تعمیرات اجاق گاز

دلایل کم بودن شعله در اجاق گاز چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اجاق گاز برای اینکه مواد غذایی را گرم کند باید گاز آزاد کند، که این گاز مشتعل می‌شود و به شعله و گرما تبدیل خواهد شد. گاز در جریان یکنواخت و ثابت آزاد شده و شعله و گرمای یکنواختی هم تولید می‌کند. وقتی شما دکمه اجاق گاز را تغییر می‌دهید، باید بتوانید آن را کم و یا زیاد کنید. در صورتی که با حرکت دادن دکمه برای زیاد شدن شعله، دوباره مشعل دارای سوسو کوچکی بود و یا گاهی خاموش شد، حتماً اجاق گاز شما با مشکل روبرو شده و باید آن را برطرف کنید.

دلایل کم بودن شعله در اجاق گاز چیست؟

شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که هرچه تلاش می‌کنید نمی‌توانید شعله اجاق گاز را زیاد کنید و گاهی شعله کم هم نمی‌شود. کم بودن شعله در اجاق گاز مشکلی است که به راحتی می‌توان آن را برطرف کرد، البته گاهی این مشکل می‌تواند خطرناک هم باشد زیرا وقتی شعله گاز خاموش می‌شود به معنی این نیست که گاز کاملاً قطع شده است، بلکه به این معنی است که شما باید به طور مداوم مراقب غذای تان باشید. احتمال دارد گاز تمام خانه را پر کرده و با خطر جدی مواجه شوید. برای ایمنی بیشتر باید سریعاً مواردی را که باعث کم شدن شعله گاز و یا حتی خاموش شدن آن می‌شود، پیدا کنید. قبل از هر اقدامی باید بدانید چه دلیلی دارد که شعله کم شده است؟ مهم‌ترین مواردی که باعث کم شدن شعله اجاق گاز می‌شود عبارتند از:

  1. درپوش مشعل تراز نیست.
  2. ایجاد انسداد در سرمشعل
  3. انسداد شیر گاز
  4. خراب شدن شیر کنترل

شعله در اجاق گاز

۱- درپوش مشعل تراز نیست.

یکی از دلایلی که می‌تواند باعث شود شعله اجاق گاز شما کم باشد، این است که در پوش مشعل تراز نباشد. در پوش مشعل وظایف زیادی دارد. مثلاً وظیفه دارد از قطعاتی که در زیر درپوش است محافظت کند. یکی دیگر از وظایف مهم در پوش، پخش کردن درست گاز است تا شعله به راحتی شعله ور شده و گسترش پیدا کند. در صورتی که می‌خواهید بدون درپوش گاز را مشتعل کنید باید به شکل دستی این کار را انجام بدهید زیرا ممکن است جرقه زن مشکل پیدا کند. البته اگر گاز را بدون درپوش روشن کنید، شعله به جای اینکه پخش شود به طور مستقیم داخل یک ستون بالا خواهد آمد.

ممکن است در پوش مشعل دچار ضربه شده باشد و یا اینکه در هنگام تمیز کردن، آن را به صورت تراز قرار نداده باشید. در این صورت قسمتی از سر مشعل دچار محدودیت جریان هوا شده و یا حتی ممکن است مسدود شده باشد. برای اینکه متوجه شوید آیا کم بودن شعله گاز به دلیل تراز نبودن مشعل است ، باید توجه کنید و ببینید آیا در یک قسمت مشعل شعله بلندتر از قسمت دیگر است یا خیر؟ اگر شعله بلندتر بود یعنی مشعل تراز نیست. برای اینکه مشکل را برطرف کنید در پوش را کمی بچرخانید و دوباره آن را تنظیم کنید. البته برای این منظور حتماً باید گاز را خاموش کنید و صبر کنید تا شعله خنک شود. با این کار مشکل کم بودن شعله برطرف خواهد شد.

۲- انسداد در سر مشعل

یکی دیگر از قسمت‌های اجاق گاز، سر مشعل است که کمک می‌کند شعله پخش شود. سر مشعل تشکیل شده از یک سری سوراخ است که گاز از این سوراخ‌ها بیرون می‌آید و باعث می‌شود شعله به صورت یکنواخت خارج شود. وقتی شما هنگام تمیز کردن و فشار وارد آوردن به سر مشعل، باعث می‌شوید که ذرات مواد غذایی داخل سوراخ برود، در اجاق گاز ایجاد مشکل خواهد شد زیرا این ذرات کم کم سفت می‌شوند و اجازه نمی‌دهند شعله از داخل مشعل خارج شود. برای اینکه متوجه شوید آیا کم بودن شعله گاز به انسداد سرمشعل مربوط است یا خیر، باید به شعله آتش با دقت نگاه کنید. اگر بعضی از مناطق شعله را مشاهده نکردید یعنی کم بودن شعله گاز به انسداد سرمشعل مربوط می‌شود ، زیرا شعله باید کاملاً یکنواخت به شکل دایره‌ای شکل در سر شعله توزیع شود و در صورت انسداد در سر مشعل ، ممکن است از بعضی قسمت‌ها گاز خارج نشود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات اجاق گاز بوش BOSCH | راهنمای تعمیرات

برای اینکه مشکل را برطرف کنید ، باید سوراخ‌های سرمشعل گاز را کاملاً تمیز کنید ، ولی دقت داشته باشید تمیز کردن سرمشعل را به کمک وسایلی مثل خلال دندان و یا چوب کبریت انجام ندهید زیرا ممکن است خلال دندان و چوب کبریت شکسته و در داخل سوراخ‌ها گیر کند و مشکل حادتر شود. بعضی از افراد تصور می‌کنند که چوب کبریت و خلال دندان سوخته و خودش از سوراخ خارج می‌شود، این تصور به هیچ وجه درست نیست زیرا شعله قادر نیست که سوخته‌ های چوب کبریت و خلال دندان را خارج کند و ممکن است مشکل شما بیشتر شود.

۳- مسدود شدن شیر گاز

مانند مسدود شدن سرمشعل، لوله‌ای هم که گاز از آن بیرون می‌آید احتمال دارد مسدود شود. این لوله برای موارد ایمنی در زیر درپوش مشعل قرار داده شده است. پس تمیز کردن غذاهایی که در داخل آن گیر افتاده کمی سخت است. یکی از دلایلی که ممکن است شیر گاز دچار گرفتگی شود این است که شما برای تمیز کردن سرمشعل از خلال دندان و یا چوب کبریت استفاده کنید ، با این کار بیشتر مواد غذایی را در داخل لوله گاز فرو می‌کنید و یا ممکن است خلال دندان در لوله گاز شکسته و باعث گرفتگی شود. در صورتی که گاز شما با مشکل کم شدن شعله اجاق روبرو شد ، بهتر است برای برطرف کردن مشکل به یک فرد حرفه‌ای مراجعه کنید، زیرا در صورتی که کارهای نادرست برای رفع این گرفتگی انجام دهید احتمال دارد باعث نشت گاز شوید. اگر متوجه شدید نمی‌توانید به آسانی و آرامی مشکل کم شدن شعله اجاق گاز را برطرف کنید، بهتر است این کار را به یک شخص حرفه‌ای بسپارید.

۴- خراب شدن شیر کنترل دلیل کم بودن شعله در اجاق گاز

گاهی ممکن است در هنگام استفاده از اجاق گاز متوجه شوید که شعله آن کاملاً یکنواخت است و شما نمی‌توانید آن را آنطور که می‌خواهید تنظیم کنید و از یک اندازه معین هم بیشتر نمی‌شود. در این صورت احتمال دارد که شیر کنترل یا همان دریچه کنترل دچار مشکل شده باشد. تنظیم کننده فشار که به آن شیر کنترل می‌گویند، گاز آزاد شده را کنترل می‌کند. در اصل وقتی شما دکمه شعله گاز را برای زیاد کردن شعله می‌ چرخانید، شیر کنترل باعث می‌شود حرارت و شعله افزایش پیدا کند.

پس اگر متوجه شدید که وقتی دکمه شعله را زیاد می‌کنید باز هم شعله کم می‌ماند و ناهمواری هم در آن نیست، احتمال دارد که شیر کنترل خراب شده باشد. البته شیر کنترل را نمی‌توان تعمیر کرد و اگر خراب شده بود، حتماً باید آن را تعویض کنید. شیر کنترل در روی اجاق گاز و پشت دستگیره مشعل قرار دارد و به راحتی می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید ولی برای اینکه آن را عوض کنید باید چند قطعه را باز کرده و جابجا کنید. در بعضی از اجاق گازها برای اینکه شیر کنترل را خارج کنید ، باید ابتدا برق و گاز اجاق خود را قطع کرده و سرمشعل را از روی اجاق گاز بردارید و سپس لوله گاز را هم جدا کنید. بعد از اینکه شیر کنترل جدید را آماده کرده‌اید، باید ببینید آیا واشر آن درست عمل می‌کند یا خیر؟ زیرا واشر باید درست عمل کرده و از نشت گاز جلوگیری کند. شیر کنترل قسمتی از اجاق گاز است که سر و کار آن با نشت گاز می‌باشد پس بهتر است برای ایمنی بیشتر به یک تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیرات اجاق گاز نوژن | خدمات تعمیر اجاق گاز NOJEN

هرچند که وسایل گازسوز مفید هستند ولی تعمیر آنها می تواند خطرناک باشد ، زیرا خطر نشت گاز وجود دارد. پس باید این کار را به وسیله یک فرد ماهر و آموزش دیده انجام بدهید.

سؤالات متداول شما

بعضی از کاربران عزیز در مورد کم بودن شعله در اجاق گاز سؤالاتی کردند که در ادامه مطالب، این سؤالات و جواب کارشناسان ایبک را برای شما بیان می‌کنیم:

۱- در اجاق گاز، پیچ تنظیم شعله کجا قرار گرفته است؟

پیچ تنظیم شعله در داخل سوراخی قرار گرفته که در وسط محور چرخش در شیر گاز قرار دارد. با یک پیچ گوشتی شما می‌توانید آن را حرکت بدهید و شعله را هم کم و زیاد کنید.

۲- چگونه می‌توانیم شعله اجاق گاز را تنظیم کنیم؟

شعله اجاق گاز نباید از ۲۰ میلیمتر بیشتر و از ۶ میلی‌متر کوتاه‌تر باشد. اگر شعله در اجاق گاز شما بیش از اندازه بلند و یا کوتاه بود، باید حتماً آن را به درستی تنظیم کنید. بهترین راه برای تنظیم کردن شعله در اجاق گاز این است که سوراخ‌های نزدیک مشعل را تمیز کنید. در صورتی که با این کار مشکل رفع نشد، بهتر است به وسیله یک پیچ گوشتی موقعیت پیچ تنظیم را تغییر داده و شعله را تنظیم کنید.

۳- چرا شعله در اجاق گاز زیاد است؟

گاهی ممکن است شعله اجاق گاز شما بسیار سوزنده و گرم باشد و این باعث می‌شود که غذای شما بسوزد. دلیل اینکه گاهی شعله اجاق گاز بیش از اندازه داغ است، خراب شدن ترموستات است. در صورتی که این مشکل در فر اجاق گاز شما اتفاق بیفتد ، زیاد شدن شعله اجاق گاز می تواند مربوط به خراب شدن سنسور دمای فر باشد.

۴- چگونه می‌توانیم مشکل کم شدن شعله در اجاق گاز را رفع کنیم؟

برای اینکه بدانید چگونه باید مشکل کم بودن شعله در اجاق گاز را رفع کنید باید ببینید دلایل این مشکل چیست؟ با توجه به دلیل ایجاد این مشکل، روش‌های متفاوتی برای رفع آن وجود دارد. ممکن است کم شدن شعله در اجاق گاز دلایل زیادی مثل تراز نبودن درپوش مشعل، خراب شدن شیر کنترل، گرفتگی در لوله شیر گاز و مسدود شدن سرمشعل، داشته باشد و البته با توجه به اینکه کدام مورد باعث کم بودن شعله در اجاق گاز شده، روش رفع آن هم متفاوت خواهد بود.

شعله در اجاق گاز

۵- آیا خیس شدن سر شعله می‌تواند باعث کم شدن شعله اجاق گاز شود؟

باید بگوییم بله ، اگر سرشعله اجاق گاز شما به دلایلی مانند سر رفتن غذا و یا پاشیده شدن آب در روی آن خیس شود، می‌تواند باعث کم شدن شعله اجاق گاز شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید سر شعله را برداشته و آن را کاملاً خشک کنید، سپس در جای خود قرار بدهید. البته وقتی سر شعله خیس می‌شود ، می‌توانید چند دقیقه گاز را روشن بگذارید آنگاه متوجه می‌شوید که کم کم سر شعله خشک شده و فشار گاز هم بیشتر خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل کم بودن شعله در اجاق گاز چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا شعله در اجاق گاز زیاد است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا