مجله ساختمان

مراحل کانال کشی کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

اگر تصمیم دارید از کولر آبی برای خانه یا محل کار خود استفاده نمایید، باید نکات کانال کشی کولر آبی را در نظر بگیرید. در مورد اهمیت بالای کانال کشی کولر باید این را بگوییم که اگر بالاترین مدل موجود در بازار کولر آبی را خریداری کنید ولی کانال را به خوبی طراحی نکرده باشید نمی توانید از مزیت ها و کیفیت عالی دستگاه خود بهره مند گردید. به زبانی ساده‌تر می شود بیان کرد که کانال‌های خنک‌کننده یکی از مهم‌ترین عناصر معماری در یک خانه را تشکیل می‌دهند. اگر به تازگی به خانه ای نقل مکان کرده اید که مجرای تهویه مطبوع ندارد، باید یک بنا کمک بخواهید تا سقف را خراب کند تا بتوانید کولر گازی نصب کنید. روش کانال کشی کولر در دکوراسیون های منزل و میزان سرمایش ساختمان موثر می باشد.

کانال هوا به چه معناست

کانال های هوا کانالی می باشد که به منظور منتقل کردن هوا در خیلی از سیستم های مربوط به تهویه مطبوع استفاده می گردد. این کانال ها اکثرا در دو مدل گرد و مربع ساخته می شود و برای تولید این کانال ها از ورق های مخصوص با جنس گالوانیزه یا ورق های آلومینیوم استفاده می نمایند. امروزه از مواد دیگری مانند صفحه های عایق و پلاستیک هم برای تولید کانال های هوا برای کولر های آبی استفاده می شود.

کانال کولر چیست

کانال کشی کولر در خانه ها با استفاده از ورقه هایی با جنس فولاد گالوانیزه یا ورق های آلومینیومی انجام می گردد. کانال کشی ساختمان ها در مرحله آخر کار یا مرحله ظریف کاری و قبل از نصب سقف کاذب یا نصب کناف انجام می شود و برای کم کردن تلفات انرژی با استفاده از پشم شیشه این کانال ها عایق کاری می شود. عامل های مختلفی بر هزینه های مربوط به کانال کشی ساختمان تاثیر می گذارد که از آن جمله می توانیم به مواردی مانند اندازه فضا، وسایل اولیه گالوانیزه یا آلومینیومی و جای کولر اشاره کرد که می توانید آن را در بالکن یا سقف ساختمان تعبیه کنید.

حتما بخوانید:   اصطلاحات لوله کشی تخصصی و عمومی | آشنایی با حرفه لوله کشان

راهنمای کانال کشی کولر آبی چیست

با توجه به توضیحاتی که شرح دادیم به احتمال زیاد پی برده اید کانال کشی کولر اهمیت زیادی دارد. به همین علت باید در مواقعی که نیاز به نصب یک کولر آبی در منزل خود دارید در اولین قدم باید دقت کنید که کانال کشی کولر را به خوبی انجام دهید و برای انجام این کار از یک شخص حرفه ای و ماهر کمک بخواهید. با انجام دادن درست عملیات کانال کشی برای بار اول اطمینان پیدا می کنید که هیچ مشکل در آینده برای کانال نخواهید داشت.

مرحله های کانال کشی کولر آبی چیست

در ادامه بحث مرحله های کانال کشی را به صورت کامل توضیح می دهیم که می توانید به کمک آن به بهترین شکل کانال کشی منزل خود را انجام دهید.

کانال کشی کولر

بر اساس نقشه ساختمان کانال کشی کولر را انجام دهید

یکی از مهم ترین نکته هایی که در کانال کشی های خنک کننده باید مورد توجه قرار گیرد، معماری خانه شما می باشد. برای اینکه کانال کشی مناسبی را داشته باشید باید مکان مناسبی برای دریچه ها انتخاب کنید. ممکن است در برخی از قسمت های ساختمان نشود دریچه های کانال را نصب نمود، چونکه بعد از راه انداختن کولر، باد خنک دستگاه به این قسمت ها وارد نمی شود و یا به دلیل تنظیم نشدن زاویه های مناسب، محیط بسیار زیاد خنک می شود. به این دلیل فردی که طراحی کانال خنک کننده مسئول است باید ابتدا نقشه های ساخت و ساز را چک و بر اساس آن اقدامات لازم را انجام دهد. آگاهی داشته باشید که آخر هر دریچه ای باید از یک دریچه مناسب استفاده شود. با این وجود باید بدانید که نصب دریچه ها باید در بخشی از ساختمان انجام شود که کانال چیلر را به آن قسمت قرار است وصل شود.

برای کانال های کولر آبی ورق مناسبی تهیه نمایید

اصول اصلی کانال کشی چیلر بسیار مهم است و در صورت عدم توجه به آنها دچار مشکلاتی می شوید. این ایراد ها می تواند افراد را اجبار به خراب کردن کانال و بازسازی دوباره آن کند. وظیفه کانال های کولر آبی منتقل کردن هوای خنک از درون کولر به داخل ساختمان می باشد. اگر مواد ورقه ای که به منظور ساخت کانال خنک کننده تان انتخاب نموده اید مناسب این کار نباشد و کیفیت لازم را نداشته باشد، امکان دارد به مرور زمان کانال سوراخ گردد و هوای گرم محیط بیرون وارد کانال کولر شود.

حتما بخوانید:   تاثیرات بازسازی بر قیمت خانه چقدر است | تاثیر بازسازی بر قیمت خانه

مشکلات این چنینی باعث می گردد ساختمان تان به درستی خنک نشود. در این شرایط باید دستگاه خود را برای ساعات زیاد تری روشن نگه دارید تا فضای خانه به اندازه مورد نظر خنک گردد. بنابراین، قبل از اقدام به خرید کانال کولر، باید به جنس ورق های مورد استفاده در آن توجه زیادی داشته باشید. برترین گزینه برای ساخت کانال ورق های گالوانیزه است که عمر طولانی دارند. همچنین باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این ورقه های مورد استفاده در ضخامت های متفاوتی در بازار عرضه می شوند و بهتر می باشد برای خرید ضخامت های بالا تر این ورق های گالوانیزه را انتخاب نمایید.

زمان انجام کانال کشی عایق کاری را انجام دهید

نکته مهم دیگری که در بحث کانال کشی چیلر باید رعایت شود دقت کردن به تمامی استانداردها می باشد. در صورت عدم عایق کاری در مکان نصب تمامی دریچه ها و اتصال بین کانال ها بین آنها، هوای تازه از کانال بیرون شده و محیط ساختمان به اندازه کافی خنک نمی شود. در این شرایط شما مشکوک هستید که موتور دستگاه دچار مشکل شده است و با تمامی تعمیراتی که بر روی این دستگاه انجام داده می شود باز هم ایرادات دستگاه برطرف نشده است. بررسی کانال کشی های کولر خیلی دشوار می باشد، چونکه این امر مستلزم خراب کردن ساختمان می باشد. بنابراین، هنگام نصب نمودن تمامی کانال ها و دریچه ها باید مراقب باشید بدون هیچ ایرادی آن را نصب نمایید.

بر اساس سرعت حرکت باد کانال کشی کولر را انجام دهید

هر دستگاه کولر آبی با توجه به مدل و توان دستگاه سرعت و فشار باد خاص خود را دارد. قبل از خرید کولر های آبی باید به اندازه فضا ساختمان خود توجه ویژه داشته باشید. هر چه متراژ منزل تان بیشتر باشد، دستگاه انتخابی شما باید سرعت باد زیادتری و توان بیشتری را داشته باشد. تمامی کانال کشی های مربوط به کولر باید با توجه به سرعت باد دستگاه و پرتاب باد آن انجام شود. هر چه باد کولر آبی با فشار زیاد تری می وزد، عایق کاری کانال ها و روش کانال کشی باید با دقت زیادتری و با ورق های زخیم تری انجام شود.

کانال کشی کولر

مهم ترین نکات در کانال کشی کولر آبی چیست

در ادامه برخی از مهم ترین نکته را در رابطه با کانال کشی کولر گازی برای شما ذکر کرده ایم:

 • در هر بخشی از ساختمان باید کانال کشی کولر را عایق بندی نماییم.
 • در روش کانال کشی کولر برای ساختمان باید معماری خانه را در نظر بگیرید.
 • باید نوع ورق کانال و اندازه و ضخامتی که دارد را در انتخاب کانال کشی در نظر داشته باشید.
 • به استاندارد بودن ورق های مورد استفاده در کانال کشی دقت نمایید.
 • از پره راهنما و تقسیم کننده برای همه کانال های فرعی کولر استفاده نمایید.
 • از دریچه بازدید باید در اجرای کانال کشی استفاده نمایید.
 • لبه های کانال ها را باید همسو با وزش باد طراحی نمایید.
 • از دمپر برای کانال های فرعی باید استفاده نمایید.
 • باید از دریچه های هوا در انتهای تمامی کانال های کولر استفاده نمایید.
 • باید در کانال کشی سرعت وزش باد و همچنین افت فشار را در نظر داشته باشید.
 • باید به صورت کامل کانال ها را مهار کرده و کنترل نمایید.
 • کانال های مربع دارای محبوبیت بیشتری در بین افراد است ولی کانال های گرد بهتر می توانند هوای خنک را به جریان بیاندازند.
 • باید در انتها کانال را از لحاظ نشتی هوا بررسی نمایید.
 • شیب تقریبی کانال ها باید حدود 7.1 سانت باشد.
 • هیچ لبه ی اضافی نباید در تقسیم کننده ها و دمپر ها وجود داشته باشد.
 • باید در کانال ها از یک دمپر دود استفاده کرد که مانع از عبور دود از کانال و ورود آن به فضا می شود.
 • در دهانه رانش و مکش باید از اتصال برزنتی استفاده نمایید که اهمیت زیادی دارد.
 • باید لبه های درز های عرضی و طولی داکت ها و کانال ها به صورت کامل به هم وصل باشند.
 • باید با استفاده از پشم شیشه یا پشم سنگ و یا با کمک چسب به صورت کامل تمامی داکت ها کانال ها را عایق بندی کنید. پیشنهاد می شود کانال های با قطر کم را با پشم شیشه و کانال های دارای عمق بیشتر را با پشم سنگ عایق بندی نمایید.
 • برای وصل کردن چند کانال هوا باید از اتاقک هوا در کانال های هوا استفاده نمایید.
 • برای کانال های ساده ساختمان می توانید از ورقه هایی با ضخامت ۳ میلی متر و برای کانال های ویژه باید از ضخامت بیشتر و تا ۱۶ میلی متر استفاده نمایید.
 • تمامی رایزر های ساختمان کانال های اصلی و عمودی را باید درون دریچه های داکت کولر اجرا نمایید.
حتما بخوانید:   معایب و مزایای پنجره ترمال بریک چیست
پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

همه چیز درباره کانال کشی کولر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های درست کانال کشی کولر و مراحل آن آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x