هم فرق می‌کند و لازم است با سیستم آشنا باشید.

کاهش مصرف باتری

از به روز رسانی اپلیکیشن‌های گوشی ممانعت کنید.

گاهی تنظیمات گوشی شما به شکلی است که وقتی اینترنت را وصل می‌کنید، اپلیکیشن های روی گوشی، به روز رسانی می شوند. برای جلوگیری از به روز رسانی این اپلیکیشن ها، باید روی گوشی خود، به روز رسانی خودکار را غیر فعال کنید.

هر زمان که متوجه شدید گوشی شما عملکرد درستی ندارد، حتماً باید برای تعمیر آن اقدام کنید.

راهکارهای مفید جهت کاهش مصرف باتری اندروید و آیفون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا در گوشی‌های اندرویدی باتری شارژ نمی‌شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا