دیجیتال

پرینتر لیزری چیست | طرز کار پرینتر لیزری

اگر شما برای مصرف خانگی و اداری دنبال یک پرینتر مناسب می گردید ولی مدل های مختلف پرینتر که در بازار موجود است، شما را برای خرید این دستگاه گیج کرده و نمی دانید که پرینتر جوهری انتخاب کنید یا پرینتر لیزری، ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما پرینتر لیزری و کاربرد آن را به طور کامل توضیح دهیم تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید زیرا اگر برای استفاده خود مدل مناسبی نخرید، احتمال دارد پرینتر شما دچار مشکلاتی شده و به تعمیر نیاز پیدا کند.

پرینتر لیزری چیست؟

پرینتر لیزری یکی از بروز ترین نوع چاپگر است که بعد از چاپگر جوهر افشان به بازار وارد شده و معایب چاپگر جوهر افشان را هم برطرف کرده است. شاید برایتان قابل تصور نباشد ولی چاپگر لیزری می تواند به شکل شگفت انگیزی به وسیله پرتو نور و الکتریسیته ساکن، عمل چاپ را به درستی انجام بدهد. چاپگر لیزری از ترکیب لوازمی مثل تونر، فیلم فیوزینگ و درام درست شده است و با ساختار کارآمد و مهندسی خود به شما امکان چاپ دقیق را می دهد.

درام پرینتر هم قطعه ای است که به نور حساس بوده و در هنگام چاپ چرخش خود را شروع می‌کند و به وسیله الکتریسیته‌ی ساکن هم شارژ می شود. بعد از تابش لیزر در روی قسمت هایی که شارژ شده است، الگوی چاپ مشخص می شود. فیلم فیوزینگ هم کاغذ را گرم می کند و به این وسیله جوهر تونر می تواند در روی کاغذ بچسبد و الگوی تعیین شده در روی کاغذ چاپ می شود.

اولین چاپگر لیزری به این صورت ساخته شد که دستگاه فتوکپی را کمی تغییر دادند. این چاپگر عملکرد کاملاً مشابهی با دستگاه فتوکپی دارد با این فرق که پرینتر لیزری متن اولیه ندارد و فقط چاپگر، داده ذخیره شده را در کامپیوتر تبدیل به تصاویر و کلمات می کند و به کمک پرتو لیزر می تواند نگاشت جوهر را در روی کاغذ کنترل کند و نتیجه را هم نمایش دهد.

حتما بخوانید:   ایرادات و مشکلات رایج پرینتر اچ پی hp | بررسی مشکلات پرینتر و راه حل آن

پرینتر لیزری

پرینتر لیزری چه کاربردی دارد؟

وقتی قصد خرید پرینتر دارید، مطمئناً فروشنده مدل های مختلفی از پرینتر جوهری و لیزری را به شما پیشنهاد می‌کند. در صورتی که تا کنون پرینتر خریداری نکرده اید، مطمئناً اولین سؤال شما این است که پرینتر جوهری بهتر است یا پرینتر لیزری؟

برای اینکه به این سؤال شما پاسخ بدهیم، باید ابتدا شما را با کاربرد این پرینتر ها به طور کامل آشنا کنیم. همانطور که گفتیم در هنگام خریدن پرینتر، باید مصارف و نیاز خود را به طور کامل در نظر بگیرید. در صورتی که شما روزانه جزوه و اسناد زیادی را برای کپی دارید، پس برایتان بایگانی اهمیت بسیاری دارد و باید متن ها کیفیت خوبی داشته باشد در اینصورت توصیه می کنیم پرینتر لیزری خریداری کنید. پرینترهای لیزری برای شرکت هایی مناسب است که حجم اسناد چاپی در آن جا بسیار بالا بوده و نیاز به پرینترهای رنگی هم ندارند. پرینترهای لیزری با فونت های درشت و ریز و با کیفیت عالی متون را چاپ می کند.

تونر پرینتر لیزری چیست؟

برای پاسخ به این سؤال که پرینتر لیزری چیست؟ باید بگوییم که کارتریج با توجه به پرینتری که شما انتخاب می کنید به دسته های لیزری و جوهری تقسیم می شود. کارتریج منبع تأمین برای رنگ پرینتر بوده و جوهر یا تونر داخل این منبع قرار داده می شود. کارتریج پرینتر لیزری از قسمت ها و اجزای مختلفی مثل درام، چیپست و تونر تشکیل شده است. چیپست یک قطعه مشترک در کارتریج جوهری و لیزری است که عامل مرتبط شدن پرینتر با کارتریج می باشد.

چیپست وظیفه دارد که مقدار باقیمانده تونر را در داخل کارتریج، به فرد گزارش بدهد. درام هم یک قطعه مخصوص کارتریج تونر است که وظیفه دارد تصاویر را با کیفیت خوب بر روی کاغذ منتقل کند. حالا که با قسمت های کارتریج تونر آشنا شدید باید درباره تونری که در آن بکار رفته هم بیشتر بدانید. پرینترهای لیزری پودر فشرده شده است که از ترکیبات پودر کربن، اکسید آهن، پلی استر و… درست شده است. البته باید بگوییم که ترکیبات نام برده شده ثابت نبوده و با توجه به کارخانه ای که کارتریج را می سازد، ممکن است تغییر کند. این پودرهای فشرده برای اینکه در روی کاغذ ثابت بماند، به حرارت و گرما نیاز دارد به همین علت متون و اسنادی که از این پرینتر چاپ می شود، گرم می باشند. یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام استفاده کردن از تونر کارتریج به آن توجه کنید این است که نباید در معرض نور آفتاب آن را قرار بدهید.

حتما بخوانید:   چگونه نام شبکه وای فای را تغییر و پنهان کنیم | تغییر نام شبکه وای فای

پرینترهای لیزری چگونه کار می کنند؟

پرینترهای لیزری جنس خاصی دارند و بار منفی را جذب خود کرده و در داخل خود الکتریسیته را هم نگه می دارند. بعد از اینکه اسناد لازم جهت چاپ مشخص شد، سیستم، این اسناد را به پرینتر لیزری ارسال خواهد کرد و بعد از آن کارتریج هم با سرعت درام را می چرخاند و آن را خوب تمیز می کند، سپس حرارت لازم برای ثبت تونر در روی کاغذ آماده می شود. همزمان با این کار لیزر هم روی درام می تابد و قسمت هایی از آن را باردار می کند. ذرات تونر که دارای بار منفی بوده است، وقتی در آن می چرخد به قسمت هایی که باردار است، جذب می شود و متون و همچنین تصاویر را به روی کاغذ انتقال می دهد.

انواع مختلف چاپگر های لیزری

چاپگرهای لیزری دارای کیفیت بالا و کارایی زیادی هستند، به همین دلیل بعضی از افراد فکر می‌کنند که این پرینتر فقط یک رنگ داشته و قابلیت زیادی هم ندارد، ولی باید این نکته مهم را بدانید که پرینتر لیزری  طبق کارایی و قابلیتی که دارد در دسته ها و گروه های مختلفی هم قرار می گیرد. اولین نکته ای که شما باید به آن توجه کنید این است که این پرینتر های لیزری به دو دسته گروه های رنگی و تک رنگ تقسیم می شود. پرینتر لیزری که تک رنگ است برای چاپ کردن به کارتریج مشکی نیاز دارد و پرینتر لیزری رنگی هم نه تنها به کارتریج مشکی نیاز دارند بلکه از رنگ های قرمز، آبی و زرد هم بهره می برند.

اگر بخواهیم پرینتر ها را بر اساس قابلیت شان طبقه بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم که پرینتر لیزری بر طبق قابلیت خود به دو دسته تقسیم می شود که یکی چندکاره و دیگری تک کاره است. پرینتر چندکاره علاوه بر کار پرینت، قابلیت‌هایی مانند اسکن، کپی و فکس هم دارد، پس باید این نکات را در نظر گرفته و پرینتر مناسبی انتخاب و خریداری کنید.

چاپگر لیزری رنگی

در چاپگر های لیزری رنگی، تونر CMYK  جایگزینی برای جوهر بوده و می‌توانند قابلیت چاپ تصویر های رنگی را هم به چاپگر لیزری اضافه کنند. امروزه پرینترهای لیزری رنگی که در بازار وجود دارند، از جهت دقت چاپ و کیفیت عکس‌ها و تصاویر رنگی، عملکرد فوق العاده ای دارند‌ ولی با این حال کسب و کارهایی که با تصاویر گرافیکی و عکاسی مرتبط هستند، چاپگرهای جوهر افشان را ترجیح می دهند.

حتما بخوانید:   هارد SSD چگونه ریکاوری می‌شود | ریکاوری هارد SSD

معایب و مزایای پرینتر لیزری چیست؟

ابتدا شما را با کاربرد پرینتر لیزری به طور کامل آشنا کردیم حالا باید با معایب و مزایای این پرینتر آشنا شوید تا بتوانید پرینتر مناسب را برای خود انتخاب کنید.

پرینتر لیزری چه معایبی دارد؟

  • پرینتر لیزری دارای قیمت بسیار زیادی است.
  • پرینتر لیزری در چاپ عکس و اشکال گرافیکی کیفیت پرینترهای جوهری را ندارد.
  • معمولاً این پرینتر ها بزرگ بوده و نیاز به فضای زیادی دارند.

پرینتر لیزری چه مزایایی دارد؟

  • کارتریج تونر نسبت به کارتریج جوهری عمر و ظرفیت بیشتری دارد.
  • قیمت مواد مصرفی و ملزومات پرینتر لیزری از پرینتر جوهری بسیار پایین تر است.
  • پرینتر لیزری دارای سرعت چاپ بیشتری نسبت به پرینتر جوهری می باشد، متون و اسناد چاپی در این پرینتر کیفیت بیشتری نسبت به پرینتر جوهری دارد.
  • تونر این پرینتر قابلیت شارژ کارتریج هم دارند.

پرینتر لیزری

چاپگرهای جوهرافشان و لیزری چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اگر می‌خواهید پرینتر خریداری کنید، حتماً باید در مورد هر دو نوع پرینتر اطلاعات لازم را داشته باشید. اولین موردی که باید در هنگام خریدن پرینتر با آن توجه کنید این است که پرینتر جوهری نسبت به پرینتر لیزری قیمت کمتری دارد. این قیمت معمولاً افراد زیادی را وسوسه می کند ولی باید بدانید که قیمت پایین آن شامل هزینه ملزومات و مواد مصرفی نمی شود. همانطور که گفتیم پرینتر جوهری عکس ها و اشکال گرافیکی شما را با کیفیت چاپ می کند. این پرینتر برای اینکه این کار را انجام بدهد نیاز به ترکیب کارتریج با سه رنگ دیگر دارد و این باعث می‌شود سرعت چاپ کاهش پیدا کند.

روش کار پرینترهای جوهرافشان و لیزری کاملاً با هم فرق می کند، تا جایی که هر کدام آنها، از قطعات و ابزار مختلف جهت چاپ استفاده می کنند و این باعث شده هر کدام معایب و مزایای مجزایی داشته باشند که با توجه به نیازی که شما دارید و شرایط محیطی، این مزایا و معایب سنجیده می شود.

31

پرینتر لیزری چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

طرز کار پرینتر لیزری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x