خدمات ساختمانخدمات

منبع دوجداره چیست؟ انواع منبع دوجداره موتورخانه و کاربرد آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همه موتورخانه‌ها دارای منبع دوجداره می باشند و وظیفه این منبع ها گرم کردن آب می باشد. اما بسیاری از افراد به‌خوبی با نحوه کارکرد منبع دوجداره و همچنین انواع آن آشنا نمی باشند. ایبک امداد در این مطلب درباره انواع منبع دوجداره موتورخانه و کاربرد آن سخن گفته و به بیانی دیگر به بررسی صفر تا صد منبع دو جداره موتورخانه می پردازد. اگر مایلید درباره این موضوع اطلاعاتی کسب کنید، با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

منبع دوجداره موتورخانه چیست؟ 

در موتورخانه‌ها، جهت دست یافتن به آب گرمِ برای مصارف مختلف، از وسیله ای به نام منبع دو جداره استفاده می کنند. به منظور این ‌که آبی که در منبع وجود دارد گرم شود، دیواره‌های منبع، حرارت لازم را به آن می‌دهند. در موتورخانه‌ های همه مجتمع‌های اداری و مسکونی منبع آب دو جداره وجود دارد تا بتواند آب مورد نیاز ساکنان را به درجه دمای مورد نظر برساند. در حقیقت کارکرد منبع دو جداره، همانند مبدل حرارتی می باشد که دارای منبع ذخیره است. منبع‌ها در حجم‌های گوناگون ساخته می‌شوند و با درنظر گرفتن نوع ساختمان، تعداد نفرات، و تعداد شیرآلات تولید می‌شوند.

نحوه کارکرد منبع دو جداره موتورخانه چگونه است؟

همانطور که پیش از این گفتیم، منبع دو جداره به این علت در موتورخانه قرار داده شده که آب گرم را جهت مصارف ساکنین در ساختمان تامین کند. منبع دوجداره به طور افقی در موتورخانه‌ها قرار گرفته و با نظر به اینکه نیاز ساختمان و ساکنین آن چیست، مقدار حجم آن سنجیده می شود. کارایی این وسیله به این طریق است که آب سرد از قسمت پایین مخزن وارد شده و هنگامی که گرم شد، از قسمت بالای منبع خارج می‌ شود. آب موجود در سیستم گرمایشی نیز از بخش بالایی به دومین جداره وارد می‌شود و در جهت معکوس با جهت آب مصرفی، به بخش بویلر باز می گردد.

به بیانی ساده‌، می‌توان این گونه تعریف کرد که بدنه منبع متشکل از دو عدسی محدب می‌باشد. آب سرد به جداره اول وارد شده و آب گرم موجود در دیگ شوفاژ وارد جداره دوم می شود. مابین این دو جداره حرارت انتقال می یابد و آب موجود در جداره اول گرم شده و آبی که در جداره دوم می باشد گرما از دست می‌دهد.انواع منبع دوجداره موتورخانه و کاربرد آن

مراحل نصب منبع دو جداره در موتورخانه‌

جهت نصب کردن مخزن دو جداره در موتورخانه، رعایت چند اصل الزامی می باشد. به طور مثال، لازم است مخزن دارای کمی ارتفاع باشد و کمی بالاتر از قسمت دیگ موتورخانه نصب گردد. مزیت این گونه نصب کردن، اشغال فضای کمتر می باشد. توصیه می شود که در موتورخانه‌های مرکزی نیز، محل نصب منبع نزدیک دیگ شوفاژ باشد تا از مقدار هدر رفت انرژی کاسته گردد. مسیر لوله‌کشی هم باید کوتاه تر شود.

در ادامه مطلب طی سه مرحله، نحوه نصب منبع دوجداره را بازگو می کنیم تا درصورت تمایل به تعویض مخزن فعلی با منبع جدید با مشکل مواجه نشوید.

 • مرحله اول: نخست باید اقدام به باز کردن تمامی لوله ها کرد. برای انجام این‌کار، لازم است آب موجود در هر دوجداره تخلیه شود. این کار موجب کاهش وزن منبع می شود و حمل آن را به پایین آسان تر خواهدکرد.
 • مرحله دوم: بعد از تخلیه منبع، همه اجزای داخلی اش را باز کنید.
 • مرحله سوم: در این مرحله مخزن جدید را جایگزین مخزن قبلی می‌کنیم. به دلیل این که بخش بیرونی منبع، دارای لوله‌های بزرگتری است، ابتدا آن را نصب کرده و پس از آن، پمپ برگشت و لوله‌های آب را جای گذاری می‌کنیم.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با انواع بلوک بتنی و سیمانی | ویژگی های بلوک بتنی

در این قسمت کار تمام شده و لازم است که تست انجام دهیم تا درصورت عدم ایراد و مشکل منبع قابل بهره برداری شود.

نکات مورد نظر جهت ساختن منبع دو جداره موتورخانه

جهت ساختن مخزن دو جداره موتورخانه، نکاتی باید مدنظر قرار گیرد که عبارتند از:

 • ابعاد و ضخامت منبع
 • مکان تعیین شده جهت قرار گرفتن منبع
 • همچنین فشار کاری مخزن

منبع‌ها دارای ظرفیت های گوناگونی از ۲۰۰ لیتر تا ۲۰۰۰ لیتر، تولید می‌شوند.

جهت ساختن منبع، مواردی از قبیل نورد دیواره بیرونی منبع، نورد بدنه، ساخت عدسی، گلویی کردن یا bedding دیواره بیرونی و در آخر جوشکاری و مونتاژ در نظر گرفته خواهد شد. این ابزار، اگر چه بسیار کاربردی و پراستفاده است و همچنین مزایای بالایی دارد، دارای معایبی نیز می باشد. در ادامه مطلب معایب و مزایای آن را به‌طور کلی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی مزایای منبع دوجداره 

 • قیمت منبع‌های دو جداره بسیار به‌صرفه‌تر از بقیه مبدل‌های حرارتی می باشد و قیمت پایین تری دارد.
 • بازدهی زیادی در تولید آب گرم دارند.
 • به علت دو جداره بودن مانعی جهت کاهش فشار می‌شود.
 • نیازی به پمپ سیرکولاتور ندارد.

بررسی معایب منبع دو جداره

 • تعمیر و رسیدگی به آن، به دلیل عدم دسترسی آسان به داخل منبع، با دشواری همراه است.
 • در محیط‌هایی که نیاز به آب گرم زیاد است، کارکرد درستی ندارد.
 • افت حرارتی بسیار زیادی دارد.

نکاتی که لازم است هنگام خرید منبع دو جداره موتورخانه در نظر بگیرید

چنانکه پیش از این هم بارها گفته شده، منبع‌ها دارای انواع گوناگونی هستند که متناسب با محیط های مختلف در نظر گرفته می شوند. مواردی که در ادامه بیان می کنیم، مواردی می باشند که لازم است هنگام انتخاب کردن منبع، مورد توجه قرار دهید تا بهترین گزینه را خریداری کنید.

 1. جنس بدنه:  در نظر داشته باشید منبعی را انتخاب کنید که جنس آن از ورق‌های فولادی و روکشش گالوانیزه باشد.
 2. ظرفیت منبع: جهت انتخاب ظرفیت مناسب منبع، لازم است مقدارآب گرم مصرفی ساختمان را مدنظر قرار دهید. درصورتی که موتورخانه بزرگ می باشد بهتر است که دو منبع دو جداره داشته باشید تا چنانچه یکی از آنها خراب شد، منبع دیگر بتواند آب گرم لازم را تامین کند.
 3. عایق کاری: جهت جلوگیری از اتلاف انرژی حتما عایق کاری انجام دهید و با انجام این کار از کمبود سوخت جلو گیری می کنید.
 4. وضعیت نصب منبع: برای اینکه منبع متناسب با موتورخانه داشته باشید لازم است اندازه موتورخانه، فونداسیون ساختمان، و مکان دیگ شوفاژ را مدنظر قرار دهید.
 5. نصب شیر اطمینان: بسیار ضروری می باشد مخزن های آب گرم دارای شیر اطمینان باشند. این شیر در قسمت بالایی منبع قرار گرفته و مانع از انفجار ناگهانی منبع، در صورت رسیدن به دمای بسیار زیاد می شود.

انواع مختلف منابع و ظرفیت هرکدام

ظرفیت‌های معمول منبع‌ها، حدودا بین ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتر می باشد. در ساختمان هایی که تقریبا ۲۰ واحد ۸۰ متری دارند، منبعی به ظرفیت ۲۰۰۰ لیتر استفاده می‌شود. منبع‌ها دارای انواع گوناگونی هستند که می‌توان به منبع کویلی، دوجداره، منبع انبساط بسته و انبساط باز اشاره کرد.

روش کار منبع دوجداره موتورخانه

در این بخش به طور خلاصه شما را با روش کار منبع دوجداره آشنا خواهیم کرد. مخزن دوجداره یکی از تجهیزات موتورخانه محسوب می شود. منبع دوجداره برای گرم کردن آب درون موتورخانه به کار گرفته می شود و در کل ساختارش به طور افقی و خوابیده می باشد. انواع گوناگون منبع دوجداره با ظرفیت‌های مختلف بنا بر نیاز ساکنین ساختمان از ظرفیت ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر ساخته و تولید می شود. باید به این نکته توجه کنید که ظرفیت منبع دوجداره باید با ظرفیت حرارتی دیگ متناسب باشد. لازم به ذکر است میزان مصرف آب گرم در هر ساعت جهت هر واحد باید مشخص شود. چنانچه این کار صورت نگیرد با کاهش شدید راندمان مواجه می شویم.انواع منبع دوجداره موتورخانه و کاربرد آن

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تست آداپتور دوربین مداربسته با دو روش

روش انتخاب ظرفیت منبع دوجداره

انتخاب کردن منبع دوجداره به مقدار مصرف آب گرم ساکنین ساختمان بستگی دارد. در زیر مقدار متوسط مصرف آب گرم در بعضی از کاربری ها آورده شده است.

 • ساختمان مسکونی، با تعداد ساکنین تا ۵ نفر، ظرفیت ۱۹۰ تا ۲۸۵ لیتر
 • ساختمان مسکونی، با تعداد ساکنین تا ۱۰ نفر، ظرفیت ۴۸۰ لیتر
 • آپارتمان ها به ازای هر نفر ساکن، ظرفیت ۱۹۰ لیتر
 • بیمارستان به ازای هر تخت، ظرفیت ۴۵ لیتر
 • کارخانه ها یا کارگاه ها به ازای هر نفر، ظرفیت ۳۰ لیتر
 • ادارات به ازای هر کارمند، ظرفیت ۵ لیتر
 • مدارس به ازای هر دانش آموز، ظرفیت ۱ تا ۲ لیتر

اجزای سازنده منبع آب

 • مجرای آب سرد، شیر یک طرفه و شیر فلکه. شیر یکطرفه از برگشت آب گرم به سمت منبع جلوگیری کرده و شیر فلکه آب ورودی منبع را هنگامی که به آن نیازی نباشد قطع می‌کند.
 • مجرای برگشتن آب گرم.
 • مجرای تخلیه که مشابه شیر سماور می باشد.
 • مجرای ورود آب گرم.
 • مجرای آب گرم که محل جایگذاری آن روی منبع می باشد.
 • شیر هواگیری که وظیفه اش هواگیری منبع می باشد.
 • شیر اطمینان که درقسمت بالای منبع قرار دارد.

دلیل سرد شدن آب گرم موتورخانه

این مشکل می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد.در ادامه به علل مختلف سرد شدن آب موتورخانه می پردازیم.

 • کم شدن سطح آب
 • قطع شدن جریان برق دیگ بخار
 • ایجاد رسوب در دیگ بخار
 • خاموش شدن پیلوت
 • قطع شدن آب ورودی
 • آسیب دیدن ترموستات
 • آسیب دیدن سیستم احتراق

۱. کم بودن سطح آب

آب حتما باید تا نیمه منبع را پرکند. اگر مقدار آب از آن حد کمتر بود باید شیر آب را باز کرده و اجازه دهید تا به مقدار کافی برسد و مشکل برطرف شود.

۲. قطع شدن جریان برق دیگ بخار

نوسان برق، موجب قطع شدن جریان برق دیگ بخار می شود. لازم است فیوز برق را بررسی کرده تا اگر دچار مشکل شده است، بتوانید آن را برطرف کنید.

۳. ایجاد رسوب در دیگ بخار

دیگ بخار، پس از مدتی ممکن است دچار رسوب گردد. جهت رفع این مشکل لازم است رسوب‌زدایی دیگ را انجام دهید، تا مسئله سرد شدن آب حل شود.

۴. خاموش شدن پیلوت

آسیب دیدن یا خراب شدن پیلوت می‌تواند موجب سرد شدن آب گردد. معمولا با روشن و خاموش کردن آن، مشکل رفع خواهد شد.

۵. قطع شدن آب ورودی

چنانچه شیر بویلر قطع گردد، قبل از آن که آب به منبع برسد بخار می‌شود. پس لازم است شیر گاز بویلر موردبررسی قرار گیرد.

۶. آسیب دیدن ترموستات

چنانچه تنظیمات ترموستات درست نباشد، لازم است آن را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که ممکن باشد آن را رفع کنید.

۶.آسیب دیدن سیستم احتراق

دیگ‌های کهنه و قدیمی، بخاری ندارند و به وسیله سیستم احتراق داغ می‌شوند. اگر این سیستم دچار خرابی شود می تواند در روند گرم شدن آب مشکل ایجاد کند.

سخن پایانی 

ایبک امداد در این مقاله به بررسی انواع منبع دو جداره موتورخانه پرداخته و همچنین درمورد مزایا و معایب آن ها نکاتی را بازگو کرده است. دقت داشته باشید هنگام انتخاب منبع باید نکات بالا را در نظر بگیرید. همچنین، نحوه نصب راحت منبع را شرح دادیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

انواع منبع دوجداره موتورخانه و کاربرد آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با انواع منبع دوجداره موتورخانه و کاربرد آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا