مجله ساختمان

اصول ابتدایی در ساخت آلاچیق چوبی | انواع مختلف آلاچیق چوبی

یکی از آلاچیق های بسیار محبوب، آلاچیق چوبی می‌ باشد. ساخت آلاچیق چوبی برای گشت و گذار در محوطه سبز خانه و یا مکان عمومی می‌ تواند یکی از کارهای بسیار لذت بخش باشد که احساس و حال خوبی برای شما ایجاد می‌ نماید. آلاچیق یک المان معماری است که در این فضای سبز قرار داده شده و به زیبا تر کردن محیط بسیار کمک می‌ کند. در واقع فضای سبزی که آلاچیق داشته باشد می تواند محیطی لذت بخش برای افراد ایجاد نماید. آلاچیق دارای انواع مختلفی بوده و جنس چوبی آن از رایج‌ ترین و پر طرفدارترین سازه به شمار می‌ آید.

آشنایی با انواع مختلف آلاچیق چوبی

آلاچیق های چوبی دارای کاربرد بسیار زیادی می‌ باشند و به همین خاطر امروزه بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته‌ اند. به صورت کلی می‌ توانیم بگوییم که این سازه چوبی در دو دسته تقسیم بندی می‌ شود. در ادامه با انواع آلاچیق چوبی و کاربرد آنها آشنا می‌ شویم.

آلاچیق چوبی پرگولا

یکی از پر طرفدارترین نوع آلاچیق چوبی پرگولا می‌ باشد. این سازه بسیار خوش ساخت است و می‌ تواند به صورت سقف کامل یا نیمه باز طراحی شود. چهار پایه چوبی در ساخت سایبان پرگولا در نظر گرفته می‌ شود و سقف آن هم معمولاً الوارهایی به صورت مشبک می‌ باشد. معمولا از سایبان یا آلاچیق پرگولا در فضای سبز و یا خانه‌ های ویلایی استفاده می‌ شود. سقف مشبک آن باعث می‌ شود که نور خورشید فضای داخل آلاچیق را زیبا تر کرده و مخصوصاً برای آفتاب گرفتن بسیار کاربردی باشد. اگر در فصل پاییز و یا زمستان سقفی روی این سازه قرار داده شود از آسیب‌ های احتمالی نیز در امان خواهد ماند. در ادامه روش به کار بردن سقف در آلاچیق پرگولا را بیان می‌ کنیم.اصول ابتدایی در ساخت آلاچیق چوبی | انواع مختلف آلاچیق چوبی

  • کاور ضد آب

پارچه برزنتی و یا کاور ضد آب دارای مقاومت بالایی می‌ باشد و یکی از روش‌ های بسیار عالی جهت مسقف کردن آلاچیق پرگولا محسوب می‌ شود. این روش مخصوصاً برای مناطقی که دارای بارش‌ های مقطعی می‌ باشد و بسیار مقرون به صرفه است.

  • فایبرگلاس

چنانچه می‌ خواهید به صورت دائمی سایبان پرگولا را مسقف کنید، فایبرگلاس انتخاب بسیار خوبی می‌ باشد. بهتر است که از فایبرگلاس موج‌ دار استفاده نمایید. به کار بردن فایبرگلاس هم هزینه زیادی در بر نخواهد داشت و به کار بردن رنگ روشن آن می‌ تواند نور خورشید را به آسانی منعکس کند.

  • روزنه باز شونده

استفاده کردن از روزنه باز شونده هم یکی از تکنیک‌ های حرفه‌ ای جهت مسقف کردن آلاچیق پرگولا محسوب می‌ گردد. این روش در واقع می‌ تواند به زیبا تر کردن محیط بسیار کمک کند. روزنه باز شونده از ترکیب پلاستیک، فایبرگلاس و چوب ساخته می‌ شود و مقاومت بسیار بالایی هم دارد. از مزایای روزنه باز شونده می‌ توان به این مورد اشاره کرد که در فصل تابستان می‌ توان روزنه‌ های آن را باز نموده و از نور خورشید استفاده کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دیزاین آشپزخانه محبوب هالیوود | سبک‌های دیزاین آشپزخانه

مزایای آلاچیق پرگولا

یکی از مزایای آلاچیق پرگولا این است که می‌ توانید آن را به بنای اصلی متصل کنید. اتصال آلاچیق پرگولا به بنای اصلی یا خانه باعث می‌ شود تا چنانچه بنای اصلی شما متراژ کمی دارد بتوانید به آسانی از آلاچیق هم استفاده کنید. در واقع دیوار بنای اصلی شما می‌ تواند پایه‌ های آلاچیق را تشکیل دهد. از این آلاچیق معمولاً در طراحی ویلاهای کوچک استفاده می‌ شود.

آلاچیق کلاه فرنگی

یکی دیگر از آلاچیق های چوبی بسیار پر طرفدار آلاچیق کلاه فرنگی می‌ باشد. آلاچیق کلاه فرنگی دارای چهار پایه چوبی است ولی قابلیت آن را دارد که به شکل‌ های هندسی مختلفی هم اجرا شود. حتماً آلاچیق شش ضلعی و یا هشت ضلعی دیده‌ اید. در واقع این آلاچیق ها در دسته آلاچیق کلاه فرنگی قرار دارند. کلاه فرنگی معمولاً برای محیط‌ هایی مانند باغ، ویلای شخصی و یا روی پشت بام مناسب می‌ باشد. همچنین برای صاحبین رستوران و کافه داران چنانچه می‌ خواهند آلاچیق چوبی در فضای سبز محل کار خود داشته باشند بهترین ایده آلاچیق کلاه فرنگی می‌ باشد. یکی از نکات بسیار مهم در طراحی آلاچیق کلاه فرنگی توجه به کفپوش آن است. چنانچه می‌ خواهید کفپوش چوبی برای آلاچیق استفاده کنید حتماً باید زیرسازی آن مقاوم باشد.

نکات مهم پیش از ساختن آلاچیق چوبی

بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که ساختن آلاچیق چوبی کار بسیار آسانی است به همین خاطر خودشان دست به کار شده و بدون آنکه موارد اصولی را در نظر بگیرند اقدام به ساخت آلاچیق می‌ کنند و در نیمه راه دچار سردرگمی می‌ شوند.اصول ابتدایی در ساخت آلاچیق چوبی | انواع مختلف آلاچیق چوبی به همین خاطر بهتر است قبل از آنکه ساخت آلاچیق را شروع کنید موارد مهمی را آنالیز کرده و به آنها توجه نمایید. در ادامه مطلب برخی از موارد اساسی را که باید بدانید بیان کرده‌ ایم.

بهترین مکان جهت ساخت آلاچیق چوبی

این پرسش اولین سوالی است که قبل از ساخت آلاچیق می‌ تواند فکر شما را مشغول کند. مکان قرار گرفتن آلاچیق به این خاطر دارای اهمیت می‌ باشد که موجب زیباتر شدن فضای سبز شما خواهد شد. از طرفی آلاچیق مکانی برای استراحت کردن و نشستن است. بنابراین باید موقعیت مکانی خوبی داشته باشد. عوامل زیادی برای انتخاب بهترین مکان جهت ساخت آلاچیق دخیل هستند. مهم‌ترین نکته این است که آلاچیق شما باید منظره خوبی داشته باشد. معمولا در محوطه باغ و یا ویلا که دارای فضای سبز، آبنما، حوض و یا فواره می‌ باشد بهترین مکان برای ساخت آلاچیق است.

اندازه و ابعاد زمین برای آلاچیق چوبی

فضا و زمینی که آلاچیق در آن ساخته می‌ شود بسیار مهم است. اگر زمین دارای متراژ زیادی باشد می‌ توانید روی آن آلاچیق کلاه فرنگی بسازید ولی اگر زمین ابعاد کوچکی دارد، بهترین آلاچیق برای آلاچیق پرگولا می‌ باشد زیرا علاوه بر زیبا تر کردن فضا می‌ تواند کاربردی نیز باشد. مهمترین نکته‌ ای که باید در نظر بگیرید این است که پس از نصب آلاچیق رفت و آمد در اطراف آن سخت نشود. به عنوان مثال اگر می‌ خواهید آلاچیقی با ظرفیت ۱۲ نفر داشته باشید باید زمینی با ابعاد ۳ در ۳ متر برای آن در نظر بگیرید.

ارتفاع آلاچیق چوبی

ارتفاع مناسب برای ساختن آلاچیق چوبی معمولاً بیشتر از ۲ متر است. یکی از نکات بسیار مهم محل قرار گرفتن آلاچیق است. چنانچه آلاچیق شما در کنار درخت و یا دیوار ساخته شود حداقل باید یک و نیم متر فاصله با آنها داشته باشد تا بتوان از فضای پشتی آلاچیق نیز استفاده کرد و رفت و آمد نمود. همچنین باید دقت کنید ارتفاع آلاچیق چوبی باید طوری باشد که شاخه و برگ درختان روی آن قرار نگیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش ساخت رنگ ساختمان استخوانی

آماده ساختن پایه آلاچیق چوبی

بهترین گزینه برای آماده کردن پایه آلاچیق چوبی بتن می‌ باشد. با استفاده از بتن می‌ توانید پایه آلاچیق چوبی را در هر جایی که بخواهید مستقر کنید و زیر سازی مستحکمی برای آن داشته باشید. حتی اگر می‌ خواهید آلاچیق چوبی را به صورت پیش ساخته خریداری کنید باید قبل از نصب آن زیر ساخت را هم به درستی و کامل انجام دهید.

بهترین چوب‌ ها جهت ساخت آلاچیق چوبی

بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که می‌ توانند با هر چوبی آلاچیق بسازند ولی هر چوبی هم کیفیت، زیبایی و دوام خوبی ندارد.

چوب بلوط: چوب بلوط دارای تراکم بسیار بالایی می‌ باشد و در همه شرایط آب و هوایی می‌ توان آن را مورد استفاده قرار داد ولی قیمت بالایی دارد به همین خاطر کمتر کسی از آن استفاده می‌ کند.

چوب کهور: این چوب قابلیت و استحکام بسیار بالایی دارد و ظاهر صیقلی شده آن می‌ تواند به زیبا تر شدن آلاچیق کمک کند. به همین خاطر از پر طرفدارترین چوب‌ ها جهت ساخت آلاچیق به شمار می‌ آید و البته قیمت آن هم بسیار زیاد است.

چوب سرو: چوب سرو بسیار سبک است، قیمت مناسبی دارد و بهترین انتخاب برای ساخت آلاچیق چوبی می‌ باشد.

چوب توسکا: این چوب ظاهر بسیار زیبایی دارد و می‌ تواند آلاچیق شما را بسیار چشم نواز کند. همچنین مقاومت بالایی دارد و به همین خاطر بسیار پر طرفدار است.

چوب کاج: این چوب هم مثل چوب توسکا مقاومت زیادی در برابر رطوبت دارد و گزینه خوبی برای ساخت آلاچیق می‌ باشد.

چوب پلاست: ساخت پرگولا و آلاچیق با چوب پلاست برای مناطقی که باران در آنجا فراوان است و آفتاب داغی نیز دارد بسیار مناسب می‌ باشد.اصول ابتدایی در ساخت آلاچیق چوبی | انواع مختلف آلاچیق چوبی

چوب ترموود: از این چوب جهت ساختن آلاچیق در هوای معتدل استفاده می‌ شود. در واقع به ترموود چوب چهار فصل گفته می‌ شود و در آن گرما و سرمای زیادی را احساس نمی‌ کنید.

چوب روسی: از این چوب برای محیط‌ هایی که سایه هستند استفاده می‌ شود. همچنین می‌ توان با رنگ‌ های مخصوصی عمر آن را نیز افزایش داد. چوب روسی برای مناطقی که بارش زیادی دارند مناسب نمی‌ باشد زیرا زیر باران و همچنین آفتاب شدید دچار شکاف‌ های عمیقی خواهد شد.

جمع‌ بندی

یکی از پرطرفدارترین فضاها جهت استراحت کردن و نشستن در فضای سبز آلاچیق می‌ باشد. این سازه دارای انواع مختلفی است و می‌ توان در ساخت آن از چوب استفاده کرد. آلاچیق بسیار پر کاربرد است و علاوه بر آن زیبایی خاصی به فضای سبز می‌ دهد. در این مقاله از ایبک امداد نکات مهمی در مورد طراحی و ساخت آلاچیق چوبی بیان کردیم. چنانچه شما نیز نظر و پیشنهادی در مورد ساخت آلاچیق چوبی دارید حتماً آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اصول ابتدایی در ساخت آلاچیق چوبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اصول ابتدایی در ساخت آلاچیق چوبی، انواع مختلف آلاچیق چوبی

امتیاز کاربر: ۱.۲۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا