تعمیرات لباسشویی

دلایل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

بلبرینگ ماشین ظرفشویی و یاتاقان قطعه بسیار مهم در این دستگاه است که در شستشوی لباس‌ها وظیفه مهمی دارد. بلبرینگ ماشین لباسشویی در قسمت پشت دیگ دستگاه قرار دارد و موجب می‌شود که دیگ لباسشویی چرخش راحت‌تری داشته باشد. به دلایل گوناگونی ممکن است که خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی رخ دهد که در بیشتر مواقع می‌توان از این مشکل پیشگیری نمود. اگر در مورد دلایلی که موجب بروز این مشکل می‌شود، اطلاعات کافی داشته باشید، می‌توانید از این مشکل جلوگیری نمایید.

دلایل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

در صورت خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی صداهای ناهنجاری از آن شنیده می‌شود و یا دیگ به صورت کامل نمی‌چرخد و در دستگاه نشتی آب وجود خواهد داشت. بلبرینگ لباسشویی دارای استحکام بسیار زیادی می‌باشد، اما امکان دارد که به علت استفاده نادرست از لباسشویی و یا فرسودگی، این قطعه دچار ایراد و خرابی شود.

از جمله مواردی که موجب خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی می‌شوند، می‌توان این موارد را نام برد:

استفاده بیش از اندازه از ماشین لباسشویی

در صورتی که عادت دارید همه لباس‌های خود را در یک روز شستشو دهید، به بلبرینگ ماشین لباسشویی شما فشار زیادی وارد خواهد شد که در طولانی مدت موجب ایجاد مشکل و خرابی بلبرینگ می‌شود.

پیشنهاد می‌گردد که برای اینکه از خرابی این قطعه جلوگیری نمایید، به صورت پی در پی و مداوم از ماشین لباسشویی استفاده نکنید و بین هر شستشو حداقل ۴ ساعت وقفه ایجاد نمایید. در این مدت قطعات مختلف ماشین لباسشویی مانند شفت و بلبرینگ خنک می‌شوند و از ایجاد مشکلاتی مانند تغییر شکل قطعات یا نفوذ آب به آنها جلوگیری می‌شود.

قرار دادن لباس زیاد در لباسشویی

هر دیگ لباسشویی با توجه به قدرت بلبرینگ و حجم داخلی آن توانایی شستشوی مقدار مشخصی از لباس‌ها را دارد. چنانچه در ماشین لباسشویی بیش از اندازه لباس قرار دهید و به ظرفیت آن توجه نداشته باشید، به بلبرینگ دستگاه فشار بسیار زیادی وارد می‌شود که موجب خرابی زود هنگام آن می‌شود. برای اینکه از خرابی بلبرینگ جلوگیری نمایید، پیشنهاد می‌شود که حداکثر تا نصف دیگ دستگاه خود را با لباس‌ها پر کنید تا علاوه بر اینکه شستشوی لباس‌های شما بهتر انجام شود، به قطعات مختلف ماشین لباسشویی فشار اضافه وارد نشود.

حتما بخوانید:   انواع مختلف موتور ماشین لباسشویی

لباسشویی

شستشوی لباس‌های سنگین و بزرگ

یکی از دلایل بسیار مهم و اصلی خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی است که در این دستگاه لباس‌های سنگین و بزرگ شسته می‌شود. معمولاً شستشوی مواردی مانند ملافه‌های سنگین و بزرگ، پتو، روفرشی و… نباید در ماشین لباسشویی انجام شود. چون به صورت کامل فضای دیگ ماشین لباسشویی پر می‌شود و وزن آنها با خیس شدن چند برابر خواهد شد. این موارد می‌تواند به بلبرینگ و دیگ ماشین لباسشویی فشار زیادی وارد نماید که در این حالت مجبور به تعویض بلبرینگ دستگاه خواهید بود.

لباسشویی تراز نیست

وقتی که نصب ماشین لباسشویی به صورت صحیح و اصولی انجام نمی‌شود و دستگاه شما به صورت تراز قرار نمی‌گیرد، می‌تواند موجب شود که در هنگام چرخش دیگ، دستگاه شما تکان‌های بسیار شدید و اضافه داشته باشد که خنثی کردن این تکان‌ها با استفاده از فنرهای ماشین لباسشویی امکان پذیر نیست. این تکان‌ها می‌تواند به قطعات داخلی ماشین لباسشویی مانند بلبرینگ آن آسیب‌های جدی وارد کند.

سرویس لباسشویی انجام نشده است

برای اینکه عمر مفید ماشین لباسشویی شما بیشتر باشد، حتماً باید به صورت سالانه سرویس آن را انجام دهید. توجه داشته باشید که سرویس ماشین لباسشویی حتماً توسط افراد مجرب انجام شود. وقتی که به صورت سالیانه سرویس را انجام می‌دهید آسیب‌های داخلی آن به موقع شناسایی می‌شود و پیش از آن که تبدیل به مشکل جدی‌تر شود، رفع خواهد شد. بدین ترتیب هزینه‌های تعمیر نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کنند.

در سرویس سالیانه یکی از موارد مهمی که تشخیص داده می‌شود، خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی است که می‌توان در زمان مناسب آن را برطرف نمود.

نشانه‌های خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

برای اینکه به موقع تشخیص دهید که بلبرینگ ماشین لباسشویی مشکلی دارد، باید با نشانه‌های خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی آشنا باشید تا با دیدن هر کدام از آنها اقدامات لازم برای تعویض آن را انجام دهید:

سر و صدای زیاد در زمان شستشو

در برخی مواقع امکان دارد که ماشین لباسشویی شما صدای غیر طبیعی داشته باشد که در این صورت اکثر افراد فکر می‌کنند ایراد مربوط به موتور ماشین لباسشویی است، اما در حقیقت خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی موجب ایجاد سر و صدای اضافه در دستگاه شده است. با افزایش عمر ماشین لباسشویی بلبرینگ آن از بین می‌رود و این مشکل موجب می‌شود که در هنگام شستشو سر و صدای زیادی تولید شود.

حتما بخوانید:   طریقه استفاده از ماشین ظرفشویی ال جی ( LG )

دیگ داخلی و خارجی حرکت بیش از اندازه دارند

یکی دیگر از راه‌های اطمینان یافتن از خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی این است که دیگ‌های داخلی و خارجی ماشین لباسشویی حرکت بیش از اندازه دارند در این حالت باید تعویض بلبرینگ را انجام دهید

روی لباس لکه‌های روغنی وجود دارد

در صورتی که پس از شستشوی لباس‌ها لکه‌های روغنی روی آنها دیدید، این احتمال وجود دارد که بلبرینگ ماشین لباسشویی خراب شده باشد. اگر این قطعه را مورد بررسی قرار دادید و اطمینان حاصل کردید که دچار خرابی شده است، باید در کمترین زمان ممکن آن را عوض کنید.

نشت آب از لباسشویی

وقتی که در ماشین لباسشویی نشت آب رخ می‌دهد، یکی از نشانه‌های خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی است. برای اینکه از سالم یا خراب بودن بلبرینگ ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنید، باید کاسه نمدی و بلبرینگ را مورد بررسی قرار دهید. نشت آب از ماشین لباسشویی دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و تنها دلیل آن خرابی بلبرینگ دستگاه نیست. بنابراین قبل از هر اقدامی باید اطمینان حاصل کنید که این مشکل مربوط به این قطعه است.

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

با توجه به اینکه تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی نیاز به ابزار مناسب و اطلاعات تخصصی دارد، حتماً باید توسط تعمیرکاران انجام شود. با این حال اگر اصرار دارید که این کار را خودتان انجام دهید، می‌توانید پس از شناسایی دقیق دلیل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی و تهیه بلبرینگ جدید طبق مراحل زیر این کار را پیش ببرید:

 • در ابتدا ماشین لباسشویی خود را خاموش کنید و آن را از برق بکشید.
 • دستکش مناسب پوشیده و پیچ‌های پنل بالایی را با احتیاط باز کنید.
 • کشوی مواد شوینده، پنل ضربه‌گیر و پنل اصلی را از ماشین لباسشویی جدا کنید.
 • کل پنل جلویی و صفحه جلوی ماشین لباسشویی را از بدنه دستگاه جدا نمایید.
 • لاستیک درب دستگاه که به کمک فنر و تسمه به ماشین لباسشویی وصل است را باز نمایید.
 • لوله و سینی هدایت کننده مواد شوینده را به کمک انبر دست مناسب بیرون بکشید.
 • پنل عقبی، المنت گرمایی و تسمه را باز کنید و از محل خود بیرون آورید.
 • موتور ماشین لباسشویی را با احتیاط باز نموده و از بدنه دستگاه جدا نمایید.
 • پس از آن سیم‌هایی که به دیگ وصل هستند را باید جدا کنید.
 • برای اینکه دیگ ماشین لباسشویی را خارج کنید، باید پیچ‌های آن را باز نمایید و کمک فنرها را آزاد کنید.
حتما بخوانید:   ماشین لباسشویی ال جی بهتر است یا بوش؟

نکات مهم:

با توجه به اینکه پیچ‌های قطعات مختلف با یکدیگر یکسان نیستند، بهتر است که پیچ‌هایی را که باز می‌کنید را به صورت جداگانه در محل خاصی نگهداری کنید تا در هنگام بستن هر کدام از آنها اشتباهی انجام ندهید.

قبل از اینکه سیم‌های الکترونیکی را جدا کنید، بهتر است که از نحوه قرارگیری آنها عکس بگیرید تا در هنگام مونتاژ دوباره به مشکل بر نخورید و سیم‌ها را به یکدیگر به صورت اشتباه نبندید.

بلبرینگ لباسشویی

مراحل تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

 • بلبرینگ خراب را از محل خود بیرون آورید.
 • شفت ماشین لباسشویی را نیز باید بررسی نمایید و در صورتی که به تعویض نیاز دارد، آن را هم بیرون آورید.
 • کاسه نمد و بلبرینگ جدید را با استفاده از گریس در محل خود قرار دهید و اطمینان حاصل نمایید که با انتهای دیگ تراز شده است.
 • دیگ را در محل خود قرار دهید و همه پیچ‌ها را با دقت و مانند قبل محکم قرار دهید.
 • قطعات دیگر که در مرحله قبلی بیرون آورده بودید را به ترتیب در جای خود قرار داده و ببندید.

نکات مهم:

وقتی که قطعات مختلف را در جای خود قرار می‌دهید، هیچ کدام از سیم‌ها و پیچ‌ها را نباید فراموش نمایید. چون امکان دارد که موجب به وجود آمدن مشکل دیگری در دستگاه شوید.

همچنین می‌توانید از عکس‌هایی که گرفته بودید، کمک بگیرید.

در بیشتر مواقع دلیل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی به استفاده غیر اصولی و نادرست مربوط می‌شود. بنابراین باید به نحوه استفاده خود از دستگاه توجه بیشتری داشته باشید.

سخن تکمیلی

یکی از قطعات بسیار مهم در ماشین لباسشویی بلبرینگ این دستگاه است که امکان دارد به دلایل مختلف مانند استفاده مداوم از ماشین لباسشویی، توجه نکردن به ظرفیت دستگاه و… دچار خرابی و یا فرسودگی شود که باید در کمترین زمان ممکن آن را عوض کرد تا از آسیب دیدگی دیگر قطعات جلوگیری شود.

در برخی مواقع با تعویض بلبرینگ به موقع انجام نمی‌شود آسیب‌های جدی‌تری به دستگاه وارد می‌شود که در نهایت منجر به کمتر شدن هزینه‌های تعمیر می‌گردد.

برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی به طریقه استفاده خود دقت نمایید و سعی کنید که از ماشین لباسشویی به صورت صحیح و اصولی استفاده نمایید.

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی باید توسط افراد ماهر انجام شود. در غیر این صورت دستگاه با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد و هزینه تعمیر افزایش پیدا خواهد کرد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دلایل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی | تعویض بلبرینگ لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x