خدمات ساختمان

دلایل ضعیف شدن فشار آب ساختمان

امروزه دغدغه های بسیاری از خانواده ها، ضعیف بودن فشار آب منازلشان است، که این امر، رفاه و همچنین آسایش را برای خانواده ها، با مشکلاتی روبه رو می کند؛ همچنین باید توجه کنید که ضعیف شدن فشار آب، به دو عامل بستگی دارد؛ یکی از آنها ضعیف شدن فشار آب سرد است و دیگری ضعیف شدن فشار آب گرم، در عواملی هم، به هر دو دما بستگی پیدا می کند؛ پس دلایل زیادی را به همراه خواهد داشت.

چند عامل از کاسته شدن فشار آب

تمام عوامل در کاسته شدن فشار آب، به عوامل بیرون از ساختمان برمیگردد، یعنی به فرایند های قبل کنتور و همچنین، می تواند از عوامل داخلی ساختمان نیز باشد، که در کاسته شدن فشار آب دخالت دارند. کاسته شدن فشار آب، در فصل هایی همچون، تابستان می تواند ناشی از استفاده بیش از اندازه آب در منازل باشد و همچنین عوامل دیگری نیز در آن دخیل هستند، از جمله غیرفعال شدن کنتور و پمپ های آب، واقع در سازمان های منطقه ای آب و همچنین بسته شدن و جمع شدن انشعابات، ترکیدن لوله های آب شهری می تواند اختلال ایجاد کند؛ ساخت و ساز ساختمان ها، از جمله تخریب آن ها، بسیار در کاسته شدن فشار آب دخالت دارند، هرچند برای رفع تمام این عوامل، برعهده اداره آب و یا آن سازمان می تواند باشد. تا اینجا، با عوامل نسبتاً مهم آشنا شدید، ولی یک سری از عوامل مهم تر نیز وجود دارد، که میتوان کاسته شدن فشار آب را در آن مشاهده کرد، ما بسیاری از این عوامل را برایتان بیان می کنیم.

 • انسداد سطح لوله مقطع داخلی، که در زیر زمین قرار دارد و یا ترکیدگی اندک و نشتی لوله آب.
 • بسته شدن شیرهای فلکه، شیر صافی یا توری واقع در کنتور.
 • ریزش آب در پمپ، یا تجهیزات تاسیساتی دیگر ساختمان ازجمله شیرآلات.
 • زنگ زدگی بیش از حد لوله های گالوانیزه، که بسته شدن سطح مقطع داخلی لوله آب را حاصل می کند‌.
 • نصفه لوله کشی در سراسر ساختمان و یا اشتباه در اجرای لوله کشی منازل و بسته شدن آنها.
 • بسته شدن و انسداد شیر فلکه، در قسمت ورودی آب.
 • کم شدن باد موجود در محفظه مخزن و تاثیر آن، بر روی فشار پمپ.
 • ایجاد اختلال در فرایند پمپ تحت فشار و خرابی آن.
 • انسداد لوله کشی در بخش داخلی آپارتمان ها.
 • خم شدن لوله های چند لایه، و یا حرارت بسیار زیاد در بخش لوله کشی منازل.
 • ایجاد شدن انسداد، در مغزی شیر آب، همچنین در محل نصب شیر به لوله کشی.
 • فاصله بسیار کم در قطر لوله ها.
 • بسته شدن شیلنگ (پیسوار).
 • قرار دادن پمپ در قسمت واحد های ساختمان، در کناره و همچنین توانایی مکش آب موجود در لوله.
حتما بخوانید:   انواع سیستم‌ اعلام حریق و اجزای تشکیل دهنده آنها

پس میتوانیم بگوییم، تک‌تک این موارد در کاهش فشار آب، بسیار دخیل هستند و این عوامل را می توان در واحد های ساختمان، در ویلایی ها و یا جزئیات ریز تر در شیر حمام ها و غیره مشاهده کرد. همانطور که در بخش بالا به نصب لوله کشی نامناسب پرداختیم، این امر، بسیار در لوله های اصلی و غیره، می تواند اختلال ایجاد کند، که به شدت فشار آب را کاهش می دهد.

فشار آب ساختمان

دلایلی که در کاسته شدن فشار آب گرم تاثیر بسیاری دارد

شاید برایتان پیش آمده باشد که در بیشتر عوامل، شیر آب سرد، فشار بسیار زیادی را داشته باشد؛ ولی آب گرم بر خلاف آن فشار کمتری دارد، ممکن است اندکی از این دلایل را که برایتان نام بردیم، دخیل باشد؛ ولی این مبحث به دلایل مهم تر، مختص به آن نیز منحصر گردد، انواعی از نمونه های دیگر را برایتان شرح می دهیم، که عبارت است از:

 • اختلال در فرایند گرم کردن آب در شوفاژ خانه.
 • انباشته شدن انشعابات رسوبی، در مبدل واقع در پکیج.
 • مختل شدن و ایجاد مشکل، در فرایند کار پمپ آب گرم، واقع در شوفاژ خانه.
 • انسداد و گرفتگی بسیار زیاد در انتهای شیلنگ آب گرم واقع در پکیج و عوامل دیگر مانند شیرآلات.
 • انسداد شیر صافی آبگرمکن و همچنین پکیج آب آن.
 • ته نشین شدن رسوبات در آبگرمکن.
 • پایین آمدن فشار آب سرد، قبل از ورود به پکیج.

تمام این دلایل هایی که برایتان بیان کردیم، به گرفتگی در آن زمان بستگی دارد، که با یکدیگر ارتباط متقابل دارند و دسترسی آب را برای تمام خانواده ها دچار مشکل میکند، پس میتوانیم بگوییم که کاسته شدن در فشار آب، در هر مناطق مسکونی، می تواند در ایجاد اختلال بر روی زندگی مان، بسیار دخیل باشد. در تمامی عوامل، نصب پمپ، بسیار در بین خانواده ها به چشم می آید؛ ولی در خصوص آپارتمان می توانیم بگوییم که در بیشتر عوامل همسایگان، با نصب پمپ آب در منازل مخالفت می کنند، که بیشتر مبحث این مقاله، مختص به عدم وجود فشار زیاد آب است، پس میتوانیم بگوییم که با خرید و همچنین نصب کردن آن بر روی منازل خود، به آسایش زندگی خود بیفزاییم.

حتما بخوانید:   کف کاذب چیست؟ | مزایا، معایب و کاربرد کف کاذب

بسیاری از عوامل، که در برطرف کردن کاهش فشار آب دخیل هستند

با توجه به مشکل پیش آمده برایتان، نیازمند به راه کار منحصر به آن هستید، پس در شروع کردن بررسی، ابتدا باید تمام احتمالات موجود، موثر بر همان مشکل را، اولویت بندی کنید و به صورت تک به تک به همه ی عوامل بپردازید، پس با این فرآیند، اثر مثبتی می توانیم بر رفع کاسته شدن فشار آب داشته باشیم. در مواردی که برایتان بیان می کنیم، باید قدم به قدم آن ها را طی کنید، که شامل:

 • ضعیف شدن فشار، در شیرآلات واقع در ساختمان با توجه به همان زمان.
 • کاهش فشار آب در چند مدت گذشته و اتفاق افتادن آن، در یک آپارتمان.
 • زیاد شدن فشار آب، بدون نیاز به یک پمپ.
 • برطرف شدن فشار آب، در طبقات بالاتر نسبت به طبقات اولیه ساختمان.

افت فشار شیر

در زمان هایی که کاهش فشار آب، فقط برای یک شیر و در زمان بسیار گذشته به وجود آمده باشد، شما فقط نیاز به یک مغزی شیر آب دارید، تا به راحتی بتوانید مشکلتان را برطرف کنید، در اکثر عوامل وجود داشتن شیر های دیواری، از جمله دوش، توالت، واقع در محل خود، ممکن است مقداری انشعابات از جمله شن و ماسه در محل اتصال شیر به لوله ها وجود داشته باشد، که منجر به انسداد قطر لوله ها شود، شما طی این فرایند فقط لازم است شیر را باز کنید و اندکی از آن را تمیز کنید و مجدداً لوله مبدا را متصل کنید‌. همانطور که می دانید، شما و بسیاری از خانواده ها با شیر روشویی و ظرفشویی آشنا هستید، در زمانی که به کاهش فشار دچار می شوید، آن را ناشی از گرفتگی شیر (پیسوال) بیان می کنید؛ که شما می توانید فقط با تعویض شیر پیسوال و همچنین مغذی آن، به راحتی این مشکل گرفتگی را برطرف کنید. این عوامل گرفتگی واقع در لوله ها، می ‌تواند در فلاش تانک یا پرکن شناور توالت فرنگی مشکل ایجاد کند؛ پس در اولین فرصت، به عیب یابی این مشکل بپردازید.

فشار آب ساختمان

ضعیف شدن فشار آب یک ساختمان در مدت ها قبل

حتما برایتان پیش آمده، که در طی دو یا سه روز گذشته  دچار کاهش فشار آب شده باشید، پس اولین اقدامی را که طی می کنید، به مطالعه عوامل موثر بر آن می پردازید. اگر این عوامل مختص به یک طبقه از ساختمان باشد و شما طبقه اول یا دوم ساختمان باشید، دو عامل می تواند در طی این فرآیند، بر بروز مشکل دخیل باشد، علت اول که گرفتگی در محفظه لوله شیر فلکه است، به راحتی می توان آن را رفع مشکل کرد و جزئیاتی که می توانید شاهد باشید، شامل نشتی شیر فلکه ها یا شیر واقع در دسته گازی ابتدای آب ساختمان است، برای عیب یابی آن باید شیر فلکه ها را باز کنید و به طور کامل تمیز کنید و اگر باز جواب نگرفتید، باید اقدام به تعویض آن شیر فلکه ها کنید. ولی بسیاری از خانواده ها اقدام به تعویض این عوامل نمی کنند، در مواقعی که شما با طی کردن همه فرآیند ها، نتیجه لازم به خود را دریافت نکردید، به گونه‌ای فشار آب سرد بیشتر از آب گرم بود و در هیچ فرایندی فشار آب گرم منزل‌تان افزایش پیدا نکرد، هیچ راهی جز تعویض و نوسازی لوله کشی آن ندارید؛ زیرا اگر لوله کشی گالوانیزه باشد، در بسیاری موارد دچار انسداد در محفظه و قطر لوله ها می شوید، که باید آن را بازسازی کنید. در منازلی که، لوله کشی شما فاقد گالوانیزه بود، در ابتدا شما باید فشار باد پمپ و همچنین، فشار آب واقع در انتهای لوله ها را تست کنید و پی درپی به باز کردن گرفتگی لوله آب بپردازید و طی همه این فرایند ها باز موفق نشدید، به طور کل لوله کشی آب سرد و گرم را از ابتدا تا انتهای واحد ساختمان، تعویض کنید که به صورت توکار یا روکار است، که هزینه زیادی را به همراه دارد، این مشکلات بیشتر در ساختمان های بسیار قدیمی رخ می دهد.

حتما بخوانید:   جدیدترین مدل کابینت ام دی اف | کابینت های شیک برای خانه های مدرن

سخن آخر

همانطور که با ما همراه بودید، از مزایا و معایب و راهکارهای بسیاری در عرصه کاهش یا افزایش فشار آب آشنا شدید و تیم مفتخر ایبک امداد به صورت کاملا انحصاری این اطلاعات را، در اختیارتان گذاشته و شما اگر باز با این موارد مشکلتان را، نتوانستید برطرف کنید کافی است با کارکنان ما تماس حاصل فرمایید، تا کارکنان ایبک امداد، پاسخگوی سوالات شما باشد و مشکلاتتان را برطرف کند، شما برای اطلاعات هر چه بیشتر در هر عرصه لوازم برقی و غیره، می توانید از سایت معتبر ایبک امداد مطلع شوید.

31

دلایل ضعیف شدن فشار آب ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل ضعیف شدن فشار آب ساختمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x