خدمات ساختمان

پرگولا چیست | پرگولا و آلاچیق چه فرقی با یکدیگر دارند؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

درست کردن فضایی آرام بخش در محیط باز خانه مثل باغ، پشت بام و حیاط باعث آرامش اعضای خانواده شده و دورهمی های دلپذیری را ایجاد می کند. برای ساخت این فضا در صنعت معماری از دو سازه آلاچیق و پرگولا استفاده می شود. بعضی از افراد تصور می‌کنند که کارکرد پرگولا و آلاچیق یکسان است ولی باید بگوییم این دو از جهت طراحی و ساختار با هم تفاوت بسیاری دارند. شاید سؤال کنید پرگولا چیست و یا چه فرقی با آلاچیق دارد؟ در ادامه مطالب شما را با پرگولا و تفاوت آن با آلاچیق آشنا خواهیم کرد.

پرگولا چیست؟

پرگولا سازه ای می باشد که شما از آن  به عنوان سایه بان در فضاهای باز مثل مجتمع، ویلا، باغ، حیاط و… استفاده می کنید. بیشتر افراد تصور می کنند آلاچیق و پرگولا یکی بوده و فرقی با هم ندارند ولی این تصور کاملاً اشتباه است. تفاوت هایی بین این دو سازه وجود دارد که بهتر است با آن آشنا باشید. پرگولا معمولاً از چوب ساخته شده و ویژگی مهم آن هم سقف مشبک است که باعث ایجاد نیم سایه می شود، ولی آلاچیق سقف پوشیده ای دارد که می توان در تمام فصول از آن استفاده کرد.

معمولاً پرگولا را که سقفی نیمه سایه دارد، در روی پشت بام، باغ‌، ایوان و یا حیاط ساختمان می سازند. از این سازه می توان در گذرگاه ها و کنار دیوارها برای به وجود آوردن سایه بان، فضای سبز و یا نماد زیبای بصری استفاده کرد. سیستم مشبکی که پرگولا دارد این امکان را به شما می دهد که با گیاهان پیچک زیبا، سطح آن را بپوشانید و این می تواند زیبایی محیط را دوچندان کند.

پرگولا ها با طراحی ها و شبکه های چوبی بسیار زیبا درست می شوند و گاهی هم نیمکت های چوبی برای آسودن در کنار آن تعبیه می شود. پرگولا دارای محبوبیت زیادی است ولی درست تعریف نشده و مردم آشنایی زیادی با آن ندارند.

پرگولا در اصل نوعی چهارچوب سفارشی می باشد که در فضای باز قرار دارد و از مصالحی مثل فلز و یا چوب درست می شود. این ساختار تیرک هایی دارد که در روی سقف آن به شکل قوس دار و یا صاف قرار گرفته است و می‌تواند مانند نگهدارنده شاخه های درخت انگور باشد.

پرگولا فضایی خصوصی دارد که از مشرف شدن مانع گشته و این البته مستلزم یک طراحی خاص است که به وسیله شاخه های انگور و تاک منظره زیبایی را خلق کند. معمولاً پرگولا با ساختارهای دیگر اشتباه گرفته می شود. بعضی از ساختارها مانند پرگولا بوده و یا عناصری شبیه آن دارند. در اصل پرگولا به یک سازه می گویند که در فضای باز قرار داشته و اسکلت آن از تیرچه ها و تیرهایی بر پایه ستون های مختلف تشکیل می شود. این شبکه با سبک های متفاوتی تعریف می شود. ممکن است سرپوشیده باشد و یا سقف آن باز باشد. فضایی که برای طراحی و نصب پرگولا در نظر گرفته می شود حتماً باید با نوع کاربری مورد نظر انتخاب شود. البته دقت داشته باشید که در طراحی این سازه حتماً باید با المان های محوطه هماهنگ باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روف گاردن چیست | طراحی و اجرای فضای سبز در پشت بام

شما می توانید پرگولا را خودتان طراحی کنید و یا اینکه سفارش بدهید زیرا اکثر نمونه های این سازه در بازار هم موجود است. پرگولا به شما این امکان را می دهد که بتوانید به خوبی و با لذت در فضای باز، آشپزی هم بکنید و یا مهمانی های خصوصی خود را در فضای دلچسب و دلنشین برگزار کنید. شما برای اجرای این سازه به طرح آشپزخانه، می توانید از سبک های کاملاً مختلفی استفاده کنید. شاید نیاز باشد در پرگولای طرح آشپزخانه، کابینت هم قرار بگیرد. در این صورت باید با سبک های طراحی کابینت هم آشنا باشید.

اگر تصمیم به انتخاب این طرح گرفته اید، بهتر است با نمونه های مشابه پرگولا هم آشنا شوید تا بتوانید تشابهات و تفاوت پرگولا را با نمونه های دیگر به خوبی تشخیص بدهید. عناوینی مثل فضای پارک ماشین، فضای گاراژ، طاق بست، آلاچیق و… را معمولاً با پرگولا اشتباه می گیرند. دقت داشته باشید استفاده صحیح و درست از المان های محوطه سازی، که در اطراف ساختمان قرار می گیرند، می‌تواند در افزایش مجذوب کنندگی نمای ساختمان شما تأثیرگذار باشد.

پرگولا چیست

انواع پرگولا کدامند؟

پرگولا در اشکال بسیار متفاوتی درست می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

  • پرگولا بدون دیواره و با امکان وصل شدن به پرده به نام دیواره
  • پرگولای دیواره دار طلقی یا شیشه ای
  • پرگولا پره دار و دیواره دار
  • پرگولای دیواره دار قابل حمل و متحرک
  • پرگولای دیواره دار در یک مکان
  • پرگولا پرچین دار

آلاچیق چیست؟

آلاچیق هم مثل پرگولا برای به وجود آوردن سایه در فضای باز، مثل باغ و حیاط کاربرد دارد. برای ساختن آلاچیق معمولاً از شکل های چند ضلعی‌ استفاده می شود که برای ایجاد تکیه گاه، نرده و یا نیم دیوار در اطراف ما وجود دارند. طراحی آلاچیق به صورتی است که این امکان را به شما می دهد در روی زمین بنشینید و از فضای بیرون هم کاملاً آلاچیق دیده می‌شود. برای ساختن سقف آلاچیق هم از سبک های متفاوتی مثل گنبد و شیروانی می توان استفاده کرد.

پرگولا چه تفاوت هایی با آلاچیق دارد؟

معمولاً پرگولا و آلاچیق را با هم اشتباه می‌گیرند. آلاچیق یک فضای بسته و مستور است که سقفی بسته هم دارد و برعکس آن، پرگولا، شکلی مدور دارد که دارای ارتفاع بوده و باعث می شود افراد در فصل بارندگی از رطوبت حفظ شوند. حتی برای تنوع و سرگرمی می توان به عنوان فضای غذاخوری هم از آن استفاده کرد. پرگولا و آلاچیق معمولاً با هم اشتباه گرفته می شوند ولی از جهت متریال و حتی از جهت ظاهری و کاربری با هم کاملاً متفاوتند. در ادامه شما را با تفاوت های مهم پرگولا و آلاچیق آشنا می کنیم:

۱- تفاوت پرگولا با آلاچیق در ساختار

اگر بخواهیم از جهت ساختار پرگولا و آلاچیق را با هم مقایسه کنیم، می توان گفت که پرگولا دارای سازه ظریف و ریزه کاری های بیشتر است. این سایبان، هدف ساختن نیم سایه را دارد ولی امکان طراحی پرگولا به شکل جمع شونده و یا سقف کامل هم وجود دارد. برای پوشش دیواره پرگولا از گیاهانی مثل تاک استفاده می شود که نقش بسیار مهمی در طراحی این سازه دارد. پرگولا و آلاچیق در سبک معماری کاملاً با هم فرق می کنند. ظرافت پرگولا باعث شده تا بین افرادی که طرفدار طرح های مدرن و ساده هستند، محبوبیت زیادی داشته باشد. ولی آلاچیق دارای این ویژگی نمی باشد

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید کاغذ دیواری برای آشپزخانه

۲- تفاوت پرگولا و آلاچیق در طراحی

برای ساخت آلاچیق از مصالحی مانند فلز، بتن، سنگ و چوب استفاده می شود. طراحی و ساختار آلاچیق در کنار این مصالح، باعث شده که سقف آلاچیق از پرگولا بسیار مقاوم‌ تر باشد. یکی دیگر از تفاوت های مهم پرگولا و آلاچیق در طراحی این دو سبک، اشکالی می باشد که برای ساختن آنها مورد استفاده قرار می گیرد. آلاچیق به کمک اشکال هندسی ساخته شده و ستون های آن هم با وزن سقف و ابعاد آلاچیق متناسب است.

پرگولا از جهت ابعاد از آلاچیق بزرگتر بوده و طراحی آن هم به سبک رنسانس ایتالیا می باشد و برای اینکه سقف آن را نگه دارند، از ستون های سنگی تراش داده شده، استفاده می کنند. سبک طراحی آلاچیق و پرگولاها کاملاً با هم فرق می کنند. برای سقف آلاچیق، از طراحی شکل هایی مثل شیروانی و گنبد استفاده می کنند ولی پرگولا دارای سقف ساده و مسطح است.

۳- تفاوت پرگولا و آلاچیق در هزینه

هزینه ساخت پرگولا و آلاچیق به شکل متر مربع حساب می شود و به متریالی بستگی دارد که باید در ساخت آنها مورد استفاده قرار بگیرد. پس نمی توان قیمت معین و مشخصی را برای ساختن این سایه بان ها در نظر گرفت. اگر متریالی که برای ساختن پرگولا و آلاچیق انتخاب می کنید گران باشد، مسلماً هزینه ساخت آنها هم بیشتر خواهد شد ولی به طور کلی، ساختن یک آلاچیق کوچک با مصالحی مشابه، گرانتر از ساختن پرگولا می باشد.

پرگولا و طاق بست چه تفاوت هایی با هم دارند؟

با توجه به کاربردی که طاق بست دارد معمولاً از آن جهت تزیین باغ های خصوصی بزرگ و یا فضای عمومی مانند پارک ها استفاده می شود. طاق بست با توجه به به ساختاری که دارد از متریال های مختلفی مثل وینیل و فلز درست می شود ولی معمولاً پرگولا از چوب است. مهمترین فرق پرگولا و طاق بست در ظاهر آنهاست. طاق بست ساختاری مستقل داشته و به عنوان مکانی برای استراحت و نشستن است و گاهی می شود از گیاهان تزیینی یا پیچکی هم در آن استفاده کرد ولی پرگولا ساختار ممتد داشته که از آن به عنوان یک عنصر شاخص رنسانس استفاده می شود. طاق بست در طراحی محوطه باغچه بسیار تأثیر گذار است در اصل از طاق بست می توان به عنوان یک آلونک باغ استفاده کرد.

پرگولا چیست

تفاوت فضای گاراژ و پرگولا چیست؟

فضای گاراژ گاهی شبیه به پرگولا می شود، ولی این دو سازه، کاربری کاملاً متفاوتی دارند. گاراژ برای پارک ماشین در نظر گرفته شده، ولی از پرگولا برای فضایی جهت سرگرمی و آرامش استفاده می شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

پرگولا چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پرگولا و آلاچیق چه فرقی با یکدیگر دارند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا