خدمات ساختمانخدمات

پمپ آب و اصول درست استفاده آن در آپارتمان

نکات برگزیده مطلب
  • ما در این مقاله سعی داریم تا قوانین آپارتمان نشینی مربوط به پمپ آب را بیان نماییم.

[dropcap]ی[/dropcap]

کی از موارد مشاع در ساختمان پمپ آب است. به همین خاطر باید در نصب و همچنین استفاده از پمپ قوانین مربوط به مشاعات را رعایت کنید. قوانین آپارتمان نشینی در مورد پمپ آب به چگونگی نصب کنتور، قسمت های مجاور آن و قوانین دیگری که ساکنین یک ساختمان برای استفاده از پمپ آب باید رعایت کنند، می پردازد.
به قسمت هایی از یک ساختمان که به صورت مشترک توسط همه اهالی آن ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد مشاعات می گویند. یکی از مواردی که باید در آپارتمان‌ها به‌صورت مشترک استفاده شود پمپ آب است و انحصاری کردن آن ممکن نیست. ما در این مقاله بر بیان قوانین آپارتمان نشینی در مورد پمپ آب و هر آنچه که شما باید از این قوانین بدانید متمرکز شده ایم‌.

در مورد پمپ آب قوانین آپارتمان نشینی چه چیزهایی بیان داشته است؟

قوانین آپارتمان نشینی در مورد پمپ آب به مسائلی چون نحوه استفاده از پمپ آب برای ساکنین ساختمان، هزینه‌های مربوط به استفاده از پمپ آب و رضایت اهالی ساختمان در انجام تغییرات در پمپ آب می‌پردازد. حال به نکات ذیل توجه کنید:

قوانین آپارتمان نشینی

پمپ آب می تواند مورد استفاده همه ساکنین یک ساختمان باشد

از جمله قوانین آپارتمان نشینی برای پمپ آب می توان به استفاده همه ساکنین ساختمان از پمپ اشاره کرد. هیچ کس نمی تواند از استفاده ساکنین از پمپ جلوگیری کند. و تمام تصمیماتی که برای پمپ آب گرفته می شود، باید زیر نظر تمام افراد ساختمان باشد.

بار مالی استفاده از پمپ آب

از آن جا که پمپ آب از تاسیسات مشاع است پس تمام هزینه های نگهداری و سرویس آن هم باید بین اهالی ساختمان تقسیم شود و هیچ کدام از مالکان واحد های آپارتمان نمی تواند از پرداخت هزینه سر باز زند.

اگر پمپ خراب شود و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. هزینه آن بین همه مالکان تقسیم می شود. در پرداخت هزینه چه پمپ مورد استفاده همه باشد چه نباشد باید از همه مالکان دریافت شود. سهم هزینه دریافتی از مالکان طبق متراژ واحد ها محاسبه و اخذ می شود.

اهالی ساختمان در انجام تغییرات پمپ آب باید رضایت داشته باشند

در پی هرتغییری که در پمپ آب ایجاد خواهد شد ( از جمله تعویض، تعمیر، تغییر محل نصب و …)، باید تمام اهالی ساختمان رضایت داشته باشند. چون طبق قانون هیچ یک از شرکا بدون اذن شریک دیگر حق ندارد در مشاعات دخل و تصرف داشته باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  8 مرحله نظافت آسانسور و بایدها و نبایدهای آن

 

آپارتمان

بر اساس قوانین آپارتمان نشینی در مورد پمپ آب، اگر یک مالک هزینه پمپ را پرداخت نکند تکلیف چیست؟

براساس قوانین آپارتمان نشینی برای پمپ آب اگر یکی از مالکان آپارتمان هزینه‌های مربوط به مشاعات را پرداخت نکند، باید اقدامات زیر انجام شود:

گام اول. مدیر یا مدیران مبلغ بدهی را از مالک درخواست می کنند. اگر مالک تا ۱۰ روز پس از درخواست مدیر هزینه را پرداخت نکند، مدیر یا هیئت مدیران می توانند مانع استفاده نامبرده از پمپ آب شوند.

گام دوم. اگر مالک پس از قطع دسترسی همچنان بدهی را پرداخت نکند، اداره ثبت محل وقوع آپارتمان به درخواست مدیر یا هیأت مدیران برای دریافت وجه موردنظر طبق اظهارنامه ابلاغ شده، اجرائیه صادر می کند.

گام سوم. مدیر یا هیات مدیران قادرند به مراجع قضایی شکایت داشته باشند. دادگاه‌ها نیز وظیفه دارند تا به این شکایات خارج از نوبت رسیدگی نمایند و مالک متخلف را محکوم به جریمه کنند. (این جریمه به نفع مجموعه است و می تواند دو برابر مبلغ بدهی باشد.)

نکات قابل توجه برای راه اندازی پمپ آب

برای راه اندازی پمپ آب در ساختمان باید نکات زیر رعایت شود:

  • مکان نصب پمپ آب باید مسقف باشد.
  • پمپ و مخزن تا حد امکان باید نزدیک به هم باشند.
  • موقعیتی که برای نصب پمپ و مخزن انتخاب می شود باید فضای مناسب برای نصب پمپ و مخزن را داشته باشد.
  • لوله‌کشی از ورودی آب در ساختمان به این قسمت و اتصال خروجی آن به لوله‌کشی ساختمان ممکن باشد.
  • زیر مخزن باید هموار و مسطح باشد. سطح زیر مخزن باید به گونه‌ای باشد که بتواند وزن مخزن پر از آب را تحمل کند.
  • پمپ در سرما از یخ‌زدگی محافظت شود.
  • گنجایش مخزن ذخیره باید با توجه به میزان آب موردنیاز ساختمان تعیین شود.

راه های نصب پمپ آب در ساختمان

از جمله راه های نصب پمپ آب در ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

نصب پمپ روی منبع آب شهری به‌صورت مستقیم

این روش غیرقانونی و غیراخلاقی است که به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. ولی کارشناسان برای کم شدن هزینه نصب پمپ این روش را توصیه می کنند. در این روش آب مورد نیاز از لوله های شهری تامین شده و آب از فشار خوبی برخوردار است. ولی مشکلاتی هم دارد که بهتر است این کار صورت نگیرد.

نصب پمپ به این طریق، سبب کاهش فشار آب ورودی به آپارتمان‌های همسایه شده و نارضایتی آن ها را به دنبال دارد. همچنین چون این روش غیرقانونی است، در صورت شناسایی جریمه در پی دارد. همچنین اگر زمانی آب شهر قطع شود و پمپ بدون داشتن منبع کار کند ، دچار فرسودگی و تخریب زودهنگام می شود.

نصب پمپ روی منبع آب شهری

راه اندازی پمپ روی منبع آب خانگی

مناسب ترین راه نصب پمپ آب همین روش است. این روش قانونی است که استهلاک کمتری نیز برای پمپ به دنبال دارد. همچنین روی فشار آب ساختمان‌های اطراف نیز هیچ گونه تأثیری ندارد. فایده دیگر این که اگر برق شهر قطع شود، آب شما قطع نمی شود؛ چون به یک منبع غنی وصل است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چاپ روی کرکره برقی | روش های مختلف چاپ در روی کرکره برقی

راه اندازی پمپ دو منظوره

این روش نیز همانند روش قبل از منبع ذخیره آب استفاده می‌ کند. با بهره گیری از شیر، یک شاخه از آب اصلی به ورودی تانک وصل می شود. تفاوت این روش با روش قبل در این است که در روش راه اندازی پمپ دو منظوره، ورودی آب شهری بعد از طی اتصالات پمپ به ورودی تانک می‌رسد.

سوالات متداول

۱. برای استفاده از مشاعات ساختمانی چه قانونی داریم؟

باید گفت که قانون «تملک آپارتمان‌ها» قوانین و مقررات مربوط به مشاعات ساختمانی از جمله پمپ آب را به طور کامل ذکر کرده است. قانون مشاعات شامل تمامی آپارتمان ها شده و تمامی متصرفان قانونی به صورت مشترک از این مشاعات استفاده می نمایند. بر اساس این قانون مشاعات را نمی توان انتقال داد و مالکین بر اساس مساحت آپارتمان خود در آن ها سهیم می شوند.

۲. ساکنین می توانند چه میزان از مشاعات استفاده کنند؟

هیچ حد مشخصی ندارد فقط اینکه ساکنین باید به حدی از مشاعات بهره ببرند که مانع از استفاده سایرین نباشند. باید در مورد پمپ آب هم گفت ، مصرف بیش از اندازه از آب باعث کاهش فشار آب دیگر واحد ها و نارضایتی آن ها می شود.

۳. پمپ زیر پکیجی را باید در چه مکانی نصب نمود؟

این نقشه ساختمان است که مشخص می کند پمپ زیر پکیجی در چه مکانی نصب گردد. پمپ باید در مکانی راه اندازی شود که صدای آن برای اهالی ساختمان مزاحمت ایجاد نکند. از علل مؤثر دیگر در باب محل نصب، وضعیت لوله‌کشی ساختمان است. با توجه به این‌که لوله آب سرد ابتدا وارد پکیج شده باشد یا نه موقعیت مناسب برای نصب پمپ مشخص می شود.

۴. آیا ساکنین طبقه اول می توانند برای تعمیر فشار پمپ هزینه نپردازند؟

هرگز . به هیچ عنوان ساکنین طبقه اول نمی‌توانند به بهانه اینکه طبقه اول هستیم و کم بودن فشار آب به ما مربوط نمی شود از زیر بار هزینه تعمیر فشار پمپ شانه خالی نمایند. زمانی که مدیر یا هیأت مدیره تصمیم می گیرند که پمپ را تعمیر کنند، کلیه ساکنین ساختمان حتی ساکنین طبقه اول باید سهم خود را پرداخت کنند. این مورد جزء مهم‌ترین قوانین آپارتمان نشینی در مورد پمپ آب است.

 

پمپ آب و قوانین استفاده آن در آپارتمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی برای شناخت پمپ آب و قوانین استفاده آن در آپارتمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا