تعمیرات یخچال

دلایل یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ممکن است شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که وقتی درب یخچال خود را باز می‌کنید، متوجه یخ زدن مواد غذایی در داخل آن شوید. موادی مانند خوراکی‌ها، سبزیجات، مایعات، میوه‌ها که برای استفاده در داخل یخچال قرار می دهید، ممکن است یخ زده و مزه آنها در اثر انجماد تغییر کند. گسترش مولکول آب به دلیل انجماد، باعث تغییر طعم مواد غذایی می‌شود. حتی انجماد می‌تواند بافت مواد غذایی را هم کلاً تغییر بدهد. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، باید برای رفع آن تلاش کنید. بهتر است قبل از اینکه با منجمد شدن غذاها در داخل یخچال روبرو شوید با انجام راهکارهای ساده از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

البته دقت داشته باشید ما در این مقاله فقط در مورد یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال صحبت می‌کنیم و دلایل برفک زدن یخچال کاملاً با این موارد فرق می‌کند و راهکارهای دیگری دارد. لازم است که بدانید دلایل یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال‌های هیمالیا، امرسان، پارس، ال جی، دوو، سامسونگ و… با هم یکسان بوده و فرقی بین برندهای خارجی و داخلی در این مورد وجود ندارد.

چرا مواد غذایی در داخل یخچال یخ می‌زند؟

گاهی ممکن است میوه‌ها، سبزی‌ها و حتی بطری‌های آب هم در داخل یخچال یخ بزند. دقت داشته باشید مواد غذایی را که در داخل یخچال قرار می‌دهید باید با ظرفیت آن متناسب باشد. اگر یخچال شما ظرفیت بالایی دارد و شما مقدار کمی مواد غذایی در آن گذاشته‌اید، ممکن است مواد غذایی که در یخچال قرار دارد یخ بزند، پس اگر کمی وسایل را در داخل یخچال بیشتر کنید، مشکل برطرف خواهد شد.

در ادامه به بررسی دلایل یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال می‌پردازیم و شما را با آنها آشنا می‌کنیم تا بتوانید از بروز این مشکل در یخچال فریزر خود جلوگیری کنید.

در صورت یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال موارد زیر را بررسی کنید:

۱- تنظیمات یخچال خود را بررسی کنید.

قبل از اینکه هر کاری را انجام بدهید ابتدا تنظیمات دمای یخچال فریزر خود را بررسی کنید. هیچگاه نشانگر و عقربه، تنظیمات را به طور دقیق و صحیح نشان نمی‌دهد. حتی اگر تصور می‌کنید که دما را به اندازه لازم تنظیم کرده‌اید و بر روی عدد درستی قرار داده‌اید، باز هم ممکن است موارد دیگری باعث منجمد شدن غذاهای داخل یخچال شود. اگر دمای یخچال پایین است شاید لازم باشد که تغییراتی در دما ایجاد کنید ولی نباید دما را بیش از اندازه زیاد کنید.

دمای ایده‌آل برای یخچال بین ۳۸ الی ۴۲ درجه فارنهایت می‌باشد که در حدود ۳.۵ الی ۵.۵ درجه سانتی گراد است. البته اگر یخچال شما از نوع یخچال‌های قدیمی است، توصیه می‌کنیم که برای اندازه‌گیری دما از دماسنج خارجی استفاده کنید. می‌توانید از یک دماسنج دیجیتال یا معمولی برای تنظیم دمای داخل یخچال استفاده کنید.

۲- قفسه‌ای را که مواد غذایی قرار دارد بررسی کنید.

امکان دارد شما دمای یخچال را بررسی کنید و متوجه شوید که تنظیمات کاملاً درست است ولی هنوز هم مواد غذایی در داخل یخچال منجمد می‌شود. در این صورت باید جایی که مواد غذایی را قرار داده‌اید چک کنید. یکی از مشکلات شایع در یخچال الکتریک مربوط به قفسه‌های بالا و پایین و همچنین روی درب یخچال است. باید غذاهایی را که دارای حساسیت دمایی بالایی هستند در مکان مناسبی در یخچال قرار دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر برد الکترونیکی یخچال فریزر ویرپول Whirlpool

یخچال به صورتی طراحی شده که همه طبقه‌ها و قفسه‌ها دمای یکنواختی ندارند و هر طبقه دمای متفاوتی را دریافت می‌کند. پس باید در دفترچه راهنمایی یخچال خود، مکان قرارگیری مواد غذایی مثل خوراکی‌ها، میوه، سبزیجات، لبنیات، گوشت و.. را مطالعه کنید.

یخ زدن مواد غذایی

۳- دور بودن مواد غذایی از دریچه خنک کننده

در صورتی که تنظیمات دما و همچنین محل قرار گرفتن مواد غذایی در یخچال را چک کردید و مشکلی نبود، باید بررسی کنید و ببینید آیا مواد غذایی در نزدیک دریچه‌های خروجی هوا قرار گرفته است یا خیر؟ بیشتر یخچال‌ها دریچه خنک کننده‌ای در کنار قفسه و یا در بالا دارند. این دریچه در مکانی قرار دارد که هوای سرد به یخچال تزریق می‌شود پس ممکن است مواد غذایی در کنار آن منجمد شوند. بهتر است که غذاها و مواد خوراکی را از این دریچه کمی دورتر قرار بدهید.

اگر از جهت مساحت با مشکل مواجه هستید، می‌توانید قفسه‌ها را تغییر داده و آنها را هر طور که مایلید تنظیم کنید. یخچال فریزرهای قدیمی یک فن دارند که به وسیله آن، هوای سرد از فریزر به داخل یخچال وارد می‌شود. خروجی این فن هم معمولاً در روی دیواره یخچال‌ که باعث جدا شدن فریزر از یخچال می‌شود، قرار گرفته است.

شما می‌توانید در صورت نیاز مکان قرارگیری قفسه‌ها را به دلخواه خود تغییر داده و از آنها به خوبی استفاده کنید.

۴- تنظیمات فریزر را هم بررسی کنید.

در صورتی که موارد بیان شده را انجام دادید ولی باز هم مشکل منجمد شدن مواد غذایی برطرف نشد، احتمال دارد که مشکل به تنظیمات فریزر مربوط شود. همانطور که ابتدا هم گفتیم دلایل زیادی باعث منجمد شدن مواد غذایی در داخل یخچال می‌شوند که یکی از آنها تنظیمات فریزر است. احتمال دارد قفسه های پایین یخچال به فریزر نزدیک‌تر بوده و سردتر از قسمت‌های دیگر باشند. در این صورت دمای فریزر را به درستی تنظیم کرده و به اندازه نرمال آن را تغییر بدهید .

مورد دیگری که باید بررسی شود این است که اطمینان پیدا کنید یخساز یخچال کار نمی‌کند زیرا کار کردن یخساز باعث سرد شدن بیش از اندازه فریزر خواهد شد و در نتیجه مواد غذایی در داخل یخچال یخ می‌زند.

۵- ذخیره کردن مواد غذایی زیاد

شاید فکر کنید که ذخیره کردن مواد غذایی، راه حل درستی نیست ولی باید بگوییم که جزو راه حل‌های معتبر می‌باشد. یک کمپانی لوازم خانگی می‌گوید که منجمد شدن مواد غذایی داخل یخچال به دلیل پر نشدن کامل آن است. یخچال باید به اندازه ظرفیت خود تا حدودی پر از مواد غذایی باشد تا بتواند سرمای مناسبی را در داخل یخچال پخش کند. اگر مواد غذایی کافی در داخل یخچال نباشد، هوای سرد به مواد غذایی داخل یخچال رسیده و آنها را بیش از اندازه خنک می‌کند. شما با افزایش مواد غذایی داخل یخچال می‌توانید به حفظ تعادل دما بین یخچال و فریزر کمک کنید  تا انرژی کمتری مصرف شود. خالی بودن یخچال فریزر باعث ناپایداری دمای داخلی دستگاه می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه یخچال دوقلو با ساید بای ساید

۶- کثیف شدن کویل‌های کندانسور

ممکن است جرم‌ها و کثیفی‌ها در روی کویل کندانسور باعث شود یخچال بیشتر کار کرده تا بتواند با توان بیشتر به دمای مورد نظر برسد. این روند کارکرد مداوم یخچال ممکن است باعث یخ زدن بعضی از مواد غذایی در داخل یخچال شود.

۷- خراب شدن ترموستات یخچال

ترموستات وظیفه دارد که دمای یخچال را کنترل کند، به همین علت ممکن است خراب شدن آن باعث یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال شود. در این صورت درجه ترموستات را به طرف کم بچرخانید در صورتی که صدای کلیک به گوشتان رسید، ترموستات یخچال سالم است ولی می‌توانید برای تست بهتر جهت سلامت ترموستات، از مولتی متر هم استفاده کنید.

۸- خراب شدن ترمیستور یخچال

ترمیستور در یخچال مثل یک سنسور عمل کرده و وظیفه دارد دمای یخچال را کنترل کند و دمایی را که می‌خواند به برد ارسال کند تا متناسب با این دما، برد فرمان لازم را به فن و کمپرسور ارسال کند.

اگر ترمیستور دچار خرابی شده باشد فن اواپراتور و کمپرسور بیش از اندازه کارکرده و یخچال خیلی سرد می‌شود و احتمال دارد که مواد غذایی هم در داخل آن یخ بزنند. در صورت خرابی ترمیستور باید این قطعه به وسیله تعمیرکار بررسی و تعمیر شود.

۹- خراب شدن برد فرمان یا برد الکترونیکی

اگر برد یخچال دچار خرابی شود، فرمان‌های لازم را جهت راه انداختن هیتر برای یخ زدایی یا برای خاموش شدن کمپرسور، ارسال نمی‌کند در این صورت ممکن است مواد غذایی داخل یخچال یخ بزند. دقت داشته باشید که تعمیر برد و بررسی آن کاری تخصصی بوده و حتماً باید به مراکز تعمیرات یخچال فریزر خود مراجعه کنید.

با تولید کننده یخچال خود تماس بگیرید.

اگر تمام مراحلی را که گفتیم انجام دادید ولی باز هم مشکل برطرف نشد، احتمال دارد یخچال با مشکل تخصصی‌تری مواجه شده باشد. شاید مشکل از پنل تنظیمات، کمپرسور و یا ترموستات باشد. البته در یخچال قطعات بسیاری وجود دارد که در عملکرد یخچال تأثیرگذار هستند. اگر یخچال شما هنوز گارانتی معتبر دارد می‌توانید از خدمات تولید کننده یخچال استفاده کرده و مشکل را رفع کنید، در غیر این صورت از تعمیرکار ماهر برای رفع مشکل کمک بگیرید.

یخ زدن مواد غذایی

سخن پایانی

یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال مشکلی است که ممکن است برای همه مصرف کنندگان پیش بیاید. ساده‌ترین و مهم ترین دلیلی که باعث بروز این مشکل خواهد شد، تنظیم غلط دستگاه است. قبل از اینکه هر اقدامی انجام دهید ابتدا تنظیمات یخچال فریزر خود را بررسی کنید. در صورتی که دمای یخچال پایین بود کمی آن را زیاد کنید. معمولاً دمای یخچال باید حدوداً ۳ تا ۶ درجه سانتیگراد تنظیم شده باشد.

در صورتی که موارد بیان شده در این مقاله را انجام دادید ولی باز هم مشکل یخچال شما برطرف نشد، توصیه می‌شود حتماً از تعمیرکار ماهر برای رفع مشکل کمک بگیرید.

در صورت نیاز می توانید از خدمات آی بک امداد استفاده کنید، برای این منظور با واحد پشتیبانی تماس بگیرید و یا سؤالات خود را در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ذخیره کردن مواد غذایی زیاد از دلایل یخ زدن مواد غذایی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا